Gürcistan'dan otomobil nasıl getirilir?

captmeliksah

Takipçi
26 Ocak 2019
2
2
20
@saracer hayırlı olsun aracınız kazasız belasız insallah. Verdiginiz bilgiler altın degerinde. @fevzi08 ben de denizciyim, benim de kafamı kurcalıyor aynı soru. Yalnız pasaportumuza liman yaptığımız ulkelerde giriş çıkış vuruluyor(Her ülke vurmuyor sanırım ama benim pasaport Endonezya mührü dolu mesela) .

Sadece Gürcistan'dan alınan araçlar için oturum iznini kanıtlamamız gerekiyor demiş @saracer abi. Demek ki başka plaka olsa(atıyorum Bulgaristan) herhangi bir residence permit belgesi görmek istemeyeceklerdir bizim gümrük bölgesinden geçerken. Bulgaristan örneğini şunun için verdim, Bulgaristan'da 1 euro ya limited şirket kurulabiliyormuş. Bu şirket üzerine araç alınabiliyormus. Öğrenmemiz gereken, benim şirketimin üzerine olan aracı, bulgaristanda(konsolosluk, noter vb. bir kurumda) kendi şahsımın üzerine vekalet belgesi düzenleyerek, o vekalet belgesiyle Türkiye'ye girebilir miyiz?
Almanya-Hollanda gibi ülkelerde yaşayan gurbetçiler şirket arabalarıyla geliyorlar Türkiye'ye. Ama onların oturum izinleri de var... O yüzden tam kestiremiyorum bu yurtdışında bu vekalet belgesi nasıl düzenlenir ve gümrükten geçerken ne isterler bizden...

Malta(AB ulkesi) endorsmentim var, o da bi çalışma vizesi sayılır, bu sayede araba alabilir miyim acaba hiç bi bilgi bulamadım .:/
Erol abinin yöntem tertemiz, fakat gürcistana 35bin dolar gömersem araba alamıyorum :D
Bulgaristan-ukrayna-azerbaycan-gürcistan gibi ulkelerden başka bi şekilde oturum izni koparmak lazım. 185i sağladık, bir de araba alabilsek o ülkelerden gerisi tamamdır. :) Ucuza üniversite bulsam sırf oturum izni için kayıt olurum valla.
Bir de bu yukarıda bahsettigim ulkeler fakir, dolandırılmaya çok musait ve araçları genel olarak yıpranmıs ulkeler oldugundan risk de fazla... Tanıdık birileri olsa ne guzel olur.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Hocam benimde bir sorum olacak bende her yılın 6 ayından fazlası yurt dışındayım denizciyim sadece pasaportumdan çıkış vuruluyor 6 veya 7 ay sonra tekrar giriş vuruluyor bu dediğin şeyler benide kapsarmı 180 güne tabi olurmuyum ek olarak belirtiyim baska bir ülkeye girdiğime dair pasaportumda bir ibare yok sadece turkiyeden çıkışım ve girişim gözükür
Hayir imkan olmuyor . Meslekler ayni.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
@saracer hayırlı olsun aracınız kazasız belasız insallah. Verdiginiz bilgiler altın degerinde. @fevzi08 ben de denizciyim, benim de kafamı kurcalıyor aynı soru. Yalnız pasaportumuza liman yaptığımız ulkelerde giriş çıkış vuruluyor(Her ülke vurmuyor sanırım ama benim pasaport Endonezya mührü dolu mesela) .

Sadece Gürcistan'dan alınan araçlar için oturum iznini kanıtlamamız gerekiyor demiş @saracer abi. Demek ki başka plaka olsa(atıyorum Bulgaristan) herhangi bir residence permit belgesi görmek istemeyeceklerdir bizim gümrük bölgesinden geçerken. Bulgaristan örneğini şunun için verdim, Bulgaristan'da 1 euro ya limited şirket kurulabiliyormuş. Bu şirket üzerine araç alınabiliyormus. Öğrenmemiz gereken, benim şirketimin üzerine olan aracı, bulgaristanda(konsolosluk, noter vb. bir kurumda) kendi şahsımın üzerine vekalet belgesi düzenleyerek, o vekalet belgesiyle Türkiye'ye girebilir miyiz?
Almanya-Hollanda gibi ülkelerde yaşayan gurbetçiler şirket arabalarıyla geliyorlar Türkiye'ye. Ama onların oturum izinleri de var... O yüzden tam kestiremiyorum bu yurtdışında bu vekalet belgesi nasıl düzenlenir ve gümrükten geçerken ne isterler bizden...

Malta(AB ulkesi) endorsmentim var, o da bi çalışma vizesi sayılır, bu sayede araba alabilir miyim acaba hiç bi bilgi bulamadım .:/
Erol abinin yöntem tertemiz, fakat gürcistana 35bin dolar gömersem araba alamıyorum :D
Bulgaristan-ukrayna-azerbaycan-gürcistan gibi ulkelerden başka bi şekilde oturum izni koparmak lazım. 185i sağladık, bir de araba alabilsek o ülkelerden gerisi tamamdır. :) Ucuza üniversite bulsam sırf oturum izni için kayıt olurum valla.
Bir de bu yukarıda bahsettigim ulkeler fakir, dolandırılmaya çok musait ve araçları genel olarak yıpranmıs ulkeler oldugundan risk de fazla... Tanıdık birileri olsa ne guzel olur.
Eger oyle imkan olsa suvari dahil hepimiz kapiya gtr cekerdik imkani yok.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Bulgaristan özelinde konuşursam, söylediğinizi yapamazsınız.
Araba alırsınız ama orada kullanırsınız. 10 yıl orada faaliyet göstermiş bir limited şirketi olan tanıdığım var. Hiç yerleşik olmadı ama oturum izni vardı, çok sık gidip geldi, arabası Türk plakalıydı. Yabancı plakalı araç alıp gelmek kolay değil.

msaygun

Düz Yol Gazcısı
23 Ara 2018
5
6
145
Evet ikamet yerim olarak yurtdışı görünüyor. GBT baktıklarında yurtdışı görecekler yani. Konuyu öğrenirsem buraya tekrar yazacağım.
İlginize teşekkürler
Tekrar selamlar. Sınırdan sorunsuz geçtim. Arabayı 2 yıl sorunsuz kullanabilirim.
Sınıra geldiğimde ruhsatı ve oturum belgemi istediler. Kontrol ettikten sonra yeşil sigortayı sordular. Rusya’da yaptırdığım sigortayı gösterdim. Onu da kabul ettiler. 1 yıllık Yeşil sigorta Rusya’da 1750 lira. Pasaport kontrolünden sonra da sınırı geçtim.

Son düzenleme:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Merhaba hocam,

sırf size yazabilmek için üye oldum :) gürcistandan daha kısa yollarla araba alınabilir mi? yada arabayı başkasının üzerine alıp gürcistanda kullanma imkanı varmı ? Bunun için ehliyet vb seyler gerekir mi (gürcistana özel)
Hocam arabayi Gurcistanda kullanacaksaniz cocuk oyuncagi zaten, alin ve kullanin, TR ehliyeti ile kullanabilirsiniz.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Tekrar selamlar. Sınırdan sorunsuz geçtim. Arabayı 2 yıl sorunsuz kullanabilirim.
Sınıra geldiğimde ruhsatı ve oturum belgemi istediler. Kontrol ettikten sonra yeşil sigortayı sordular. Rusya’da yaptırdığım sigortayı gösterdim. Onu da kabul ettiler. 1 yıllık Yeşil sigorta Rusya’da 1750 lira. Pasaport kontrolünden sonra da sınırı geçtim.
Hayirli olsun :D Tebrikler

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

hoşgeldiniz, arabanız ne acaba?

msaygun

Düz Yol Gazcısı
23 Ara 2018
5
6
145
Sağolun. Volvo xc60.
1 yıllık yeşil sigortayı Türkiye’de kaç liraya yapıyorlar bilen var mı acaba?

gokhanturkmen

Takipçi
17 Şub 2019
1
1
20
Öncelikle merhaba makaleyi okudum
Şunu sormak istiyorum.
Ben Gürcistan vatandaşıyım
Ama Türkiye'de ikamet ediyorum yani oturma iznim var Türkiye'de Türk vatandaşı ile evliyim.
Gürcistandan direk araba getirebiloyor muyum?

Moderatör tarafında düzenlendi:

imbossible

Senkromeççi
24 Şub 2019
1
4
95
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba !
Gürcistan da 2 senedir yaşayan birisi olarak yaklaşık 6 ay önce Türkiye de kullanmak için 2011 model Camaro RS aldım ,sadece izinlerimde kullanıyorum. Türkiye fiyatının 5 te 1 i fiyatına denk geldiği için de oldukça makul.
Yazıların hepsini detaylı olarak okudum , kesinlikle doğru bilgiler. Lütfen eksik bilgi ile buralara gelmeyin mağdur olan çok arkadaş tanıyorum. Genellikle Batum tarafında insanlar kandırılıyor . Tiflis te yaşayan birisi olarak mümkünse Tiflis teki araçlara bakın.
Rustavi deki Autopapa araç pazarında insanlarımızın kandırıldığına şahit oldum, siz en iyisi myauto.ge sitesinden kendiniz bulun zaten çoğu ya İngilizce ya da Türkçe biliyor.

Bunların dışında Gürcistan ile ilgili merak edilen herhangi bir konu varsa da seve seve yardımcı olurum.

alianil

Elit Apaçi
23 Mar 2019
158
158
885
29
Tekirdağ
Marka
Toyota
Gürcistan'dan araba getirebilirsin ama devlet bir yolunu bulup senin elinden alır o arabayı olan senin parana olur yazık günah gerek yok bu tür aksiyonlara

CHIEF

Takipçi
12 May 2019
2
1
20
41
Marka
BMW
Merhaba Saracer,
Verdiğin detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Ben denizciyim, senede 185 günden fazla yurt dişi şartını sağlıyorum ama henüz Gürcistan oturumum yok. Oturum için kendimi bir yerde çalışıyor gibi gösterme seçeneğini düşünüyorum. Ama benim asıl planım Amerikadan Porsche Cayenne alıp konteynerle Gürcistana getirip gümrüğe sokmak ve araca Gürcistan plakası taktırmak. Senin bu gümrük işlemleri(Gürcistan gümrüğü) konusunda bir bilgin var mı? Örnek olarak Gürcü vatandaşı olmadan, Gürcistan oturumu olmadan veya Gürcistanda bir şirket kurmadan Gürcistana Amerikadan arac sokabilir miyiz.. Tüm bu işlemleri yapınca aracı Gürcistan dan Türkiyeye sokmayı düşünüyorum.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Merhaba Saracer,
Verdiğin detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Ben denizciyim, senede 185 günden fazla yurt dişi şartını sağlıyorum ama henüz Gürcistan oturumum yok. Oturum için kendimi bir yerde çalışıyor gibi gösterme seçeneğini düşünüyorum. Ama benim asıl planım Amerikadan Porsche Cayenne alıp konteynerle Gürcistana getirip gümrüğe sokmak ve araca Gürcistan plakası taktırmak. Senin bu gümrük işlemleri(Gürcistan gümrüğü) konusunda bir bilgin var mı? Örnek olarak Gürcü vatandaşı olmadan, Gürcistan oturumu olmadan veya Gürcistanda bir şirket kurmadan Gürcistana Amerikadan arac sokabilir miyiz.. Tüm bu işlemleri yapınca aracı Gürcistan dan Türkiyeye sokmayı düşünüyorum.
Acikcasi tahminim eger yasal olarak amarikadan arac ihrac etmeyi biliyorsaniz belki kendiniz de yapabilirsiniz, ama bu isi yapan cok insan var gurcistanda ben size araci bulmanizda yardimci da olurum, evet oturum icin bir iste calisiyor gorunmeniz gerekiyor, eviniz vs yoksa tabi.

CHIEF

Takipçi
12 May 2019
2
1
20
41
Marka
BMW
Acikcasi tahminim eger yasal olarak amarikadan arac ihrac etmeyi biliyorsaniz belki kendiniz de yapabilirsiniz, ama bu isi yapan cok insan var gurcistanda ben size araci bulmanizda yardimci da olurum, evet oturum icin bir iste calisiyor gorunmeniz gerekiyor, eviniz vs yoksa tabi.
Amerikada çok seçenek var, Gürcistandan daha ucuza daha güzel araç bulunuyor.. Arabayı Amerikada aldıktan sonra oradaki gümrük işlemleri, taşıma ücreti, taşıma sigortası, Gürcistan gümrüğündeki işlem ücretleri ve gümrük vergisi üstüne eklenince araba kaça geliyor hesaplamak lazım.. Aracı Amerikadan aldıktan sonra Gürcistana gelinceye kadar olan kısım hakkında internette çok bilgi var. Araç taşıma firmaları baya bilgi paylaşmışlar, maille sorarsan daha detaylı da bilgi veriyorlar ama Gürcistanda ki gümrük işlemleri hakkında detaylı bilgi yok. Varsa da ben bulamadım...

shineonair

Takipçi
29 May 2019
1
0
10
34
Marka
Alfa Romeo
Merhabalar, çok acil bir sorum olucak, Türk vatandaşları Gürcistan'tan araba getirmeleri için Gürcistan'da oturma izinlerinin olması gerekiyor. Eşim Azerbaycan vatandaşı, Gürcistandan araba alıp, Türkiye'de kullanması ile ilgili bir kısıt bulunuyor mu? Acil olarak aydınlatırsanız sevirim...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım