Fren ısınması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sinanknc

Profesör
13 Kas 2016
136
149
1,185
Arkadaşlar merhaba. Benim aracım fiat fiorino. Bilenleriniz vardı şile ağva arası virajlı inişli çıkışlı bir yol vardır. Ağvalı olduğumuz için sık sık o yolu kullanıyoruz. 2 3 ay öncesine kadar o yolda aracın frenlerini performanslı kullanmama rağmen ısınıp koku yapacak seviyeye gelmezdi. Ancak son 3 4 aydır frenlerim aynı yolda aynı sürüş ile 10-15 km içinde ısınıyor koku yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Sorun balatandır diye 2defa balata değiştirdim ama bu da bir çözüm olmadı. Nisan ayında 195 55 16 olan lastik ebatlarını 205 55 16ya yükseltmiştim acaba bundan kaynaklı bir aşırı yüklenme mi oluyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

OmerFarukG

Elit Apaçi
24 Eki 2016
79
25
970
Aynısı benim başıma da geldi olaydan üç ay öncesinde balatalarımı kontrol ettirmiştim herhangi bir problem yok demişlerdi sonra benimki de ısınma yaptı çok fazla ve ses gelmeye başladı. Gösterdiğimde balata bitti dediler... Sende ki durumda diskle alakalı olabilir belki disk zedelenmiştir

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Şile ağva yolu maalesef çok tehlikeli virajlı bir yoldur. Nacizane tavsiyem, motor freni kullanmaktır. Ben 125 km deki Nissan Micra frenlerini orda şişirdim. Yolu ezberleyip cizgi tuturarak minimum fren, maksimum moto fren ile gideceksiniz.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Benimde aklımda buna benzer bir soru var. Uzun ve dik rampa inişlerinde düşük vites yüksek devir enjektörlere vs zarar verir mi ?
Anlık tüketim 0.0 lt / 100 km gösteriyor.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
3 ay öncesinde mevsim bahardı. Son 3 aydır ise yaz:)
Tüm olay burada. Fiorino gibi bir ticarinin sunabileceği performans her açodan kısıtlı olması beklenir.
Yaz aylarında motor frenini daha fazla kullanmaya özen göstermek gerekir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Son 2 aydir rutubet ve nem yuksekliginden dolayi havalar asiri sicak gidiyor. Bu balatalari etkiler. Ayrica yeni nesil balatalarin cogunda asbest kullanimi yasaklandi. Asbest kimyasali balatanin cabuk isinmasini ve cabuk bitmesini onleyen bir maddedir. Kanserojen icerikli oldugu icin AB mevzuati geregi artik yasaklandi. Dolayisiyla hangi balatayi alirsaniz alin erken isinma olacaktir. Ayni durum yeni nesil debriyaj balatalarinda da yasanmakta.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Son 2 aydir rutubet ve nem yuksekliginden dolayi havalar asiri sicak gidiyor. Bu balatalari etkiler. Ayrica yeni nesil balatalarin cogunda asbest kullanimi yasaklandi. Asbest kimyasali balatanin cabuk isinmasini ve cabuk bitmesini onleyen bir maddedir. Kanserojen icerikli oldugu icin AB mevzuati geregi artik yasaklandi. Dolayisiyla hangi balatayi alirsaniz alin erken isinma olacaktir. Ayni durum yeni nesil debriyaj balatalarinda da yasanmakta.

Vallahi 2 arabadır baskı balatadan sıkıntı yaşıyorum, 50 bin km de aldım tam ikisinide, kaçırma sesi geliyor hep, ne olabilir ki o km deki araba, hep asbest ayağına malzemenin ömrünü kısaltma numaraları.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Vallahi 2 arabadır baskı balatadan sıkıntı yaşıyorum, 50 bin km de aldım tam ikisinide, kaçırma sesi geliyor hep, ne olabilir ki o km deki araba, hep asbest ayağına malzemenin ömrünü kısaltma numaraları.
Vallahi özgürüm piyasada mevzuata uymayıp asbestli olan debriyaj ve fren balata setleri bulunuyor. Fakat bunları bulmak, temin etmek, bulduğunda ise asbestli olup olmadığını teyit etmek oldukça güç. Çeşitli balata üreticileri asbest'in yerine farklı farklı ısınmayı ve erken bitmeyi önleyici maddeler kullanabiliyor fakat bunlar günü kurtarıyor diyebiliriz. Araştırdığım kadarıyla üreticiler henüz asbestin yerini tutabilen bir kimyasal karışım bulamamışlar. Dediğin gibi debriyaj balatasından tut da fren balatasına kadar hepsinde erken ısınma, ötme, hemencecik koku yapma, çabuk tükenme gibi sorunlar yaşanıyor. Eskiden otomobiller yokuş kalkışı sırasında kolay kolay balata kokusu çıkarmazdı. Şimdi ilk kalkışta bile az zorlanınca o kokular gelmeye başlıyor.

Mehmet55

Profesör
8 Eyl 2016
255
361
1,395
Marka
Opel
Geçen hafta aynısı oldu. Bir dağ yolundan inerken 2-3 km'de balata kokusu gelmeye başladı. Otomatik olunca motor freni de yapılmıyo. Servisi aradım normal dedi. Araba da güneşin altındaydı belki durduğu yerde bile bir miktar ısınmıştır bilmiyorum.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Geçen hafta aynısı oldu. Bir dağ yolundan inerken 2-3 km'de balata kokusu gelmeye başladı. Otomatik olunca motor freni de yapılmıyo. Servisi aradım normal dedi. Araba da güneşin altındaydı belki durduğu yerde bile bir miktar ısınmıştır bilmiyorum.
Araç ne vitese müdahale edemiyo musunuz?

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Otomatik araba da motor freni yapıyor sanki?

Lenovo A6020a46 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım