AÇIK Ford Fiesta Sık Sık Fan Açma ve Kapaması

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford
Herkese merhaba. 2013 model 1.6 Trend paket benzinli ve otomatik Ford Fiesta aracım var. Sabahları aracı çalıştırdıktan yaklaşık bir 10-15 saniye sonra arabanın fanı çalışmaya başlıyor ve 2-3 saniye sonra fanı kapatıyor 2-3 saniye sonra tekrar açıyor ve tekrar kapatıyor. Sürekli bunu tekrar ediyor zaman zaman kırmızı ışıkta durduğumda da 2-3 saniye süreliğine açıp kapadığını hissediyorum normal mi bu? Yetkili servise götürdüm hararet müşürünü değiştirdiler olmadı. Tekrar götürdüm Klima basınç müşürünü değiştirdiler gene olmadı. Tekrar götürdüm soketler oynamış onlarla oynadık dediler gene olmadı. En son aradığımda klima sistemini değiştirelim dediler artık götürmedim. 1200 tl para gitti sorun çözülmedi... Bu arada yolda araç ısındığı zaman fan normal şekilde devreye giriyor kesintisiz bir şekilde soğutmasını yapıyor ve susuyor sonrasında. Klimayı açtığım zamanda da fan devreye giriyor ve klima da gayet soğutuyor. Araç normalde bildiğim kadarı ile manuel klima ile satılıyor sonradan digital klimaya çevrilmiş. 2021 Haziran ayında aracı aldım hiç bir problem yaşamadım aralık-ocak ayına geldiğimizde bu sıkıntı başladı. Bu sıkıntıyı nasıl aşabiliriz bilgisi olan var mı acaba? Örnek bir ses kaydını zip dosyası olarak yükledim şimdiden Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Fan Sesi.zip
    229.8 KB · Görüntüleme: 0

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Radiator Fan Resistor​

olabilir mi acaba sorununuz bi aralar bende bu zımbırtılarla uğraşıyorum da :)

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford

Radiator Fan Resistor​

olabilir mi acaba sorununuz bi aralar bende bu zımbırtılarla uğraşıyorum da :)
Bilmiyorum ki. İlk arabam açıkçası çok fazla bilgi sahibi de değilim eşe dosta soruyorum, forumlardan falan öğrenmeye çalışıyorum. Ne yapacağımı da bilemedim Aydında yaşıyorum öğle sıcağında falan çalıştırdığımda arabayı bu sorunu yapmıyor o da enteresan. Siz yazdıktan sonra youtube'tan söylediğiniz parçaya baktığım benzer bir sorunu linea yaşamış ve fan rezistansındanmış sıkıntı uygun vakitte kontrol ettireceğim. Sanırım oto elektrikçi ilgilenir bu sorunla?

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bilmiyorum ki. İlk arabam açıkçası çok fazla bilgi sahibi de değilim eşe dosta soruyorum, forumlardan falan öğrenmeye çalışıyorum. Ne yapacağımı da bilemedim Aydında yaşıyorum öğle sıcağında falan çalıştırdığımda arabayı bu sorunu yapmıyor o da enteresan. Siz yazdıktan sonra youtube'tan söylediğiniz parçaya baktığım benzer bir sorunu linea yaşamış ve fan rezistansındanmış sıkıntı uygun vakitte kontrol ettireceğim. Sanırım oto elektrikçi ilgilenir bu sorunla?

Valla kim ilgilenir kim ne yapar pek bilmiyorum ama elektrikçi işi kazıklanmadığınız sürece kim ilgilenirse çünkü herkes parmak atacak yer arıyor işin aslı.

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford
Valla kim ilgilenir kim ne yapar pek bilmiyorum ama elektrikçi işi kazıklanmadığınız sürece kim ilgilenirse çünkü herkes parmak atacak yer arıyor işin aslı.
Aracı götürdüğüm bir arkadaş vardı daha önce ford servisinde çalışmıştı kendisi. Araca baktığında fan rezistansını bulamadım hocam dedi. Araçta fan rezistansı olmama gibi bir durum olabilir mi?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aracı götürdüğüm bir arkadaş vardı daha önce ford servisinde çalışmıştı kendisi. Araca baktığında fan rezistansını bulamadım hocam dedi. Araçta fan rezistansı olmama gibi bir durum olabilir mi?
Fordcu değilim ama olması lazım yahu nasıl olmaz rezistans

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Böyle bir parça satılmazdı sanırım yok olsa :)

Ekli dosyalar

• resim_2022-04-25_223908888.png
    resim_2022-04-25_223908888.png
    78.4 KB · Görüntüleme: 0

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kafayı yiyeceğim gerçekten o_O
Bende hem hararet hem fan rezistansı var mesela , fan rezistansımı değişmiştim geçtiğimiz yaz , şimdi tekrar orijinal olanla değiştim , şimdide hararet müşürümü değişeceğim delphi marka olarak :) Bu işlerde markada çok fark ediyor belkide yok doğrudur ama hararet müşürü ne marka takıldı o bile fark edebilir

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford
benim aracın sistemi kara düzen.. rezistans filan yok ancak aynı problem klima fanı rölesinden olmuştu.
Elektrikçiye röleden kaynaklanıyor olabilir mi dedim? Belki dedi. Ama adama götürdüğümde aynı sorunu orada yapmadı adam da bana benim yanımda da aynı sorunu yapması lazım yoksa bilemem dedi öyle kaldı. Enteresandır 1 haftadır araba sorunu tekrarlamadı sıcaklıklar artınca. Aydındayım arabayı haziranda almıştım problem yoktu aralık ocak gibi soğuklar başlayınca problem ortaya çıktı. artık soğuklar bitti problemde ortadan kalktı. Anlayamadım açıkçası bi ilgisi var mı havalarla?

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford
Geçen ağustos ayı sıcağında saat 5'e kadar güneş altında beklemiş aracımla yaklaşık 10 km yol yaptım eve geldim (klima açık bir şekilde) rölantide beklerken kaputtan buharlaşmanın (sıcak havanın dalgalanarak yükselmesini) meydana geldiğini gördüm ve kaputu açıp baktım motor suyu fokurduyordu.. lakin araba herhangi bi hararer uyarısı falan vermedi ve göstergede de yükselme olmamıştı hatırladığım kadarı ile. 2 ay sonra yukarıda bahsettiğim sıkıntı baş göstermeye başladı. Burada sıkıntılı bir durum var mı arkadaşlar? Motor suyunun fokurdaması normal mi? Aydın ford yetkili servisine götürdüm araç hararet görmemiş contalar da sağlam dedi.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Geçen ağustos ayı sıcağında saat 5'e kadar güneş altında beklemiş aracımla yaklaşık 10 km yol yaptım eve geldim (klima açık bir şekilde) rölantide beklerken kaputtan buharlaşmanın (sıcak havanın dalgalanarak yükselmesini) meydana geldiğini gördüm ve kaputu açıp baktım motor suyu fokurduyordu.. lakin araba herhangi bi hararer uyarısı falan vermedi ve göstergede de yükselme olmamıştı hatırladığım kadarı ile. 2 ay sonra yukarıda bahsettiğim sıkıntı baş göstermeye başladı. Burada sıkıntılı bir durum var mı arkadaşlar? Motor suyunun fokurdaması normal mi? Aydın ford yetkili servisine götürdüm araç hararet görmemiş contalar da sağlam dedi.
Su da antifiriz az ve su,motoru soğutma görevini başarmış diye yorumladım

GGambit

Senkromeççi
23 Nis 2022
12
4
70
31
Aydın
Marka
Ford
Konuyu hortlatacağım ama Aydına soğuklar yeni geliyor :) Benim araç yine üşümeye başladı. Sabahları işe gideceğim vakit aracı çalıştırdığımda 3-5 saniye sonra yine fanı açıp kapatıyor. aç kapa aç kapa yapıyor anlamsızca. Yolda da duyuyorum bazen seyir halinde de devam ediyor. Radyatör veya Termostat bu soruna neden olabilir mi?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım