Kar Temizleme Yöntemleri

YavuzhanKartal

Profesör
Katılım
9 Eyl 2016
Mesajlar
397
Beğeni puanı
774
Puanları
1,695
Konum
İstanbul
Arkadaşlar yarın sabah erken saatlerde evden çıkacağım, oturduğum yer site içi ve Kurtköy'de. En hızlı kar temizleme ve varsa deneyiminiz yoğun kardan araç çıkarma yöntemlerini buraya yazarsanız sevinirim. Şahsen ben aracın üzerinde ki karı aldıktan sonra sıcak su döküyorum muhtelif yerlerine. Tavsiyeleri ve taktikleri paylaşırsak güzel olur.
 

TheAMG56

Panpa
Katılım
7 Kas 2016
Mesajlar
506
Beğeni puanı
2,957
Puanları
4,220
Yaş
29
Konum
İstanbul
Marka
Renault
Ben bir keresinde sadece lastiklerin etrafındaki karı kazarak çıkmayı -çekiş kontrol/esp kapalıydı sanırım- başarmıştım. Sıcak su mantıklı zaten lastikler azıcık tutunsa hemen araç kendini topluyordu, yol alabiliyordum. Bi defa kar epey fazlaydı dibine de su akmıştı. Kazabildiğim kadarını kazdıktan sonra halı / paspas ile kurtarmıştım. Bu arada; karda araç kullanmak keyiflidir ama lütfen dikkat edin. Ne olacağı belli olmaz mazallah. :)
 

golf5gti

Asfalt Kurutucu
Katılım
11 Kas 2016
Mesajlar
12
Beğeni puanı
52
Puanları
635
Yaş
36
Sıcak yerine ılık dökerseniz camları catlatmazsiniz. Sıcak su ve cam ilişkisi çok iyi değildir. 5 Lt ılık su ile camlardaki karlar alındıktan sonra az az dökülerek buzlar çözülür. Önemli bir ayrıntı kaputta biriken karlar yola çıktığınızda cama doğru gelecektir mutlaka ve mutlaka orası da bir elden geçirilir. Aracı tüm bu işlere başlamadan önce çalıştırmak motorun ve sıvıların kendine gelmesi için yeterlidir.
 

onurcicek

Profesör
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
399
Beğeni puanı
371
Puanları
1,295
Sıcak su dökmeyin sakın o daha çabuk donuyor ılık suya göre
 
Katılım
27 Eyl 2016
Mesajlar
1,428
Beğeni puanı
2,436
Puanları
2,570
Konum
Ankara
Marka
BMW
Önce aracın başına gelip üstündeki karı temizlemeden önce çalıştırırım ve arka rezistansı açarım.

Aracın üstünü kardan temizleyene kadar motor rolanti devrine inip biraz ısınmış oluyor.

Ardından kaloriferi açar en yüksek sıcaklığa getirir az da olsa ısı kazanmaya başlarım.

Aracın önü kar ile dolmuşsa (ben uzun sopalı fırça kullanıyorum) fırçanın arka tarafı ile aracın önünü bir nevi kürerim. Olduğu kadar.

Sonra sen sağ ben selamet. Henüz kaldığım olmadı.
 

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
14,037
Beğeni puanı
42,445
Puanları
6,820
Konum
Kocaeli
Marka
Opel
Elektrikli katlanan aynalar varsa kilide bağlı otomatik ayarını kapatın ve gece aynaları açık bırakın. Sabah kikitleri açınca mekanizma çatırdayabilir.
Mümkünse merkezi kilidi tek seferde sadece sürücü kapısına ayarlayıp akü bitikmiş gibi kilidi anahtar deliğinden çevirerek açmaya çalışın.
Buz çözücü spreyleri en başta kapı fitillerinde kullanın. Çoğu zaman kapı lastikleri de donar. Kapıyı tam açmadan aradan bu spreyleri sıkın. Hatta çok varsa yukardan aşağıya boşluktan biraz akıtabilirsiniz. Eğer yoksa sıcak su da iş görür.
Çok soğuk yerlerde el frenini çekmeyin. Tel donabilir ve sabah salmayabilir.
Araç manuelse kalkış yapacağınız viteste bırakın. Şanzıman yağı etkilenirse ısınana kadar vitese zor geçebilir.
Kontağı açmadan önce sileceklerin kapalı konumda olduğundan emin olun. Eğer cama yapıştıysa kontak açılınca çalışır ve paramparça olur. Eğer çalışırken kapattıysanız ve yarıda kaldıysa arabaya daha binmeden mutlaka silecekleri çözdürüp camdan kaldırmış olun.

Kar temizliği için ideal aksesuar bence oto yıkama fırçası. Arabanın üstü temizlendikten sonra kardan çıkacağı tarafı da egzoz ya da tampona hasar vermeyecek seviyeye indirilmelidir. Eğer karda tutunacak cimste bir lastik varsa ve önden çekiş varsa, patinajla birlikte tam tur sağ ve sol yaparak bir süre sonra aracın kara tutunması sağlanır. Arkadan itişte ise çok hafif gaz vererek tekerleklerin patinaja kalmaması için dua edilir. :) eğer patinaj kaçınılmazsa evlerde kullanılan halılar veya arabanın kauçuk paspasları lastiğe serilerek kısmi çekiş sağlanabilir.
 

KorcanTufan

Profesör
Katılım
10 Eki 2016
Mesajlar
77
Beğeni puanı
158
Puanları
1,060
Konum
İstanbul
Marka
Honda
Adım adım gidelim;
1- Aracınızı bulun
1.jpg


2- doğru araç olduğuna emin olun
2.jpg


3- aracınızı çalıştırın, temizlik yaparken motor ve içi ısınsın arka cam rezistansı da açılabilir. havalandırmaya hemen yüklenmeyin.
aracınızın çıkış yönünde lastiğin yere basacak şekilde önünü temizleyin, üstündeki karlı bir şekilde temizleyin (fırça vs.) Daha sonra aracınızı haretek ettirin.
3.jpg


4- bu havada İstanbul'da bir yere çıkılmaz. Temizlediğiniz aracınızı aynı şekilde yerine yerleştirin :)
4.jpg


Bonus; Cep Herkülü
5.jpg
 

RyanCooper

Taklacı Güvercin
Katılım
22 Ocak 2017
Mesajlar
16
Beğeni puanı
29
Puanları
295
Yaş
31
Konum
İSTANBUL
Nacizane dir detay, sileceklerimizi soğuktan etkilenmesin diye kaldırmak yerine poşete sarıp mevcut konumunda bırakmak daha sağlıklı. Çünkü üzerine yağan kar silecekleri dondan ve etkili soğuktan koruyor. Ama kaldırdığınızda rüzgar ve don etkisiyle daha fazla soğuğa maruz kalıyor. bu da sileceklerin yapısını daha çabuk bozuyor.

Kış ikliminde çiftçiler kar altına gömülen ağaç dallarını kardan temilemez, kar dondan korur çünkü ;)
 

mcanerg

Panpa
Katılım
14 Eyl 2016
Mesajlar
1,711
Beğeni puanı
3,408
Puanları
3,720
Marka
BMW
Bir hatırlatma, aracı çalıştırmadan egzoz karla kapalı mı kontrol edin mutlaka ;)
 
Üst