Ford Focus III Park Sensörü Montajını Nasıl Yapmalıyım?

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Merhaba Otopark ailesi. Bizim Ford Focus, Trend X donanım paketinde olduğu için araçta park sensörü yok. Arabanın arka tamponuna park sensörü takmak istiyorum. Bu konuda sizlere soracağım birkaç sorum var.
  1. Arabaya sonradan park sensörü takılmasını önerir misiniz?
  2. Sonradan takılan park sensörüne arabayı yıkarken su gelirse sorun çıkar mı? Orjinalinde sorun çıkmıyor ama sonradan takılan sensörlerde nasıl olacağını bilmiyorum.
  3. Hangi marka ve model park sensörünü önerirsiniz, ucuz olanlar iş görür mü?
  4. Park sensörünü tamponun alt kısmında bulunan siyah plastik kısma mı takılmalı yoksa Titanium X paketinde olduğu gibi tamponun orta kısmına mı takılmalı? Siyah plastik kısma takılınca fark edilmiyor ve çirkin bir görüntü bırakmıyor. Ama diğer türlü yapınca da Titanium X'e benzetebiliyoruz. Hangisi daha hoş duruyor sizce 1 numaralı resimdeki mi, 2 numaralı resimdeki mi?
ford focus arka tampon park sensörü montajı titanium x benzeri.png

ford focus arka tampon park sensörü montajı.png

Son düzenleme:

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
İlk olarak sonradan park sensörü takılır bence bir sorun yok.
İkinci olarak ben pek marka model bilmem ama bilen varsa yazacaktır, bir soruşturmakta da fayda var, iyi özel ford servislerine falan da sorabilirsiniz fiyat için ve hangi ürünleri kullandıklarını öğrenmek için. Biz, bir sene oldu sanırım, bir tanıdıktaki trend x için sormuştuk ford'a ve özel servise. Forddaki tabi daha pahalıydı da diğeri de ucuz değildi. Kendiniz takmayacaksanız eğer diye dipnot olarak yazdım tabi bunları.
Görüntü olarak bence 1. daha güzel ama orayı zedelemek yerine siyah plastik kısma da takılabilir.
Bizim arabanınki orjinal ama 10 11 senelik olduğundan ara ara takılma yapıyor su alıp bunları bilemiyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
1. Öneririm.
2. Sorun olmaz.
3. Cenmax'ıdeneyimlediğim için onu önerebilirim, diğer markaları bilmiyorum.
4. Karar sizin. Tampon delinmesin istiyorsanız alttaki siyah bölüme yaptırabilirsiniz. Sensörün konumu algılama için önemli. Tampondaki gözler yüksek bir kaldırımı göremeyebilir, altta olursa görüp ötebilir.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
@yty yetkili serviste değil de kendim taktırmayı düşünüyorum. Bu sebepten biraz araştırmam gerekiyor.

4. Karar sizin. Tampon delinmesin istiyorsanız alttaki siyah bölüme yaptırabilirsiniz. Sensörün konumu algılama için önemli. Tampondaki gözler yüksek bir kaldırımı göremeyebilir, altta olursa görüp ötebilir.
Evet hocam. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Ama aklıma bir şey takıldı. Titanium X paketinde park sensörleri tamponun orta kısmındaki hizada duruyor. Eğer kaldırımları ve aşağıdaki nesneleri(taş vb.) algılayamayacaksa neden ortaya konumlandırıyor olabilirler?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Dediğiniz araç/donanım özelinde bilgim yok ancak standart olarak donanımda olsun veya sonradan bayide takılsın, araçlarda sensör gözlerini oraya konumlandırıyorlar bildiğim, gördüğüm kadarıyla. İkinci fotoğrafta olduğu gibi gözlerin o kadar aşağıda olduğu bir araba gördüğümü hatırlamıyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ama aklıma bir şey takıldı. Titanium X paketinde park sensörleri tamponun orta kısmındaki hizada duruyor. Eğer kaldırımları ve aşağıdaki nesneleri(taş vb.) algılayamayacaksa neden ortaya konumlandırıyor olabilirler?
Geri geri gelirken tamponu yüksek bir kaldırım yahut taşa vurursanız alta yerleştirilen sensörlerin kırılma ihtimali artar. Diğer bir sebep olarak titanium kasalarda kullanılan bu sensörler sadece park ederken uyarı vermesi için kullanılmıyor. Aynı zamanda kendi kendine park özelliğini kontrol edebilmesi için de yukarı - aşağı, sağa - sola algılama hassasiyetleri ve mesafeleri yüksek. Bu sebeple tamponun ortasında olmaları algılama konusunda sorun teşkil etmiyor.

Son düzenleme:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Geri geri gelirken tamponu yüksek bir kaldırım yahut taşa vurursanız alta yerleştirilen sensörlerin kırılma ihtimali artar. Diğer bir sebep olarak titanium kasalarda kullanılan bu sensörler sadece park ederken uyarı vermesi için kullanılmıyor. Aynı zamanda kendi kendine park özelliğini kontrol edebilmesi için de yukarı - aşağı, sağa - sola algılama hassasiyetleri ve mesafeleri yüksek. Bu sebeple tamponun ortasında olmaları algılama konusunda sorun teşkil etmiyor.
Teşekkür ederim hocam. Peki önerebileceğiniz park sensörü var mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkür ederim hocam. Peki önerebileceğiniz park sensörü var mı?
Rica ederim. Maalesef marka, model bilgisi vermem mümkün değil. Zira ben en son arka park sensörünü 9 sene önce harici olarak satın alıp taktım. Ondan sonra ki araçlarımın hepsinde sensör olduğundan marka - model araştırması yapmadım. Gönül ister ki 4 taraflı, hassasiyeti yüksek, araç hareket halindeyken de uyarı veren titanium kasalarda ki sensörleri yetkilide taktırın ama muhtemelen çok tuzluya gelecektir. Yapabileceğiniz en iyi şey google'dan yorumlara bakarak araştırma yapmak yahut focusclubtr forumunda bir araştırma yapmak, gerekirse başlık açmak. Orada bu işlerle ilgilenen kullanıcılar mevcut.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Eğer araçta sonradan takılma ekranlı teyp falan varsa eliniz değmişken geri görüş de bağlayın zor değil bağlantısı açmışken yaparsınız. Biz önceki aracımıza 50tl ye alıp takmıştık hem geniş açılıydı hem de baya iyiydi görüntü kalitesi

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Eğer araçta sonradan takılma ekranlı teyp falan varsa eliniz değmişken geri görüş de bağlayın zor değil bağlantısı açmışken yaparsınız. Biz önceki aracımıza 50tl ye alıp takmıştık hem geniş açılıydı hem de baya iyiydi görüntü kalitesi
Araba stok halde. Ekran falan yok. Ona da baktım ama ekran fiyatları yüksek geldi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba Otopark ailesi. Bizim Ford Focus, Trend X donanım paketinde olduğu için araçta park sensörü yok. Arabanın arka tamponuna park sensörü takmak istiyorum. Bu konuda sizlere soracağım birkaç sorum var.
  1. Arabaya sonradan park sensörü takılmasını önerir misiniz?
  2. Sonradan takılan park sensörüne arabayı yıkarken su gelirse sorun çıkar mı? Orjinalinde sorun çıkmıyor ama sonradan takılan sensörlerde nasıl olacağını bilmiyorum.
  3. Hangi marka ve model park sensörünü önerirsiniz, ucuz olanlar iş görür mü?
  4. Park sensörünü tamponun alt kısmında bulunan siyah plastik kısma mı takılmalı yoksa Titanium X paketinde olduğu gibi tamponun orta kısmına mı takılmalı? Siyah plastik kısma takılınca fark edilmiyor ve çirkin bir görüntü bırakmıyor. Ama diğer türlü yapınca da Titanium X'e benzetebiliyoruz. Hangisi daha hoş duruyor sizce 1 numaralı resimdeki mi, 2 numaralı resimdeki mi?
1- kesinlikle öneririm. araçları geçtim, küçük çocuklar için filan daha büyük önem taşıyor. kullanmaya başlayana kadar bu riski fark etmemiştim.
2- suyun herhangi bir zararı olmaz. ama yağmurlu havalarda çok fazla katman gibi çamur olduğunda hassasiyeti bir miktar azalaibliyor. yıkayınca veya silince hemen geçiyor.
3- en ucuzunu bile alabilirsiniz :) Benim arabada aldığımda sonradan takılmış bir tane vardı, hala kullanıyorum. Dijital ilkel ekranı taksimetre gibi dikiz aynasının üst tarafına monte edilmiş, orta konsola monte edilmesinden çok daha pratik oluyor, dipnot olarak böyle bir öneri bırakayım.
4- bence tamponun üst kısmında olması daha iyi. alt kısımda olursa kaldırımlar için avantaj fakat bu sefer de yüksek araçların burnunu algılamama ihtimali olur. Kimse Hilux burnunun tadına bakmak istemez.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Şu sensörü almayı düşünüyorum.

Tamponun siyah plastik kısmına takmak istiyorum.

Sensörü arka stopların kablosuna mı bağlamak gerekiyor? Kendim yapamazsam tanıdık bi usta var en iyisi ona da göstereyim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şu sensörü almayı düşünüyorum.

Tamponun siyah plastik kısmına takmak istiyorum.

Sensörü arka stopların kablosuna mı bağlamak gerekiyor? Kendim yapamazsam tanıdık bi usta var en iyisi ona da göstereyim.
Geri vites lambasına giden kablodan almak gerekiyor park sensörü ve geri görüş kameralarında. 2 taraflı lamba varsa birinden alman yeterli

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım