Gürcistan'dan otomobil nasıl getirilir?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Yeşilköy Otomotiv İhtisas Gümrük Müdürlüğüne bizzat giderek almis oldugum bir bilgiyi sizinle paylasmak istedim.
Videoda da belirttigim gibi tasitsiz yurtdisina ciktiginizda turkiyede olmadiginiz gunleri, size verilen 2 yila ekletmek icin araci herhangi bir otoparka birakip gumruge tahhutname vermek yerine, gumruk otoparkina birakmaniz gerekiyor.
Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkac husus var;
- araci en fazla 3 ay gumruk otoparkinda tutubiliyorsunuz
- gunluk 12 tl otopark parasi vermeniz gerekiyor
- ve en onemlisi de bu otoparka sadece mesai saatleri icerisinde arac birakip geri alabiliyorsunuz
Istanbul da aracinizi birakacaginiz 2 tane gumruk mudurlugu var, birisi erenkoy gumruk mudurlugu, digeri yesilkoy gumruk mudurlugu. Fakat ogrendigim kadariyla Erenkoy gumruk mudurlugunde metro calismasi oldugundan araclari yesilkoye yonlendiriyorlarmis.

Gelelim bu isin mantik kismina; benim icin en onemli kisit mesai saatleri icerisinde islem yapilabiliyor olmasi, benim devamli kullandigim irak ucagi sabaha karsi 4 de oldugu icin sirf araci otoparka birakmak icin ogleden sonra avrupa yakasina gecip son gunumu orada oldurmek hic mantikli gelmedi. Ayrica gunluk 12 tl de cok yuksek bence, yilin ortalama 190-200 gunu yurtdisinda kaldigimi dusununce aracimi 2 yil degilde 4 yil tr de tutmak icin 4 yil boyunca 200x12x4 yani asagi yukari 10 bin tl vermem gerekecek. Ayni sekilde yurtdisinda calismaya devam ettigimi dusunursek, 2 yil sonra araci goturup devir yapip tekrar getirmek yada baska bir arac getirmek daha mantikli bir opsiyon olarak geldi.

msaygun

Düz Yol Gazcısı
23 Ara 2018
5
6
145
Rusya’dan aldığım arabayı Gürcistan’dan giriş yaparak getirmek istiyorum. 185 gün var. Oturum konusu Rusya’da karışık. 3 çeşit oturum var. Bende geçici oturum var. Ama şantiyede çalışıyorum. Mevzuatta açıkça yazmış şantiyede geçici çalışanlar getiremez diye. Şimdi ben getirebilir miyim getiremez miyim?

Ekli dosyalar

• F8E8DE59-591C-4CE6-BB3D-6CB2FD441350.jpeg
    F8E8DE59-591C-4CE6-BB3D-6CB2FD441350.jpeg
    226.4 KB · Görüntüleme: 353

celalavci

Düz Yol Gazcısı
17 Tem 2018
6
6
145
Rusya’dan aldığım arabayı Gürcistan’dan giriş yaparak getirmek istiyorum. 185 gün var. Oturum konusu Rusya’da karışık. 3 çeşit oturum var. Bende geçici oturum var. Ama şantiyede çalışıyorum. Mevzuatta açıkça yazmış şantiyede geçici çalışanlar getiremez diye. Şimdi ben getirebilir miyim getiremez miyim?
Hocam ben genel olarak olayı bildiğim kadarıyla yazayım. Oturumun yurt dışında gözükmesi gerekiyor bunuda bulunduğunuz ülkedeki büyükelçilikten yapıyorsunuz. Sınırda'da gbt'den bakıyorlar. Yurtdışı günü vs yazıyor. Esas olan yurtdışı oturma hakkı.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Iyi geceler hocam, normal sartlarda sizin de dediginiz gibi mevzuat cercevesinde mumkun gorunmuyor.
Fakat siz hali hazirda aracin sahibiyseniz, ruhsat sizin uzerinize ise bence getirebilme ihtimaliniz olabilir.
Sarp gumruk mudurlugunu arayip danismanizi oneririm: 0466 215 3000

msaygun

Düz Yol Gazcısı
23 Ara 2018
5
6
145
Evet ikamet yerim olarak yurtdışı görünüyor. GBT baktıklarında yurtdışı görecekler yani. Konuyu öğrenirsem buraya tekrar yazacağım.
İlginize teşekkürler
Hocam ben genel olarak olayı bildiğim kadarıyla yazayım. Oturumun yurt dışında gözükmesi gerekiyor bunuda bulunduğunuz ülkedeki büyükelçilikten yapıyorsunuz. Sınırda'da gbt'den bakıyorlar. Yurtdışı günü vs yazıyor. Esas olan yurtdışı oturma hakkı.

Iyi geceler hocam, normal sartlarda sizin de dediginiz gibi mevzuat cercevesinde mumkun gorunmuyor.
Fakat siz hali hazirda aracin sahibiyseniz, ruhsat sizin uzerinize ise bence getirebilme ihtimaliniz olabilir.
Sarp gumruk mudurlugunu arayip danismanizi oneririm: 0466 215 3000

fevzi08

Senkromeççi
29 Ara 2018
1
2
95
Hocam benimde bir sorum olacak bende her yılın 6 ayından fazlası yurt dışındayım denizciyim sadece pasaportumdan çıkış vuruluyor 6 veya 7 ay sonra tekrar giriş vuruluyor bu dediğin şeyler benide kapsarmı 180 güne tabi olurmuyum ek olarak belirtiyim baska bir ülkeye girdiğime dair pasaportumda bir ibare yok sadece turkiyeden çıkışım ve girişim gözükür

Son düzenleme:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Hocam benimde bir sorum olacak bende her yılın 6 ayından fazlası yurt dışındayım denizciyim sadece pasaportumdan çıkış vuruluyor 6 veya 7 ay sonra tekrar giriş vuruluyor bu dediğin şeyler benide kapsarmı 180 güne tabi olurmuyum ek olarak belirtiyim baska bir ülkeye girdiğime dair pasaportumda bir ibare yok sadece turkiyeden çıkışım ve girişim gözükür
Hocam dogrusu ben de bunu yeni ogrendim ama sizin pasaportunuza baska bir ulkeye giris kasesi basilmadigindan olsa gerek ekteki yonetmelik maddesine gore sikintili gibi duruyor.
f8e8de59-591c-4ce6-bb3d-6cb2fd441350-jpeg.16625

Fakat her halukarda sizin araba alacaginiz ulkenin oturum iznine sahip olmaniz gerektigini hatirlatayim. bu durum sizin icin bir umut olabilir. Size tavsiyem; Sarp Gumruk mudurlugunu arayip ( 0466 215 3000 ), durumunuzu anlatip, yurtdisinda oturumunuz olmasi durumunda bu hakki elde edip edemediginizi ogrenin.

celalavci

Düz Yol Gazcısı
17 Tem 2018
6
6
145
@saracer Merhaba hocam T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasından alıntı yapıyorum. "Taşıtın ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir." Şimdi biz bu Gürcistan'a gidip bir yıl vizesiz kalabiliyormuşuz denilene göre sonuçta bu süreyi bize verdiklerine göre ikamet adresi alabilmemiz lazım diye düşünüyorum. Bakanlığın sayfasında oturum izni demiyor. İkamet adresi denmiş. Bir ev kiralasak orda ikamet adresi almaz mıyız? Bu arada ikametim normalde de Kıbrıs'ta. SVR logosunda oluyor bunlar hep:p. Gürcistan'da önlisans yokmuş. Halihazırda bir lisans eğitimim devam etmekte. İki lisans eğitiminide aynı anda alamam esas olanı sıkıntı olur diye korkuyorum. :confused:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
@saracer Merhaba hocam T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasından alıntı yapıyorum. "Taşıtın ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir." Şimdi biz bu Gürcistan'a gidip bir yıl vizesiz kalabiliyormuşuz denilene göre sonuçta bu süreyi bize verdiklerine göre ikamet adresi alabilmemiz lazım diye düşünüyorum. Bakanlığın sayfasında oturum izni demiyor. İkamet adresi denmiş. Bir ev kiralasak orda ikamet adresi almaz mıyız? Bu arada ikametim normalde de Kıbrıs'ta. SVR logosunda oluyor bunlar hep:p. Gürcistan'da önlisans yokmuş. Halihazırda bir lisans eğitimim devam etmekte. İki lisans eğitiminide aynı anda alamam esas olanı sıkıntı olur diye korkuyorum. :confused:
Gurcistanda turist olarak 1 yil kalabiliyorsun, dogru ama bu sana ikamet saglamaz. Normalde oturum izni gerekmiyor ama konu Gurcistan ise gerekiyor, cunku Gurcistanda oturum izni olmadan otomobil sahibi olabilirsiniz, diger ulkelerde olamazsiniz. Ev kiralamaniz oturum izni almaniz icin yeterli degil, ya is kurmaniz gerek, ya bi yerde calismaniz yada 35 bin USD nin uzerinde degeri olan bir mulk sahibi olmaniz gerek.

celalavci

Düz Yol Gazcısı
17 Tem 2018
6
6
145
Gurcistanda turist olarak 1 yil kalabiliyorsun, dogru ama bu sana ikamet saglamaz. Normalde oturum izni gerekmiyor ama konu Gurcistan ise gerekiyor, cunku Gurcistanda oturum izni olmadan otomobil sahibi olabilirsiniz, diger ulkelerde olamazsiniz. Ev kiralamaniz oturum izni almaniz icin yeterli degil, ya is kurmaniz gerek, ya bi yerde calismaniz yada 35 bin USD nin uzerinde degeri olan bir mulk sahibi olmaniz gerek.
Sizide çok yordum. Teşekkür ederim. Oturum için izni Ankara'daki Gürcistan büyük elçiliğinden almayı düşünüyorum. Sizin yazınızdan çıkarak söylüyorum. Oturum izni aldıktan sonra ikamet şart mı? Siz pasaport ve oturum izni kağıdını verdiğinizi söylemişsiniz. Masrafı azaltmak için söylüyorum. Birde ev kiralamak zorunda kalmayalım oturum izni yetiyorsa.

mehmetakifak

Senkromeççi
2 Ocak 2019
1
1
95
Merhaba abi. Yorumları hep okudum ama benim durumumla ilgili bi yanıta ulaşamadım. Benim nişanlım bulgar vatandaşı çifte vatandaş yani. Ben de yakında evlenip öyle olacağım bildiğim kadarıyla. Onun veya benim üzerime Bulgaristan'dan araba almamız mümkün müdür?
İkimiz de Türkiye'de ikamet ediyoruz. Ben yılın 1-2 ayı yurt dışına çıkıyorum iş dolayısıyla onun fazlası olmuyor maalesef. Herhangi bi yolu var mıdır bu işin?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Sizide çok yordum. Teşekkür ederim. Oturum için izni Ankara'daki Gürcistan büyük elçiliğinden almayı düşünüyorum. Sizin yazınızdan çıkarak söylüyorum. Oturum izni aldıktan sonra ikamet şart mı? Siz pasaport ve oturum izni kağıdını verdiğinizi söylemişsiniz. Masrafı azaltmak için söylüyorum. Birde ev kiralamak zorunda kalmayalım oturum izni yetiyorsa.
Hocam oncelikle buyuk elcilikten oturum alinabildigini sanmiyorum, ben 2 kez aldim, ikisini de Batumdan aldim. Oturum almak yeterli ama oturumu almaniz icin ya orada calisiyor, ya okuyor yada ev sahibi olmaniz gerekir. Ayrica 185 gununuz yoksa oturumunuzun olmasi hicbirsey ifade etmiyor.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Merhaba abi. Yorumları hep okudum ama benim durumumla ilgili bi yanıta ulaşamadım. Benim nişanlım bulgar vatandaşı çifte vatandaş yani. Ben de yakında evlenip öyle olacağım bildiğim kadarıyla. Onun veya benim üzerime Bulgaristan'dan araba almamız mümkün müdür?
İkimiz de Türkiye'de ikamet ediyoruz. Ben yılın 1-2 ayı yurt dışına çıkıyorum iş dolayısıyla onun fazlası olmuyor maalesef. Herhangi bi yolu var mıdır bu işin?
Sen yada o farketmez, 185 gununuz yoksa ikiniz de getiremezsiniz. Varsa o hemen, sen evlenip oturum izni elde eder etmez getirebilirsin

SubGTI

Takipçi
13 Ocak 2019
3
3
20
Merhaba, Urdun ve Turk cift vatandasi olarak, Urdundeki Turk konsoloslugundan tescil edilmis Urdun adresinde ikametgahim var. Bu oturum sayiliyor mu? 185 gun yurt disini tamamladiktan sonra, Gurcistandan Turkiyeye 2 yil kullanmak icin arac getirebilir miyim?
Urdunde araclar cok pahali. Bu sebeple Urdunden almak istemiyorum. En dogru sekilde nasil olabilir?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Merhaba, Urdun ve Turk cift vatandasi olarak, Urdundeki Turk konsoloslugundan tescil edilmis Urdun adresinde ikametgahim var. Bu oturum sayiliyor mu? 185 gun yurt disini tamamladiktan sonra, Gurcistandan Turkiyeye 2 yil kullanmak icin arac getirebilir miyim?
Urdunde araclar cok pahali. Bu sebeple Urdunden almak istemiyorum. En dogru sekilde nasil olabilir?
Maalesef araci getirdiginiz ulkenin oturumuna sahip olmaniz gerekiyor.

SubGTI

Takipçi
13 Ocak 2019
3
3
20
Tesekkurler. Sirket kurmak yontemi ile getiren oldu mu? Bu yontemden hic bahsedilmiyor. Internette Gurcistanda sirket kuran bircok site bulunuyor. Sirketin sadece kurulmus olmasi, size ait olmasi ve 185 gun bizzat yurt disinda kalmaniz yeterli mi?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Tesekkurler. Sirket kurmak yontemi ile getiren oldu mu? Bu yontemden hic bahsedilmiyor. Internette Gurcistanda sirket kuran bircok site bulunuyor. Sirketin sadece kurulmus olmasi, size ait olmasi ve 185 gun bizzat yurt disinda kalmaniz yeterli mi?
Sirket kurulmasi surecin ilk adimi, sonrasinda oturum icin basvuru yapilacak. Bu arada oturumdan red yememek icin sirketin faaliyetlerini inceleyebilirler. Fakat ogrendigin kadariyla son birkac aydir sirket sahipleri bile oturum almakta zorlaniyormus, ama calisanlara daha kolay cikiyormus, kendinizi bi yerde calisan olarak ta gosterebilirsiniz ama bu durumda da en az 2-3 ay boyunca maas yatirilmis oldugunu gormek istediklerini duydum. Yani oturum + 185 gun yeterli

SubGTI

Takipçi
13 Ocak 2019
3
3
20
Cok tesekkurler. Bu ise ilgi duyan birisi icin bu forum yazisi olayin tamamini guzelce kapsiyor.
Araci ne zaman satarsaniz, bu sureci de paylasirsaniz super olur.

Luks arabayi Gurcu birisi almak zorunda cunku bir sure TR ye geri giremeyecek, sahip degistirse bile sanirim.
Halk zaten cok kalabalik degil, acele ettiginizde fiyattan ciddi indirim yapmak zorunda kalinir diye dusunuyorum.

Tum bunlar ile beraber son bir muhasebe yapmak lazim.
Arabanin alis-satis fiyat farki + legal ve sigorta masraflari + bu ozel ithalattan dogan surecteki diger masraflar toplamindan,
evin surec boyunca kira getirisi (bu sizin kariniz) + MTV den edilen tasarruf cikartip,
Aracin ilk alisbedeli + evin alis bedeli yatirimina karsilik gelen Turk plakali yerel bir arac ile kiyasla nasil degismis, kiyaslamak lazim.
$40.000 lik bir evden 2 yil boyunca kariniz, (herhangi bir aksilik olmaz ise) vergilerden sonra sanirim $5000 kadar olur. Dogru mu?

Esasinda ornegin $80.000 e Turk plakali arac almak yerine, ayni araci Gurcistandan, tum masraflardan sonra $40.000 e alip, aradaki fark olan diger $40.000 ile de emlak-kira geliri yatirimi yaptim gibi dusunmek lazim sanirim.

Ucuz arabalar icin kesinlikle degmez gibi duruyor.
Tahminimce, $40.000 ve uzeri arabalar icin, evi de satip son kar-zarar hesabi kapatilip baktiginizda uygun olabilir.
(Evin satis fiyati onemli, kar da zarar da edebilirsiniz.)

Genelde satin alinan arabalar, Amerikan spor ve Jip tipi araclar.
Ferrari ve Lamborghini alanlardan hic bahsedilmiyor.
Bu araclardan pazarlarda yok mu?
Alip satmasi ekstra mi zor?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Cok tesekkurler. Bu ise ilgi duyan birisi icin bu forum yazisi olayin tamamini guzelce kapsiyor.
Araci ne zaman satarsaniz, bu sureci de paylasirsaniz super olur.

Luks arabayi Gurcu birisi almak zorunda cunku bir sure TR ye geri giremeyecek, sahip degistirse bile sanirim.
Halk zaten cok kalabalik degil, acele ettiginizde fiyattan ciddi indirim yapmak zorunda kalinir diye dusunuyorum.

Tum bunlar ile beraber son bir muhasebe yapmak lazim.
Arabanin alis-satis fiyat farki + legal ve sigorta masraflari + bu ozel ithalattan dogan surecteki diger masraflar toplamindan,
evin surec boyunca kira getirisi (bu sizin kariniz) + MTV den edilen tasarruf cikartip,
Aracin ilk alisbedeli + evin alis bedeli yatirimina karsilik gelen Turk plakali yerel bir arac ile kiyasla nasil degismis, kiyaslamak lazim.
$40.000 lik bir evden 2 yil boyunca kariniz, (herhangi bir aksilik olmaz ise) vergilerden sonra sanirim $5000 kadar olur. Dogru mu?

Esasinda ornegin $80.000 e Turk plakali arac almak yerine, ayni araci Gurcistandan, tum masraflardan sonra $40.000 e alip, aradaki fark olan diger $40.000 ile de emlak-kira geliri yatirimi yaptim gibi dusunmek lazim sanirim.

Ucuz arabalar icin kesinlikle degmez gibi duruyor.
Tahminimce, $40.000 ve uzeri arabalar icin, evi de satip son kar-zarar hesabi kapatilip baktiginizda uygun olabilir.
(Evin satis fiyati onemli, kar da zarar da edebilirsiniz.)

Genelde satin alinan arabalar, Amerikan spor ve Jip tipi araclar.
Ferrari ve Lamborghini alanlardan hic bahsedilmiyor.
Bu araclardan pazarlarda yok mu?
Alip satmasi ekstra mi zor?
Dogrusu aracimi, yani Mustang i sattim bile ve zarar da etmedim :D Benim gibi araci TR ye getirecek bir Turk arkadasima sattim.
Yerine de 2014 model Range Rover Sport 3.0 Dizel aldim.
Aslinda surecte basima gelen basi sacmaliklar olmadi degil ama vakit bulup kaleme alamadim. Yakin zamanda hazirlayip paylasmak niyetindeyim.
Fakat genel olarak yazdiklariniza katiliyorum, dogru analiz etmissiniz.
Aslinda Ferrari & Lambo vs de bulunuyor ama cok tavsiye etmem, aslinda mustang ten sonra Maserati Quattroporte alacaktim, ama resmi Maserati bayisinde 2016 model 0 km araci guncel fiyatin yarisina kadar asagi cektigini gorunce almaktan vazgectim. bu kadar uygun fiyata bayi satamazsa ben 2. elini satarken cooook kaybederim diye dusundum ;)

cihanxdogan

Takipçi
21 Ocak 2019
1
1
20
Merhaba hocam,

sırf size yazabilmek için üye oldum :) gürcistandan daha kısa yollarla araba alınabilir mi? yada arabayı başkasının üzerine alıp gürcistanda kullanma imkanı varmı ? Bunun için ehliyet vb seyler gerekir mi (gürcistana özel)

Moderatör tarafında düzenlendi:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım