Kaskoya yüzde 30 zam geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,616
1
64,381
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Haberin Linki:

Kaskoya yüzde 30 zam geliyor
1974325_720x360.jpg

Sigorta Bilgi Merkezi rakamlarına göre trafik sigortasına kasım ayından bu yana yüzde 10 zam yapıldı. Ortalama fiyatlar 597 liradan 660 liraya çıktı

Döviz kurlarındaki artış sigortayı da olumsuz etkiliyor. Nisan ayından bu yana yüzde 32 artan dolar kuru sigortayı özellikle yedek parça fiyatları vasıtasıyla etkiliyor. Hasar alan otomobillerin hasar maliyetleri artınca bu sigortacıların maliyetlerine yansıyor. Kurdaki artış ile özellikle de kasko sigortasında önemli fiyat tırmanışları olması bekleniyor.

Daha şimdiden yüzde 5 civarında bir yükseliş ile karşı karşıya kalan araç sahiplerini önümüzdeki günlerde yüzde 15 ile 30 arasında bir ek fatura bekliyor. Sigorta fiyatlarının her yıl enflasyon oranı olan yüzde 10’lar civarında arttığını hatırlatan Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, “Şimdi dövizdeki yükselişle yüzde 30’a kadar prim artışı bekliyorum.

Ancak rekabetten dolayı ve trafik fiyatlarının artmış olması nedeniyle vatandaşlar her iki sigortayı yaptırmakta zorlanıyorlar ve şirketler de fiyat geçişi yapamıyorlar. Bu nedenle artış sınırlanabilir. Ancak her koşulda kasko sigortasına minimum yüzde 15 etki yapabilir. Trafik sigortasında ise asıl dinamik bedeni hasar. Geçen yıl da fiyatlar arttığı için trafikte bir artış beklemiyorum. Ancak bu durum trafikte fiyatların düşmesini yavaşlatır” dedi.

2 MİLYAR LİRA ZARARI OLACAK

Ortalama kasko sigortası fiyatı bin lirayı bulduğu için yüzde 30’luk artış ortalamayı bin liradan 1.300 liraya çıkaracak gibi. Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele de şirketlerin primlere şimdiden yüzde 5 civarında zam yaptığını, kurdaki artışın kalıcı olması durumunda maliyet artışının fiyatlara yansıyacağını belirtti. Kur artışının sigorta sektörüne zararı eğer yüzde 30’luk artış kalıcı olursa yaklaşık 2 milyar lira civarında olacak.

Türkiye Sigorta Birliği rakamlarından yola çıkılarak yapılan hesaba göre sigortacılar 2016’da zorunlu trafik sigortasında yaklaşık 2.6 milyar liralık maddi tazminat ödedi. Kur artışı bu tutarı 794 milyon lira etkileyecek. Kaskoda ise 4.1 milyar liralık bir maddi hasar ödemesi söz konusu. Kârdaki artışın yansıması ile bu rakam da 5.2 milyara tırmanacak. Yani sigorta şirketlerinin cebinden 1.2 milyar lira daha fazla para çıkacak. Toplamda 2 milyar liralık artışın büyük bölümü de primlere yani vatandaşa yansıyacak.

HABERTÜRK

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Sürekli kaza yapan, aracını şuursuzca kullanan, dikkati sıfır olan embesillerden kat ve kat fazlasının alınması taraftayım!

Yıllardır otomobil kullanıyorum, bir tane kazam yok. Dikkatim sayesinde kazadan kurtulduğum onlarca olay oldu. Yıllardır hasarsızlığım kaskomda 5. kademede %60'ta, ZTS'de %20'de 7. kademede!

Şimdi, binlerce zibidi altına sözde spor özde elektrik süpürgesi motorlu arabaları alıp sağa sola patlıyor diye ben niye o tiyniyetsizin masrafını kendi cebimden ödemek zorunda kalıyorum?

3.500₺'ye kasko yaptırıp 1.500₺'ye ZTS yaptıran adam patlıyorsa bir sonraki sene kaskosunu 7.000₺ yap, ZTS'sini 3.000₺ yap bak bakalım bir daha kaza yapıyor mu?

Bu şartlarla bir daha mı patladı? Çıkart 2 katına bir daha! Bana ne lan elalemin yaptığı kazadan, hasardan? Elin piçleri makas atarken bol goygoyla sağa sola patlayacak, sigorta şirketlerine yük oluyor diye benim cebimden gidecek! Yok öyle bir dünya...

Klasik taktiğimdir, teklif alırım bu çok fazla derim, bana ne elalemin yaptığı kazadan derim, 1 hafta 10 gün bekler bir daha teklif alırım az da olsa illa indirimli olur.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,051
45,586
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sürekli kaza yapan, aracını şuursuzca kullanan, dikkati sıfır olan embesillerden kat ve kat fazlasının alınması taraftayım!

Yıllardır otomobil kullanıyorum, bir tane kazam yok. Dikkatim sayesinde kazadan kurtulduğum onlarca olay oldu. Yıllardır hasarsızlığım kaskomda 5. kademede %60'ta, ZTS'de %20'de 7. kademede!

Şimdi, binlerce zibidi altına sözde spor özde elektrik süpürgesi motorlu arabaları alıp sağa sola patlıyor diye ben niye o tiyniyetsizin masrafını kendi cebimden ödemek zorunda kalıyorum?

3.500₺'ye kasko yaptırıp 1.500₺'ye ZTS yaptıran adam patlıyorsa bir sonraki sene kaskosunu 7.000₺ yap, ZTS'sini 3.000₺ yap bak bakalım bir daha kaza yapıyor mu?

Bu şartlarla bir daha mı patladı? Çıkart 2 katına bir daha! Bana ne lan elalemin yaptığı kazadan, hasardan? Elin piçleri makas atarken bol goygoyla sağa sola patlayacak, sigorta şirketlerine yük oluyor diye benim cebimden gidecek! Yok öyle bir dünya...

Klasik taktiğimdir, teklif alırım bu çok fazla derim, bana ne elalemin yaptığı kazadan derim, 1 hafta 10 gün bekler bir daha teklif alırım az da olsa illa indirimli olur.
Kesinlikle haklısın hocam. %70'e yakın hasarsızlık indirimimiz var. Çok şükür henüz daha kimseye gidip vurmadık, maddi bir hasar vermedik. Ama insanların sorumsuz sürüşleri yüzünden yaptığı kazaların bedelini, fiyat artışı olarak bizler de ödüyoruz. Sorumsuzca araba kullanıp sıkça kaza yapan insanlarla kontrollü kullanıp kaza yapmaktan kaçınan insanları bir ayırmamız lazım artık. Sorumsuzluğa karşı fiyat bazında yaptırımların dediğiniz gibi yüksek ve caydırıcı olması gerek. Özellikle şirket aracı kullanıp, hiç bir şeyinden sorumlu değilim nasılsa zihniyetinin de bir an önce önüne geçmek gerekiyor. Trafikte şahıs aracından daha çok şirket aracı var neredeyse. Bunların da kaza yapma, kazaya karışma oranı çok yüksek. Bir an önce ayırt edici, bağlayıcı ve caydırıcı sıkı tedbirlerin alınması gerekiyor.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Anadolu sigorta dersi alıyorum araç poliçrlrri uzmanı bunun nedeninin sigorta ve kaskoda üst sınırın koyulduğundan dolayı maliyeti yaymamız gerekiyor diyor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Anadolu sigorta dersi alıyorum araç poliçrlrri uzmanı bunun nedeninin sigorta ve kaskoda üst sınırın koyulduğundan dolayı maliyeti yaymamız gerekiyor diyor.
Maliyet yaymasına gerek yok. Basit bir mantıkla kaza yapandan bir sonraki poliçe döneminde 2 katı daha fazla tutar çeker, yaptırmayan yaptırmasın patladığı zaman eşek gibi kendisi öder ya da hurda fiyatını alır. Kasko şirketleri de sık kaza yapıp hasar ödeyeceğine kaza yapmayan ya da hayatında 1 ya da 2 kere kaza yapmış adamın hasarsızlığı ve kaskoyu bozmaması dolayısı ile ödeme yapmaz yine para kazanır.

Onların dertleri bol bol poliçe kesmek olduğu için böyle bir yola başvurdular. Bugün 0 km bir Ferrari ya da 90 model bir otomobil alayım bakalım, 1 ya da 2 tanesi hariç hiçbiri kasko yapmaz.

Benim cebimden başkasının kazasının bedeli çıkıyorsa ki öyle, kazandıkları her kuruş haram zıkkım olsun.

Son düzenleme:

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Maliyet yaymasına gerek yok. Basit bir mantıkla kaza yapandan bir sonraki poliçe döneminde 2 katı daha fazla tutar çeker, yaptırmayan yaptırmasın patladığı zaman eşek gibi kendisi öder ya da hurda fiyatını alır. Kasko şirketleri de sık kaza yapıp hasar ödeyeceğine kaza yapmayan ya da hayatında 1 ya da 2 kere kaza yapmış adamın hasarsızlığı ve kaskoyu bozmaması dolayısı ile ödeme yapmaz yine para kazanır.

Onların dertleri bol bol poliçe kesmek olduğu için böyle bir yola başvurdular. Bugün 0 km bir Ferrari ya da 90 model bir otomobil alayım bakalım, 1 ya da 2 tanesi hariç hiçbiri kasko yapmaz.

Benim cebimden başkasının kazasının bedeli çıkıyorsa ki öyle, kazandıkları her kuruş haram zıkkım olsun.
İşte poliçeye üst sınır getirilmiş adam yüksek fiyat çekemiyo adam her gün kaza yapıyor ben bu adama poliçe yapmak istemiyorum ama zorundayım normalde absürt rakam çekip uzaklaştırıyoduk şimdi sınırımız var diyorlar sırf otomobil olarak düşünmeyin iş makineleri çok masraflı oluyor

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Elektrigi de ben kacak kullanmiyorum ama bazi kesim yuzunden her ay fazladan oduyorum

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Nereye doğru eğilelim???? :mad::mad::mad::mad: biz hasarsızlık bozulmasın diye 7 bin TL hasarı bile cebimizden yaptırmışlığımız var. Uzun yıllardır da hasarsızlık indirimimiz var. Sırf deli gibi kullanan insanlar yüzünden dolar yüzünden bu kadar zam bence kabul edilemez.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Yaptırmayın arkadaşlar, fahiş fiyatlar çekiliyorsa yaptırmayın.

Ben daha geçen Cuma kaskomu yenilettim Allianz'dan. 19 Ağustos 2016'da bittiğinde bir önceki sene 1.410 TL'den yaptırdığım kaskoya 2000 TL'lerin üzerinde poliçe tutarı çıktı. 6 ay bekledim, kaskosuz gezdim. Kasko bittikten sonra (her şirkette de değil bu) 6 ay süreyle tekrar yaptırırsanız hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Bir sorayım dedim, 1.458 TL fiyat verdiler, 1 gün sonra yaptırdım 1.426 TL'ye düştü.

Bir önceki seneye göre %10 daha indirim yapılması gerekirken, üstelik Allianz sağlık sigortamda olduğu için çapraz %6.5 oranında indirim + %2.5 nakit ödeme gibi indirimler sayesinde bu fiyat çıktı.

Şimdi otomobil alıp sıfırdan kasko yaptıracak gençlere kaç bin TL'ler söyleniyor acaba ben onu çok merak ediyorum.

@ibougur Saçmalıkta son nokta. Devlet üst limit tanımını belirliyorsa alt limitte belirlensin o zaman, kazası olmayan ya da belirlenen yıllar arasında belirlenen kaza sayısından az kazası olanlar içinde alt limitten fiyat belirlensin. Ona niye yanaşmıyor acaba?

Bahane üretmesinler artık! İstediler mi her işi yapıyorlar mı? Ben ona bakıyorum artık. Şirketlerin bahanelerine karnım tok.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Yaptırmayın arkadaşlar, fahiş fiyatlar çekiliyorsa yaptırmayın.

Ben daha geçen Cuma kaskomu yenilettim Allianz'dan. 19 Ağustos 2016'da bittiğinde bir önceki sene 1.410 TL'den yaptırdığım kaskoya 2000 TL'lerin üzerinde poliçe tutarı çıktı. 6 ay bekledim, kaskosuz gezdim. Kasko bittikten sonra (her şirkette de değil bu) 6 ay süreyle tekrar yaptırırsanız hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Bir sorayım dedim, 1.458 TL fiyat verdiler, 1 gün sonra yaptırdım 1.426 TL'ye düştü.

Bir önceki seneye göre %10 daha indirim yapılması gerekirken, üstelik Allianz sağlık sigortamda olduğu için çapraz %6.5 oranında indirim + %2.5 nakit ödeme gibi indirimler sayesinde bu fiyat çıktı.

Şimdi otomobil alıp sıfırdan kasko yaptıracak gençlere kaç bin TL'ler söyleniyor acaba ben onu çok merak ediyorum.

@ibougur Saçmalıkta son nokta. Devlet üst limit tanımını belirliyorsa alt limitte belirlensin o zaman, kazası olmayan ya da belirlenen yıllar arasında belirlenen kaza sayısından az kazası olanlar içinde alt limitten fiyat belirlensin. Ona niye yanaşmıyor acaba?

Bahane üretmesinler artık! İstediler mi her işi yapıyorlar mı? Ben ona bakıyorum artık. Şirketlerin bahanelerine karnım tok.
her iş böyle birilerinin hatalarını biz ödüyoruz elektirik kaçak kullanır biz öderiz millet kaza yapar biz öderiz.

Ecevit, bir mitingde "bu düzen değişecek" deyince bir vatandaş "düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek?"

tolga yildiz

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
12
4
595
Forumda varsa alınmasın ama , taksi ve minibüslerin kazaya karıştığı durumlarda suçlu aranmasın. Kasten bile vursak suçlu onlar olsun:). Şaka bir yana özellikle bu kesimler karıştığı kazalarda ağır cezalar alsın ki tüm yolu babasının malı gibi kullanmasınlar artık. Kurallara uyanları tenzih ederim tabikii.

beytuhan

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
44
28
595
@AlkanExclusive Abi çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da noktayı koyduğunu düşünüyorum :) Geçen ay 2 tane çocuk ehliyetleri yeni almışlar kiralık clio yla makas atarken gelip kapıyla çamurluğun birleştiği yere vurmuşlar allahtan ben yoktum arabada babam almıştı arabayı tutanak falan tutmamış acımış, yollamış çocukları.Ben yazın tatil günlerimde gezmeyip kendime vakit ayırmayıp sabahtan akşama kadar cila atıp araba temizlediğimi biliyorum he kesinlikle de şikayet etmiyorum bundan hoşuma gidiyor aksine ama gözüm gibi baktığım arabama 2 tane piçin gelipte makas atarken vurmasıda insana koyuyor insan gibi sürersin dikkatsizliğine gelir ya da acemiliğine vs vurursun eyvallah. Eskinden böyle şeyler bu kadar yaygın değildi çünkü kiralık araba bulmak ya da araba kiralamak bu kadar yaygın,kolay değildi millet de malına kıyamıyordu makas atma yanlama vs böyle saçma sapan işleri yapanda çok yoktu

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
@AlkanExclusive Abi çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da noktayı koyduğunu düşünüyorum :) Geçen ay 2 tane çocuk ehliyetleri yeni almışlar kiralık clio yla makas atarken gelip kapıyla çamurluğun birleştiği yere vurmuşlar allahtan ben yoktum arabada babam almıştı arabayı tutanak falan tutmamış acımış, yollamış çocukları.Ben yazın tatil günlerimde gezmeyip kendime vakit ayırmayıp sabahtan akşama kadar cila atıp araba temizlediğimi biliyorum he kesinlikle de şikayet etmiyorum bundan hoşuma gidiyor aksine ama gözüm gibi baktığım arabama 2 tane piçin gelipte makas atarken vurmasıda insana koyuyor insan gibi sürersin dikkatsizliğine gelir ya da acemiliğine vs vurursun eyvallah. Eskinden böyle şeyler bu kadar yaygın değildi çünkü kiralık araba bulmak ya da araba kiralamak bu kadar yaygın,kolay değildi millet de malına kıyamıyordu makas atma yanlama vs böyle saçma sapan işleri yapanda çok yoktu
Ya yeri geliyor bizde yapıyoruz ama ya boş alanlarda yapıyoruz ya da yolda hatta kaldırımda kimse yoksa yapıyorum. Çarpacaksam da olan kendime olur, arabama olur. Açarım telefonu tek taraflı kaza derim polise her türlü sorunuyla sıkıntısıyla ben uğraşırım.

Bu tiplerin cahil cesaretini de anlamıyorum. Nasıl bir yetiştirilme tarzıdır? Hadi aile mükemmel yetiştirdi diyelim, nasıl bir zeka yapısıdır ki sen bir yerde emanet araba ile böyle itlikler yapabiliyorsun? "Parasıyla değil mi?" mantığı var demek ki elemanlarda. Başka bir açıklaması olamaz. Sonra da sağa sola forumlara girip ağlarlar başımıza böyle işler geldi diye yalan yanlış anlatırlar.

Eskiden neden yoktu? Birincisi herkesin karşısındakine saygısı vardı, biraz daha ince elenir sık dokulurdu bu konular. İkincisi imkanlar azdı.

Dünyanın her yerinde var bu tipler, önüne geçemezsin elbet. Ama yani bunu yapanların hiç mi beyni yok böyle saçmalıkları rahat rahat yapabiliyorlar.

Yani büyük konuşmayayım ama böyle bir şeyle karşılaşsam bütün sakinliğimi koruyarak karşımdakine bir şey yapmam ama sonrasında mahkemelerde, davalarda süründürürüm yıllarca.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
6000₺ ödedim kaskoya daha neresine zam yapacaklar?

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım