nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Arkadaşlar herkese selamlar

F20 kasa kodu 1.16i aracım bakıma girmesi gerekiyor ve ön arka balatalarının değişimi gerekiyor

Borusan yetkili servisinden periyoduk bakım ve fren hidroliği değişimi için 2550 tl, ön balata değişim için 1390, arka balata değişim içinse 1253 tl fiyat aldım haliyle yüksek geldi bütçeme

İzmir'de İstanbul'daki Askar benzeri bir özel servis benzeri bir servis önerecek biri var mı ? Yoksa Bosch Car Service mi götürsem sadece periyodik bakımı Borusan da mı yaptırsam kararsız kaldım.

Haricinde balata önerilerinizi de bekliyorum

Yardımcı olup balata ve servis hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Herkese iyi forumlar....

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Ben F20de hep textar kullandim, cok memnum kaldim, hidrolik icin de DOT 4 Mobil 1 kullanmistim. Zaten onu cok nadir degistiriyorsunuz. Dogru DOT degerinde olacak sekilde en kaliteliyi almaya bakin.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Bornova 2.sanayi de hartge service var.Bir arayıp nedir ne değildir uzmanından dinlemekte fayda var.Nitekim İzmir’de sayılı iyi Alman servislerindendir

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Arkdaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim Hartge ile görüştüm iyi bir servise benziyor kesinlikle.
İzmirde Bosch car service hakkında görüşleriniz nelerdir ? Bmwlere uygun mu bosch yedek parçaları

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkdaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim Hartge ile görüştüm iyi bir servise benziyor kesinlikle.
İzmirde Bosch car service hakkında görüşleriniz nelerdir ? Bmwlere uygun mu bosch yedek parçaları
Uygun takabilirsin ama ben madem ekonomik davranacaksın ferodo tavsiye ederim, ilk 1000 km ses yapıyor, sonra sıfır ses. Tutuş ve ömür gayet iyi.

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Bmw ön balata takım 900 liralardayken ferodo balata ön takım 150 tl

Bu kadar fahiş bir fark olacağını düşünmemiştim

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Geçen ay Volvo S60 için ferodo ön balatayı 170 liraya almışım. Haricen ön ferodo disk 350 lira, arka delphi balata 140 lira, arka trw disk 345 lira tutmuş. İşçilik olarak 200 lira verdim. Fren Hidroliği olarak motul dot 5.1 sipariş vermiştim(45x2=90₺) yetişmedi kullanamadım ama genel olarak iyi bahsediliyor. Orjinal malzemelere borusan çok fahiş fiyat çekmiş bence. Volvocar yetkili servis işçilik dahil 3000 lira fiyat vermişti. Bence ferodoların fiyatı normal belki bir tık ucuz olabilir ama aşırı ucuz değil.
Not: Hepsini tek marka alırsanız daha iyi olur bizim diskleri ve balataları bittiği için acil değiştirmek zorunda kaldım sadece ön aynı oldu frenlemede bir sıkıntı yok ama içinize sinmesi açısından daha iyi olur.
Fotoğrafları:

Son düzenleme:

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Selam. Giulietta'da ATE kullanıyordum balata, F20'de de arka balataları ATE aldım. 1 yıl ( 10.000km ) geçti 1 kez ses duymadım.

ATE arka balata ( 257TL )
Orjinal ön balata ( 650TL )
Motul 8100 xclean 5-30 yağ ( 205TL )
Mahle yağ filtresi ( 50TL )
Mann hava filtresi ( 77TL )
Mann kabin filtresi ( 157TL )
İşçilik 100TL

Hepsi toplam 1500TL civarı tutmuştu. Bu fiyatlar tam 1 yıl öncesine ait. Filtre ve yağ fiyatlarında ortalama %20 lik artış olmuş. Ama balata fiyatlarında şuan %40 artış var. 2500TL ye yaklaşır bu işlemler. Hele ki borusanda x2 olur yani 5000TL yi bulur şuan.

Peugeot kullanırken bi ustam vardı parçaları alıp ona gittim. Ayrıca balataları yol bilgisayarı 1500km gösterirken değiştirdim. Henüz uyarı vermemişti. Eğer balata uyarısı vermiyorsa fiş sağlamsa fişi alma dedi usta. Fişi değiştirmedim. Bunu birkaç kez BMW özel servislerinde söyledim " olur mu canım öyle şey " diyip terslemişlerdi :)

BMW özel servisleri parçaları alıp gitmeye çok kıl oluyor. Hatta bazıları tersleyip yoğun olduğunu söylüyor ya da işçilik 100TL ise 300TL diyor. O yüzden en büyük sıkıntı parçayı almak değil, usta bulabilmek. Neyse ki benim Peugeot kullanırken tanıştığım mütevazi bir ustam var, ona yaptırıyorum.

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
150 de çok ucuzmuş, sahte falan mı? 900 de çokmuş, 2 sene önce 330 a almıştım ön takımı
Ağustos'ta 600 küsürlere almıştım ben, biraz daha artmıştır fiyatı doğal olarak. Ama Ferodo'lar saçma ucuz cidden.
Geçen ay Volvo S60 için ferodo ön balatayı 170 liraya almışım. Haricen ön ferodo disk 350 lira, arka delphi balata 140 lira, arka trw disk 345 lira tutmuş. İşçilik olarak 200 lira verdim. Fren Hidroliği olarak motul dot 5.1 sipariş vermiştim(45x2=90₺) yetişmedi kullanamadım ama genel olarak iyi bahsediliyor. Orjinal malzemelere borusan çok fahiş fiyat çekmiş bence. Volvocar yetkili servis işçilik dahil 3000 lira fiyat vermişti. Bence ferodoların fiyatı normal belki bir tık ucuz olabilir ama aşırı ucuz değil.
Not: Hepsini tek marka alırsanız daha iyi olur bizim diskleri ve balataları bittiği için acil değiştirmek zorunda kaldım sadece ön aynı oldu frenlemede bir sıkıntı yok ama içinize sinmesi açısından daha iyi olur.
Fotoğrafları:

Şubat ayında ön ferodo balataları n11 kodu ile 165'den 150'ye düşürüp almıştım. Kutunun üstünde bandrolü ve web sitesinden teyit numarası vardı, orjinal çıktı. Yine ferodo ön disk takımına 380 tl verdim. Geçen ay arka trw diskleri 220, trw balataları 155'e aldım.

Son düzenleme:

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Bmw parcacısından fiyat aldım
Ön balata 650
Arka balata 500
Ön balata fiş 90
Arka balata fiş 90
Hava filtresi 150 tl
Yağ filtresi 90tl
Polen filtresi 160 tl
Motor yağı olarak castrol edge 5w30 düşünüyorum

Bu parçaları alıp kendim ustaya götürmeyi düşünüyorum

Balata değişiminde torna gerekli mi ? (Disk için)

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Bmw parcacısından fiyat aldım
Ön balata 650
Arka balata 500
Ön balata fiş 90
Arka balata fiş 90
Hava filtresi 150 tl
Yağ filtresi 90tl
Polen filtresi 160 tl
Motor yağı olarak castrol edge 5w30 düşünüyorum

Bu parçaları alıp kendim ustaya götürmeyi düşünüyorum

Balata değişiminde torna gerekli mi ? (Disk için)
BU fiyatları orjinal parça olarak mı aldınız? Size tavsiyem aldığınız yere dikkat edin. Çünkü orjinal diye sahte satan çok yer var. İlana dikkat ederseniz yağ filtresinin üzerinde Czec Rebuplic yazıyor. Böyle bir ülke bilen var mı ? Ayrıca kutulardaki etiketlerin üzerinde bandrol da yok.

Yine sonraki resimlerde hava filtresinde MADE IN FRANCE yazısı büyük değil küçük yazılmış. 2 bakımdır görüyorum orjinal filtreleri, fotoğraflarını çekmiştim yazı karakteri ve yazılar çok farklı.

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...akim-seti-benzinli-yag-bakimi-657651272/detay

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
BU fiyatları orjinal parça olarak mı aldınız? Size tavsiyem aldığınız yere dikkat edin. Çünkü orjinal diye sahte satan çok yer var. İlana dikkat ederseniz yağ filtresinin üzerinde Czec Rebuplic yazıyor. Böyle bir ülke bilen var mı ? Ayrıca kutulardaki etiketlerin üzerinde bandrol da yok.

Yine sonraki resimlerde hava filtresinde MADE IN FRANCE yazısı büyük değil küçük yazılmış. 2 bakımdır görüyorum orjinal filtreleri, fotoğraflarını çekmiştim yazı karakteri ve yazılar çok farklı.

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...akim-seti-benzinli-yag-bakimi-657651272/detay

Man bildiğim kadarıyla Czec üretimi

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Man bildiğim kadarıyla Czec üretimi

Dikkat ederseniz Czec Republic yazıyor Czech Rebuplic yazması lazım, h harfi eksik çek yazarken :)

Sağlamlarotomotivin de bu tarz ilanlarını hatırlıyorum. Onların ürünlerinde de Czech Republic yazacağına, Czech Repunlic yazıyordu, Rebuplic yazarken B harfi yerine N harfi yazmışlar :) Aralarda eksik ya da hatalı harfler oluyor. Bmw forumda paylaşıldı, linke dikkat ederseniz sağlamlar otomotiv yazıyor. Şuan ilanlarını kaldırmışlar. İlan linki de buydu:

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...nal-filtre-saglamlar-otomotiv-469074049/detay

https://saglamlarotomotiv.com/urun/bmw-f20-f30-filtre-bakim-seti/

Kendi sitelerinde de kendi çektikleri fotolar var. BMW kutularında bandrol yok. Fiyatlar da çok aşağıda. Tanıdığım bir yer değil ama orjinal durmuyor.

Son düzenleme:

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Dediğiniz gibi ürünler çakma gibi
Siz nerden almıştınız parçaları
Ben filtreleri aloparcadan aliyorum. Yag filtresini mahle, hava ve poleni mann.
Ate arka balatalari otosupermaketten aldim.
Orjinal on balatalari bostanci ozturk bmw den aldim.
Motul yagi da turkoilmarketten aldim.

Hepsini resmi sitelerinden sorguladim. Orjinallik konusunda sikinti yasamadim. Bu firmalari oneririm.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,692
2
9,625
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aloparcaya bakın bende tüm siparişlerimi oradan veriyorum desem yeridir :)

Varsa yağ filtresi için UFI yada MANN markasını tavsiye ederim :)
Castrol kullanmayın kullandırmayın diyede ekleyeyim şuraya :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım