FORD 7000 Kişiyi İşten Çıkaracak

Bedirhan

Yönetim
Yönetici
Stage 1
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
5,845
Panpa puanı
13,724
Yaş
21
Konum
Avcılar-Darıca
  • Konuyu Başlatan
  • Moderatör
  • #1
Otomobil devi Ford, bugün itibariyle (21 Mayıs Salı 2019) dünya çapında maaşlı çalışanları arasından 7000 kişiyi işten çıkarmaya başlıyor. Şirket bu hamleyle, yılda 600 milyon Dolar kar elde etmeyi amaçlıyor. İşten çıkarma işleminin Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor. İşten çıkarmaların 2400 tanesi Kuzey Amerika’da yapılacak, 1500 pozisyonda ise anlaşarak iş bitimine gidilmesi planlanıyor.Şirket CEO’su Jim Hackett’in Pazartesi gönderdiği bir mektupta belirttiği üzere bu hamle, şirket içi bürokratik yükü hafifletmek ve yönetim yapısını düzleştirmek adına yapılıyor; aynı zamanda masraflar da azalmış olacak.

Ford şirket içi yeniden yapılanma süreci sebebiyle birkaç aydır zaman zaman toplu işten çıkarmalar yapıyordu. Şirket geçtiğimiz yıl, satışlarını artırma ve elektrikli otomobillere odaklanarak daha modern araçlar üretme amacıyla yeniden yapılanma işlemlerine 11 milyar dolar harcamıştı.


Alıntı: www.dunyahalleri.com/
 

bt

Takipçi
Stage 1
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
12,785
Panpa puanı
34,207
Konum
Kocaeli
Marka
Opel
Literatüre Fordizm diye bir kavram getiren, bantlarla seri üretim olarak bilinse de aslında kapitalist rejimlerde sermaye birikimine bağlı, toplumun bütünündeki üretim-tüketim dengelerinde bile yeni dengeler oluşmasına neden olmuş bir firmadır Ford. Kâr maksimizasyonu için personel çıkarmasını hiç yadırgamadım.
 
Üst