Fren hidroliği nasıl seçilir???

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Ya ben micra k11 kullanıyorum da sanırım kullanma kılavuzunda dot 4 yazıyormuş.ben Motul dot 5.1 koymak istiyorum sorun olur mu, uyumlu olup olmadığını nereden öğrenirim?

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
"" DOT dereceleri ıslak ve kuru kaynama derecelerini belirtir. Kuru kaynama derecesi, içinde su olmayan
sistemde sıvının kaynayacağı, dolayısı ile frenlerin işe yaramaz hale geleceği sıcaklığı, ıslak kaynama derecesi ise içinde %3 su bulunan sıvının kaynama derecesini göstermektedir. " "

DOT 5.1 önerilen bir araca DOT 4 koymak büyük sıkıntılar doğurabilir. Tam tersi durumda bir problem olacağını sanmıyorum.Üstüne eklemekle karıştırmayın tamamen sıvının değişmesini kast ettim. Zaten piste çıkmıyorsanız DOT 4 ü bile kaynama noktasına getirmek oldukça zor.

Son düzenleme:

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Yakın zamanda ben de fren hidroliklerini değiştirdim. Bizim araba da dot 4 uyumlu. Yakın birkaç mekanikçi arkadaşımın ve ustamın da tavsiyesiyle yine dot 4 olarak devem ettim ve çok ciddi anlamda fren gücü falan çok farketti. Denildiği gibi dot 4 yeni hidrolikleri kaynama düzeyine getirmek bayağı zor olur, hele de micra gibi hafif bir arabada pek ihtimal bile vermiyorum. Arabanın kendisinden çok daha güçlü bir freni olur :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
İçindeki dot4 ü kaliteli bir dot4 hidrolik ile tamamen değiştirdiğin zaman bile ciddi iyileşme hissedeceksin zaten bence pek gerekli olmaz

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Yakın zamanda ben de fren hidroliklerini değiştirdim. Bizim araba da dot 4 uyumlu. Yakın birkaç mekanikçi arkadaşımın ve ustamın da tavsiyesiyle yine dot 4 olarak devem ettim ve çok ciddi anlamda fren gücü falan çok farketti. Denildiği gibi dot 4 yeni hidrolikleri kaynama düzeyine getirmek bayağı zor olur, hele de micra gibi hafif bir arabada pek ihtimal bile vermiyorum. Arabanın kendisinden çok daha güçlü bir freni olur :D
Ya yeterli olmaktan ziyade ben Corsa varken Park ettiğimde 5 6 kere falan frenlerden yoğun duman çıktığını hatırlıyorum, bu yüzden eğer oluyorsa gerçekten en iyi fren materyalleri neyse onları toplamak istiyorum ama net bilgi bulamazsam 4'e talim edicez artık.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Ya yeterli olmaktan ziyade ben Corsa varken Park ettiğimde 5 6 kere falan frenlerden yoğun duman çıktığını hatırlıyorum, bu yüzden eğer oluyorsa gerçekten en iyi fren materyalleri neyse onları toplamak istiyorum ama net bilgi bulamazsam 4'e talim edicez artık.
İşte burada önemli olan tüm materyallerin yeni ve kaliteli olmasında.
Ön 2 diskim ve balatam da TRW ile değişti ve fren hidroliği olarak alpet'in dot 4 ürününü kullandım, şu an çok iyi bir frenim var, kaynama derecesine erişip de dumanlar tüttürecek düzeye pek sanmıyorum gelebileceğini ki sizin araba benimkinden çok daha hafif.
Eğer fren yetersiz diyorsanız daha ziyade bence fren merkezini, diskleri daha iyileriyle yani arabanın teknik altyapısının izin verdiği kadar iyisiyle değiştirmeyi tavsiye ederim.
En basitinden bunları yapamazsanız bile çelik fren hortumları, havası iyi alınmış bir sistem ve yeni disk-balata ile deneyin. Eğer yetersiz gelirse o zaman düşünün bence.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dot 5.1 fren yağı, aslında dot 4'ün biraz daha geliştirilmiş hali. İki yağ da borat esterlerinden üretiliyor. Hatta 5.1 yağlar, bazen dot 4 plus veya super dot 4 isimleriyle de anılabiliyor. Standart olarak önerilen, dot 4 ise dot 4 koyun şeklindedir. Ama dot 4 yerine 5.1 de kullanılabilir. Kaliteli marka kullanmak da ayrı bir öneme sahip.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ya ben micra k11 kullanıyorum da sanırım kullanma kılavuzunda dot 4 yazıyormuş.ben Motul dot 5.1 koymak istiyorum sorun olur mu, uyumlu olup olmadığını nereden öğrenirim?
Micra'nın balatalarını cayır cayır yakacak gibi aşırı agresif kullanıyorsanız dot 5.1 yağa geçebilirsiniz. Ama bu tek başına yetmez, yanında performans tipi spor fren balataları da kullanmanız gerekir. Öyle bir upgrade yapmadıkça fren hidroliğindeki bu geliştirme anlamlı olmayacaktır. Çünkü hidrolik kaynamadan zayıf halka olarak balatalar kendini salar.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Arabamda "upgrade" olsun diyorsan Motul 5.1 kullan zaten en fazla 100 lira vereceksin. 5.1 dendigi gibi farkli bir yapida olmadigindan sistemekini sadece bosaltman yeterli. Oyle RFBye gecer gibi hatlarin temizlenmesine falan gerek yok. Micraya ne gerek var falan da degil teknik olarak risk olusturmayacak her seyi yapabilirsin, yoksa hepimiz zaten m3 degil gerek yok diye gezeriz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım