Hangi yakıt türünde araç tercih edilmeli?

Hangi yakıt tercih edilmeli?

• Benzin

• Dizel/Motorin

• LPG

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Yılda yaklaşık 12-13bin km yapıyorum. Aracım atmosferik 1.8 benzinli ve 18 yaşında. Fabrika verisi şehir içi 12.2 litre ama rotam genellikle tem üzerinde olduğu için ortalamam 9-10l/100km civarında. Motor ne kadar lpg uyumlu olsa da hem paslanmasını kolaylaştıracak hem sürekli kullandığım otoparklara girmeme engel olacağı için uzak duruyorum.

B

BilginGokay

Ziyaretçi
Sene de 25.000 km yol yapıyorum. Aracım LPG li 10-11 litre arası yakıyor. Benzinli de aynısını yakıyor ancak maliyet iki katı artıyor. Sene de yaptığım kazanç 6.000 TL. Benzinli binip ya araba çok yakıyor diyip binememek gereksiz.

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Orta segment çoğu dizel araçlardan çıkan traktör sesini duymak istemiyorum... Cevap belli :)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,349
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Senede 20000 km yapıyoruz ve kesinlikle dizel.Benzinli her ne kadar az yaksa da akaryakıt fiyatları belli.38 km ortalama hızla 5.3 yakıyor.Daha ne isteyeyim.

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Audi 80 Turbo Diesel in sesi nedense bana çok hoş gelir 2.nesil 80 lerin,bence bir araba daki en güzel dizel sesidir birde kara duman attı mı.

Garavel Usta

Profesör
8 Eyl 2016
100
119
1,185
D: hiçbiri. Elektrikli araçlar yaygınlaşmalı. Tabi bu duruma petrol üreticileri ne der tahmin etmesi pek de zor değil. Ama işin sonu elektrikte bitecek.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Kesinlikle dizel diyorum, tork hissiyatı sizi mutlu eder, ne kadar basarsanız basın değişmeyen ortalsma yakıt tüketimi yaşamanın keyfini arttirir, dizel motorların sesli çalışmasının abartıldığını düşünüyorum, acikcasi cikan ses hosuma gidiyor, titresimleri hosuma gidiyor, yuksek devir cevirerek kabin icindeki yolculari rahatsiz ettirmemesi sevdiriyor ve yuksek devire cikinca benzinlide oldugu gibi acaba cok yipraniyo mudur dusuncesi yok.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Son zamlardan sonra gazlamayı unuttum hypermilling kralını yapıyorum ama istanbul trafiğine yapacak bir şey yok. Benzinli araba bu ülkede lüks artık.

osmanozen

Profesör
14 Eyl 2016
72
163
1,060
Evde 3 araç var.

bir tanesi 2,0 lt benzinli. 2005 model.
bir tanesi 1,6 lt dizel. 2014 model.
bir tanesi 1,5 lt dizel. 2016 model.

2,0 lt benzinli olan cidden yaşlı, bir ağır kaza geçirmiş ve pek narin kullanılmamış bir araç. buna rağmen dolu dolu devir çevirmesi, motor sesi, esnekliği açısından yaşına ve yıpranmışlığına rağmen daha zevkli diğer ikisine göre. ancak gelelim işin maddi boyutuna. 2,0 lt benzinli olan keyifli de, ayağının altında yumurta var gibi kullanmazsan içiyor benzini. Giderken bidonla yola döksem o kadar harcayamam. ben ne anladım bu keyiften? yeni benzinli motorlar downsizing ile evet daha az yakıyor ama bastın mı onlar da içiyor. (golf, v40, 116i kiraladım) yeni benzinlileri de çok dikkatli sürmen gerekiyor.

Dizelde ise kafa rahat. Aman yumuşak kalkayım, aman gaza hafif dokunayım gibi dertlerin yok. Al gönlüne göre kullan. Ayrıca dizelin 60 km/h'e kadar tork sayesinde çok canlı hareket etmesini de çok seviyorum şehir içi kullanımda.

Dediğim gibi benim olayım akaryakıta ödediğim parayla alakalı. yakıt masrafını hiç önemsemeyecek kadar zengin olursam elbette benzinliye binerim. ama şu anki maddi durumumla kafam rahat, keyfime göre kullanmak için benim adıma en iyi seçenek dizel.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
116i ile ilk aldığımda 4 gün içinde 200 lira benzin harcamışım, çökmeyi düşünüyordum ama bu harcamadan sonra direk babama teslim ettim al senin olsun diye :D

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
200 lira benzin 700 km yol demek yalnız :D

Dizelin devirsizliği ve sesi beni uzun yıllar dizel kullanan biri olarak bıktırdı açıkçası. Gidiyormuş gibi yapıp gitmemesi de ayrı bir olay zaten.

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
VW Jetta 2012 1.6tdi dizel
200 tl 800 km istanbul ankara gidiş geliş tek depo

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Daha önce sonradan çevirme 2 farklı LPG araba kullanma şansına ermiş biri olarak, hesinlikle Dönüşüm LPG araba tavsiye etmiyorum. Heleki karadeniz dağlarında rampa tırmanacak, in çık bol güzergahlarda lpg araba kullanılması tamamen hata olur.

Fakat, bendeki gibi tamamen lpg yakmak için üretilen, hatta el kitabındada lpg yakıt kullanılması konusunda uyarı bulunan bir araba kullanıyorsanız lpg araba kullanın. En kötü İstanbul trafiğinde 20 kuruşu zar zor gören bir araç kullanıyorum.

Bir arkadaşım fabrikadan Zavoli takılmış, Clio Sembol ile karadeniz turuna çıktı. Motoru resmen yayla yollarında boğulmuş. Benzin tüketmek zorunda kalmış.

Ayrıca Türkiye de yanlış motora yanlış lpg sistemleri tercih ediliyor. En ucuzu takıp yola çıkıyorlar. Yada delik deşik manifoldları ile hava girişinin aerodinamiğini bozuyorlar. Ben lpg sonradan takma yapılcaksa, çok dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Ama şunuda belirmeden edemeyeceğim, en ideal LPG araba , tork konverterli otomatik şanzımanlı arabaya yapılan lpg uygulamasıdır. En iyi bu şekilde çalışır düşüncesindeyim.

heyv18

Profesör
7 Eki 2016
76
54
1,010
Bizde 1.4 tsi 122 hp 2012 dsg octavia ve
1.6 tdci manuel 2012 focus 3 var tabi focus hatcback 60 kg daha hafif neyse benzinli iyi hosda vana oype muntazam bir tat vermiyo octavia ayrica rampa vs banamisin demeyen 270 nm tork focusta beni geriye atiyorya bayiliyorum tabi 60-70 e kadar boyle tamam octavia 120 de de 40 dada iyi ivmeleniyor sesi de ilginc focusa gore tabiki guzel ama oyle mest te etmiyor tamam focus 1800 devirden sonra traktor gercekten traktor ama kardesim focus 4.5-5 yakiyor octavia 7.5-8 hele biraz dikkat etme o rahat 9-10 oluyor cok param olsaydi benzinli alirdim eyvallah ama tr de yasiyoruz keyif icin yasayan insan % 1 biz ise yasamaya cabaliyoruz zaten dizel araba sayisi benzinliyi gecti trafikte yoksa bizde ekmeknyokken pasta yemek isteriz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım