Far Camı Değişimi - Far Karartma (Kendin Yap)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Merhabalar, farlarımın birbirinden farklı olmasından dolayı sinyallerimin biri turuncu biri beyazdı bayadır düzeltmek için çözüm arıyodum. Çocuklar için satılan cam boyalarından geçti elime yapabilirim onla diye düşünerek farları sökmeye giriştim, sökmüşken de bayadır aklımda olan far karartma işlemini yapmaya çalıştım. Bilmiyorum burda ilgisini çekecek var mıdır ama Far camı değiştirme konusuna da bi örnek olabileceği için paylaşmak istedim. Önce bi genel olarak fotoğrafları paylaşıp sonra can sıkıntısından yaptığım anlatım videosunu ekliycem konuya

WhatsApp Image 2021-01-30 at 12.04.36.jpeg

1612022313473.jpg

Bahsettiğim farklılık içeriden ve dışarıdan böyle, aslında farların markaları bile aynı ama üretim tarihleri arasında çok fark var muhtemelen.

1612022313451.jpg

Turuncu cam boyası yokmuş kırmızıyla sarıyı karıştırarak bir şeyler denedim bu kadar geldi elimden camını kapatınca pek belli olmuyo farklılık onla teselli ediyorum kendimi :D

Camları kasadan ayırmak baya zor oldu. Kimi araçta conta ve segmanlarla olurken Favorit'de direkt olarak silikon kullanılıyor farlarda. Silikonları ısıtıp keserek bikaç saat harcayarak ayırdım. Camları gerçekten cam olduğu için sararma gibi bi sıkıntısı yok bulaşık yıkar gibi yıkayıp geri taktım. Takarken Sista Universal Silikon kullandım, eğer bir sorun yaşarsam diğer konularımda olduğu gibi bu konuyu güncellerim.

1612022313406.jpg
1612022313417.jpg
Maskeleme, zımpara, temizlik, boya gibi standart boya işlemleri sonrası camların temizliği öncesi öylesine önüne koyarak alınan sonuç. Farların yansıtıcı kısmına hiç dokunmadığımız için aydınlatmasında herhangi bir değişiklik olmayacak. Şuan bantlarla silikonu kuruyor, yarın tam bitmiş hali araç üstünde garaj konusunda olur muhtemelen.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Elinize sağlık, bu işlemi yeni nesil araçlarda da bu şekilde yapabilir miyiz?
Eğer far içerisinde yansıtıcı kısım (krom) bölge haricinde işlevi olmayan plastik bir alan varsa yapılabilir. Camı çıkarma kısmı belki araçtan araca değişiyor olabilir ama genel mantık aynı, ben de zaten yeni bir aracın videosundan görmüştüm youtube da. Önemli olan o parlak kısıma ellemeden çevredeki boş alanla uğraşmak.

Hatta ilk mesajda belirtmeyi unutmuşum, o krom bölgeyi silmek bile sıkıntı olabilir deniyor ben hava tuttum sadece

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Eğer far içerisinde yansıtıcı kısım (krom) bölge haricinde işlevi olmayan plastik bir alan varsa yapılabilir. Camı çıkarma kısmı belki araçtan araca değişiyor olabilir ama genel mantık aynı, ben de zaten yeni bir aracın videosundan görmüştüm youtube da. Önemli olan o parlak kısıma ellemeden çevredeki boş alanla uğraşmak.

Hatta ilk mesajda belirtmeyi unutmuşum, o krom bölgeyi silmek bile sıkıntı olabilir deniyor ben hava tuttum sadece
Benim stopta çatlak var. İçinde su lekesi var, film çekerken silelim dedik hemen atıyor o krom malzeme. :D Dikkat etmek lazım dediğiniz doğru. Ben de düşünüyorum mat gri veya siyah yapmayı. Teşekkürler bilgilendirme için. Instagram'da son halini gördüm bu arada, takılınca daha iyi belli etmiş kendini. Gerçekten 10 numara işlem. 👌

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım