Eski bir Alfa Romeo alacak olsanız JTD mi yoksa JTS motor mu tercih ederdiniz?

Chefkaya

Mert Kaya
Taklacı Güvercin
66
21
Nedense bir anda aklıma takıldı bu soru.

Senaryo 1) Ağırlıklı olarak şehir içi ama keyif içinde uzun yola çıkabileceksiniz. Hem yakıt konusunda hem de performans konusunda üzülmek istemiyorsunuz.
Senaryo 2) Sürekli şehir dışına seyahat ediyorsunuz, gazcısınız yakıt pek umurunuzda değil.

Senaryo 3) Bu da kendim için hazırladığım senaryo. İlk aracım için bir kaç model düşünüyorum bunlardan biri GT bir diğeri de 159 sw, yakıt masrafı konusunu çok kafaya takan biri değilim, fakat maaşında tamamını yakıta gömmek istemem açıkçası. Çalıştığım restoran Anadolu yakasın da ben ise sözde İstanbul'un içinde olan Beylikdüzü'ndeyim. İş çıkış saatinde hiç bir şekilde trafikten kaçamayacağımı düşünürsek, otomatik tercih etmek daha mantıklı geliyor. Manuel kullanmak zor gelmiyor fakat ayakta çalışan bir insan olduğum için bari bir ayağım rahatta kalsın istiyorum. Atmosferik bir jts motor (2.0 jts GT) bu kullanım tipinde ne kadar keyif verir, selespeed versiyonuyla tabi ki. Benzinli versiyonun otomatiği var mı bilmiyorum tam bir araştırma yapmadım GT özelinde. 159 Sw içinde kullanım senaryom pek değişmeyeceği için otomatik şanzımanlı 159 ne kadar iyi bir seçim olur?

159SW ile GT arasında kalmak biraz enteresan olmuş 😁

159'u sedan olarak 1750 TBi, SW olarak 2.4 JTDm..
GT'yi 1.9 JTDm Q2, ömürlük bineceksek 3.2 Busso isterim 🥰

Ama pek seçim hakkımız yok 🥲

Son düzenleme:
Selespeed ve İstanbul trafiği deyince zaten benim açımdan GT eleniyor. Normalde ise bu yaştaki araçlara bu kıyasta vereceğim yanıt bellidir: Hangisi daha temizse :)

Stationwagon olarak da çok güzel olmasının etkisiyle, d*zel nefretime rağmen 159 diyorum :)

Benzinli GT Selespeed var evet. Lakin ufak bir dipnot düşeyim, Selespeed şanzıman bir otomatik şanzıman değil, otomatik debriyajlı manuel bir şanzıman, dolayısı ile sen bu şanzımandan otomatik gibi davranmasını istersen şanzımanda "sapıtmalar" meydana gelecek ve yeni arızalara kucak açmış olacaksın. Selespeed şanzımanın robotu maliyetli bir parçadır ve açıkçası Selespeed şanzımanlı bir otomobil şehir içi trafiği pek sevmeyecektir. 159 ,Q-Tronic dediğimiz tam otomatik bir şanzımana sahip. Opel Vectra'da ve yanılmıyorsam Saab modellerinde de kullanıldı bu şanzıman. Sorunlu bir şanzıman olduğunu duymadım hiç. Fikrimi şu şekilde beyan edeyim, aile ile binilmeyecekse 159 almak, hem de wagon modelini almak bana kalırsa lüzumsuz bir durum olur. 1.9 JTD Q2 bir Alfa GT bence sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak otomobil. Ancak yine de bence ilk otomobil olarak ve şehir içi aracı olarak daha "baz" bir araç bakmanız yararınıza olacaktır.

159SW ile GT arasında kalmak biraz enteresan olmuş 😁

159'u sedan olarak 1750 TBi, SW olarak 2.4 JTDm..
GT'yi 1.9 JTDm Q2, ömürlük bineceksek 3.2 Busso isterim 🥰

Ama pek seçim hakkımız yok 🥲
Hocam aslında daha neler arasında kaldım bi bilseniz, bu listeye guiletta, insignia sw, 406 coupe vb. say say bitmez. Aslında bundan 2 ay önce araç alacaktım param hazırdı fakat annemin ameliyat masrafını üstlenirken bir anda evde çıkan ani bir tadilat masrafı bir anda büyüyünce yatırımın çoğu gitti maalesef başa döndüm gibi oldum. O yüzden biraz ilerisi için soruyorum aslında.
Benzinli GT Selespeed var evet. Lakin ufak bir dipnot düşeyim, Selespeed şanzıman bir otomatik şanzıman değil, otomatik debriyajlı manuel bir şanzıman, dolayısı ile sen bu şanzımandan otomatik gibi davranmasını istersen şanzımanda "sapıtmalar" meydana gelecek ve yeni arızalara kucak açmış olacaksın. Selespeed şanzımanın robotu maliyetli bir parçadır ve açıkçası Selespeed şanzımanlı bir otomobil şehir içi trafiği pek sevmeyecektir. 159 ,Q-Tronic dediğimiz tam otomatik bir şanzımana sahip. Opel Vectra'da ve yanılmıyorsam Saab modellerinde de kullanıldı bu şanzıman. Sorunlu bir şanzıman olduğunu duymadım hiç. Fikrimi şu şekilde beyan edeyim, aile ile binilmeyecekse 159 almak, hem de wagon modelini almak bana kalırsa lüzumsuz bir durum olur. 1.9 JTD Q2 bir Alfa GT bence sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak otomobil. Ancak yine de bence ilk otomobil olarak ve şehir içi aracı olarak daha "baz" bir araç bakmanız yararınıza olacaktır.
Hocam selespeed çalışma mantığını bir kaç forumda okudum, dediğiniz gibi kullanımlarda şanzımanı elime almak pek istemem. Ayırca soruyu biraz yanlış sormuşum dizeli selespeed gt var mı diye sorcaktım aslında orada bir karışıklık olmuş. 1.9 jtd Q2 gt listenin başlarına koyulması güzel olacak. Baz araçlara baktım hocam fakat açıkçası baz araçların fiyatlarını görünce pek bir bakasım gelmiyor keyifte almıyorum zaten kullanımlarından belki bir kaçı işlevseldir o kadar. Pek aileyle kullanılmayacak ama aşçı olduğum için market alışverişim çok oluyor ( evin yemekleri benden soruluyor) onun dışında sırf yeni bir şeyler tatmak ve almak için ülkenin bir ucuna bile seyahat ettiğim oldu o yüzden bagaj hacmi de benim için önemli oluyor. He 159 wagonun bagaj hacmi dillere destan değil o yüzden başka model wagonlara da bakmak daha mantıklı aslında. Ben burada konu açarken aynı zamanda tiramisu yapıyordum arkadaşıma, birazcık detaysız oldu konu.

Cevap verdiğiniz için ayrı ayrı hepinize teşekkür ederim, hepinizi yerim.

Son düzenleme: