Ford Focus Fren İyileştirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Öncelikle herkese hayırlı akşamlar.

Daha önce konu açmıştım. Aynı sorundan dolayı o zaman iki hafta olmuştu şimdi 4 ay oldu daha fazla vakit geçirdim araçla ama bu sorunun üstesinden gelemedim.

2010 model 1.6 tdci trendx focus'a sahibim araçtan memnunum ama ilk aldığımdan beri frenlerin zayıf olmasından şikayetçiyim. 3 Defa farklı ustalara gittim 3 ile de test sürüşüne çıktık hepsi iyi problem yok frenlerde balatalar yeni diskler durumuda iyi dendi fren hidroliği sıvısı iyi sorun ne anlamış değilim. Araçta tek veya iki kişi iken sorun olduğu bek söylenemez ş.içinde ama yinede uzun yolda pek güven vermiyor özellikle yüksek hızlarda fren mesafesi baya uzuyor. Araç yüklü iken ş.içi-ş.dışı baya anlaşılıyor. Fren mesafesi falan baya uzuyor fren bir tık sertleşiyor ve frenlemem de fren mesafesi uzamasın diye bir tık daha freni zorlasam abs devreye giriyor.

Frenlerde ani fren yaptığımda abs falan devreye giriyor 4 lü flaşörleri açıyor.Sıkıntı yok o yönden biraz uzattım galiba beyler sorun neyden kaynaklanabilir fikri olan varmı. Frenleri diskin çapını büyütsem falan nasıl olur.

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
Lastikleriniz ne durumda? Lastik havalarınızı kontrol ediyor musunuz? Bir de uzun yolda her asfaltın kalitesi aynı değil. O yüzden bu bahsettiğiniz uzun yol, yaşadığınız yerin çevreyolu ise çok gerçekci bir tespit sayılmaz.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
@kubilayevis Lastiklerimin havasını fabrika verilerine göre ayarlıyorum her hafta lastiklerin markası conti.premiumcontact 5 ve İstanbul-Edirne 2 defa yaptım 1 defada İstanbul-Samsun
@furkankaya585597 ani frenlerde abs devreye giriyor.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
@kubilayevis Lastiklerimin havasını fabrika verilerine göre ayarlıyorum her hafta lastiklerin markası conti.premiumcontact 5 ve İstanbul-Edirne 2 defa yaptım 1 defada İstanbul-Samsun
@furkankaya585597 ani frenlerde abs devreye giriyor.
Fren servosunu kontrol ettirdin mi? Ondan dolayı fren sertleşebilir ve fren mesafesi uzayabilir. Dediğim gibi araba yüklüyken fren mesafesinin uzaması normal.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Cevaplar için teşekkürler.
Frenlerin disk boyutunu büyütsem nasıl olur

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
hocam diskleri bir tık büyütsem fren merkezi baska nelerin değişmesi gerek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hocam diskleri bir tık büyütsem fren merkezi baska nelerin değişmesi gerek.
Disklerle birlikte kaliperler de büyüyecek. Çok ciddi iyileştirme istiyorsanız böyle bol pistonlu basıp sıkıştıran kaliperler olacaktır. Onlar için de fren merkezine ek olarak yüksek basınca uygun çelik vb. fren hortumları ve yüksek basınca uygun fren hidroliği kullanmak gerekecektir.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Araştırırken şöyle bişeye denk geldim. Benim focus da önlerde 278 mm disk arkalarda 265 mm disk benim bildiğim ama focus un 17 inç jantlar için 300 mm önler 278 mm arkalar için disk kullanmış yanlış hatırlamıyorsam. Yedek parça sitelerinde mevcut aracımın disklerini 278 mm 300 mm önleri arkaları 265 mm den 278 mm çıkarsam hidrolik sıvısını değiştirsem. Fren Merkezi vs bunlar değiştirmelimiyim. Ve önereceğiniz disk balata markası varmı. Yüksek maliyetler çıkartmadan en az mağliyetle işin içinden çıkmak istiyorum

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Araştırırken şöyle bişeye denk geldim. Benim focus da önlerde 278 mm disk arkalarda 265 mm disk benim bildiğim ama focus un 17 inç jantlar için 300 mm önler 278 mm arkalar için disk kullanmış yanlış hatırlamıyorsam. Yedek parça sitelerinde mevcut aracımın disklerini 278 mm 300 mm önleri arkaları 265 mm den 278 mm çıkarsam hidrolik sıvısını değiştirsem. Fren Merkezi vs bunlar değiştirmelimiyim. Ve önereceğiniz disk balata markası varmı. Yüksek maliyetler çıkartmadan en az mağliyetle işin içinden çıkmak istiyorum
Diskleri büyütürseniz sığması için jantları da büyütmek zorunda kalabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın iyi masraf isteyecektir. Az maliyetle kalkışacağınız iş yerine frenlerin stock haliyle idare edin daha iyi. Zaten abs'yi devreye sokacak kadar iyi tutuyormuş işte :)

Fren hortumları üreten Goodridge diye bir firma var. Brembo, Wilwood gibi fren disk, kaliper ve balata üreten firmalar var. Hangisinin araca uygun modeli vardır, hangisi daha iyidir veya hangisi daha ucuzdur onları hiç bilemiyorum.

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Bence fena halde kuruntu yapıyorsunuz :) Araç Ford Focus, lastikler premiumcontact, diskler balatalar iyi durumdaysa bu işin tek ilacı var aynı segmentte benzer araçları kullanıp onların frenlerini test etmek. O zaman kendi aracınızın frenlerinde bi problem olmadığına ikna olursunuz.

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hocam ailede Toyota auris ve astra h var onlarıda kullandım. Onlara göre zayıf kalıyor benim focus Başakşehir çevresinde bildiğiniz önereceğiniz usta servis varm.

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Hocam ailede Toyota auris ve astra h var onlarıda kullandım. Onlara göre zayıf kalıyor benim focus Başakşehir çevresinde bildiğiniz önereceğiniz usta servis varm.
Maalesef Avrupa Yakası'ndan bildiğim hiçbir yer yok. Ben de Ford sahibiyim ama araç garanti kapsamında olduğu için Şahsuvaroğlu Yetkili Bayii'nden başka bir yer bilmiyorum. Oranın da servisinden gayet memnunum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım