KAPALI Kafa Ütüsü Bir Sorunum Var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Arkadaşlar sebep bulamayınca mantıklı bir açıklama olmayınca ve en önemlisi de yağ değiştirme ustalarının arabama bakmak istememesi sebebiyle akıl akıldan üstündür diyerek sizlere de sormak istedim.

Son birkaç gündür arabada bir isteksizlik var. Eski kadran videolarıma bakıyorum; 70-200 hızlanmam kadranda 26 sn sürüyormuş. Mevcut durumda bu süre 31 sn ye çıkmış. Arabadaki isteksizliği hissettiğimden bu denemeyi yaptım ve yanılmadığımı anladım. Aracımın teknik detaylarında bir değişiklik yok. Kompresyon değerlerimi ölçtüm hepsi gayet dengeli. Yağ eksiltme devirde dalgalanma rolantide sarsıntı vb saçma şeyler yok. Araba gayet stabil çalışıyor. Map sensörüm ısı sensörüm ve ateşleme sistemi ile alakalı aklınıza gelebilecek tüm sensörler orjinalleriyle değiştirildi belli tarihlerde. Bilgisayarda görünen bir arıza da yok. Mekanik bir seste yok. Geçen akşam 2.0tdi 170bg + yazılımlı superb ile denememde 200 gibi hızlarda 2-3 boya yakın önde bitirdim. Lakin arabada dediğim gibi o isteksizlik devam ediyor. Restorasyon periyodunda dokunmadığım tek yer enjektörleri. Ufak bir çiğ yakıt kokusu var. Bujilerim yeni bobinimde bir sorun gözükmüyor. Başına benzeri bişey gelen arkadaşlar neleri denemiş paylaşırlarsa sevinirim. Daha evvel 6-7 boy rahat geçtiğim arabayla şu an denk gidebiliyorum. Araçlarda teknik bir değişiklik yok.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Çok basit ama ilginç bir noktaya temas edeyim. Gaza sonuna kadar bastığınızda kelebeğin sonuna kadar açıldığından emin misiniz :) Bu sebeple gücü düşen clio rs'ler biliyorum.
Kelebeği 2 gün evvel değiştirdim. Baktım tam olarak açılıyor sıkıntı yok.
Abi enjektörden olabilir ama enjektörden olsaydı tekleme de olabilirdi, bilemedim.

Diğer ihtimal ise benzin filtresini değiştirdin mi hiç?

Keza diğer ihtimaller aklıma gelen benzin pompası ve özellikle de benzin kokusu dediğin için benzin hortumu.
Benzin filtresini değiştirmedim ama son bakımda kontrol ettik şişme vs yoktu.
Hortumlarda kaçak yok bu arada. Benzin kokusu dediğim çiğ yakma kokusu egzozdan geliyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Abi diagnosa bağlanma var mı senin arabada bilmiyorum da eğer öyle bir durumun varsa bağlatsana bi, belki arıza kodu çıkar direkt.

Çok fazla tavsiye etmesem de benzin katkısı kullanılabilir, belki iyileşme olacaktır.

Bİr de bence benzin filtresini değiştir abi, kontrol etmek yetmiyor. Büyük ihtimalle fabrikadan beri üstünde olan benzin filtresidir o.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Abi o zaman o2 sensörüne bakardım ben çünkü ateşleme, yakıt hattı, emiş hattı tamam. Egzozda tıkanıklık var mı onu bilemem de kaçak olsa dizel motor gibi ses çıkarır zaten.
Eksantrik sensörü şu https://www.otoerdem.com/megane-1-eksantrik-mil-sensoru-orjinal-f3r-7701040781-urun-1575.html senin arabada var mı bilmiyorum genelde eksantrik dişli tarafında olur, külbütörün üstünde.
Hocam bu sensörün ne işe yaradığını bu arabada çözebilen yok :) Şöyle ki daha evvel 26 sn koştuğu zamanlarda fişini sökmüşlüğüm var. Arabanın gidişi ile alakalı bir fonksiyonu yok. Arızada göstermiyordu. Pek çok f7r da ya yoktur ya da arızalıdır. Bende arıza yok.
Abi diagnosa bağlanma var mı senin arabada bilmiyorum da eğer öyle bir durumun varsa bağlatsana bi, belki arıza kodu çıkar direkt.

Çok fazla tavsiye etmesem de benzin katkısı kullanılabilir, belki iyileşme olacaktır.

Bİr de bence benzin filtresini değiştir abi, kontrol etmek yetmiyor. Büyük ihtimalle fabrikadan beri üstünde olan benzin filtresidir o.
Benzin filtresi değişelide 2 yıl oluyor. Orjinal alıp takmıştım. Ama bakacağım.
Bence benzin filtresi veya O2 sensör diyorum
o2 değişecek. Benzin filtreside yeni sayılır ama onuda değişicem. Umarım faydası olur başka şüpheli yok çünkü.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,625
1
5,113
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Hocam bu sensörün ne işe yaradığını bu arabada çözebilen yok :) Şöyle ki daha evvel 26 sn koştuğu zamanlarda fişini sökmüşlüğüm var. Arabanın gidişi ile alakalı bir fonksiyonu yok. Arızada göstermiyordu. Pek çok f7r da ya yoktur ya da arızalıdır. Bende arıza yok.

Benzin filtresi değişelide 2 yıl oluyor. Orjinal alıp takmıştım. Ama bakacağım.

o2 değişecek. Benzin filtreside yeni sayılır ama onuda değişicem. Umarım faydası olur başka şüpheli yok çünkü.
Konudan bağımsız.

Egzantrik sensörü hususunda, aracın ateşleme ve yakıt sistemi, eğer krank sensörü uygun şekilde tasarlandıysa egzantrik sensörsüz çalışabilir. Yolda bırakmaz. (Dizeller , direkt enjeksiyon benzinliler hariç) Krank sensörü ise acımadan yolda bırakır.

Fakat Renault'nun o yıllarda deyim yerindeyse çok poşet bir obd sistemi var. Araç bobin yakmış motor üç silindire düşmüş neredeyse, hala motor arıza lambası yanmıyor falan.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Konudan bağımsız.

Egzantrik sensörü hususunda, aracın ateşleme ve yakıt sistemi, eğer krank sensörü uygun şekilde tasarlandıysa egzantrik sensörsüz çalışabilir. Yolda bırakmaz. (Dizeller , direkt enjeksiyon benzinliler hariç) Krank sensörü ise acımadan yolda bırakır.

Fakat Renault'nun o yıllarda deyim yerindeyse çok poşet bir obd sistemi var. Araç bobin yakmış motor üç silindire düşmüş neredeyse, hala motor arıza lambası yanmıyor falan.
Hocam evet obd sistemi çok aşırı saçma her cihaz bağlanmıyor vs. Bobin arızalı olsa inanın ziyadesiyle belli oluyor. Bilmiyorum bakalım hafta sonu çözeceğim kısmetse. Hani en ufak belirti olsa bişeylerden huylanırımda

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
XR25 bağlanmıyordu hocam bunlara
CanClip bağlanıyor. Birde en eski seri kartlı sistem kodlarla arıza belirten cihazlar var esas bu aracın uzmanı o cihaz ama oda her yerde yok. Bu arada aracın atmosferik olduğunu düşünerek dün ortaya susturucu taktırdım. İnanılmaz bir değişim oldu arabada. Hafif jantlarla yakaladığı değerlere ulaştı gibi.

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
CanClip bağlanıyor. Birde en eski seri kartlı sistem kodlarla arıza belirten cihazlar var esas bu aracın uzmanı o cihaz ama oda her yerde yok. Bu arada aracın atmosferik olduğunu düşünerek dün ortaya susturucu taktırdım. İnanılmaz bir değişim oldu arabada. Hafif jantlarla yakaladığı değerlere ulaştı gibi.

Demekki neymiş egzoz sistemindenmiş hatatat

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,779
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Kompresöre bırakınca patlatma ve çiğ yakıt kokusu arttı. Sanırım fail oksijen sensörü. Bu gün yarın belli olur parçayı aldım değiştireceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım