AÇIK İlk Çalıştırmada Gelen Yoğun Beyaz Duman / Alfa Romeo 156 Beyaz Duman

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Herkese Merhaba Otopark ailesi.
Alfa Romeo 156 bu aralar ilk marşta yoğun şekilde beyaz duman atıyor , ortalama 1dakika sonra duman kesiliyor.Geçen kış böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Dumanın yoğunluğunu tarif etmem gerekirse sokağı kaplıyor,fotoğrafını atıyorum.
20210221_142450 by Emre Emre, on Flickr

Duman giderek azalıyor ve bitiyor.Son yaptırıdığım işlemlerle alakası olabilir mi? Yapılan işlerin listesini paylaşıyorum.
Fincan takımı (orjinal)
Buji kabloları
NTC sensör
2 adet bobin( diğerleri mayısta değişmişti)
Egzantrik keçeleri
Sibop kapak conta
Egzantrikleri usta beğenmedi değiştirdik
termostat
Varyatör yatakları
Egzoz askı lastikleri(orjinal)
Klima radyatörü
su radyatörü
orjinal yedek su deposu ve kapağı
Radyatör hortumları
yağ pompası
Yataklar

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Yuksek ihtimalle subab contalarinda sikinti var.

Bozulan subab contalari arac 12 saat kadar falan yatinca piston icine yag kacirma yaparlar. Bu da soguk ilk calistirmada duman yapar, isininca gecer.

Arac sicakkken kisa sureli kapat aclarda ise yeterince yag silindir icine suzulmeyeceginden bu sorunla karsilasmazsiniz.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo

Bozulan subab contalari arac 12 saat kadar falan yatinca piston icine yag kacirma yaparlar. Bu da soguk ilk calistirmada duman yapar, isininca gecer.

Arac sicakkken kisa sureli kapat aclarda ise yeterince yag silindir icine suzulmeyeceginden bu sorunla karsilasmazsiniz.
saolun cevap için usta egzozun içindeki nemden dolayı olacağından bahsetti ama ben geçen sene görmediğim için duman sanmıyorum.
son 2 ayda sadece motora 11 12 para harcadım artık binme zamanım geldi diye düşünüyordum bu sorunla karşılaştım.
Bu şekilde binmeye devam etsem neler başıma gelebilir? Dediğiniz gibi kısa süreli yaptığımda olmadı bu sorun.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
267
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
soğutma suyunuz eksiliyor mu ?
yanma odasına biriken suyu atıyor gibi duruyo. silindir kapak contasından yapar büyük ihtimal.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,126
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo

Olay direkt bu.

Aynı zamanda uzun bir rampada motor freninde indiğinizde (gaza hiç dokunmamış olmanız lazım) gaza ilk dokunuşunuzda egzozdan yoğun duman geliyorsa gene supap contalarında. Üst kapaktan yağ sızıyor yüksek devirde, gaza dokunmayınca yanma yok. İyice birikiyor, gaza dokunduğunuz anda duman dumana.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
saolun cevap için usta egzozun içindeki nemden dolayı olacağından bahsetti ama ben geçen sene görmediğim için duman sanmıyorum.
son 2 ayda sadece motora 11 12 para harcadım artık binme zamanım geldi diye düşünüyordum bu sorunla karşılaştım.
Bu şekilde binmeye devam etsem neler başıma gelebilir? Dediğiniz gibi kısa süreli yaptığımda olmadı bu sorun.
Eger motor yaptirali 1-2 gun falan oluyorsa henuz biraz bu sekilde kullanin. Ben de ust kapak actigimda ilk iki gun falan ilk calistirmada ozellikle acayip dumanlar atmisti araba. Sebebi, tamor esnasinda manifolda, egzoza, silindir iclerine falan karisan yag ve balata spreyi gibi seyler.

Ama 10 gun gecti ve hala sorun var ise, acilip bakilmali arac.

Yag seviyesine her gun kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Su eksiltmem yok , max seviyede . Duman bulut gibi mavi ya da gri değil.
Yağ yaksa bu kadar beyaz olabilir mi? Ustam yağ yaktığından dolayı değildir dedi.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Kardeşim video çekmiş ekledim alta,videodan ölçtüğüm süreyle beyaz duman 9 saniye sonra geliyor,9 saniyede ortalama rolanti devrinde 170 RPM dönüyor.
Pistonlara yağ aksa ilk marş basar basmaz dumanı vermesi gerekmez mi? Başka bir 156 kullanıcısı aynı şeyin onun başına geldiğini ve kış bitiminde havaların ısınmasıyla egzozdan çıkan beyaz dumanların bittiğini söyledi.
Onun araştırmaları soğuktan dolayı egzozun ısınmasıyla oluşabilcek duman olduğu yönünde.

Çalıştıktan 9 saniye sonra beyaz duman atması ve sonra kesilmesi bunu destekliyor.
İstanbula döndüğümde servise gitcem ama servisteki ustamda bundan bahsetmişti.
Kafam çok karışık, yağ yaksa duman beyaz olmaz, o zaman su yakıyor. Su yaksa ilk 9 saniye neden yakmaz ve sonradan kesilir ,eksiltme yapmaz. Duman beyaz olduğu için kesin yağ diyemiyorum.
Siz ne dersiniz otopark?

Son düzenleme:

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Beyaz dumanın yağla bir ilgisi yok benim bildiğim. Beyaz duman su buharıdır. Fren yağını kontrol ettiniz mi eksilme var mı

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Kardeşim video çekmiş ekledim alta,videodan ölçtüğüm süreyle beyaz duman 9 saniye sonra geliyor,9 saniyede ortalama rolanti devrinde 170 RPM dönüyor.
Pistonlara yağ aksa ilk marş basar basmaz dumanı vermesi gerekmez mi? Başka bir 156 kullanıcısı aynı şeyin onun başına geldiğini ve kış bitiminde havaların ısınmasıyla egzozdan çıkan beyaz dumanların bittiğini söyledi.
Onun araştırmaları soğuktan dolayı egzozun ısınmasıyla oluşabilcek duman olduğu yönünde.

Çalıştıktan 9 saniye sonra beyaz duman atması ve sonra kesilmesi bunu destekliyor.
İstanbula döndüğümde servise gitcem ama servisteki ustamda bundan bahsetmişti.
Kafam çok karışık, yağ yaksa duman beyaz olmaz, o zaman su yakıyor. Su yaksa ilk 9 saniye neden yakmaz ve sonradan kesilir ,eksiltme yapmaz. Duman beyaz olduğu için kesin yağ diyemiyorum.
Siz ne dersiniz otopark?

Bu duman, soguk egzozun soguk havadan dolayi su buharini yogunlastirmasi ooarak aciklanamaz. Cok asiri duman var, bariz bir yerde sorun var.

Hala yuksek ihtimalle subab lastikleri diyorum. Su kacagi olsa cunku devamli yapar, sadece ilk caliatirmada olmaz.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Bu duman, soguk egzozun soguk havadan dolayi su buharini yogunlastirmasi ooarak aciklanamaz. Cok asiri duman var, bariz bir yerde sorun var.

Hala yuksek ihtimalle subab lastikleri diyorum. Su kacagi olsa cunku devamli yapar, sadece ilk caliatirmada olmaz.
Konuştuk ustayla az önce videoyu görünce normal olmadığını söyledi.
Ufak bir durum olabilir ya da silindir kapağı sökmek gerekebilirmiş.
Ben arabam iyi olsun diye ağır bakım yaptırdıktan sonra ilk aldığım gün arabamda böyle bir sorun oluşuyor.Garip durum.
@stan yardımların ötürü sana ve diğer otopark üyelerine teşekkür ederim. Sübap lastiklerinden bahsettim ustaya.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Aynı durum benim 525i de de var. İlk marşları genelde garajda basıyorum ve göz gözü görmüyor. Sıcak havalarda ve motor sıcakken kesinlikle 1 gram dahi duman yok. Dumanı özellikle takip ettim mavi, mor ya da siyah değil sadece bembeyaz. Yaklaşık 2 dakika devam ediyor ve kesiliyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım