Fiat Bravo Yetersiz Güç Konusu

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
İyi günler, İstanbul'un Silivri ilçesinde yaşıyorum. 2013 model 1.4 90 beygir fiat bravo aracım var. Aracımın genel konforundan, yol tutuşundan, karakterli tasarımından memnunum, düşük kilometreli olduğu için satmayı düşünmüyorum, ancak motoru güçsüz olduğu için, uzun yolda araç yüklü ise çok yetersiz kalıyor, aracımın gücünü nasıl arttırabilirim? Nereye gidebilirim?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Teknik özelliklerinden anladığım kadarıyla 1.4 fire 16v motorlardan biri, o motorlu egea kullanıyoruz biz de 5 beygir fazla kağıt üstünde ama hissiyat farkı olacağını sanmıyorum. Önü hiç açık bi motor değil yapılabilecek bir şey bence yok alışmak dışında. Genel olarak atmosferik motorlarda attığın taş ürküttüğün kuş konusu pek verimli değil, bu motorda hiç değil bi vites düşmek veya satıp değiştirmek dışında harcadığınız paranın karşılığını alamazsınız

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,280
1
9,428
4,970
kocaeli
Hocam atmosferik araçta güç artışı çok maliyetli ve zahmetli olur.
Ama gücü verimli kullanmak mümkün, bazen araç sürücüleri atmosferik motordan turbo motor gibi beklentilerde bulunuyorlar. Aksine atmosferik motorlar yüksek deviri severler. Biraz da öyle denemekte fayda var.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Atmosferik motora yapılabilecek en iyi basit güncellemeler açık hava filtresi,cold air intake,downpipe ve pedal booster olur.Bunun haricinde yakıtı Shell V Power almak,bakımları zamanında yaptırmak,her zaman en kaliteli ürünleri ya da orijinallerini kullanmak ve yağ viskozitesinde motorun uyumlu olduğu en ince viskozite kullanılarak bakımlarını yaptırmak en iyi çözümdür.Motorun karakterini öğrenmekte şart,tork eğrisi ve güç bandına göre motoru en verimli ve en performanslı şekilde kullanırsınız.Bu şekilde 5-10 hp fazladan kazanılabilir,dahasında maaliyet epey artacak ve attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek.En kestirme ve zahmetsiz yol satıp turbo beslemeli bir araç almak.

Son düzenleme:

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
Araç kazasız, 60000km'de. haftaiçi doğru düzgün kullanmıyorum diyebilirim. satmak istemiyorum. @AHU verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. bahsettiğiniz güncellemeleri nerede yaptırabilirim?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Standart kullanıma göre tasarlanmış düşük hacimli atmosferik motorda açık hava filtresi takıp soğuk emiş sağlanmazsa ters teper. Egzozda herhangi bir oynama yapılırsa üst devirler rahatlayıp kağıt üstündeki maksimum güç artarken alt devirler ölür.
Motor bloğunun içine girmedikçe (ki orada da dereceli egzantrik vs. deyince rölantiyi bozar) yazılım ve turbo dışında verimli bir güç artışı çalışması göremiyorum. Belki yazılımla birlikte yakıt besleme sisteminin detaylarına girilebilir, benzin pompası ve enjektörler değişebilir. Ama bunların hepsinin çok ciddi bir ar-ge ürünü olması gerekli, ezbere yapılacak işler değil.
.
Tüm bunların kolay yolu ise sevdiğiniz aracınızı satıp daha çok seveceğiniz temiz bir 1.4 T-Jet versiyonunu almanız olur. =)

Edit: satacak olursanız haberim olsun :D

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Sorun çıkarmıyorsa bir italyan fiatından beklenecek şeyin %99 unu alıyorsunuzdur derim.Bravonun dedesi stilo sahibi olarak.😄

Sağlıklı yürüyosa bir alt vitese çekip keyifle emme manifoldu sesini dinleyerek orta ve ya sağ şeritten hızınızı almaya bakın .Nitekim böyle güzel sesli olmayan bir çok motor var piyasada.İyi sürüşler keyifler

Aramızda kalsın son susturucuyla biraz oynarsanız güzel ses ritimler de yakalarsınız motor yük altındayken.

Son düzenleme:

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
İyi günler, İstanbul'un Silivri ilçesinde yaşıyorum. 2013 model 1.4 90 beygir fiat bravo aracım var. Aracımın genel konforundan, yol tutuşundan, karakterli tasarımından memnunum, düşük kilometreli olduğu için satmayı düşünmüyorum, ancak motoru güçsüz olduğu için, uzun yolda araç yüklü ise çok yetersiz kalıyor, aracımın gücünü nasıl arttırabilirim? Nereye gidebilirim?
Kalıcı bir çözüm olmayacaktır haliyle fakat Liqui Moly Speed Tec benzin katkısı deneyebilirsiniz. Güç artışından ziyade gaz tepkisinde, devirlenme karakterinde ve yük altında motorun çalışmasında iyileşme görmeniz muhtemel.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım