Kasko seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ?

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Herkese selamlar,
İlk defa kasko teklifi alabildiğim yaşta bir araca sahip oldum ve ilk kez kasko yaptıracağım. Daha önce hep daha eski araçlar kullanmıştım.
Burada dikkat etmem gerekenler nelerdir? Önerileriniz neler?

Sigortam.net üzerinden teklif aldığımda en uygun teklifler Anadolu Sigorta'dan geliyor.
En ucuzu :
Anadolu Sigorta Hesaplı Kasko Hasarsızlık Koruma Teminatsız
Servis Seçimi:Kısıtlı ( Onarım için öncelikli servis ANADOLU SİGORTA ÖZEL SERVİSLERİDİR(herhangi bir motorlu taşıt üreticisi veya distribütörü tarafından yetkilendirilmemiş servis) . Hasarın; ANADOLU Sigorta Anlaşmalı Özel Servisleri dışında onarılması durumunda % 35 muafiyet uygulanır. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.)

İkinci sırada;
Anadolu Sigorta Birleşik Kasko Hasarsızlık Koruma Teminatsız
Servis Seçimi:Serbest (Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.)

İkisinin arasında 500 TL gibi bir rakam oynuyor. Servis seçimi konusu dışında da bir farklılık yok içeriğinde, ikisinde de yedek parça olarak Orjinal Parça yazıyor. Ama nasıl karar vermem gerektiğinide bilmiyorum.

(Zorunlu trafik sigortamı Mapfre'nin Asistanlı olan zımbırtısından yaptırmıştım.)

Son düzenleme:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Kasko konusunu epey bir araştırmıştım. Aklımda kalan önemli noktalar kaskoyu online platformlardan yaptırmak ileride potansiyel bir hasarda ve sorunlarda sizin tarafınızda olacak bir muhatab bulmayı zorlaştırıyor. Bu yüzden acenteden kasko yaptırmak mantikli. Anadolu sigorta web sitesinden online teklif almıştım, daha sonra acenteme gittigimde ayni fiyattan yaptiramadim kaskoyu, sadece kendi internet ortamina özgü fiyat olduğu söylendi. Resmi servis kullanmayacaksanız ekstra prim ödemeye gerek yok. Cam değişimi konusunda orjinal cam için ekstra ucret isteyen sigortalar var, bunu netleştirmek lazım yoksa camda bir sıkıntı olursa muadil cam takıyorlar. Bir de bazı meslek gruplarına indirim yapıyorlardı acenteye danışırsanız söylerler.

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Kosifler veya borusan’dan yaptiriyorum. Yapilacak islemlerde daha hizli ve sorunsuz oluyormus. Daha gormedik, insallah da gormeyiz :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kasko konusunu epey bir araştırmıştım. Aklımda kalan önemli noktalar kaskoyu online platformlardan yaptırmak ileride potansiyel bir hasarda ve sorunlarda sizin tarafınızda olacak bir muhatab bulmayı zorlaştırıyor. Bu yüzden acenteden kasko yaptırmak mantikli. Anadolu sigorta web sitesinden online teklif almıştım, daha sonra acenteme gittigimde ayni fiyattan yaptiramadim kaskoyu, sadece kendi internet ortamina özgü fiyat olduğu söylendi. Resmi servis kullanmayacaksanız ekstra prim ödemeye gerek yok. Cam değişimi konusunda orjinal cam için ekstra ucret isteyen sigortalar var, bunu netleştirmek lazım yoksa camda bir sıkıntı olursa muadil cam takıyorlar. Bir de bazı meslek gruplarına indirim yapıyorlardı acenteye danışırsanız söylerler.
Maalesef acenteden yapma şansım mümkün değil. Kendime ait bir kredi kartıyla almayacağım için o seçenek maalesef eleniyor benim için. Ek olarak acenteler daha fazla fiyat çıkarttılar teklif istediğimde.
Servis içinse serbestlik kısmı işlerimi yetkili serviste yaptırabileceğimden şuan mantıklı geldi.
Cam içinde muadil camda senede bir kez değişim, orijinal istersem %25'ini ödeyerek hasarsızlık delinmeden işlem yaptırabilirmişim.

Bilgiler için çok teşekkür ederim :)

Kosifler veya borusan’dan yaptiriyorum. Yapilacak islemlerde daha hizli ve sorunsuz oluyormus. Daha gormedik, insallah da gormeyiz :)
Kimse muhtaç olmasın inşallah :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
En iyi referans iyi bir sigortacıdır. Ama sigortacının da çakalına fırıldağına gelmemek gerek. O noktada referansla çalışmak gerek. Sakarya'daysan DM'ye gel, yıllardır güvenip birlikte çalıştığımız sigortacılara yönlendireyim, hatta pzt uygun olursan beraber gidelim. :) Bizim ailedeki bütün arabalar aynı sigortacılar tarafından işlem görüyor. Her yıl kasko şirketleri değişebiliyor, araca en uygun kasko hangisiyse onu yapıyorlar.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
En iyi referans iyi bir sigortacıdır. Ama sigortacının da çakalına fırıldağına gelmemek gerek. O noktada referansla çalışmak gerek. Sakarya'daysan DM'ye gel, yıllardır güvenip birlikte çalıştığımız sigortacılara yönlendireyim, hatta pzt uygun olursan beraber gidelim. :) Bizim ailedeki bütün arabalar aynı sigortacılar tarafından işlem görüyor. Her yıl kasko şirketleri değişebiliyor, araca en uygun kasko hangisiyse onu yapıyorlar.
Çok teşekkür ederim mükemmel olurdu tabi ama "aile destekli kredi kartıyla :D" işlem yapacağımdan acenteden yaptırma imkanım yok. Mecbur bu senelik online olarak şeyapmam gerekecek :)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çok teşekkür ederim mükemmel olurdu tabi ama "aile destekli kredi kartıyla :D" işlem yapacağımdan acenteden yaptırma imkanım yok. Mecbur bu senelik online olarak şeyapmam gerekecek :)
E ne olacak ki? Yeri geliyor bizim de aile içerisinde farklı kişilerin kartları farklı ödemeler yapıyor.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
E ne olacak ki? Yeri geliyor bizim de aile içerisinde farklı kişilerin kartları farklı ödemeler yapıyor.
Sorun şu ki kart İzmir'de :D Burda olsa kartı alır gelirdim, mail order'a da mümkün değil yanaşmaz bizimkiler anca online ödeme seçeneği kalıyor.

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Sorun şu ki kart İzmir'de :D Burda olsa kartı alır gelirdim, mail order'a da mümkün değil yanaşmaz bizimkiler anca online ödeme seçeneği kalıyor.
Sanal kart olusturun. Kartin limitini de odenecek tutar kadar ayarlayin. Odemeler ekran uzerinden kart no ile alinabiliyor. Sanal kartin numarasini verirsiniz Problem olmaz :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Sanal kart olusturun. Kartin limitini de odenecek tutar kadar ayarlayin. Odemeler ekran uzerinden kart no ile alinabiliyor. Sanal kartin numarasini verirsiniz Problem olmaz :)

Çok güzel diyorsunuz, benim de aklıma bu tarz yöntemler geliyor tabi ama benim için bunları yaptırmak deveyi hendekten atlatmaktan daha zor. Kredi kartı mevzusunda çok tedirginler maalesef. Ben girip teklifimi seçicem, o hesaba girip ardından kendi kart bilgilerini girerek (10 kere falan check ettikten sonra) işlemi tamamlayacak anca öyle :)

ikaanbozkurt

Profesör
20 Eyl 2016
122
249
1,435
Maalesef acenteden yapma şansım mümkün değil. Kendime ait bir kredi kartıyla almayacağım için o seçenek maalesef eleniyor benim için. Ek olarak acenteler daha fazla fiyat çıkarttılar teklif istediğimde.
Servis içinse serbestlik kısmı işlerimi yetkili serviste yaptırabileceğimden şuan mantıklı geldi.
Cam içinde muadil camda senede bir kez değişim, orijinal istersem %25'ini ödeyerek hasarsızlık delinmeden işlem yaptırabilirmişim.

Bilgiler için çok teşekkür ederim :)

Kimse muhtaç olmasın inşallah :)
Kardeşim annemin üzerine olan aracı kullanıyor, kardeşime kartının fotosunu at diyorum, Acenteme söylüyorum numaraları, güvenlik için tc istiyor ve işlemi gerçekleştiriyoruz, kardeşime de mail atıyorum poliçeleri :)

Anadolu sigorta bildiğim kadarıyla sıkıntı olmuyor. Ancak sigortam.net gibi yerlerde uygun çıkmıyor. Ben kendim acentem üzerinden daha uyguna buluyorum ilginç bir şekilde.

Tanıdık vasıtası ile bulduğum için sıkıntılı olan firmaların tekliflerini söylüyor ama yapmıyor. Misal AXA sigorta çok sıkıntılı. şikayetvar.com'a bile bakabilirsin.

Ben kendi enpara kredi kartı aldım. tek çekim işlem yapıp ardından 6taksite bölüyorum. sigorta için çok büyük rahatlık oldu. Geçen sene çok kısıtlı sigorta teklifi aldım ve taksitli firmalardan teklif vermediler. Doğal olarak tek çekim ödemiştim :( bu sene rahatım :)

Kaskoda dikkat edilecek noktalar, anlaşmalı olduğu servisler düzgün mü, orijinal parça mı seçili? orijinal cam için muafiyet aşırı değilse tercih edilebilir.

Misal kardeşimin arabada cam 4.ye çatladı. ilk sahibi bi kere orijinal takmış. 5senede 2kere ben orijinal taktım. şimdi bi daha çatlamış. son 2 seferde 200-250tl muafiyet ödedim ama orijinal camım oldu, yan sanayi camlardaki saçma sapan sıkıntıları çekmedim. Yan sanayi camlarda görüş bozukları, hızı belli etme vs. gidip garip şikayetler okudum.

Camı poliçe bitimine kadar bir vukuat olmazsa öyle değiştireceğim. Çünkü cam değişimi o kasko döneminde başka bir şey olmazsa hasarsızlığı etkilemez iken, aynı kasko poliçesi döneminde hatalı olduğunuz bir kazada aracınızı yaptırdığınızda kasko kademeniz 1 kademe değil 2 kademe olumsuz etkileniyor ve bir sonraki yıl şoka uğruyorsunuz.

Kaskonuzun poliçesini iyi inceleyin. Basit şeyler için kaskoyu kullanmayın. 1-2 parça basit sürtme oldu kaskom var yeaa diyip kaskodan yaptırmayın büyük ihtimal o 300-500tl'lik işiniz sizin kaskoyu 750-1000tl yükseltiyor. Kaskoyu daha büyük kalemler için kullanmak lazım.

Veya poliçe bitimine doğru mini onarım, far değişimi gibi şeyler için kullanabilirsiniz. Benim kaskomda 1 kere hasarsızlık bozmadan far değişebiliyor. Keza cam için orijinalda %20, muadilde 2 kereye kadar sıkıntı yok sanırım.

Ben ise aracımın orta ölçekli bir kazada airbag açması durumunda üzülmemek için yaptırıyorum. Perde hava yastıkları veya öndekiler açarsa perte ayrılır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım