ford markasının gözümde bitişi

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
ford şirketi, dünya genelinde, şirketlerinde çalışanlarının niteliklerine bakılmaksızın, çalışan sayılarını %50 erkek %50 kadın seviyesine getirmek için çalışma başlatmış.benzer haberler:

fordun yaptığı direksiyon sınavlarında erkekler stop edince bırakan güzel hanım ablamız stop edince toleranslı davranan abaza&meriç sınav gözetmenlerinin yaptığına benzemiyor mu?

an itibariyle ford gözümde bitmiştir.ford focus sevdam da bitmiştir.peder focus bakıyordu ikinci el. vazgeçireceğim.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Ikinci el ford mondeo aracimdan cok memnunum. Baslattigi bu calisma ile ford markasi benim gozumde daha da yukseldi. Kadinlarin is hayatina daha cok katildigi ulkeler daha zenginlesir, uygarlasir. Ben ancak tebrik ederim kendi adima boyle bir girisimi
Bu arada kadinlarin is hayatina esit katilimi dunyada cok onemsenen bir konu, bunun artan orneklerini gordukce, ileride sadece ford degil, bir cok markayi gozunuzde bitirmek zorunda kalabilirsiniz

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
Ikinci el ford mondeo aracimdan cok memnunum. Baslattigi bu calisma ile ford markasi benim gozumde daha da yukseldi. Kadinlarin is hayatina daha cok katildigi ulkeler daha zenginlesir, uygarlasir. Ben ancak tebrik ederim kendi adima boyle bir girisimi
Bu arada kadinlarin is hayatina esit katilimi dunyada cok onemsenen bir konu, bunun artan orneklerini gordukce, ileride sadece ford degil, bir cok markayi gozunuzde bitirmek zorunda kalabilirsiniz

Screenshot_20200301-102540~2.png

yazdığını 17dakika önce gördüm, ama cevap verilmeye değer değildi.

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Erkek cinsiyette calisanlarin neden zaman icinde fazla orana ulastiginin sebeplerini dusunurseniz belki bir anlam ifade edebilir ( kadin oldugu icin ise alinmayan, terfi ettirilmeyen, dogum sonrasi isine geri alinmayan vs)

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Ekli dosyayı görüntüle 24222
Ekli dosyayı görüntüle 24222
kadinin yeri evidir diye okutulmayan, apar topar evlendirilen, ekonomik ozgurlugu olmadigi icin koca dayagina veya cinayetine maruz kaldigi bir memlekette, kadinlari is haytina daha cok sokacak bir girisime boyle bakan senin mesajina cevap vermenin de bir anlami yok ama insan bazen kendini tutamiyor iste

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Şöyle söyleyeyim. İşe giriş mülakatındaki grupta eğer bir veya birden fazla kadın varsa, hiç boşuna uğraşmayın işi almak için. Mülakat notu düşük olsa dahi, kadınlara öncelik var. Yani oradaki bu kararı veren çoğu beyaz yakaya dışarıda sorsan "liyakat liyakat" diye isyan ederken, içeride "işi yapabilecek mi" sorusu ikinci plandadır.

Çünkü orası fabrika değil, ar-ge merkezi değil, sanki İK'nın oyun alanı olan bir kreş. Bu insanlar da yeteneklerine göre değil, cinsiyetlerine göre seçiliyor.

Ben demiyorum ki kadınlar mühendislik yapamaz. Yok öyle bir şey. Erkeklerin çoğundan iyileri var. Git onları bul ama yok. Zaten gözünüzde büyütmeyin, herkes kendi alanında belli bir seviyede ama genel otomobil bilgisi olarak "bu adam Ford'da mı çalışıyor şimdi yani" dedirtecek durumdalar maalesef. Zaten aşırı bilgili ve meraklı adam istenmez. Yanlış giden bir şey olursa taş koyar, süreci uzatır çünkü. Memur lazım onlara.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Erkek cinsiyette calisanlarin neden zaman icinde fazla orana ulastiginin sebeplerini dusunurseniz belki bir anlam ifade edebilir ( kadin oldugu icin ise alinmayan, terfi ettirilmeyen, dogum sonrasi isine geri alinmayan vs)
Bunun erkeği kadını olmaz. Bu iş çocuk oyuncağı değildir. İdeoloji veya hayat görüşünü yansıtacak, ona göre şekil verecek bir yer hiç değildir.

Bir işi ya hakkıyla yapan olursun, ya da olmazsın. Buna göre seçilirsin. "Ayrımcılık" diye bir şey olmaz.

Kadın olduğu için görülen olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışmak, onlarla savaşmak ayrı. Kadına ayrımcılık yapmak apayrı bir şey. Eşitlemeye çalışıyorum derken, aynı ayrımcılığı karşı taraftan yapıyorlar. Zaten bunun ayrımında olsalardı, o durumda olmazlardı..

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Dedikle
Bunun erkeği kadını olmaz. Bu iş çocuk oyuncağı değildir. İdeoloji veya hayat görüşünü yansıtacak, ona göre şekil verecek bir yer hiç değildir.

Bir işi ya hakkıyla yapan olursun, ya da olmazsın. Buna göre seçilirsin. "Ayrımcılık" diye bir şey olmaz.

Kadın olduğu için görülen olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışmak, onlarla savaşmak ayrı. Kadına ayrımcılık yapmak apayrı bir şey. Eşitlemeye çalışıyorum derken, aynı ayrımcılığı karşı taraftan yapıyorlar. Zaten bunun ayrımında olsalardı, o durumda olmazlardı..
dedikleriniZe katiliyorum ama bugune kadar bunlarin da ulkenin en buyuk sirketlerinde oldugu bir sir degil. Ayrimcilik Olmamasi lazim evet ama olmus ve oluyor. Bunu onlemenin yolu da farkindalik yaratmak ve kadin calisan sayisini arttirmak icin karar almaktan geciyor bence

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Dedikle

dedikleriniZe katiliyorum ama bugune kadar bunlarin da ulkenin en buyuk sirketlerinde oldugu bir sir degil. Ayrimcilik Olmamasi lazim evet ama olmus ve oluyor. Bunu onlemenin yolu da farkindalik yaratmak ve kadin calisan sayisini arttirmak icin karar almaktan geciyor bence
İşin kök nedeni plazalardaki iş hayatı değil ki problem orada çözülsün. Üniversitelerde verilen konferanslar da anlamsız, zaten meslek seçilmiş.

Daha lise sıralarında tercih yaparken "kız mühendislik okumaz" deniyor. Onu çözmeli.

Yoksa 50 erkek mezun olurken 5 kız mezun oluyor makineden. 50 erkeği ayıklayıp 5 tane sağlam mühendis alabilirsin, fakat sayıyı eşitleyeyim diye 5 kız alırsan, oransal olarak da 10'da bir sağlam çıkıyorsa, ne kadar liyakatsiz varsa hepsini doldurursun. O yüzden bu iş, "kadınlara mülakatta öncelik tanıyalım"la çözülmez.

Bu işin kök nedeni sanayide yatıyor, ailelerde yatıyor. Sanayideki orta ölçekli bir kuruma gidin bakalım kadın mühendisi anlatabilecek misiniz ? Ama oraya laf anlatmak için odalarda vs sık sık etkinlik düzenlemek, üniversitelerde şaşalı etkinlikler düzenlemekten daha kötü tabi. Kim gidecek oraya ? (Zaten gitseler de yarı İngilizce yarı Türkçe lisanlarıyla -Bülent Eczacıbaşı buna uydurukça diyor- bir şey anlatamazlar.)

Onun yerine x üniversitesinde etkinlik yapıp #KadınaEşitlik vs bol hashtagli, içinde bolca İngilizce kelime taşıyan gönderiler paylaşılır, sektör kurtarılır. 👍👍

Son düzenleme:

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
"2015 yılında hayata geçirdiğimiz istihdamda pozitif ayrımcılık politikamız doğrultusunda ofis çalışanlarının işe alımlarında her 2 kişiden 1’inin, üretim çalışanlarının işe alımlarında ise her 4 kişiden 1’inin kadın olmasını hedefledik. İlk yıl %36 performans gösterdik. Aynı hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Cok guzel bir hareket bence, ford'u tebrik ediyorum. Keske boyle bos bos yorum yazilcagina once olayin ne oldugunu okuyup anlayip oyle yorumlasak...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
İşin ehli olsun, -mülakatta cinsiyet veya başka ayrıcalık olmadan alınmış olsun- %80'i kadın olsun. "Sen kadınsın çalışamazsın" gibi bir tutum olması, konuşulması bile kabul edilemez. Ancak sadece kadın çalışan sayısını artırmak için işin ehli erkek çalışanları işten çıkarmak tersine cinsiyetçilik olur. Bu da, feminizmin tanımını teoride doğru şekilde yapıp, pratikte erkek düşmanlığı yapmaya evrilmesi gibi bir şey olur.

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
1)
Eğer erkek cinsiyet fazla diye erkek çıkartıp kadın alıyorsan ortada ciddi cinsiyet faşizmi var demektir.
aynen öyle.amaç zaten erkek/kadın eşitliği değil.olay bu:
indir.jpeg

o konumda olmak için ter döken bedel ödeyen bir erkeğin biraz özsaygısı varsa bunu sorgulaması lazım.
2)
Şöyle söyleyeyim. İşe giriş mülakatındaki grupta eğer bir veya birden fazla kadın varsa, hiç boşuna uğraşmayın işi almak için. Mülakat notu düşük olsa dahi, kadınlara öncelik var. Yani oradaki bu kararı veren çoğu beyaz yakaya dışarıda sorsan "liyakat liyakat" diye isyan ederken, içeride "işi yapabilecek mi" sorusu ikinci plandadır.

Çünkü orası fabrika değil, ar-ge merkezi değil, sanki İK'nın oyun alanı olan bir kreş. Bu insanlar da yeteneklerine göre değil, cinsiyetlerine göre seçiliyor.

Ben demiyorum ki kadınlar mühendislik yapamaz. Yok öyle bir şey. Erkeklerin çoğundan iyileri var. Git onları bul ama yok. Zaten gözünüzde büyütmeyin, herkes kendi alanında belli bir seviyede ama genel otomobil bilgisi olarak "bu adam Ford'da mı çalışıyor şimdi yani" dedirtecek durumdalar maalesef. Zaten aşırı bilgili ve meraklı adam istenmez. Yanlış giden bir şey olursa taş koyar, süreci uzatır çünkü. Memur lazım onlara.

çok güzel noktalara değinmişsin.tebrik ederim. geçmişte mühendislik okurken bölümümüzdeki kızların not ortalaması ve diğer kabiliyetler bakımından yetersiz olmalarına rağmen toyota, bosch gibi "big fish" firmalarda staj yaptığına şahit olmuştum.işkillenmiştim. başka bir üniversitede mühendislik okuyan arkadaştan da bunu duymuştum. muhtemelen alıntıda anlatılan ayrımcılığın bir benzeri.hatta bonus olarak söyleyim bir başka üniversitenin inşaat mühendisliği bölümünde teknik çizim derslerinde kız öğrencileri kayırıyorlar diye duyumlar almıştım.bizim bölümümüzde vardı bazı ayrımcılıklar ama ispatımız olmadığı için birşey yapamamıştık.
3) msansertekin "kadınlara mülakatlarda öncelik tanıyalımla bu iş çözülmez".
çok doğru.ama zaten bu işi çözmek istemiyorlar. amaç kadınlara ayrımcılık yapmak.olay erkeğin niteliği 5birim kadının niteliği 4birim olsun. ama kadını işe alalım. yaptıkları cinsiyetçilik devasa boyutlarda.eşitlikle alakaları yok. ve işin trajikomik tarafı bu durumun çözümü de yok.daha da kötüye gidecek.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben şimdi neden şikayet edildiğini tam anlayamadım. Ofis için 2'ye 1, üretim için 4'e 1 şeklinde kadın istihdamı oranı belirlemişler. Yani baktığında 6 personelden sadece 2 tanesinin kadın olacağını söylemişler. Kadınların böyle bir sektörde istihdam edilebilmesi için gayet güzel bir adım olsa da şu oranlara bakarak kadına pozitif ayrımcılık yapılıyor diye olumsuz eleştiride bulunmak vicdana sığmaz. Ayrımcılık yapmadığını ispatlaması için 6-1, 6-0 falan mı yapsınlar eleman seçimini ? Kadın eleman işe alacağım diye erkek elemanı işten çıkarma mevzusunda ise işini doğru yapan, o işe uygun olan birini gidip de salt kadın eleman alacağım diye kimse işinden atmaz. O işi ondan daha iyi yapan bir kadın eleman varsa da zaten çıkarsınlar o kadını alsınlar işe. 3.sınıf işletmecinin sağda solda sıkıştıracağım diye bürosuna eleman seçmesi mantığıyla hareket etmiyor neticede bu şirketler.

Bana kalırsa otomotiv sektöründe cinsiyetin iş tanımını ve seçimini direkt olarak belirlediği tek departman showroom'lar da ki satış elemanları bölümüdür. Oraya koyduğun mini etekli, dekolteli, çıtı pıtı genç bir kız, kendisinden çok daha bilgili ve donanımlı bir erkek satış elemanından daha fazla iş yapabilir. Açıkçası bu sektörde sadece cinsiyetin iş kazandıracağı tek alan olarak bu kısmı görüyorum.

Son düzenleme:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Ford kendi blogunda da pozitif ayrımcılıktan bahsetmiş. Pozitif ayrımcılık açık açık erkek bir personel adayından daha düşük seviyede olsa dahi bir kadın adayı işe almak mantığı benim bildiğim kadarıyla. Böyle yapılarak kadin çalışan sayısını arttırmak bana çok sağlıksız geliyor.
Kaldi ki mühendislik tarafindan konuşursak bir çok başarılı kadin mühendis tanıyorum, benzer egitim almis erkeklerden islerini daha iyi yapiyorlar.
Burada yapılması gereken bir kadının kadin olduğu icin ise alinmamasini engellemek. Ama bunun yerine kadin oldugu icin ise almayi tercih ederseniz kas yapayim derken goz çıkarırsınız. Sonuçta makina insaat gibi muhendisliklerde oran az olsa da diger bir cok muhendislikte esit hatta kadınlar tarafinda yuksek oranlar da var (cevre, endüstri vs)

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
"kadınlara ayrıcalık yapılmamalı kadına erkeğe eşit davranılmalı" diyen biri liyakata ve icraata değer veriyordur. liyakata değer veren biri de 6birim niteliği olan erkek ile 7birim niteliği olan kadın arasında kadını tercih eder.doğrusu budur.

anlatmak istediğim şey: kadın erkek eşitliği kılıf, kadınların becerikli yada beceriksiz olmaları önemli olmaksızın güç/statü elde etmeleri minare.

olay rüşvet vererek yapılan torpil değil olay sadece cinsiyetten dolayı yapılan ayrımcılık.

yarın öbürgün ter dökerek müdürün ağız kokusunu çekerek kazandığınız parayla oğlunuzu ehliyet kursuna gönderirsiniz, çocuk sınavda stop eder, kalır. paranız emeğiniz çöpe gider. kızın teki stop eder ama sınav komisyonu meriçtir, tolere eder.veya buna benzer bir olay yaşanır, o zaman anlarsınız dediğimin ne kadar doğru ve gerekli olduğunu.

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
Yorumları okuyunca kendimi bir an orta çağ Avrupasında dünyaya yuvarlak diyenlerin asıldığı zamanda hissettim.
bence de, doğru diyorsun. galileo nun dünya yuvarlaktır demesiyle benim liyakat bitti kadınları kayırıyorlar demem benzer şeyler. ikisi de gerçekte var olan ama hoşa gitmeyen kulak tırmalayan sözler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım