KIA Cee'd | 136HP Manuel 2015

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Merhabalar,

Forumda gezinirken karşılaştım ki, garaj bölümüne herkes sahibi olduğu aracı ekliyor. Kısa süre önce sahip olduğum ilk aracımı paylaşmak isterim sizlerle.

Ehliyetimi 2011 yılında aldım. O güne dek araç kullanma tecrübem olmadı, merakta duymuyordum. Sürücü kursunun Getz model manuel dizel bir aracı vardı. Bir de asabi sürücü eğitmeni. Adam tam stres kaynağı. Bir insanın ilke defa mekanik bir alete hükmetme, onu yönetme heyecanı ile ilgili en ufak bir fikri yok.

Bir kaç saatlik eğitim ile ehliyetimi aldım. Sonrasında gelsin şirket araçları. Uzun süre manuel araç kullandım. Otomatik araçlar iyice yaygınlaşınca şirkete de geldi. İstanbul trafiğinde elbette harika bir konfor. Ancak manuel araç kullanmak farklı bir keyifti benim için. Şahsi ihtiyaçlarım için yıllarca araç kiraladım. Bir çok C, B ve C Suv segment aracı denedim. Donanım olarak insana hiç bir şey sunmasa da Focus'un sürüş hazzının bende hep özel bir yeri olmuştur.

2020 yılı başında yaptığım iş değişikliği sonrasında araç almaya ciddi ciddi niyetlendim. Benim için büyük bir arzu haline gelmişti araç sahibi olabilmek. Cee'd daha önce kullandığım ve bildiğim bir modeldi. Çevremde hatırı sayılır miktarda KIA kullanıcısı vardı ve hiçbirinden memnuniyetsiz bir yorum duymadım. Geniş, baya geniş olsun diye bir dönem tourneo connect'e baktım. Kısa süre focus'a baktım. Paramın alabileceği ve deneyimim olan en iyi araç Cee'd idi.

Araç almaya ilk niyetlendiğimde arkadaşımın sahip olduğu V40'ı beklemekteydim. Şirketi ona araç verdiğinde kendi aracını bana satacaktı. 2013 model 160.000 km 1.6 TDCI 115HP manuel. İlk sahibi olduğundan ve aracı şahsen kullanıp tanıdığımdan şüphe etmeksizin sahibi olacaktım. Ancak kısmet olmadı. sahibi satmaktan vaz geçti. Yolum belli olmuştu. Sahibinden.com'a girip hoşuma giden bir çok Cee'd modelini ekledim favorilere. 2020 Mart ayında niyetlenmiştim Volvo'ya. Şansıma pandemi patladı. Araç sahibi vaz geçti derken oldu Temmuz. İkinci el fiyatlarının coştuğu bir dönemdi. Sahibi olduğum aracı İstanbul Kartal'da buldum. Sahibi ile görüştük, anlaştık. Satış günü sabahı expertiz için Kocaeli Tarcanlar expertize gitmek için satıcı beyfendiyi ikna ettim. Aracı gösterdik ve alışverişimizi yaptık.

Ruhsatın adım yazılı 136 beygirlik bu canavar resmen benimdi artık.

cee.jpg

Aracım 2015 model ve 2016 yılının ilk gününde tescillenmiş. Bildiğim genel özellikleri şöyle;

2015 Cee'd Concept Plus

• 136HP CRDI motor
  • 280N/m Tork - 1750 D/d
  • Manuel şanzıman
  • Far ve yağmur sensörü
  • Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası
  • Elektrikli katlanabilir yan aynalar
  • Bluetoth ses ve müzik bağlantısı (!)
  • Hız sabitleme ve limitleme
  • Arka park sensörü
  • Açılabilir cam tavan
  • Dönüşe duyarlı farlar
  • Halojen kısa farlar ve sis farları
  • 380L bagaj
  • Oldukça geniş iç hacim

Aracı satın aldığımda 83800 Km idi. Şuan 96.000 olmak üzere. Cee'd i tercih ederken en büyük motivasyonum 136 beygirlik dizel motoruydu. Uzun yol ortalamam 120'yi 1 km geçmez. İhtiyaç anında yada herhangi bir zamanda pedala dokunduğumda sadece bağıran motorlardan bıkmış usanmıştım.
Cee'd sollama, rampa tırmanışı yada dar köy yollarında sunduğu performans beni hayli memnun ediyor. Pedal'a dokunduğumda yapması gerekeni yapıp, yakıtı birazcık fazla tüketiyor, ekonomi yapmak istediğimde de istediğimi bana sunuyor. Uzun yol 4.5, şehir içi 5.5 litreyi aşmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Performans isterseniz 6-7 arasında dolaşırsınız.

36.jpg

Aracın iç hacmi bir hayli enteresan. Herhangi bir C segment araçta benim ardımda pek kimse oturamaz. (Boy 190cm) Cee'd de kesinlikle böyle bir dert yok. Hem diz hem baş mesafesi olarak benim ardıma bile 180 boyunda biri çok rahatlıkla oturup, uzun süre yolculuk yapabilir.

KIA Ceed, Cerato gibi bir çok modelin bluetoth versiyonlarında ya da donanımlarında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Telefonumu bluetoth ile bağlayıp müzik dinlemek istediğimde çok net bir şekilde fark edebileceğiniz bir cızırtı oluşuyor. Kablo taktığınızda temiz ve pürüzsüz bir ses var. Bir çok modelde bu durumu denedim. Sonuç aynı.

35.jpg

Süspansiyonlar biraz sert ve orjinal lastikler ince yanak. Bu nedenle sert bir araç olduğunu söyleyebilirim. Conti pc6 yaz lastiği ile bu konuyu bir miktar çözeceğimi düşünüyorum.

Yalıtım konusunda biraz zayıf. Rüzgar yalıtımı enfes olsa da yol sesi rakiplerine göre biraz fazla. Motor sesinide rakiplerine oranla bir tık fazla alıyor diyebilirim.

Aracı expertize gösterdiğimde Sami Tarcan baskı balatanın kısa süre sonra pes edebileceğini söylemişti. Araç 4.5 yaşında ve 3.5 yılını İstanbul'da geçirmiş. Biraz normal karşıladım. Kullanmaya başladıktan bir kaç gün sonra baskı balatanın sıkıntısı baş göstermeye başladı. Aslında sıkıntı varmış, ben geç fark ettim. Baskı balata ömrünü zorladığından sıyırıyor. Aslında kullanımda hiç bir sorun yok. Ancak makina en yüksek tork unu ürettiği 1700-2000 devir arası titreşim yapıyor ve bunu bütün araçta hissediyorsun. Sakin bir kullanımda hiç bir sorun yok. Ancak biraz performanslı kullanım yapmak istediğinde bu titreşimi fark etmemek imkansız. Servis motor takozlarına verdi bu durumu. Yenisi taktılar. Sorun çözülmeyince işlemi geri aldılar. Onlarda baskıdan bu durumun meydana geldiğine kanaat getirdiler.

1 ay kadar önce evimden çıkıp markete gittim. Market çıkışı kontağa bastım ki, kontak hiç oralı değil. 1 hafta önce alıp bagaja attığım takviyeleri çıkardım. Bir esnaftan rica ettim, takviye yaptık. Biraz gezdim ki akü şarj olsun diye. 3 gün sonra marşa bastığımda yine kimse yoktu. Akü birden bire benden bu kadar dedi ve kendini emekliye ayırdı. Hiç bir sinyal belirti vermeden hıkık diye gitti. Bosch marka akü satın alıp bu durumu da çözdük şimdilik.

2021_01_25_23_08_15_Fotoğraflar.jpg

Yaz lastiği, baskı balata ve sol çamurlukta hafif göçük. Bu masrafları da hallettikten sonra keyfimize diyecek olmayacak.

Yakıt ile şöyle genel bir bilgi vereyim. Memleket Mersin. 120 ortalama (Araç 2000 devirde 119km/s hıza ulaşıyor) ile 1000km yol yaptım. Üstüne 46(küsür) litre mazot aldım. Aynı mazot alımı ile Sakarya, İstanbul arası ve bol trafik şehir içi kullanımda 850 km yol yaptım. Cümlenin başında söylediğim gibi bu değerler oldukça genel. Tamamen benim kullanımıma odaklı bir tüketim.

Aracımdan aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Arzu ettiği araç tüm dostlara nasip olur umarım.
Sevgiler...

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hayırlı olsun, kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

Kia markası dünyada sorunsuzluk yönünden kendini kabul ettiren markalardan biri, kullanıcılardan şikayet duymamanıza hiç şaşırmadım. Cee'd modelinin bu kasası görsel olarak çok hoşuma gidiyor. Dizel araçlarla aram olmadığı için ilgilenemediğim araçlardandı ancak mantıklı duran benzin-otomatik kombinasyonları da birkaç yıldır ortaya çıkarttılar.
Türkiye'de Kia'nın tek kusuru marka algısının -veya bilinirliği- Hyundai'den bile (ki bu iki marka aynı grupta ve Kia daha üstte konumlandırılıyor) aşağıda görülüp insanların pek tercih etmemesi. Tabii Hyundai'nin Türkiye'de fabrikasının bulunması da bu durumda fazlasıyla etkileyici.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hayirli ugurlu olsun Ceed'leri oldukca severim. Aracin baski balatasi omrunu doldurmak uzereyse performansta dusus, tuketimde artis gorulmesi muhtemel. Suan bunlar yoksa bile belli sure sonra gorulecektir. Lastik konusunda ise tam ebadi bilemiyorum. 17 jant olmasi muhtemel. Goodyear Eagle F1 Asym 5 de dusunebilirsiniz.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Tüm iyi dilekler ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Hayirli ugurlu olsun Ceed'leri oldukca severim. Aracin baski balatasi omrunu doldurmak uzereyse performansta dusus, tuketimde artis gorulmesi muhtemel. Suan bunlar yoksa bile belli sure sonra gorulecektir. Lastik konusunda ise tam ebadi bilemiyorum. 17 jant olmasi muhtemel. Goodyear Eagle F1 Asym 5 de dusunebilirsiniz.

Sevgili Cenk,

225 45 17 lastiklerim. Bu konuyu başka bir başlık altında konuşmuştuk seninle. Sonuç olarak Contite'de karar kıldım. İyi dileklerin ve yardımların için tekrar teşekkür ederim.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia

Bu gün baskı balatayı özel servise gösterdim. Baskının kavramasında bir sorun olmadığını ama göbekte problem olabileceğini söyledi.

Aslında durum şöyle. Araç 3,4,5,6 viteslerde ani gazlama yaptığımda 1600-2000 arasında titreşim yapıyor. Sakin hızlanırsam hiç bir sorun yok. Ancak gaza dokunduğumda belirttiğim devirler arasında bu sorunu yaşıyorum. Ya da 1900 civarında sabit devirle giderken sağlam bir rampa tırmanışı yaparsam yine titreşim devreye giriyor. Yetkili servis motor takozlarından şüphelendi, değiştirdi. Ancak bir şey değişmedi. Sonra yaptıkları işlemleri geri aldılar. Onlar da baskıdan bu sorunun ceyran ettiğini söylediler. Baskı değişimi için çılgın bir fiyat çıkınca özel servise başvurdum.

Baskının durumu özetle bu şekilde sevgili Cenk.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu gün baskı balatayı özel servise gösterdim. Baskının kavramasında bir sorun olmadığını ama göbekte problem olabileceğini söyledi.

Aslında durum şöyle. Araç 3,4,5,6 viteslerde ani gazlama yaptığımda 1600-2000 arasında titreşim yapıyor. Sakin hızlanırsam hiç bir sorun yok. Ancak gaza dokunduğumda belirttiğim devirler arasında bu sorunu yaşıyorum. Ya da 1900 civarında sabit devirle giderken sağlam bir rampa tırmanışı yaparsam yine titreşim devreye giriyor. Yetkili servis motor takozlarından şüphelendi, değiştirdi. Ancak bir şey değişmedi. Sonra yaptıkları işlemleri geri aldılar. Onlar da baskıdan bu sorunun ceyran ettiğini söylediler. Baskı değişimi için çılgın bir fiyat çıkınca özel servise başvurdum.

Motor takozundan olmaz zaten. Takoz olsa araç rölantide durduğu yerde bile kabini, direksiyonu, sizi sarsar. Onun için vites, devir falan seçmez. Ayrıca kaputu açıp motora baktığınızda motor üzerinde ciddi sallanma görülür. Bununla birlikte takozların bulunduğu kısımlarda sıvı kaçağı olur. O sebeple takoz işine zaten pek ihtimal vermedim. Şu göbek değişimi bir yapılsın belki o zaman düzelir. Geçmiş olsun tekrardan.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
202
144
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanmanızı dilerim.

Peki güncel Ceed modelini incelediniz mi? Fiyat ve donanım olarak alt vergi diliminde kalmaya niyetleri olduğu belli. İncelediyseniz sizce neleri eksik?

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Motor takozundan olmaz zaten. Takoz olsa araç rölantide durduğu yerde bile kabini, direksiyonu, sizi sarsar. Onun için vites, devir falan seçmez. Ayrıca kaputu açıp motora baktığınızda motor üzerinde ciddi sallanma görülür. Bununla birlikte takozların bulunduğu kısımlarda sıvı kaçağı olur. O sebeple takoz işine zaten pek ihtimal vermedim. Şu göbek değişimi bir yapılsın belki o zaman düzelir. Geçmiş olsun tekrardan.

Göbek tek başına değişmiyor. Baskı komple değişecek. Kavramada sıkıntı olmadığı için bir süre daha beklemeyi düşünüyorum.
İlgin için teşekkür ederim.

Aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanmanızı dilerim.

Peki güncel Ceed modelini incelediniz mi? Fiyat ve donanım olarak alt vergi diliminde kalmaya niyetleri olduğu belli. İncelediyseniz sizce neleri eksik?

Bir kaç kere bayiye gittim. Ancak pek inceleme şansım olmadı. Bir dahaki sefere gittiğimde sizin için biraz incelerim. Mümkünse bir test sürüşü rica ederim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,846
26,151
5,720
Ankara
Marka
Skoda

Göbek dedikleri sanayide şemsiye de denen kısım sanırım, benim de arabayı aldıktan kısa süre sonra kalkış devirlerinde aşırı titremeler vardı ama kaçırma yok diye bi süre daha beklemiştim en son artık titremeler iyice artıp hafiften kaçırmaya başladığında söktürdüm demir çubukların ve kenardaki demirlerin nasıl aşındığı çok net belliydi. O titreşimlerin motor ve şanzıman takozlarına zarar verebileceğini düşünüyorum bilginiz olsun ona göre kullanın bence

1612649756164.png

benim aracımdan çıkan baskı

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Göbek dedikleri sanayide şemsiye de denen kısım sanırım, benim de arabayı aldıktan kısa süre sonra kalkış devirlerinde aşırı titremeler vardı ama kaçırma yok diye bi süre daha beklemiştim en son artık titremeler iyice artıp hafiften kaçırmaya başladığında söktürdüm demir çubukların ve kenardaki demirlerin nasıl aşındığı çok net belliydi. O titreşimlerin motor ve şanzıman takozlarına zarar verebileceğini düşünüyorum bilginiz olsun ona göre kullanın bence

Ekli dosyayı görüntüle 33337
benim aracımdan çıkan baskı

Yetkili servis, özel servis ikisi de acil değişmesi gerekir diye bir uyarıda bulunmadılar. Kavrama iyi durumdayken baskı masrafı yapmak istemiyorum açıkcası. Titreşimi de kullanım şekli ile kontrol altında tutabiliyorum. Yaz gelmeden lastik ihtiyacımı görmem lazım. Üstüne birde baskı. Maddi olarak ağır olacak bayağı.

Paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Yetkili servis, özel servis ikisi de acil değişmesi gerekir diye bir uyarıda bulunmadılar. Kavrama iyi durumdayken baskı masrafı yapmak istemiyorum açıkcası. Titreşimi de kullanım şekli ile kontrol altında tutabiliyorum. Yaz gelmeden lastik ihtiyacımı görmem lazım. Üstüne birde baskı. Maddi olarak ağır olacak bayağı.

Paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Baskı değişimi için düğmeye bastık. Geçen hafta özel servise bıraktım. Daha dükkandan çıkmadan geri çağırıldım. Benim baskı hidrolik rulman'a sahipmiş. Firma sadece Kia/hyundai bakıyor olmasına rağmen oldukça şaşırdılar. Yeniden parça sipariş edildi. Tabi maliyet oldukça yükseldi. :( :(

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Hayırlı olsun kia ve hyundai grubu 1.6dizeller gerçekten güzel yürüyen araçlar tek sıkıntıları emsallerine göre biraz fazla yakıyor olması ama konfora bakılınca ne kadar yaktığı düşünülmemeli , sağlıklı günlerde kullanın.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
782
1,495
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Hayırlı olsun kia ve hyundai grubu 1.6dizeller gerçekten güzel yürüyen araçlar tek sıkıntıları emsallerine göre biraz fazla yakıyor olması ama konfora bakılınca ne kadar yaktığı düşünülmemeli , sağlıklı günlerde kullanın.

Benim aracım manuel şanzıman. Yakıt konusunda bir sorunumuz yok.

İyi dilekler için teşekkür ederim.

Alexios

Oğulcan Avcıoğlu
Düz Yol Gazcısı
17 Nis 2021
34
28
145
İzmir
Marka
Hyundai
Benim aracım manuel şanzıman. Yakıt konusunda bir sorunumuz yok.

İyi dilekler için teşekkür ederim.
en güzelini yapmıssınız bende dct şanzıman var 6.5 - 7 yakıyor biraz canımı sıkıyor ama sanırım clio 4 ten geçtiğim için böyle bir düşüncedeyim hatatat

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım