KAPALI F20 118i Ön Torpido/Sağ Direkten Gelen Ses Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emre344

Elit Apaçi
25 Ara 2016
102
33
995
İstanbul
Marka
BMW
Merhaba,

F20 kasa 118 aracımın sağ ön yolcu koltuğu önü direk ile torpido klime menfezini oralardan cik cik bir ses geliyor. İstanbul Oto Borusan Yetkili Servisi, Amortisör dedi fakat, amortisöre dışarda Askar'a baktırdım sorun görünmüyor. Piyalepaşa Yetkili Servis ise ön torpido sökümü gerektiğini 2000 TL bir ücret talep etti.

Aşağıda video çekmeye çalıştım. Özellikle kaldırım taşı yollarda aşırı ses geliyor. Düz asfalt yollarda çok çok hafif bir iki lastik sürtüşmesi gibi. Sanki bir bakalit sıkılmayı unutulmuş, bir civata boşta gibi de iki lastik sürtmesi gibi de. Kapı fitillerini yağladık ilk değişmedi. Cam fitilleri de sorunsuz. Kapı açık gittik, filtre değişim kapağını açtık ses devam, torpido kapağını da açtık ses devam. Ne yapmam gerek?

Creedozz

Asfalt Kurutucu
16 Nis 2019
38
29
595
36
Marka
Mercedes
Konsola kadar gerek olacagini sanmiorum. Egilip bi baktiniz mi torpidonun altina. Orada biraz emanet duran sert plastik kapaklar var, sklmamis bi vida da olabilir.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Bana trim sesi gibi geldi ama yıkanınca kesiliyorsa yürüyen aksamla alakalı olabilir. Yıkarken teker içlerine, amortisör kısmına vs. su tutuyor musunuz?

emre344

Elit Apaçi
25 Ara 2016
102
33
995
İstanbul
Marka
BMW
Bana trim sesi gibi geldi ama yıkanınca kesiliyorsa yürüyen aksamla alakalı olabilir. Yıkarken teker içlerine, amortisör kısmına vs. su tutuyor musunuz?

evet hocam. bana da trim gibi geliyordu kapı içinde veya önde bir bakalit boşta sanki civata boşta gibi geliyordu ama yıkama sonrası ve sola dönüşlerde ses gidiyor. amortisöre baktılar yağ kaçağı vs yok tertemiz sökmeye gerek yok dediler. 1 servis hariç(istanbul oto)

Creedozz

Asfalt Kurutucu
16 Nis 2019
38
29
595
36
Marka
Mercedes
O zaman islaninca yumusayan sisen parcalari dusunun muhtemelen yuruyenden geliyor. Yumusayip hacim kazaninca bakalitlerin carpmasini engelliyor

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
evet hocam. bana da trim gibi geliyordu kapı içinde veya önde bir bakalit boşta sanki civata boşta gibi geliyordu ama yıkama sonrası ve sola dönüşlerde ses gidiyor. amortisöre baktılar yağ kaçağı vs yok tertemiz sökmeye gerek yok dediler. 1 servis hariç(istanbul oto)
Aracı yıkarken yürüyen aksamı da yıkıyor musunuz? Amortisörleri vs.

bthnkrckr

Düz Yol Gazcısı
13 Şub 2019
5
4
145
Kronik bir problem sanırım. Arkadaşımın aracında da sol arka direkten aynı sesi alıyorduk. Aşırı olmadığı için öyle geziyor.
Bir de yıkanınca o gün gelmiyor ilginç olarak yani sabah 9 da yıkasam 14:00 15:00e kadar gelmiyor neredeyse.

Bahsettiğiniz sorun kapı fitillerinden kaynaklı F20 kasa araçlarda kronik sorunlardan bir tanesidir. Yıkayınca sesin kesilme nedeni kapı fitillerdeki toz gibi kalıntıların akması ve su kuruyana kadar belirli bir süre arada izolasyon yaratıp sesi kesmesidir. Yeterli miktarda sesin kesilmesi için aracı yıkayıp kapı fitillerini kuruladıktan sonra tüm kapı fitillerine silikon spreyi uygulaması yaparsanız sesi kesecektir. Kapı fitillerinin tozlanması ile ses eskisine oranla daha yavaş artmaya başlayacaktır. Döngüyü tekrar etmeniz gerekir. Neredeyse kalıcı olan bir çözüm daha var 3M firmasının sattığı bir izolasyon bantı var fakat tüm aracın fitillerine uygulamak biraz pahalı olabilir çünkü bant euro üzerinden satılıyor birde az miktarda almak zor. Bant modelini hatırlayınca konuya cevap olarak eklerim.

Son düzenleme:

emre344

Elit Apaçi
25 Ara 2016
102
33
995
İstanbul
Marka
BMW
Bahsettiğiniz sorun kapı fitillerinden kaynaklı F20 kasa araçlarda kronik sorunlardan bir tanesidir. Yıkayınca sesin kesilme nedeni kapı fitillerdeki toz gibi kalıntıların akması ve su kuruyana kadar belirli bir süre arada izolasyon yaratıp sesi kesmesidir. Yeterli miktarda sesin kesilmesi için aracı yıkayıp kapı fitillerini kuruladıktan sonra tüm kapı fitillerine silikon spreyi uygulaması yaparsanız sesi kesecektir. Kapı fitillerinin tozlanması ile ses eskisine oranla daha yavaş artmaya başlayacaktır. Döngüyü tekrar etmeniz gerekir. Neredeyse kalıcı olan bir çözüm daha var 3M firmasının sattığı bir izolasyon bantı var fakat tüm aracın fitillerine uygulamak biraz pahalı olabilir çünkü bant euro üzerinden satılıyor birde az miktarda almak zor. Bant modelini hatırlayınca konuya cevap olarak eklerim.

merhaba, cevap için teşekkürler bu bantı fitile mi yapıştırıyoruz yoksa fitilin karşılığına mı?

Başal Metin

Başal Metin
Taklacı Güvercin
21 Tem 2019
15
8
345
İstanbul
Benim f20 lci aracima Borusan garanti kapsamındayken bu uygulamayı ücretsiz olarak yapmıştı fakat ses hala kesilmedi.Silikon spreyi sıkıp 3-4 ay ses gelmiyor.Bu işlemi döngü içerisinde yapmak lazım.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım