Fren Hidroliği Değişimi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar Merhaba,

Cumartesi günü aracımı 90k bakımı için servise bıraktım ve sadece temel bakım ücretini ödedim lakin arabayı ertesi gün alacaktım servisten.

Neyse, aracı teslim aldım ama yapılan işlemler bölümünde fren hidroliği ile ilgili değişim yapılmadığı (benim talebime istinaden) belirtilmiş. Muhtemelen parasını ödediğim ve aracı servis kapalıyken teslim alacağım için ...

Sorum şu, bu fren hidroliğini biz değiştire bilirmiyiz ?
Yoksa yine servise veya en azından özel servise mi gitmesi lazım ?

Sanırım kağıt altında erişilebilir bir yerdeydi ama o hidrolik nasıl boşaltılır emin olamadım.

Yapan var mı ?

Teşekkürler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu işlemi en azından özel servise yaptırmanızda fayda var. Hidroliği boşaltmayı başarıp yenisini ekleseniz bile fren sisteminin hava yapacaktır. Tekerleklerin yakınında bir yerde hava almak için vanalar var. Tahliyeyi yapıp yenisini eklerken oradan bir şekilde takip etmek gerekiyor. Ama ne zaman o çıkışları açmak gerekir, tam olarak nasıl yapılır ben de net bilmiyorum. Şimdi makineler bağlayıp yaptırıyorlar bu işlemi ve her özel servis de yapmıyor. Sanırım zahmetli bir iş.

Daha iyi bilen arkadaşlar varsa daha detaylı bilgiler verecektir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tecrübeli değilseniz o işe girişmeyin. Sızma olması ya da kapağın iyi kapatılmaması gibi durumlarda içeri su alıp fren pedalı düşebilir. Havası boşaltılmadığı takdirde fren mesafeniz oldukça uzar. Bilen bir ustaya yaptırmakta fayda var.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Tamam arkadaşlar, anlaşıldı.
Bizi aşar bu iş lakin deneye yapılacak zamanım pek olmuyor h.sonları ve riskler de içeriyor sanırım ..
Ben olmadı yetkili servisi bir arayayım sorayım kaça değişim yapılıyor diye .. çok pahallı bir yağ değil sanırım ama işte yetkili servis ne kadar giydirir :) .. ona göre özele yaslanacağım ..

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Yazilmis ama yine de soyliyeyim, kesinlikle kendin degistiremezsin.

Ozel bir servise gidersen, cok cuzzi bi rakama hallettirirsin.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Motordan ziyade otomobilde aklımıza az gelen ama en önemli şeydir fren. Bilsem dahi gerekli ekipmanım olmadıkça ben yapmam. Sizde yapmayın. Nolur nolmaz.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Ben sayısız kez yaptım. İlk yapışımda sistem hava yapmıştı ve o havayı da çok kolay bir şekilde aldım ve bir daha böyle bi sorun yaşamadım. Tek başına yapması eziyet, sana yardım edecek biri varsa en kolay bakım işlemlerinden biri. Sana yardım edecek kişi de sadece fren pedalına basacak :) Eliniz yatkınsa yapın değilse özel serviste 50 ₺ tabi sanayideki usta da senin yapacağın işlemi yapacak, eğer değişim yaptıracaksan makineli değişim yapan bi yere yaptır bari.
Tam olarak;
1) Rezervuarı boşalt
2)Yeni sıvıyı doldur ve kapağı kapat,
3)Şeffaf boruyu fren tapasına tak ucunu şişeye geçir,
4)Direksiyondaki freni 2-3 kez pompalayıp tamamen basılı tutarken sen tapayı gevşet hidrolik boşalsın,
5)Rezervuardaki sıvı seviyesi yarıya gelince tekrar doldur.
Bu işlemi sağ arka tekerden başlayıp sırayla sol arka sağ ön sol ön tekere uygula.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Ben sayısız kez yaptım. İlk yapışımda sistem hava yapmıştı ve o havayı da çok kolay bir şekilde aldım ve bir daha böyle bi sorun yaşamadım. Tek başına yapması eziyet, sana yardım edecek biri varsa en kolay bakım işlemlerinden biri. Sana yardım edecek kişi de sadece fren pedalına basacak :) Eliniz yatkınsa yapın değilse özel serviste 50 ₺ tabi sanayideki usta da senin yapacağın işlemi yapacak, eğer değişim yaptıracaksan makineli değişim yapan bi yere yaptır bari.
Tam olarak;
1) Rezervuarı boşalt
2)Yeni sıvıyı doldur ve kapağı kapat,
3)Şeffaf boruyu fren tapasına tak ucunu şişeye geçir,
4)Direksiyondaki freni 2-3 kez pompalayıp tamamen basılı tutarken sen tapayı gevşet hidrolik boşalsın,
5)Rezervuardaki sıvı seviyesi yarıya gelince tekrar doldur.
Bu işlemi sağ arka tekerden başlayıp sırayla sol arka sağ ön sol ön tekere uygula.

opel servisi açalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım