Hoparlör tavsiyesi

bilaluyr

Bilal Furkan Uyar
Takipçi
13 Ara 2020
4
0
10
26
Ankara
Marka
Alfa Romeo
Merhaba Alfa Romeo 156 aracımın ses sisteminden memnun değilim. Aracı 5-6 ay önce aldım ve aldığımda üzerinde orijinal teybi ve sadece ön kapılarda gold master marka komponent hoparlörler vardı ve ses rezaletti.
Birkaç gün önce Sony a416bt teyp aldım ama ses yine de kötü. Goldmaster hoparlörlerin watt değerleri yüksek olduğu için sesin kötü olduğunu düşünüyorum. Amfisiz kullanabileceğim Sony teyp ile temiz ses alabileceğim 16 cm hoparlör tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Ses beklentim şu şekilde baslar teneke gibi olmasın ve ses temiz olsun yeterli. Boş paket egeaların standart ses sistemi seviyesi bile benim için ideal.
14684D36-9BE0-4DA5-82AD-12865E9D3E35.jpeg

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sony'nin küçük avuç içi kadar amfileri var. Sıkıntıyı onunla çözebilirsiniz.
Alternatifler için: @alfhonso

bilaluyr

Bilal Furkan Uyar
Takipçi
13 Ara 2020
4
0
10
26
Ankara
Marka
Alfa Romeo
Cevabınız için teşekkürler :) şimdi baktım da sony amfi fiyatlarına 1000 liranın üstündeler. Açıkcası daha düşük bütçeli bi çözüm arıyorum. Amfi işine felan girmeden iki takım koaksiyel hoparlörle temiz ses alamaz mıyım acaba? Hiç anlamıyorum bu araç ses sistemlerinden 😕
Şuan arabamda takılı olan goldmaster hoparlörleri evimde kullandığım vintage jvc amfime bağladığımda gayet iyi bi ses aldım. Jvc amfi 1977 üretimi 30 watt çıkışa sahip. Aldığım sony teyp 55 watt çıkışı olduğu yazıyordu. Gayet yeterli olur diyerek aldım ve sonuç hüsran...

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,535
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Benimde 156 var bilmem konumu gördünüz mü , aracınız hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz :) Benim aracım tamamen sony sistemli woofer hariç , modeli nedir bilmem ama eski bir seri değil , ben komple sony öneririm extrabass vs. çok güzel işler çıkarıyor :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,535
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Cevabınız için teşekkürler :) şimdi baktım da sony amfi fiyatlarına 1000 liranın üstündeler. Açıkcası daha düşük bütçeli bi çözüm arıyorum. Amfi işine felan girmeden iki takım koaksiyel hoparlörle temiz ses alamaz mıyım acaba? Hiç anlamıyorum bu araç ses sistemlerinden 😕
Şuan arabamda takılı olan goldmaster hoparlörleri evimde kullandığım vintage jvc amfime bağladığımda gayet iyi bi ses aldım. Jvc amfi 1977 üretimi 30 watt çıkışa sahip. Aldığım sony teyp 55 watt çıkışı olduğu yazıyordu. Gayet yeterli olur diyerek aldım ve sonuç hüsran...
Teyp 55 çıkış veriyor ama bunun amfi ile alakası yok yani teypte bir anfi yok hatta basitçe şöyle diyeyim zamanında amfili sisteme 100 tllik teyp takmıştı arkadaşım mis gibiydi :)

bilaluyr

Bilal Furkan Uyar
Takipçi
13 Ara 2020
4
0
10
26
Ankara
Marka
Alfa Romeo
Benimde 156 var bilmem konumu gördünüz mü , aracınız hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz :) Benim aracım tamamen sony sistemli woofer hariç , modeli nedir bilmem ama eski bir seri değil , ben komple sony öneririm extrabass vs. çok güzel işler çıkarıyor :)
Teşekkür ederim hoş buldum hocam :) Aracınızda amfi var mı peki?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,535
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Teşekkür ederim hoş buldum hocam :) Aracınızda amfi var mı peki?
Evet amfi var aracımda oda sony marka , tüm sistem sony marka bende dediğim gibi sadece woofer hariç. Amfi almazsanız ses iyi olamıyor maalesef , yani iyisi kötüsü demeyip bir bütçeyle amfi alın , şöyle bir online alışveriş sitelerine bakıyorum 300 TL fiyatlara amfiler var işinizi görür sizi üzmez , zaten woofer takmıyorsanız yada takıp ben keyif için dinliyorum diyorsanız ısınmaz uzun ömürlü bile olur :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Elinizdeki ana ünite iyi.. çıkışı da "sizin beklentilerinize göre" gayet yeterli... bu ana ünitenin çıkış gücü bir çok fabrika çıkışı üniteden daha yüksek ve de güvenilir.
Hoparlörlerininizi bilemiyorum.. yüksek güç, düşük hassasiyetli olmalarından dolayı (öyleler mi bilemiyorum) verimsiz kalabilirler ancak sizin sorununuz bu da değil bence.

Büyük olasılıkla montaj ile alakalı bazı sorunlarınız var. Hoparlör montajı kötü yapılmış olabilir... montajın inceliklerini geçin, ben bu piyasada + ve - yi karıştırıp, "bir şey farketmiyor abi" diyen, yılların "tesisatçılarını" bile gördüm ... eğer montajı elden geçirmezseniz, daha farklı bir hoparlör veya anfi de alsanız, sistem teneke gibi çalar..

Ortalam bir hoparlör, (bilindik iyi bir marka, 40-50w rms i olsa yeter), elinizdeki teyp ve iyi bir montaj ile gayet iyi sonuç alabilirsiniz.

Son düzenleme:

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
595
943
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Elinizdeki ana ünite iyi.. çıkışı da "sizin beklentilerinize göre" gayet yeterli... bu ana ünitenin çıkış gücü bir çok fabrika çıkışı üniteden daha yüksek ve de güvenilir.
Hoparlörlerininizi bilemiyorum.. yüksek güç, düşük hassasiyetli olmalarından dolayı (öyleler mi bilemiyorum) verimsiz kalabilirler ancak sizin sorununuz bu da değil bence.

Büyük olasılıkla montaj ile alakalı bazı sorunlarınız var. Hoparlör montajı kötü yapılmış olabilir... montajın inceliklerini geçin, ben bu piyasada + ve - yi karıştırıp, "bir şey farketmiyor abi" diyen, yılların "tesisatçılarını" bile gördüm ... eğer montajı elden geçirmezseniz, daha farklı bir hoparlör veya anfi de alsanız, sistem teneke gibi çalar..

Ortalam bir hoparlör, (bilindik iyi bir marka, 40-50w rms i olsa yeter), elinizdeki teyp ve iyi bir montaj ile gayet iyi sonuç alabilirsiniz.
Ben hoporlörlerimi söktüm sonra tekrae taktım + - nasıl anlaşılır bağlarken arabada sistem var ama ben pek anlamıyoru.

156'nın kapı akustiği berbattır, bu yüzden izolasyon şart.

tupaclife

erkin niğdelioğlu
Takipçi
9 Ara 2020
2
0
10
25
Niğde
Marka
Fiat
hocam merhabalar hoparlör konusunda 3-4 aydır araştırmış ve mini bir sistem dizmiş bulunmaktayım. tavsiyem ucuz bir anfi almanızdır çünkü en başta ben de sizin gibi düşünüp sadece hoparlör aldım fakat istediğim sesi tabiki de alamadım. ha tabi çok kalite olmasın çalsın yeter diyorsanız pıonerr 1620f işinizi görecektir diye düşünüyorum.

bilaluyr

Bilal Furkan Uyar
Takipçi
13 Ara 2020
4
0
10
26
Ankara
Marka
Alfa Romeo

Teşekkürler cevabınız için :) Zaten dün akşam elektrikçinin ön sağ hoparlörü, arka sol çıkışına bağlamış olduğunu farkettim. Artı eksileri de yanlış bağlamış olma ihtimali yüksek...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben hoporlörlerimi söktüm sonra tekrae taktım + - nasıl anlaşılır bağlarken arabada sistem var ama ben pek anlamıyoru.

156'nın kapı akustiği berbattır, bu yüzden izolasyon şart.

bir çift hoparlörden birinin + ve - si karışmış ise, müziği açtığınızda oldukça "teneke" bir ses gelir.. özellikle bass lar çok zayıftır... bir hoparlör havayı öne iterken, diğeri geriye çeker ve ikisi birbirini sıfırlar... bu durumu anlamak kolay ...

Bir çift hoparlörden ikisininde kutupları ters ise, anlamak daha zor.. bildiğiniz bir müzikte test yapmanız lazım... yine özellikle basslar da bir gariplik hissedersiniz ama ilk durum kadar belli de olmaz.. açıkçası iki hoparlör de de diyaframını dışarı doğru itmek yerine içeri doğru çekmeye çalışır, yanlışta olsa ikisi de aynı işi yaptığından anlamak daha zor... ...

Genellikle kablolamada üzeri çizgili kablo + olarak kullanılır.. eğer üzeri çizgili bir kablo yoksa kırmızı kablo olabilir + olarak ... bununla birlikte siyah kablolarda genellikle - olarak bağlanır...

Eğer kablolara tamamen aynı .. üzerinde hiç yazı veya bir işaret yoksa, küçük bir ampul (minik 12-20v arası birşey) alıp, bu uçları ampule bağlayarak ampülun yanmasını sağlayabilir, ampulun yandığı durumda (müzik çalıyor olacak tani) ki bağlantıdan, + ve - çıkışı tayin edebilirsiniz.

Bunun yanında tabiki evde bir elektronik ölçü aleti varsa, çok kolay anlaşılır.. direk Voltajı ölçerek + ve - kutupları anlarsınız (ters bağlarsanız Voltaj aynı değer ama - olarak gözükür) ..

Düşük bir ihtimal ama eğer hoparlörün üzerindeki + ve - yi okuyamıyorsanız, o zaman yine bir pil bağlayarak (9V civarı olsun), diyafram hareketinden anlaşılması lazım... (diyaframı dışarı çıkartan, doğru bağlantı şeklidir)

Bu arada araba kapıları hoparlörler için çok zorlu yerler...kutu işlevini görecek kapının litresi belirsiz... yüzeyler çok zayıf ( ince bir saç) .. bir çok farklı mekanik bağlantı. bolca plastik, camlardan gelebilecek olası nem... .. bir birine geçen parçalar vs derken... çok zor yerdir kapılar... hem hoparlörün takıldığı iç saçı güçlendirip, düzenlemek hem de dış sacın içe bakan kısmını izolasyon üzerinleri ile takviye etmek lazım ... ama işte.. aslında ne duyuyorsak ta o ön kapılardan geleni duyuyoruz... çilesi büyük .. :)

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım