Focus'a İç Detay Başlıyoruz

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Herkese Merhabalar..
2007 Focus aracıma detaylı iç temizlik için çeşitli fiyatlar aldım. Bu fiyatlar 250-300 tl civarlarından başlayıp 700-800 e kadar gitmekte neredeyse. Bu yüzden kendime ufakta olsa bir set gibi toplayıp kendim yapmaya karar verdim.
Duruma göre artı ve eksiler tabiki var. Kendim kıyasladığımda bana katacağı tecrübe ve elimde uzun sure kullanılabilecek ürünler olduğunu düşünürsem daha mantıklı olduğunu düşündüm.
Eksiler olarak bir detail firması kadar olması beni tabiki zor ama yakin olur diye düşünmekteyim.
Öncelikle acil olarak koltuk tavan ve taban olarak başlayacağım. Buraya bir parantez açmak lazim tavan hakkında sarkması konusunda özellikle çekincem çok ve bu yüzden cekiniyorum.
Aracın ici bej renk yani kir baya baya belli olmakta. Önce işlemi nasıl planladığımı anlatayım daha sonra kullanacağım ürünleri ve benim için çok önemli fikirlerinizi almak isityorum.
Koltukları çıkarıp temizlemeyi düşünüyorum aslında çıkarmadan da temizlenebilir ama rayları da ve elimizle ulaşımı zor olan yerlere hem daha kolay ulaşmış olurum hem de koltukların kurumasinda daha iyi olacağını düşünmekteyim. Koltukları silip ( Valet pro classic carpet cleaner ) onların suyunu evde ki yıkama işlemi de olan süpürge ile vakumlamayi da düşünüyorum ama valet pronun açıklamasında kuru bir mikrofiber bez ile kurulamak yeter yazıyor bu konu muamma ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Genel olarak tavan, taban ve koltukları önce fırçalayıp bu elbise firçamsı şeyle( arasına giren kirler daha kolay çıksın diye ) daha sonra süpürüp kabasini almayı düşünüyorum. Daha sonra valet proyu fırça veya bez ile uygulayıp vakumlayacagim.
Torpido kısmında ise auto finesse spritz kullanmayı düşünüyorum içinde ki hem temizleyici hem de koruyucu özelliğinden dolayı. Ayrıca kapı döşemelerine de bir el atmayı düşünüyorum. Onuda şu videodaki gibi (
) geriye de pek bir şey kalmıyor zaten. Kalıyorsa da ben hatırlayamadım siz hatırlatin lütfen :)

Edit : Hazır bu kadar temizlemişken klima tazeleyici sprey de yaparım o konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ürünler konusunda
1- Valet Pro Classic Carpet Cleaner
2- Auto Finesse Spritz
3- Yumuşak ve sert olarak 2 adet elbise fırçası
4- Araç ici tazeleme spreyi

Başka bir malzemeye de simdilik ihtiyaç yok gibi Valet Pro'yu 1 litre olarak almayı düşünüyorum bu konu hakkında bu sulandırılarak mi kullanılıyor yoksa normal mi emin değilim beni aydinlatirsaniz sevinirim.
Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi beklemekteyim.

Bu arada aracı yaparken buraya elimden geldiğince before/after olarak paylaşmayı düşünüyorum.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Koltuklari vakumla cekmek isabetli bir tercih. Sadece silmek kiri dosemenin icine hapsetmek demek. Spiritz de iyi bir tercih, ancak elbise fircasi yerine detay fircasi kullanmanizi tavsiye ederim. Daha once elbise fircasi ile deneyimim hic olmadi, pek saglikli olmayabilir, bir de kimyasala dayanim onemli bir husus. Temizlemek kadar materyale zarar vermemek de onemli.
Litrelik urunler genelde kirin durumuna gore cesitli oranlarda seyreltilebiliyor. 2/1 5/1 10/1 gibi..Bu arada sizin isinizi APC de gorebilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,188
45,756
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kolay gelsin kardeşim. İnşaallah dilediğin gibi bir sonuca ulaşır ve bizimle de paylaşırsın. Detaylı temizlik konusunda pek bilgim yok, fakat bagajı da elden geçirmeyi unutma. Ek olarak, tavan döşemeleri hassastır. Sarkma olursa onarımı da zordur. Değişimi için de yüksek paralar istenebiliyor. İstersen o kısmı en sona bırak. Düşünmek için de vaktin olur.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,179
5,720
çanakkale
Marka
Renault
AE26B2AB-A3CD-4227-A870-CF9AA418A645.jpeg
DC2162F0-BD3F-4AED-976B-CD1E6CAE34AC.jpeg
Bizde evimizin güzel arabası polo ile üvey evlat muamelesi gören pejo 301 var.ben pejo için asprin kullandım oldukça başarılı sonuçlar verdi ama çok agresif temizliyormuş ve tekrarlı kullanımlarında önce dikiş iplerini çürütebiliyormuş.bir kabın içine 20 kere sıkıp ılık 1 litre su koydum ve sildim keşke önces sonrası yapsaydım.
Konsol için ise eğer oralar çok güneşliyse aşırı kokulu bişey kullanılmamasını ve aracın içi temizlendikten sonra iyice havalandırılmasını öneriyorum.
Ben motor için würth
Camlar için nanofil kullanıyorum ama burda püf nokta biraz bile kirlense bezi değiştirmekten geçiyor.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Koltuklari vakumla cekmek isabetli bir tercih. Sadece silmek kiri dosemenin icine hapsetmek demek. Spiritz de iyi bir tercih, ancak elbise fircasi yerine detay fircasi kullanmanizi tavsiye ederim. Daha once elbise fircasi ile deneyimim hic olmadi, pek saglikli olmayabilir, bir de kimyasala dayanim onemli bir husus. Temizlemek kadar materyale zarar vermemek de onemli.
Litrelik urunler genelde kirin durumuna gore cesitli oranlarda seyreltilebiliyor. 2/1 5/1 10/1 gibi..Bu arada sizin isinizi APC de gorebilir.

Bende tabiki elimden gelen en iyisini yapmaya çalışacağım zarar vermeden en temiz şekilde. Elbise fırçası yumuşak olduğu için düşünmüştüm siz cevaplayınca şu da olabilir ( https://www.temizlikmadeni.com/upcare-kumas-hali-koltuk-temizleme-fircasi- ) aslında dedim ama emin değilim başka bu detay fırçaları ne olabilir ? Önerileri bekliyorum.
Apc genel temizleyici olduğu için aslında olabilir ama ne bileyim bu aklima yattığı için biraz daha bu ürüne yöneldim çünkü asil isi koltuk tavan taban ürünü olduğu için ama gerek yok kesinlikle oburunden de ayni performansi alırsın diyorsanız apc alabilirim.

Kolay gelsin kardeşim. İnşaallah dilediğin gibi bir sonuca ulaşır ve bizimle de paylaşırsın. Detaylı temizlik konusunda pek bilgim yok, fakat bagajı da elden geçirmeyi unutma. Ek olarak, tavan döşemeleri hassastır. Sarkma olursa onarımı da zordur. Değişimi için de yüksek paralar istenebiliyor. İstersen o kısmı en sona bırak. Düşünmek için de vaktin olur.
Teşekkürler inşallah altından kalkabilirim. Tavanı zaten en sona bırakmayı düşünüyorum ürünle ilgili tecrubem olsussun daha sonra daha rahat kullanabilirim diye düşündüm.
Bagajda gayet önemli aklımda zaten tekrar hatırlattığın için tesekkur ederim.

Bu arada arabayı düzgün temizlersem evdekilerin hoşuma giderse hadi bide salon takımını sil demelerinden korkuyorum hdhshdjai

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,179
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Birde madem başladın pops a dent aldım ufak göçükler için eğer varsa darbe falan tecrübelerimi paylaşıcam bende işe yarıyo diyen var yaramıyo diyen var.detailingden ziyade bakalım o nasıl bir deneyim sunucak bizlere

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Ekli dosyayı görüntüle 15661 Ekli dosyayı görüntüle 15662 Bizde evimizin güzel arabası polo ile üvey evlat muamelesi gören pejo 301 var.ben pejo için asprin kullandım oldukça başarılı sonuçlar verdi ama çok agresif temizliyormuş ve tekrarlı kullanımlarında önce dikiş iplerini çürütebiliyormuş.bir kabın içine 20 kere sıkıp ılık 1 litre su koydum ve sildim keşke önces sonrası yapsaydım.
Konsol için ise eğer oralar çok güneşliyse aşırı kokulu bişey kullanılmamasını ve aracın içi temizlendikten sonra iyice havalandırılmasını öneriyorum.
Ben motor için würth
Camlar için nanofil kullanıyorum ama burda püf nokta biraz bile kirlense bezi değiştirmekten geçiyor.

Birde madem başladın pops a dent aldım ufak göçükler için eğer varsa darbe falan tecrübelerimi paylaşıcam bende işe yarıyo diyen var yaramıyo diyen var.detailingden ziyade bakalım o nasıl bir deneyim sunucak bizlere

Sizin 301 i iyi biliyorum hocam sayenizde 301'i sevdim shsjxks
Bu nanolife su kaydırıcıyi bende eski aracımda kullanmıştım memnundum ama çok kullanmadan sattim. Kis geliyor yapacağım buna da yağmur kaydırıcı bakalım. Pops â dent nasıldır bilmiyodum arabada var öyle ufak bir iki tane göçük de aracın disi şimdilik 1 adim sonraya erteledim önce ici temiz olsu da ilk bahara doğru dışına da güzel şeyler ayarlayabilirim. Hatta polisaj makinası alıp güzel şeyler yapma planım da var ama bakalım mekan sıkıntılı garajımsi bir şey de olmadığından erteliyorum biraz da. Ben istanbul da oturuyorum yani hava normal ama bi antalya sıcağı gibi de değil. Bir de simdi yapınca kis olduğu için etkisini yavaş yavaş kaybedecektir diye düşünüyorum. Yağmur kaydırıcı yapmadan önce cami ne ile temizlediniz bunu da paylaşır misiniz ?
Pops â dent ile ilgili olan deneyiminizi de bekliyorum ayrıca :)

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,179
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Sizin 301 i iyi biliyorum hocam sayenizde 301'i sevdim shsjxks
Bu nanolife su kaydırıcıyi bende eski aracımda kullanmıştım memnundum ama çok kullanmadan sattim. Kis geliyor yapacağım buna da yağmur kaydırıcı bakalım. Pops â dent nasıldır bilmiyodum arabada var öyle ufak bir iki tane göçük de aracın disi şimdilik 1 adim sonraya erteledim önce ici temiz olsu da ilk bahara doğru dışına da güzel şeyler ayarlayabilirim. Hatta polisaj makinası alıp güzel şeyler yapma planım da var ama bakalım mekan sıkıntılı garajımsi bir şey de olmadığından erteliyorum biraz da. Ben istanbul da oturuyorum yani hava normal ama bi antalya sıcağı gibi de değil. Bir de simdi yapınca kis olduğu için etkisini yavaş yavaş kaybedecektir diye düşünüyorum. Yağmur kaydırıcı yapmadan önce cami ne ile temizlediniz bunu da paylaşır misiniz ?
Pops â dent ile ilgili olan deneyiminizi de bekliyorum ayrıca :)
Ben bimde satılan toz iticiler var açık mavi renkli o ve rulo kağıt havlu ile tekrar tekrar siliyorum daha sonra yağmur kaydırıcı ve beyaz bir bezle camı silmeye çalışıyorum.arabayı yıkadıktan sonrada elektiriklenmesin diye hep nemli beyaz bir mikrofiber eldivenimi haff nemlendirp onunla silerim eğer kir varda beyaz belli ediyor.pops a dent konusunda heyecanlıyım ama haftaya pazar yapabilicem çok bişey beklemiyorum desem yalan olur.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bende tabiki elimden gelen en iyisini yapmaya çalışacağım zarar vermeden en temiz şekilde. Elbise fırçası yumuşak olduğu için düşünmüştüm siz cevaplayınca şu da olabilir ( https://www.temizlikmadeni.com/upcare-kumas-hali-koltuk-temizleme-fircasi- ) aslında dedim ama emin değilim başka bu detay fırçaları ne olabilir ? Önerileri bekliyorum.
Apc genel temizleyici olduğu için aslında olabilir ama ne bileyim bu aklima yattığı için biraz daha bu ürüne yöneldim çünkü asil isi koltuk tavan taban ürünü olduğu için ama gerek yok kesinlikle oburunden de ayni performansi alırsın diyorsanız apc alabilirim.

Teşekkürler inşallah altından kalkabilirim. Tavanı zaten en sona bırakmayı düşünüyorum ürünle ilgili tecrubem olsussun daha sonra daha rahat kullanabilirim diye düşündüm.
Bagajda gayet önemli aklımda zaten tekrar hatırlattığın için tesekkur ederim.

Bu arada arabayı düzgün temizlersem evdekilerin hoşuma giderse hadi bide salon takımını sil demelerinden korkuyorum hdhshdjai

Detay fircasini Turkiye’de uyguna satan yer gormedim ben de Aliexpress’ten siparis verdim. Varsin elime 30 gun sonra gecsin. Bir detay fircasina 100 tl vermeye niyetim yok.
Onun disinda firca konusunda cok tecrubem yok. Yani muadil olarak nasil bir firca kullanabilirsiniz bilmiyorum. Ben daha cok otomotiv icin olan urunleri tercih ediyorum, cunku materyalden tutun sertlik ve yumusakliga kadar her sey arac aksami uzerinde belirleyici olabiliyor.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Herkese Merhabalar..
2007 Focus aracıma detaylı iç temizlik için çeşitli fiyatlar aldım. Bu fiyatlar 250-300 tl civarlarından başlayıp 700-800 e kadar gitmekte neredeyse. Bu yüzden kendime ufakta olsa bir set gibi toplayıp kendim yapmaya karar verdim.
Duruma göre artı ve eksiler tabiki var. Kendim kıyasladığımda bana katacağı tecrübe ve elimde uzun sure kullanılabilecek ürünler olduğunu düşünürsem daha mantıklı olduğunu düşündüm.
Eksiler olarak bir detail firması kadar olması beni tabiki zor ama yakin olur diye düşünmekteyim.
Öncelikle acil olarak koltuk tavan ve taban olarak başlayacağım. Buraya bir parantez açmak lazim tavan hakkında sarkması konusunda özellikle çekincem çok ve bu yüzden cekiniyorum.
Aracın ici bej renk yani kir baya baya belli olmakta. Önce işlemi nasıl planladığımı anlatayım daha sonra kullanacağım ürünleri ve benim için çok önemli fikirlerinizi almak isityorum.
Koltukları çıkarıp temizlemeyi düşünüyorum aslında çıkarmadan da temizlenebilir ama rayları da ve elimizle ulaşımı zor olan yerlere hem daha kolay ulaşmış olurum hem de koltukların kurumasinda daha iyi olacağını düşünmekteyim. Koltukları silip ( Valet pro classic carpet cleaner ) onların suyunu evde ki yıkama işlemi de olan süpürge ile vakumlamayi da düşünüyorum ama valet pronun açıklamasında kuru bir mikrofiber bez ile kurulamak yeter yazıyor bu konu muamma ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Genel olarak tavan, taban ve koltukları önce fırçalayıp bu elbise firçamsı şeyle( arasına giren kirler daha kolay çıksın diye ) daha sonra süpürüp kabasini almayı düşünüyorum. Daha sonra valet proyu fırça veya bez ile uygulayıp vakumlayacagim.
Torpido kısmında ise auto finesse spritz kullanmayı düşünüyorum içinde ki hem temizleyici hem de koruyucu özelliğinden dolayı. Ayrıca kapı döşemelerine de bir el atmayı düşünüyorum. Onuda şu videodaki gibi (
) geriye de pek bir şey kalmıyor zaten. Kalıyorsa da ben hatırlayamadım siz hatırlatin lütfen :)

Edit : Hazır bu kadar temizlemişken klima tazeleyici sprey de yaparım o konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ürünler konusunda
1- Valet Pro Classic Carpet Cleaner
2- Auto Finesse Spritz
3- Yumuşak ve sert olarak 2 adet elbise fırçası
4- Araç ici tazeleme spreyi

Başka bir malzemeye de simdilik ihtiyaç yok gibi Valet Pro'yu 1 litre olarak almayı düşünüyorum bu konu hakkında bu sulandırılarak mi kullanılıyor yoksa normal mi emin değilim beni aydinlatirsaniz sevinirim.
Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi beklemekteyim.

Bu arada aracı yaparken buraya elimden geldiğince before/after olarak paylaşmayı düşünüyorum.
Diğer konularla ilgili yazmışlar, ekleyecek bir şeyim yok. Tavan döşemesiyle ilgili söylemek istediğim şeyse fazla ıslatmaktan kaçının. Tavan koltuklar ya da yerdeki döşemeler kadar kirlenmeyeceğinden fazla agresif olmaya gerek yok. Carpet cleaner veya APC'yle mikrofiber bez yardımıyla temizlemek işinizi görür. Ama mesela videodaki kadar ürün kullanmayın, direkt tavan döşemesine sıkmak yerine beze sıkıp temizleyebilirsiniz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Diğer konularla ilgili yazmışlar, ekleyecek bir şeyim yok. Tavan döşemesiyle ilgili söylemek istediğim şeyse fazla ıslatmaktan kaçının. Tavan koltuklar ya da yerdeki döşemeler kadar kirlenmeyeceğinden fazla agresif olmaya gerek yok. Carpet cleaner veya APC'yle mikrofiber bez yardımıyla temizlemek işinizi görür. Ama mesela videodaki kadar ürün kullanmayın, direkt tavan döşemesine sıkmak yerine beze sıkıp temizleyebilirsiniz.

Tavan ile ilgili düşüncem şu düşündükçe böyle bir şekil buldum. Bu arada önceki sahibi muhtemelen sigara içmiş araçta çünkü bildiğiniz güneşlik ile geri kalan yerde bariz fark var ama ben valet pro dan ümitliyim. Bu arada mikrofiber beze bir iki fis yapıp silmeyi düşünüyorum onu da sıcak bir havada yapacağım havalanırma açısından bir de bezle sildikten sonra sizce kuru bir bezle silip mi geçeyim makina ile cekeyim mi ?

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Siparişleri verdim bu gün akşam üstü hepsi kargoya verildi bir öğrenci için ufak bir servet bıraktım oraya.
Gelsin hemen başlayacağım insallah.
Yaza doğru da ilkbaharda aracın boyası için güzel planlarım var.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,278
1
9,426
4,970
kocaeli
Hocam tercihleriniz güzel , diyecek birşey yok :)

Tek diyeceğim Allah kolaylık versin :)

Hazır girişmişken ses yalıtımına da el atılabilir .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Hocam tercihleriniz güzel , diyecek birşey yok :)

Tek diyeceğim Allah kolaylık versin :)

Hazır girişmişken ses yalıtımına da el atılabilir .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

See yalıtımı aslında kapı içlerinden başlanarak güzel olur da simdilik bütçe ayiramadim. Ama aklımda olan bir şey bakalim öncelikle temizliği bir halledeyim gerisi de gelir inşallah..

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,179
5,720
çanakkale
Marka
Renault
320E1822-A0BD-4F6F-8C5E-C5ED2E4F1A3D.jpeg
Würth motor spreyi susuz bezsiz diyor içinde yağ gibi bişey var.v kayışımdan ses geldiğinde motor ustam sıkmıştı bundan düzelmişti ses biraz ben çok başarılı buldum .silmedim de foto bir akşam sonra çekildi bugün birinci hafta hala çok güzel duruyor motor ya.ve bir tüpü kişiyi 4-5sene götürür minimum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım