pookie

Senkromeççi
17 Tem 2019
14
1
70
33
Marka
BMW
Selamın Aleyküm arkadaşlar, 2013 Transporter almayı düşünüyoruz exper'de motor %60 çıktı. Tam performansını vermedi bunun nedenini de lastikler havada olduğu için motor kendini korumaya alıyor bundan dolayı dendi.
Doğruluk payı nedir? Bilgisi olan var mı acaba.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Pek çok sebebi olabilir, araçta üfleme gibi çok belirgin bitmişlik göstergeleri yoksa büyük ihtimalle dyno'dan olabilir.
Genelde expertiz firmalarının kullandığı DYNO'lar düşük kalitede olanlardan ve kalibrasyonlarının da düzenli yapıldığını sanmıyorum.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,727
6,786
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Dyno'da motor yüzdesi vermek saçmalıktan öte bir şey değil. Dyno'da alınan güce pek çok etken olabilir. Baskı balata, aracın bakım durumu, yuruyen aksamdaki ufak tefek aksaklıklar vs. uzar gider. Aracın durumunun etkisi dışında Dyno kalibrasyonu, kaliteside buna etken. Bir de tekerler boşta nasıl bir motor testi o onu anlamadim.
Bu işin en güzel yolu, tanıdığınız ilgili aracın motorundan anlayan bir ustaya gidip göstermeniz. Hatta baktırabiliyorsanız aracın yağında katkı olup olmadığınıda baktırın derim. Bu aralar çok sık başvurulan bir hile.

Son düzenleme:

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Motor gucu devrin fonksiyonudur, motor yuzdesi vermek bos is o yuzdeyle hareket etmek bom bos is. Hic bilgi vermeyen bir islem. Muhtemelen de lastikler kabaktir kacirma yapmistir. En guzeli yag calisma sicakligina getirip bos yolda cesitli vites ve cesitli devirlerde cekis denemek.

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
Güvenmeyin dyno verisine, havadaki nem bile motor gücünü etkileyebiliyor. Yapılabilecek kontrolleri arkadaşlar yukarida yazmış.

pookie

Senkromeççi
17 Tem 2019
14
1
70
33
Marka
BMW
Dyno'da motor yüzdesi vermek saçmalıktan öte bir şey değil. Dyno'da alınan güce pek çok etken olabilir. Baskı balata, aracın bakım durumu, yuruyen aksamdaki ufak tefek aksaklıklar vs. uzar gider. Aracın durumunun etkisi dışında Dyno kalibrasyonu, kaliteside buna etken. Bir de tekerler boşta nasıl bir motor testi o onu anlamadim.
Bu işin en güzel yolu, tanıdığınız ilgili aracın motorundan anlayan bir ustaya gidip göstermeniz. Hatta baktırabiliyorsanız aracın yağında katkı olup olmadığınıda baktırın derim. Bu aralar çok sık başvurulan bir hile.
arka lastikler havada mı kalıyormuş havaya mı kalıyormuş ben görmedim tam olayı ama bundan dolayı motor tam gücü vermiyor muş güvenlik amaçlı wolksvagen ustalarına sorduk transporter larda böyle bir durum olabiliyor diyor

pookie

Senkromeççi
17 Tem 2019
14
1
70
33
Marka
BMW
Arkadaşlar bilgisayar a bağlayınca uyarı kısmında arkada tekerler havaya kalkınca güvenlik amaçlı güç kesiyor muş araç bundan kaynaklanıyor dediler

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Arka tekerlerde cekis olmayan arac, mekanin suspansiyonuyla arka tekerlerin yerden kalktigini nasil anliyormus ya? Dynoda arkalar yerden kalkmaz sabit durur sadece?

pookie

Senkromeççi
17 Tem 2019
14
1
70
33
Marka
BMW
Arka tekerlerde cekis olmayan arac, mekanin suspansiyonuyla arka tekerlerin yerden kalktigini nasil anliyormus ya? Dynoda arkalar yerden kalkmaz sabit durur sadece?
olayı bnde anlamadım ve çözemedim expere tanıdık birini gönder dik lastikler hava ya kalkıyor muş nasıl oluyor anlamadım

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,285
1
9,436
4,970
kocaeli
Bitmeye yakın motorlar , normalden daha fazla güç verir diye biliyorum .

Dynoya da güvenmiyorum kompresyon testi yapılabilir . İyi bir motor ustasına gösterilebilir . Sesinden bile anlarlar :)

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
olayı bnde anlamadım ve çözemedim expere tanıdık birini gönder dik lastikler hava ya kalkıyor muş nasıl oluyor anlamadım
Olayı anlatayı becerememisler, arka tekerlerin havaya kalkmasi değil olay bazı araçlar çekişin olduğu teker hareket halindeyken diğer tekerlerin boş durduğunu dönmediğini algılarsa belli bir deviri gecmeme yada gaz vermeme gibi şeyler yapabiliyor

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,181
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bitmeye yakın motorlar , normalden daha fazla güç verir diye biliyorum .

Dynoya da güvenmiyorum kompresyon testi yapılabilir . İyi bir motor ustasına gösterilebilir . Sesinden bile anlarlar :)

Yağ yakan motorlar bi yere kadar sağlamından daha iyi gidiyo. 1.4 honda, çeşitli tofaş ve tempralarda denedik hep öyle çıktı :D

Segmanlar bittiğinden sürtünme daha az oluyo olabilir, az miktar yağ karışınca daha performanslı olabilir sebebini bilmiyom

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım