Gürcistan'dan otomobil nasıl getirilir?

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Benim nezdimde kötü niyetli olmayan bir insan bir mevzuda bilgisizse, bu bilgisizliğini cahillikle harmanlayıp bir mevzuya girişmişse ona herkesten daha iyi davranılmalı ve daha iyi yönlendirilmeli ki yaptığı yanlışlar ona ağır bedel olmaktan çıkıp güzel bir tavsiyeye ve derse dönüşsün. Yarın öbür gün bizler de bilgisizlikten dolayı bir işe kalkıştığımızda en azından doğru yolu gösteren birileri çıkabilsin karşımıza.

O konuda hemfikiriz..Benim bu yazdıklarım tamamen akıllı geçinen tiplere

TyrionL.

Düz Yol Gazcısı
15 Şub 2018
21
12
145
3 yıl kullanabiliyosun gürci plakasıyla diye biliyorum getirince doğru mudur ?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Tüm yazılanlara baktı özet : 185 gün yurtdışında kaldığında pasaportunla araba getirebiliyorsun onun dışında bir de emekliysen ve haklarından o ülkede vazgeçmediysen. İyi günler

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Valla bayadir okuyorum ediyorum sefere ciktigimda 185 gunu tamamlamis oluyorum gtr mi alsam napsam ben :D

Soru: Yurtdışında yerleşik olmak için 185 gün yurtdışında bulunmak yeterli midir?
Cevap: Hayır. Taşıt getirecek kişinin yurtdışında yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Gemilerde çalışan, şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan vatandaşlarımız son 1 yılın 185 gününü fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı yurtdışında yerleşik sayılmazlar.

Tüm yazılanlara baktı özet : 185 gün yurtdışında kaldığında pasaportunla araba getirebiliyorsun onun dışında bir de emekliysen ve haklarından o ülkede vazgeçmediysen. İyi günler

Soru: Taşıtın getirebileceği ülke konusunda herhangi bir kısıtlama var mı?
Cevap: Taşıtın ikamet edilen ülkede kayıtlı olması gerekir.

Yani tek basina 185 gun yetmiyor, arabayi aldigin ulkenin oturumuna da sahip olman gerek.

Kaynak: Gumruk Genel Mudurlugu SSS

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Soru: Yurtdışında yerleşik olmak için 185 gün yurtdışında bulunmak yeterli midir?
Cevap: Hayır. Taşıt getirecek kişinin yurtdışında yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Gemilerde çalışan, şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan vatandaşlarımız son 1 yılın 185 gününü fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı yurtdışında yerleşik sayılmazlar.

Soru: Taşıtın getirebileceği ülke konusunda herhangi bir kısıtlama var mı?
Cevap: Taşıtın ikamet edilen ülkede kayıtlı olması gerekir.

Yani tek basina 185 gun yetmiyor, arabayi aldigin ulkenin oturumuna da sahip olman gerek.

Kaynak: Gumruk Genel Mudurlugu SSS
Tam yakiyordum mazdayi durayim bari

utkuyilmazer

Senkromeççi
19 Şub 2018
2
2
95
Arkadaşlar Merhaba,

Yeni kayıt oldum foruma ve başlık çok klişe biliyorum. Fakat benim durum biraz farklı.

Kayınpederim ve akrabaları Almanya'da yaşıyor. GMBH olarak 1 yıldan beri transport ve gıda şirketi var. Eşim ve ben Türkiye'de yaşıyoruz. Almanya'daki şirkete %10'ar şeklinde hisse sahibi olduk. Türkiye'de de Ltd şirketimiz var.
Türkiye'den araç almak yerine oradan araç getirmeyi planlıyoruz. KDV ve ÖTV'den dolayı. Getirmek için hangi resmi yol var ise uygulamaya hazırız. Gerek Almanya'daki şirketin üzerine araç alarak buraya getirme gerekse orada ikamet edip Türkiye'ye araç getirebilen birisinin aracını -babam veya annemin üzerine olan araç- burada 2 yıl kullanmak. Hangi yolu denersen getirebiliriz acaba?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Arkadaşlar Merhaba,

Yeni kayıt oldum foruma ve başlık çok klişe biliyorum. Fakat benim durum biraz farklı.

Kayınpederim ve akrabaları Almanya'da yaşıyor. GMBH olarak 1 yıldan beri transport ve gıda şirketi var. Eşim ve ben Türkiye'de yaşıyoruz. Almanya'daki şirkete %10'ar şeklinde hisse sahibi olduk. Türkiye'de de Ltd şirketimiz var.
Türkiye'den araç almak yerine oradan araç getirmeyi planlıyoruz. KDV ve ÖTV'den dolayı. Getirmek için hangi resmi yol var ise uygulamaya hazırız. Gerek Almanya'daki şirketin üzerine araç alarak buraya getirme gerekse orada ikamet edip Türkiye'ye araç getirebilen birisinin aracını -babam veya annemin üzerine olan araç- burada 2 yıl kullanmak. Hangi yolu denersen getirebiliriz acaba?
Sizin icin 1-2 yol var hocam, fakat her iki durumda da sizin yurtdisinda oturumunuzun olmasi gerekiyor;
1- anne veya babamin araba getirebilir, sizin de yurtdisinda oturum izniniz olursa, arac sahibinin turkiyede oldugu sure boyunca siz de kullanabilirsiniz.
2- yine yurtdisinda oturumunuz varsa, yurtdisinda 185 gunu tamamlayip, oturumunuzun oldugu ulkeden araba getirebilirsiniz. ben sartlariniz uygunsa 2. yolu tercih etmenizi oneririm.

utkuyilmazer

Senkromeççi
19 Şub 2018
2
2
95
Ben Türk vatandaşıyım. Oturum olmayacak ama şirket ortaklığı olduğundan dolayı 2 ayda bir Almanya'ya gideceğiz toplantı ve imzalar için. Şirket üzerinden getirilmesi ve benim Almanya'daki şirkette de ortaklığım olduğundan bir sıkıntı yaratır mı kullanmam.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Ben Türk vatandaşıyım. Oturum olmayacak ama şirket ortaklığı olduğundan dolayı 2 ayda bir Almanya'ya gideceğiz toplantı ve imzalar için. Şirket üzerinden getirilmesi ve benim Almanya'daki şirkette de ortaklığım olduğundan bir sıkıntı yaratır mı kullanmam.
185 gunu olmayan kimse gumrukten araba sokamaz. bu durumda sirket ortaklarindan 185 gunu olan birisi arabayi turkiyeye getirebilir ama siz gumrukten gecirmediginiz icin pasaportunuza islenmemis olur. Fakat sadece araba pasaportuna islenmis kisiler arabayi turkiyede kullanabilir, mevzuata hakim bir polise denk gelirseniz arabayi baglar ve ancak pasaportuna isli kisi cok ciddi bir ceza odemek kaydiyla arabayi gumrukten teslim alabilir ve arac sinirdisi edilir.

kazem32

Senkromeççi
26 Şub 2018
3
2
95
merhabalar foruma yeni katıldım, eniştem İngiltere de sürekli yaşıyor iki çocuğu var onlar da orada yaşıyor, çifte vatandaş kendisi, Türkiye'ye araba getirmek istiyor sürekli burada kullanmak için böyle bir hakkı var mı ? varsa getirdi diyelim tr plakaya çevirebilir mi veya satış yapabilir mi ? buraya getirdiği aracı kendisinin dışında birisinin kullanması mümkün mü ?

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
ya şey olmuo mu trden hasar kaydı olan ya da pert olan fln araç alsak plakalı aynı model aynı renk aracı Gürcistan’dan dolandırılarak geçirsek şasi numarasını fln değiştirip öyle binsek nasıl olr

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım