KAPALI Fiat Egea 1.6 MJet DCT Yakıt Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Öncelikle herkese iyi forumlar arkadaşlar. Dün Fiat Egea HB 1.6 Multijet otomatik aracımızı teslim aldık ancak daha aracı doğru dürüst süremeden yakıttan dolayı canımızı sıkmaya başladı. Araç daha 150 kilometrede, 2000 devir üzerine bile çıkmadım desem yeridir, İstanbulda yaşamama rağmen çok fazla trafiğede girmedim daha ancak yakıt tüketimi ortalama 15-16 lt arasında geziyor. Absürt bir başka durumsa aracın gazını kestiğimde anlık tüketim 50 litrede sabit kalıyor. Eco veya normal mod farketmiyor. Bu arada araçta Continental ContiEcoContact 5 225/45R17 91V lastikler takılı. Her ne kadar araç yeni olsada bu tüketimin absürt olduğu kanısındayım. İnternetten baktığım sitelerde de böyle tüketimlerle karşılaşan görmedim. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşan oldu mu, olduysa nasıl giderilir? Aracın depoyu fulleyip verileri sıfırlayıp tekrar tüketime bakmayı düşünüyoruz. Olmadı haftaya bayiye gidip selam söylemeyi düşünüyoruz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
kısa süreli veriler sağlıklı olmaz genelde. en az 100km lik bir uzun yol yapınız gaz tepkilerinide ani hızlanmalardan kaçının düzelecektir diye düşünüyorum

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
kısa süreli veriler sağlıklı olmaz genelde. en az 100km lik bir uzun yol yapınız gaz tepkilerinide ani hızlanmalardan kaçının düzelecektir diye düşünüyorum
1000 kilometreye kadar zaten gaza yapışmamayı düşünüyorum ve hala yapışmadımda. 3000-5000 kilometre arası yakıtın düzeleceğinide biliyorum ancak o kilometrelere gelene kadar ocağımıza incir ağacı diker bu araba böyle giderse. İnternetteki diğer konulara bakıyorum 7-8 litre yakıyor 200-300 kilometredeki arabalar. Hafta sonu dediğiniz gibi kilometre yaptırmayı düşünüyorum eğer yapabilirsem sonucunu buradan sizinle paylaşacağım. Cevabınız için teşekkürler.

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Merak ettiğim ve güzel olacağını dusundugum bir motor şanzıman ikilisi. Arabaniz hayirli olsun. Bence ortalamayi sifirlayin tekrar bir bakin ama anlikta 50 nin altina dusmuyorsa bi servise uğrayın. Arabanizin resimleri konusunda resimlerinizi gormek isteriz.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çok yakar da sıfır arabalar bu derece de değildir yani. Tuhaflık var bence de .

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle güle güle kullanın. Beğendiğim bir araba almışsınız.
Depo iyice dolup şamandıra baştan sonra kadar bir gezinti yapmadan yol bilgisayarı konuyu tam kavrayamamış olabilir. :) Elektronikte bu tarz sorunlar olabiliyor. Bir depo mazot doldurup bitirin. Yol bilgisayarında yazdığı kadar yakıyorsa zaten erken biter, hemen götürürsünüz servise. Depo hesabıyla ortalama tüketimini siz de anlarsınız zaten. Normal seviyelere indiyse ve yol bilgisayarı hala yüksek gösteriyorsa yeniden programlamak gerekebilir.
Bir de uConnect güncellemesi ile ilgili bir konu vardı Fiat'ta. Belki onunla bağlantılı bir sorundur ve güncelleme ile toparlanabilir.
Konuyu netleştirmek için bir kez depo doldurup bitirin.

Quattro opc

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2017
3
9
245
Hocam aracınız hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla yol bilgisayarında tüketim ayarınız ornegin 6.6 lt / 100 km seklinde degilde 15 km / lt seklinde gosteriyor. Bu nedenle gaza basmadığınızda 2 lt / 100 km gostermesi gerekirken 50 km / lt seklinde gosteriyor. 30 saniyede yol bilgisayarindan ayarini degistirebilirsiniz kolayca. Tabi sensorlerde samandirada falanda sorun olabilir ancak yinede ayarlardan bi deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam aracınız hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla yol bilgisayarında tüketim ayarınız ornegin 6.6 lt / 100 km seklinde degilde 15 km / lt seklinde gosteriyor. Bu nedenle gaza basmadığınızda 2 lt / 100 km gostermesi gerekirken 50 km / lt seklinde gosteriyor. 30 saniyede yol bilgisayarindan ayarini degistirebilirsiniz kolayca. Tabi sensorlerde samandirada falanda sorun olabilir ancak yinede ayarlardan bi deneyebilirsiniz.
Opppaaaa... Bu hiç aklıma gelmemişti. :) Çok mantıklı.

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Hocam sizden Allah razı olsun :D:D:D 2 gündür aklıma takılmıştı dediğiniz gibi çıktı. Şu saatte direk arabaya koşup onu denedim. Tekrar tekrar teşekkürler. Ortalama 6.4 lt gösteriyor şu an. Arabanın yakıtıda yerine geldiğine göre şu an için sıkıntımız yok.
@Gurdal07 Müsait olduğum ilk an söz fotoğraflarını çekip koyacağım. İlk 1000 kilometre basmayacağımız için 2000 kilometrelere dayandığı zaman yol tutuş, performans ve diğer kriterleri ekleyip bir yazıda yazmayı düşünüyorum.
@berkertekin @Ugur cevaplarınız için çok teşekkürler sizlere yanlış alarm verdirtmişim :)

onurcicek

Profesör
8 Eyl 2016
399
371
1,295
Fiatlarda böyle bir şeye denk gelmiştim, yakıt tüketimi tam tersine dönüyor gaza full basınca 2, 3 litreye iniyordu gazı kesince 50 ye çıkıyordu ters çalışıyordu anlıycağınız, araç 2 önceki kasa 1.3 mjet doblo, bence siz kağıtta bakın bi kaç yaptığına, bilgisayar da dediğim ağrıza olabilir.

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
@onurcicek yukarıda olayı hallettiğimi belirttim. Ölçüm biriminin farklı olması ve benim dikkatsizliğim sonucu bir yanlış anlaşılma olmuş. Yinede yorumunuz için teşekkürler.

kekum34

Emirhan KEKUM
Panpa
8 Eyl 2016
2,347
5,331
4,270
22
İstanbul
helal olsun hocam hiç akıllara gelemişti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım