KAPALI Focus&Golf&Jetta

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hayırlı forumlar
Arkadaşlar haftada 4 gün üniversiteye git gel yapıcak(30km) hafif trafikli yol,az yakıcak araç lazım.
Bütçe 120bin TL

Aklımda belirlediğim
Focus 1.5 tdcı titanium powershift
Golf 1.6 TDI Comfortline DSG(facelift)
Jetta 1.6 TDI DSG 2015 highline

Km max 40bin olucak valla jetta almaya hiç isteğim yok ama peder biraz istekli,golf yeni ve km az olucak ama biraz boş,focus çok iyi gibi geliyor sizce nasıl seçim yapmalıyım ?

Kriterler:
Motor
Şanzıman
Konfor
Yol tutuş
Genişlik
Donanım
Bunlar önemli ama hepsinin bir arada olması şart değil yine de focus avantajlı gibi...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kriterler: Focus için yorum yapmak gerekirse

Motor - Yeterince atak, az yakan iyi bir motor. 1.6 tdci üniteye göre daha sessiz, sarsıntısız ve turbosu daha büyük.

Şanzıman - Trafikte yarı kavrama problemi yok. İlk gaz tepkisi çok iyi ve keskin. Şu zamana kadar Ford'un ürettiği en sorunsuz çift kavrama. Ama neticede çift kavrama :D

Konfor - Genel konforu iyi ama bozuk yollarda, keskinleşen ani çukur ve tümseklerde hiç hoş tepkiler vermiyor amortisörler. Rüzgar yalıtımı iyidir, lastik yalıtımı da sınıf standartlarında.

Yol tutuş - Bu zaten yeterli seviyede

Genişlik - 1.70 - 75 limittir. Daha üstünde birisinin ne ön yolcu koltuğunda ne de arkada rahat etmesi zor.

Donanım - Titanium en üst seviye gibi gözükse de pek dolu değildir. Yağmur - far sens. v.b temel oyuncaklar zaten var. Onun haricinde Syn3'lü ekran bulabilirseniz kesinlikle alınmalı çünkü car play & android auto geliyor, ayrıca ekran tepkileri gayet güzel. Sync2'li ekran koyulmuş olmak için koyulan bir ekran. Sesli komut çok iyi çalışır hemen hemen her işi yaptırabilirsiniz. Otomatik park çok iyi çalışır ama ne kadar lazım soru işareti. 4 taraflı sensör keza yine iyi çalışır ve büyük kolaylık. Onun haricinde donanım namına fazla bir şey beklemeyin.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Facelift derken Golf 7.5 ları kastediyorsunuz sanırım.
Kendi aracım Golf 7, eşimin şirket aracı Focus 1.5 Tdci ot.. ama donanımı düşük ... düşük donanımlı Focusun da içi biraz fazla "tel maşa", aslında pekde Donanımlı olmayan Comfortline Golf e göre iç mekan kalitesi vasat... neyse.. ben pek Jettacı değilim... o yüzden kendi fikrilerim Focus ve Golf ekseninde olacak

Kriterlere göre ...

Motor : Focusun çekişi genel olarak daha iyi, torkun farkını hissediyorsunuz ama müspet olarak, kalkışlarda bu farkı anlamak zor lakin şanzıman olarak DSG tüm açıkları kapatıyor ... Focusun ki de hiç kötü değil ama fabrika verileri de bunu doğruluyor... Son hızda Focus biraz daha iyi olabilir.. Tüketim olarak ise VW daha ekonomik ..

Şanzıman : Focus da bir handikap şu ana kadar göremedim.. belki bir kaç kez vites düşürdüğünde sert bir tepki aldığım oldu ama genelde oldukça yumuşak ve bence kararlı .. 6 ileri olamasından dolayı oranları ilk viteslerde biraz daha uzun ... genel kullanımda aracın daha az vites attığı izleniminiz oluyor (torkun yüksek olmasınında etkisi var) ... DSG ise gerek yükseltme gerekse düşürmelerde daha hızlı ... belki gereksiz ölçüde hızlı ... ama sevmediğim bir durum var ki o da düşük vites ve dur kalk trafiğinde (veya ışıklarda) yarım debriyaj kalması ve böyle sürdürmesi .. konfor için yapılmış bir durum olabilir ama şanzımanı da yiyebilir bir süre sonra... DSG artık sanayi de bile onarılabilen, kavraması değiştirilebilen bir şanzıman ... PowerShift in durumunu bilemiyorum ...

Konfor : Focus süspansiyon konforu olarak daha iyi, rüzgar sesi daha az , yol sesi az biraz daha fazla, ama çok yakın... genelde ikiside konforlu araçlar (Jettada Golf e yol sesi var belirtiyim ... )... Motor sesi olarak benim Euro 6 Golfüme göre Focus daha sessiz ama kayın biraderin Golf 7.5 u da benimkiden sessiz gibi... tabi o araç çok yeni .. veya sadece çalıştırma anı daha sarsıntısız dı... neyse... total olarak bakarsam bence Focus daha konforlu .. (ilginç değil mi :))

Yol tutuş : ikisininde limitleri yüksek.. Focus da biraz yatma eğilimi var, golf daha az yatıyor hissiyatı yaşatıyor... virajın zeminine göre Focus biraz daha rahat hissettirebilir viraj içinde lakin viraj içinde bir tümsek veya çukur Golf ün arka porsiyonunu biraz bozuyor... Direksiyon olarak Focus biraz daha net ve tepkili... ama aynı zamanda biraz daha ağır.. şehir içinde hissediliyor bu fark ... Bence çoğu durumda kafa kafaya lar .. çok uçlara çıkılırsa Focus bir adım öne çıkar.. ama zaten bu alan Focusun en iyi olduğu alandır uzun yıllardır.

Genişlik : Golf açık ara daha rahat bir araç .. gerek önde, gerekse arkadaki yaşam alanı daha kullanışlı ... focusun kokpit tarafımı da etkiliyor koltuk pozisyonunu ama aynı zamanda biraz daha aşağıya konumlandırabiliyorsunu kendinizi Golf e göre. Genel olarak bagajın kullanışlılığı, iç hacimin ve yapısı Golf te daha iyi.. sırf bu yüzden bile tercih edilebilir belki ...

Donanım : Titanium u bilemiyorum ama muhtemelen dolduru baaya ancak Ford bazen saçma sağan paketler yapabiliyor.. çok bariz, olması gereken ekipmanlar üst paketlerde olmayabiliyor... yinede Golf Comfortline dan yüksektir... Golf 7.5 lar da aslında Comfortline gayet yeterli donanımla geliyor .. Son olarak genel işçilik ve malzeme kalitesi Titanium olsa bile Golf te yüksek ...

bir ek daha ... muhtemelen bizim Focus baz paket olduğundan ama ses sistemi içler acısı ...hani karşılaştırılacak gibi değil ...

Son düzenleme:

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Valla titanium focus comfort golfe göre baya dolu.
@Cenk gördüğüm araçda apple car play android vardı sanırım iyi olan oluyor ama pek sorun değil telefon bağlansın yeter benim için.
Jetta yı direk eledim zaten,motor şanzımanda hemen hemen aynı focusla golf,ama golfünde iç mekanı iyi focus daha keyifli,bira tercihler ön plana çıkacak sanırım.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Kriterler: Focus için yorum yapmak gerekirse

Motor - Yeterince atak, az yakan iyi bir motor. 1.6 tdci üniteye göre daha sessiz, sarsıntısız ve turbosu daha büyük.

Şanzıman - Trafikte yarı kavrama problemi yok. İlk gaz tepkisi çok iyi ve keskin. Şu zamana kadar Ford'un ürettiği en sorunsuz çift kavrama. Ama neticede çift kavrama :D

Konfor - Genel konforu iyi ama bozuk yollarda, keskinleşen ani çukur ve tümseklerde hiç hoş tepkiler vermiyor amortisörler. Rüzgar yalıtımı iyidir, lastik yalıtımı da sınıf standartlarında.

Yol tutuş - Bu zaten yeterli seviyede

Genişlik - 1.70 - 75 limittir. Daha üstünde birisinin ne ön yolcu koltuğunda ne de arkada rahat etmesi zor.

Donanım - Titanium en üst seviye gibi gözükse de pek dolu değildir. Yağmur - far sens. v.b temel oyuncaklar zaten var. Onun haricinde Syn3'lü ekran bulabilirseniz kesinlikle alınmalı çünkü car play & android auto geliyor, ayrıca ekran tepkileri gayet güzel. Sync2'li ekran koyulmuş olmak için koyulan bir ekran. Sesli komut çok iyi çalışır hemen hemen her işi yaptırabilirsiniz. Otomatik park çok iyi çalışır ama ne kadar lazım soru işareti. 4 taraflı sensör keza yine iyi çalışır ve büyük kolaylık. Onun haricinde donanım namına fazla bir şey beklemeyin.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için ama o donanımlar fazlasıyla yeter,ıslak kavrama herzaman öndedir benim için kuru kavramadan,keşke vw de 6 ileri dsg yi koysa 1.6 larada...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Valla titanium focus comfort golfe göre baya dolu.
@Cenk gördüğüm araçda apple car play android vardı sanırım iyi olan oluyor ama pek sorun değil telefon bağlansın yeter benim için.
Jetta yı direk eledim zaten,motor şanzımanda hemen hemen aynı focusla golf,ama golfünde iç mekanı iyi focus daha keyifli,bira tercihler ön plana çıkacak sanırım.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için ama o donanımlar fazlasıyla yeter,ıslak kavrama herzaman öndedir benim için kuru kavramadan,keşke vw de 6 ileri dsg yi koysa 1.6 larada...
Rica ederim.. 6 ileri zaten powershift ıslak kavrama. Bildiğim kadarıyla da 500 nm torka kadar dayanımlı.
Sync3'ün zaten teması falan da farklı hocam. Açık mavi tema kullanır gündüz. Akşam da siyah bir tema olur. Netten bakarsanız zaten direkt hatırlarsınız. Artık iki araç da sizin isteğinize, beklentinize bağlı. Sürüşte focus biraz daha mutlu eder, iç mekan malzeme kalitesi ve işçilikte de golf mutlu eder. Hacim olarak ise direkt bu yönde bir ihtiyacınız yoksa, boyum 180-185 falan demiyorsanız focus da yeter. Dediğim gibi sizin kriterlerinize kalmış artık.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Rica ederim.. 6 ileri zaten powershift ıslak kavrama. Bildiğim kadarıyla da 500 nm torka kadar dayanımlı.
Sync3'ün zaten teması falan da farklı hocam. Açık mavi tema kullanır gündüz. Akşam da siyah bir tema olur. Netten bakarsanız zaten direkt hatırlarsınız. Artık iki araç da sizin isteğinize, beklentinize bağlı. Sürüşte focus biraz daha mutlu eder, iç mekan malzeme kalitesi ve işçilikte de golf mutlu eder. Hacim olarak ise direkt bu yönde bir ihtiyacınız yoksa, boyum 180-185 falan demiyorsanız focus da yeter. Dediğim gibi sizin kriterlerinize kalmış artık.
Yok ailede uzun boylu kişi yok uzun yol da rahat etmek için söyledim genişliğini başka birşey yok yani.
İkna edersem focusu alıcam inşallah,hayırlısı.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yok ailede uzun boylu kişi yok uzun yol da rahat etmek için söyledim genişliğini başka birşey yok yani.
İkna edersem focusu alıcam inşallah,hayırlısı.
Hayırlısı olsun inşaallah hocam.. Ben jetta dahil üçünü de severim. Hepsinin kendine göre artı ve eksi yönleri var. İnşaallah istediğiniz gibi olur.

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Jetta almayin. Kriterlerinizde sunacagi tek sey yol tutus ve hacim. Motor konusunda 1.5 TDCI daha guncel, ama o da sanzimandan kaybediyor. Asiri yavas bir sanziman. Manuel kullanmak buyuk dert. Konfor konusunda Focus bence guzeldi, Golf’u deneyimlemedim ama duyduklarima gore Golf’un daha iyi oldugunu dusunuyorum. Hacim olarak da Golf daha iyi. Bi keresinde Focus ile ufak bi sehir disi gezintimiz olmustu, inanin tekrar hatirlamak istemiyorum. Donanim hakkinda pek bir bilgim yok yanlis bir sey soylemeyeyim.

Yerinizde olsam sirf eglenceli surus dinamiginden dolayi Focus alirdim. Hem fiyat olarak daha uyguna gelebilir diye dusunuyorum.

Son düzenleme:

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,355
7,196
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
İkisinede oturduğumda golf daha mutlu etti önde.
Focusun motoru golfünkinden daha iyi ve yeni nesil,vw’nin artık eskidi 1.6 TDI’ı.
Golf malzeme kalitesi olarak Focus'dan çok çok iyi. Focus'un iç dizaynı eskidi yenisi de gelecek zaten. Ön kokpit de garip çok yer kaplıyor ve uzun boylu insanlar dizini vurabiliyor. Aileniz de uzun boylu biri olmadığından hem ön de hem de arka da gayet rahat seyahat edebilir. Arka da oturacak kişi 1.85'den uzunsa pek rahat edemiyor.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Golf malzeme kalitesi olarak Focus'dan çok çok iyi. Focus'un iç dizaynı eskidi yenisi de gelecek zaten. Ön kokpit de garip çok yer kaplıyor ve uzun boylu insanlar dizini vurabiliyor. Aileniz de uzun boylu biri olmadığından hem ön de hem de arka da gayet rahat seyahat edebilir. Arka da oturacak kişi 1.85'den uzunsa pek rahat edemiyor.

Aynen benim yaşadığım durum bu... ben uzun boylu biriyim ve ön koltuğu kendime göre, sadece sol dizim rahat edecek şekilde ayarlarsam (rahatlıktan kastım durumu kurtarmak diyelim), arka taraf VW Polo ayarına iniyor... öyle Golf e biner gibi langır lungur binemiyorum araba çarpıyorum orta göğüse de... bir acayip.. sadece bu araçta bu kadar zahmet çekiyorum desem yeri var

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Focus'un kokpit surucuyu fazlaca sariyor. Buyuklugu ve surucuye yakinligi ile birlikte on camin da oldukca yatay gelmesi, koltugun da en asagiya ayarlanmasiyla birlikte iyice basik ortam olusur. Ben bunu ozellikle sevdigim icin, tericihimde bu da etken oldugu icin satin almistim. Kesinlikle uzun boylulara yahut bacak boyu uzun olanlara gore degil. Bir cok insan kendisini saran ve ferah olmayan kokpitten darlanabiliyor. Tercih meselesi.

Son düzenleme:

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Ben 110.000tl ye Focus yada jetta almazdım. Golf 1.0 tsi sizin için en ideal araç yok yakıt önemli derseniz 1.6 TDİ da olur fakat yılda 10.000km için dizel almazdım

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Hacim dışında hepsinde focusu önde tutuyorum.Hacim de hayati eksiyse eğer Jetta alırım zaten:D Golf otomatikman devredışı ya bu 3lü içinde

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Golf'un malzeme kalitesi nasıl Focus'dan çok çok iyi anlamadım?
Focus iç hacim olarak biraz küçük olsa da diğerlerinden, motor-şanzıman ikilisi olarak çok mantıklı. Motor yeni,sessiz,sarsıntısız. Şanzıman ıslak kavrama ile arıza olasılığı daha düşük. Yol tutuş ve yolda giderken hissettirdiği rijitlik daha keyif veriyor. Sürüş kalitesi yüksek.
120 bin tl ye temiz titanium+bi kaç opsiyonlu araç yakalamak mümkün. Sunroof+bixenon olursa güzel olur mesela

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım