Kış Lastiği

Hangi Kış Lastiği

• Hankook 205/55R16 91T Winter İ'cept Rs2 (W452)

Kullanılan: 1 3.7%
  • Goodyear 205/55R16 91T UltraGrip8

Kullanılan: 3 11.1%
  • Nokian 205/55 R16 91T WR D4

Kullanılan: 10 37.0%
  • Continental 205/55R16 91T TS860

Kullanılan: 13 48.1%

• Kullanılan toplam oy
    27
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Arkadaşlar merhaba 4 lastik arasında kararsızım. Isparta-Antalya arası git gel yapıyorum, çoğunlukla Isparta'dayım okuyorum. Yani yılın en fazla 2-3 haftası KARLI geçiyor, kışın kalan diğer kısmı soğuk, DON, YAĞMUR şeklinde. Islak zeminde beni üzmeyecek, karlı ve buzlu yollarda da beni rezil edip aldığıma pişman etmeyecek bir kış lastiği arıyorum. Seçenekleri ekliyorum lastik ebadı 205/55/R16 oyunuzu verip sebebini de yorum olarak eklerseniz ve bilgili, tecrübeli arkadaşlar teknik olarak yardımcı olursa çok sevinirim, saygılar..
Ek olarak seçeneklerden de anlaşılacağı üzere bütçe (lastik adeti başına) 180-230 TL

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
TS860'ta karı üstünde tutmayan bir yapı varmış. Ben TS850 kullanan biri olarak Conti TS860 önerebilirim.

Nokian'da kışlık lastik olayının ustalarından. Bu da tercih edilebilir.

Diğerlerini kullanmadığım için bir yorumda bulunamayacağım.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
2 senedir Ankara'da Goodyear kullanıyorum, karda çok memnun kaldım. Kesinlikle öneririm.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
4 adet Nokian WR D4 siparişi verdim arkadaşlar yorumlarımı ilerleyen zamanlarda paylaşırım
Bu lastikleri seçme nedenim tasarrufta C yol tutuşta A sınıfı olması ve Türkiye'de bu lastiği alıp karlı ve ıslak yolda videolarını paylaşan arkadaşları görüp lastiğe hayran kalmış olmam

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,584
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun hocam. Kış lastiklerinin hemen hemen hepsi adından da anlaşılacağı üzere kar ve soğuk hava gibi durumlarda kolay kolay yolda bırakmayacak düzeyde tutuş sağlayabiliyor. Piyasadaki kış lastiklerinin çoğunun bu açıdan problemi yok. Ama ayrıldıkları en önemli nokta hava sıcaklıkları 7 derecenin üzerine çıktığında ( 10-15 derece gibi sıcaklıklar ) ne gibi tepkiler verdikleridir. Karda gitmeyen, tutmayan kış lastiği piyasada yok. Lastikleri seçerken hava sıcaklığı yükseldiğinde ne durumdalar bunları araştırmak gerekiyor. Ben ocak ayında kar ve buzda küre dağlarına tırmandım ucuz ve taksici lastiği denen petlas ile. Ama hava sıcaklığı biraz artmasın, ıslak kuru fark etmez her yüzeyde kaymaya başlıyor, saçma sapan tepkiler veriyor. O yüzden kışlık lastikleri, ideal çalışma aralığındaki sıcaklıkların üzerinde bir hava durumu olduğunda verdikleri tepkilere göre değerlendirmek gerekiyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun hocam. Kış lastiklerinin hemen hemen hepsi adından da anlaşılacağı üzere kar ve soğuk hava gibi durumlarda kolay kolay yolda bırakmayacak düzeyde tutuş sağlayabiliyor. Piyasadaki kış lastiklerinin çoğunun bu açıdan problemi yok. Ama ayrıldıkları en önemli nokta hava sıcaklıkları 7 derecenin üzerine çıktığında ( 10-15 derece gibi sıcaklıklar ) ne gibi tepkiler verdikleridir. Karda gitmeyen, tutmayan kış lastiği piyasada yok. Lastikleri seçerken hava sıcaklığı yükseldiğinde ne durumdalar bunları araştırmak gerekiyor. Ben ocak ayında kar ve buzda küre dağlarına tırmandım ucuz ve taksici lastiği denen petlas ile. Ama hava sıcaklığı biraz artmasın, ıslak kuru fark etmez her yüzeyde kaymaya başlıyor, saçma sapan tepkiler veriyor. O yüzden kışlık lastikleri, ideal çalışma aralığındaki sıcaklıkların üzerinde bir hava durumu olduğunda verdikleri tepkilere göre değerlendirmek gerekiyor.
Petlas hakkındaki yorumunu bir yerde okumuştum Cenk Hocam. Aslında Petlas almak istiyordum en başta fakat vazgeçme sebeplerimden biri de senin normal havalarda sorun çıkardığı hakkındaki yorumundu. Teşekkür ederim

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,584
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Petlas hakkındaki yorumunu bir yerde okumuştum Cenk Hocam. Aslında Petlas almak istiyordum en başta fakat vazgeçme sebeplerimden biri de senin normal havalarda sorun çıkardığı hakkındaki yorumundu. Teşekkür ederim
Rica ederim hocam. Nokian'ın kışlık ve yazlık lastikleri gerçekten çok üst dereceler alıyor değerlendirmelerde. Umarım sıcaklık arttığında da güzel tepkiler veren bir lastiktir aldığınız. Tecrübelerinizi merakla bekliyorum.

Warhyena06TR

Asfalt Kurutucu
19 Eyl 2016
20
28
595
30
Ankara
iyi günler ben ford fiesta aracımda wr d3 kullanıyorum kar buz kış gerçekten çok iyi yol tutuşu var sadece bi kez hızlı giderken aşırı buzlanma olan yerde fren yaptığımda yokuş aşağı tutunmada biraz zorlandı ama başka lastik olsa belkide durmayacaktı bilemiyorum wr d4 daha iyisidir gönlünüz rahat olsun

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Lastiği taktık da kaç haftadır yağmur yok havalar soğumadı bir türlü. Yazlıklardan sonra konforu arttı hamurundan dolayı. Kuruda yol tutuşunu beğendim ses açısından goodyear egp ile arasında bi fark bulamadım. Egp de abs devreye giren durumlarda wr d4 işini absye bırakmıyor. Kuruda bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim yağmur kar olunca yine bilgilendirme yapacağım.

heyv18

Profesör
7 Eki 2016
76
54
1,010
Yasin hocam bende nokian wr d4 ile conti wintercontact ts860 arasinda kaldim nokianin yol tutusu bir tik daha iyi diye intiba edindim seste dd nokian iyi ama uzun omurlu olmasindan dolayi ve bircok teste iyi sonuclar almasindan kaynakli conti de karar kildim bence biraz kis sartlari gelsin beraber karsilastirmali degerlendirelim tecrubelerimizi cunku aklim nokian da kalmadi diyemem hayirli olsun lastikleriniz

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar lastiklerimi karda deneme imkanım oldu uzun bir süre. Nerede kar çoksa oraya sürdüm, normalde hiç boş kalmayan insanların arabalarıyla çıkıp Ispartayı izlediği Gökçay Tepesi ne çıktım. Eğim çok yüksek olduğu ve karla kaplı olduğu için çıkmak isteyenler rampanın başında kalmışlardı. Ben çıktım, rampanın yarısında kasıtlı olarak defalarca dur kalk yaptım. Viraj, fren gibi denemelerim oldu ama çok hard denedim. Resmen kaysın diye uğraştım ve hal böyle olunca kayıyo tabi. Panik fren yapmadığınız sürece abs ye girmiyor araç. Fakat en güzeli şehir içinde diğer arabalar 20-30 ile dötüm dötüm ilerlerken ben hiç kasmıyorum

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Bugün kar yağınca bir apaçi olarak tabii ki Çayyolu civarlarına aktık arkadaşlarla. Geçen sene karda bana mısın demeyen lastiklerin tutsam mı tutmasam mı kararsızlığını yaşadığını görmek beni üzdü resmen gece gece. Demem o ki, 2. kıştan sonra kış lastiklerini çöpe atın. Kuruda ve ıslakta hala iyi ama kar konusunda ömrünü doldurmuş yavaştan. Lastikler Goodyear UG8 bu arada.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Bugün kar yağınca bir apaçi olarak tabii ki Çayyolu civarlarına aktık arkadaşlarla. Geçen sene karda bana mısın demeyen lastiklerin tutsam mı tutmasam mı kararsızlığını yaşadığını görmek beni üzdü resmen gece gece. Demem o ki, 2. kıştan sonra kış lastiklerini çöpe atın. Kuruda ve ıslakta hala iyi ama kar konusunda ömrünü doldurmuş yavaştan. Lastikler Goodyear UG8 bu arada.

Acaba benim Michelinlerde mi oyle, yeminle ciktim gene video cektim, sen becerememissin diyenler icin, arkadasta s3 var, aman tanrim dedim, tirmalaya tirmalaya cikiyor, bide lastikler kumho yani, kumho iyiymis yalniz, fren mesafesi falan cok iyiydi

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Abi ben bugün net anladım ya. İki senedir en baba yokuşu bile zorlanmadan çıkmıştım, bugün hiç güven vermedi karda. Hem durma mesafesi uzun, hem fazla patinaja düşüyor falan. Eğer üçüncü senesiyse senin Michelinlerinin de, muhtemelen kötü tutmasının sebebi odur.

Seneye kışın jant+lastik indiriminden yararlanmak farz oldu artık.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Ben Çayyolu'ndayım. 3. sezonu TS 850'lerin hala sorunsuz gidiyorlar. Bende yeni geldim sayılır. Biraz eğlendik malum :D

Goodyear Efficient Grip ROF'ta başıma geldi benim o. 2. senesinde taşlaştı, sürekli DSC devreye giriyordu. Deli etti beni. O yüzden Goodyear'ı hiç sevmem.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,584
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1 araba eskitti şimdi ikinci araçta kullanıyorum petlas snowmaster w651'leri. 4.kışını yaşıyor bu lastikler. Bu kış taktırırken lastikçi, bunların dişleri hala güzel ama hamuru özelliğini yitirmiş diyerek uyardı beni. Geçen sene yani 3.kışında çok zorlu karlı yollarda kullandım bir sıkıntı çıkarmadı. Bu kış kar üzerinde henüz deneme fırsatım olmadı ama ıslakta zaten tutmayan lastik şimdi iyice tutmamaya başladı. Önden çeker araçla arkadan itiş kullanıyor gibiyim çoğu ıslak zeminde yanlıyor araç. Lastiklerin hamur özelliğiyle beraber saklanma koşulları da sanırım büyük etken uzun ömürlülük hususunda.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,050
45,584
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
En iyi saklama şekli keçe battaniyeye sarıp çok soğuk olmayan bir yerde muhafaza etmek.
Aynen öyle ki bazı lastiklerin üretim sırasında hamurlarında kullanılan malzemelerin de bunda çok etkisi var sanırım. Çoğu lastik, diş derinliğini yitirmeden hamur özelliğini yitirerek ömrünü doldurmuş oluyor maalesef ki bir çoğu 2.senesini doldurmakta zorlanıyor. Marka ve modelden modele de değişiyor bunlar sanırım. Mesela siz efficientgrip rof'lar 2.senesinde taşlaştı dediniz, ben de önceki aracımda efficientgrip performance kullanmıştım onlar 2.senesinde hala ilk günkü gibiydi. Aynı model lastikler olsa da runflat üretimi başka bir teknoloji ve tecrübe gerektiriyor demek ki uzun ömürlülük hususunda. Aynı şekil kış lastikleri için de geçerli tahminimce. Markadan markaya çok değişiyor hatta demin bahsettiğim gibi aynı marka içindeki modellerde bile değişiyor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Bencede. Mesela yazlık olarak Michelin Primacy 3 ZP kullanıyorum hiçbir sorun çıkartmadı. O da baharda 3. sezonuna girecek ki yazlıkları 8 ay kışlıkları 4 ay kullanıyoruz. Ona rağmen Goodyear'ın kışlıklarında böyle bir sonuç almak üzücü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım