Focus 2 yardım

Yusuf54

Düz Yol Gazcısı
24 Haz 2019
10
1
10
145
24
Marka
Opel
Bir iki aylık araba arayışımız son buldu forumda bi kaç konu açmıştım bazı araçlar için yardımcı olan arkadaslara oncelikle teşekkür ederim

Selamun aleyküm pazartesi focus 2 alıyorum 2006 1.6 115hp Ghia landirenzo lpgli station wagon 3.sahibinden 162 binde manuel

Aracın motoru gayet sessiz güzel çalışıyor ustamizda baktı araca pazartesi satışını aliyorum kafama bir kaç soru takıldı onları siz focus sahiplerine danışmak istiyorum

Bu subap yakma sorunlarını duydum focus 2 lerde suanki sahibi 2014 te km70000 binde taktirmis suan 162 binde arac kullanirken filan bi sorun farketmedim. Sizce sorun çıkarırmı nelere dikkat etmeliyim?
Yakıt olarak siz hangi yakıtı kullanıyorsunuz?

Birde aracı 20 km kullandım hararet tam ortada sabit kaldı normalmidir?
Başka kullanırken dikkat etmem gereken bisey varmıdır?

vaPMGO.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Ateşleme bobini fiyatını da öğrenin, şimdiden kenara o bütçeyi ayırın. Ford'un motorlarında genelde supaptan önce bobin gider, bazen giderken yanında bujileri ve buji kablolarını da götürebilir. Bu bütçeyi şimdiden ayırın. LPG, akışmetreyi de zamanla bozuyor, 300-500 gibi bir para da onun için ayırın. Bunlar hep lpg kaynaklı olası sorunlar.

-Hararetin ortada kalması normaldir, motorun sağlıklı çalıştığını gösterir.

-Orta konsoldaki havalandırma ızgaraları ve çevrelerindeki çerçeve hassas malzemeden yapılmıştır, kolayca kırılabilir. telefon tutucu takmayın, iç dış oto yıkamacıları uyarın.
-Kullanırken göstergeleriniz tamamen gidip gelmeye başlarsa zaman kaybetmeden servise gidin. Yüksek ihtimal GEM modülü (kronik sayılabilecek bir arıza) bozulmuştur.
-Ön kedi gözü ampullerini sık sık patlatır. Arada gözünüz onlarda olsun :)
-Ford'lar geri vitese takarken bazen geçmek istemezler. Zorlamayın, bir kez daha debriyaja bırakıp basın veya debriyajda 3sn kadar bekleyin, öyle geçirin.
-Yine ford'un lokum gibi geçişleri olan şanzımanıyla ilgili küçük bir tavsiye daha: Trafikte çekip toparlayabileceği her hızda 2. vitesle devam edin, mümkün olduğunca duracak hızlara gelmecen 1'i kullanmamaya bakın. Yollardaki hız tümsekleri çok çok ciddi durmayı gerektirmiyorsa 1'e almadan 2'de devam edin. 10-15km/h gibi hızlarda seyrederken 1. vitese takılmasını sevmez :)

Bunun dışında araba hakikaten taş gibi ya. Gerçekten çok iyi araba. Tavsiyeleri çok düşündüm de bunları bulabildim. :)

Bir de, burada paylaşmak istemezseniz bile özel mesajdan ne kadar anlaştığınızı paylaşırsanız sevinirim. Gerçek piyasasını merak ediyorum da.

Yusuf54

Düz Yol Gazcısı
24 Haz 2019
10
1
10
145
24
Marka
Opel
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Ateşleme bobini fiyatını da öğrenin, şimdiden kenara o bütçeyi ayırın. Ford'un motorlarında genelde supaptan önce bobin gider, bazen giderken yanında bujileri ve buji kablolarını da götürebilir. Bu bütçeyi şimdiden ayırın. LPG, akışmetreyi de zamanla bozuyor, 300-500 gibi bir para da onun için ayırın. Bunlar hep lpg kaynaklı olası sorunlar.

-Hararetin ortada kalması normaldir, motorun sağlıklı çalıştığını gösterir.

-Orta konsoldaki havalandırma ızgaraları ve çevrelerindeki çerçeve hassas malzemeden yapılmıştır, kolayca kırılabilir. telefon tutucu takmayın, iç dış oto yıkamacıları uyarın.
-Kullanırken göstergeleriniz tamamen gidip gelmeye başlarsa zaman kaybetmeden servise gidin. Yüksek ihtimal GEM modülü (kronik sayılabilecek bir arıza) bozulmuştur.
-Ön kedi gözü ampullerini sık sık patlatır. Arada gözünüz onlarda olsun :)
-Ford'lar geri vitese takarken bazen geçmek istemezler. Zorlamayın, bir kez daha debriyaja bırakıp basın veya debriyajda 3sn kadar bekleyin, öyle geçirin.
-Yine ford'un lokum gibi geçişleri olan şanzımanıyla ilgili küçük bir tavsiye daha: Trafikte çekip toparlayabileceği her hızda 2. vitesle devam edin, mümkün olduğunca duracak hızlara gelmecen 1'i kullanmamaya bakın. Yollardaki hız tümsekleri çok çok ciddi durmayı gerektirmiyorsa 1'e almadan 2'de devam edin. 10-15km/h gibi hızlarda seyrederken 1. vitese takılmasını sevmez :)

Bunun dışında araba hakikaten taş gibi ya. Gerçekten çok iyi araba. Tavsiyeleri çok düşündüm de bunları bulabildim. :)

Bir de, burada paylaşmak istemezseniz bile özel mesajdan ne kadar anlaştığınızı paylaşırsanız sevinirim. Gerçek piyasasını merak ediyorum da.

Çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için sonuçta 2.el araç alıyoruz çıkaracağı masrafı göze aldık

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bende 2007 model şu sıralar pek kullanmasam da kullanıyorum focus 1.6 tdci. Epey memnunum benim aracım sedan gayet keyifli 1 yılı geçti alalı. Tam ortada durması gayet normal hararetin ama bu araçlar da ki ben lpg ve benzinli motorları hakkında bilgi sahibi değilim maalesef yardımcı olamayacağım ama başka konularda olursa zevkle yardımcı olabilirdim..
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Aracınız hayırlı olsun. bt abi çoğu şeyi özetlemiş zaten, ki bazılarını fazla bile söylemiş, normalde o kadar narin olmayan parçaları da ama o söylediyse tecrübesi de vardır yine de siz dikkat edin.
Mesela menfez konusu bana bayağı sağlam geliyor, ağır bi telefonum var, tutucu kullanıyorum sürekli, ara ara da düşer telefon veya sarsılır vs. bişey olmadı şuana kadar şükür.

Lpg ve motor konusuna gelince, 100 hp lik zetec olsa daha gönül rahatlığı ile binebilirsiniz derdim ancak bu motor lpg ile uzun vadede pek sevmiyor. dayım aynı motorlu ve lpg ile 120 bindir kullanıyor, şuana kadar sadece bir defa yağ soğutucusu kaçırdı, ki onun da ömrünün ne zaman dolacağı hiç bir arabada bilinmeyecek bir konu. Ve dayım Alanya'da yaşıyor, her yaz Muğla'ya Antep'e Diyarbakır'a vs gider. 2 çocuğu ve bolca eşya ile lpg'de kullanır hiç sorun yaşamadı. Bir başka arkadaşım 130 binde üst kapağı açıp, subapları yeniledi, conta yeniledi devam ediyor. Şuan arabası 260 bin km'de. hesap-kitap yapınca lpg'den yaptığı kar'dan motor yapma masrafını bile çıkarsa yine ekonomik olduğunu söylemişti.

geri vites ve yavaşlayınca 1'e alma ile ilgili tespitler tam yerinde. geri vitese geçmeyecek gibi olduğunda bi defa debriyajı bırakıp tekrar bastığında genelde geçiyor. Biraz kemikli bir yapısı var. Ama yolları çok güzeldir, çatır çatır vites geçer.

Diğer tavsiyem, jantlardan kurtulup, bütçe el verdiğinde oem ford jantı bulup takmanız olur, hem daha orjinal ve şık durur, hem de replika jantın ağırlığından ve sağlam olmayışından kurtulmuş olursunuz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Aracınız hayırlı olsun. bt abi çoğu şeyi özetlemiş zaten, ki bazılarını fazla bile söylemiş, normalde o kadar narin olmayan parçaları da ama o söylediyse tecrübesi de vardır yine de siz dikkat edin.
Mesela menfez konusu bana bayağı sağlam geliyor, ağır bi telefonum var, tutucu kullanıyorum sürekli, ara ara da düşer telefon veya sarsılır vs. bişey olmadı şuana kadar şükür.

Lpg ve motor konusuna gelince, 100 hp lik zetec olsa daha gönül rahatlığı ile binebilirsiniz derdim ancak bu motor lpg ile uzun vadede pek sevmiyor. dayım aynı motorlu ve lpg ile 120 bindir kullanıyor, şuana kadar sadece bir defa yağ soğutucusu kaçırdı, ki onun da ömrünün ne zaman dolacağı hiç bir arabada bilinmeyecek bir konu. Ve dayım Alanya'da yaşıyor, her yaz Muğla'ya Antep'e Diyarbakır'a vs gider. 2 çocuğu ve bolca eşya ile lpg'de kullanır hiç sorun yaşamadı. Bir başka arkadaşım 130 binde üst kapağı açıp, subapları yeniledi, conta yeniledi devam ediyor. Şuan arabası 260 bin km'de. hesap-kitap yapınca lpg'den yaptığı kar'dan motor yapma masrafını bile çıkarsa yine ekonomik olduğunu söylemişti.

geri vites ve yavaşlayınca 1'e alma ile ilgili tespitler tam yerinde. geri vitese geçmeyecek gibi olduğunda bi defa debriyajı bırakıp tekrar bastığında genelde geçiyor. Biraz kemikli bir yapısı var. Ama yolları çok güzeldir, çatır çatır vites geçer.

Diğer tavsiyem, jantlardan kurtulup, bütçe el verdiğinde oem ford jantı bulup takmanız olur, hem daha orjinal ve şık durur, hem de replika jantın ağırlığından ve sağlam olmayışından kurtulmuş olursunuz.
Dedecim, menfezin narinliğini görmek istersen benim focusa bir göz atmanı tavsiye edebilirim :)

1566208546563.png

Ayrıca şöyle fiyatları var maalesef..

• Wow
Tepkiler: bt

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,157
5,720
Ankara
Marka
Skoda
o zaman makyajda sağlamlaştırdılar demek :)
hep derim, Ford'u buçuklu, MCA, yani makyajlı alacaksın :)
Aslında sadece ford için değil, birçok markada makyajlı almak daha mantıklı. Araba ne olursa olsun ilk çıktığında sorun potansiyeli daha yüksekken sorunlu parçalar yıllarca tecrübe edilip makyaja revizyonlusu konuyor. İmkanı olan makyajlı alsın :D

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,364
7,203
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
en önemli fark orada zaten. 3 cidden beklenti altında kalmıştı, 3.5 ile birlikte konfor, sessizlik, yol konfor ve ses yalıtımı vs epey farklı.
MK3 focus'un beklenti altında kaldığını düşünmüyorum ama makyajlısından iyi olmadığı kesin. Makyajlı kasada tek eleştirim iç mekanın sadece siyah olması. MK3 de bej renk içeriyi çok ferah yapıyordu.

@Yusuf54 hayırlı olsun.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
...
...
Bu konuda tecrübe yaşadığım araç sendeki kasadan Mk 2.5 :) Havalandırma ızgaralarında makyajda bir değişiklik yok diye biliyorum. Dikkatli bir kullanıcısındır, aracında sık sık hareketli çocuklar da taşımıyorsundur, senin parçalar dayanmıştır :) Bahsettiğim araçta iç ızgaralar bile değil, dıştaki çerçevesi oto yıkamada kırılmıştı. Benim arabadaki kadar narin değil kabul, ama yine de ben olsam bir şey takmazdım. :) (kendi arabamda da takmıyorum zaten)

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
MK3 focus'un beklenti altında kaldığını düşünmüyorum ama makyajlısından iyi olmadığı kesin. Makyajlı kasada tek eleştirim iç mekanın sadece siyah olması. MK3 de bej renk içeriyi çok ferah yapıyordu.

beklenti, tercih, zevk tabii ki faktör, ama bana göre 2.5 kasadan sonra o tasarım epey aşağıda kaldı. st kit takmadan çirkin geliyor bana. Özellikle arka stop tasarımına hiç ısınamamıştım. bej iç dizayn konusunda katılıyorum ama o da biraz çiğ duruyor. ayrıca mk3 ün direksiyon kutusu problemi, içinde bazı noktalardaki trim sesleri ile sevimsiz geliyor bana. ayrıca 1.6 tdci motor da 115ps olunca 8v e düştü ve daha isteksiz gidiyordu mk2.5dan.

Bu konuda tecrübe yaşadığım araç sendeki kasadan Mk 2.5 :) Havalandırma ızgaralarında makyajda bir değişiklik yok diye biliyorum. Dikkatli bir kullanıcısındır, aracında sık sık hareketli çocuklar da taşımıyorsundur, senin parçalar dayanmıştır :) Bahsettiğim araçta iç ızgaralar bile değil, dıştaki çerçevesi oto yıkamada kırılmıştı. Benim arabadaki kadar narin değil kabul, ama yine de ben olsam bir şey takmazdım. :) (kendi arabamda da takmıyorum zaten)

aslında tasarımı aynı ben de değişiklik olduğunu sanmıyorum ama belki parça kodunda seviye farkı vardır. ben yaşamadım hiç, çevremde focus 2 ve 2.5 kullanan kimsede de kırıldığını görmedim ama tabi genelde tutucu vs takılan, ağır aparat olan, çocuk vs de varsa tüm menfezlerde kırılma potansiyeli mevcut.

yaqear

Taklacı Güvercin
26 Ocak 2018
28
25
295
İstanbul
Hayırlı uğurlu olsun, bu arada olur da yolda giderken bir anda bütün göstergeler kapanıp tekrar geri gelmezse kardeşim arabada kontak aç kapa yapıyordu (araba hareket ederken). Sonradan gösterge panelini söküp altta karttan uzamış bir kaynağı yenilemişlerdi çözüme ulaşmışlardı, aklınızda bulunsun.
Tekerinize taş değmesin, iyi yolculuklar.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Çerçeve ayni abi evet, bakalım ya çıkma bakacağım 1 tanesi kırık.

Yusuf54

Düz Yol Gazcısı
24 Haz 2019
10
1
10
145
24
Marka
Opel
Aracımızı aldık hayırlısıyla temizliği yapıldı arabayı şuan ailecek çok beğendik nasipse 5-6sene bineceğimiz için masrafları çokta önemli değil artık bu arada kullanma kitabınında 13 yıl saglam kalması şaşırttı.
Yorum yazan her arkadaşa tek tek teşekkür ediyorum iyi forumlar
IMG_20190819_205836.jpg

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Aracımızı aldık hayırlısıyla temizliği yapıldı arabayı şuan ailecek çok beğendik nasipse 5-6sene bineceğimiz için masrafları çokta önemli değil artık bu arada kullanma kitabınında 13 yıl saglam kalması şaşırttı.
Yorum yazan her arkadaşa tek tek teşekkür ediyorum iyi forumlarEkli dosyayı görüntüle 20221
Güle güle kullanın. Hayırlı olsun. Aracınızın garaj başlığını da görmek isteriz :)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,157
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yorum yazan her arkadaşa tek tek teşekkür ediyorum iyi forumlarEkli dosyayı görüntüle 20221
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun. Kitapçık sağlam kaldıysa siz de güneşten korursanız daha baya gider. Benim 26 yıllık arabamın kitapçığının büyük bölümü sağlam bi kısmı sıcaktan kendinden geçmiş. Mümkünse torpidoya falan bırakmayın ciddi ısınıyo orda yaz mevsiminde

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım