Kışın Lpgli araç kullanımı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
kış geliyor, arabam lpgli olduğundan ilk defa tecrube ettiğim yeni yeni şeylerle karşılaştım. Normalde 1 depo gaz ile 280 km şehir içi giderdim, şimdi bu sabah 220 km yol gidebildim. Fakat kontak açtığımda hava sıcaklı 10 derece idi. Soğuk havalarda depo kapasitesinde değişkenlik olabiliyor mu? Henuz depoyu doldurmadım. Normalde 25 litre gaz alıyor. Bu koşullarda 25 litre gaz ile 220 km yol gitmiş görünüyorum. Bu oldukca yüksek bir tüketim. Lpgli araçların kışın kullanımında dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir. Emektar lpgci arkadaşlar tecrubelerini paylaşırsa sevinirim.

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
Sabah almaya özen gösterin gazın yoğunluğu açısından. Siz unutmamışsınızdır ama gaz filtresine de özen gösterin, normal bakım gibi.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bu bütün akaryakıtlar için geçerli gece geç saatlerde veya sabah erkenden almaya çalışın. Yüksek devirlerde çok yaktığı gibi çok düşük devirlerde kullanımda da yakıt tüketimi artacaktır. Arkadaşların dediği gibi lpg filtresi bakımına ve lpg ayarına da dikkat edin.

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
38
istanbul
Bende bir sene lpg'li araç kullandım. Son bahar kış aylarına göre yazın 50-60 km daha uzun mesafe gittim. Ben soğuk-sıcak farkından diye düşünüyordum ama bazı internet sitelerinde 'dökme gaz' yorumları okudum, hak vermiyorum da değilim.

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
38
istanbul
Sanayide kullanılan yanıcılığı daha düşük gaz imiş ama tam hatırlamıyorum yazılanları, google araştırması yapmam lazım tekrar :)

fatihabali

Elit Apaçi
8 Eyl 2016
77
33
970
39
ANKARA
S
Bu bütün akaryakıtlar için geçerli gece geç saatlerde veya sabah erkenden almaya çalışın. Yüksek devirlerde çok yaktığı gibi çok düşük devirlerde kullanımda da yakıt tüketimi artacaktır. Arkadaşların dediği gibi lpg filtresi bakımına ve lpg ayarına da dikkat edin.
Sıvı ve gazların yoğunluğu sıcaklık arttıkça artar bu sebeple yakıt almak için soğuk saatleri seçerseniz daha fazla yakıt almış olursunuz. Ayrıca soğuk havalarda sıralı sistemler benzine geçerken motorun ısınması da uzun süreceğinden benzini biraz daha fazla tüketecektir.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
valla kontağı çevirip, devam ediyorum.
Kışın evet biraz fazla yakar ama yazın da klimadan dolayı fazla yakar. Sonuçta olay tamamen sağ ayakta. Tek depo ile 230km gittiğimi de bilirim, 400km gittiğimi de.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
valla kontağı çevirip, devam ediyorum.
Kışın evet biraz fazla yakar ama yazın da klimadan dolayı fazla yakar. Sonuçta olay tamamen sağ ayakta. Tek depo ile 230km gittiğimi de bilirim, 400km gittiğimi de.

Gazı hangi firmadan alıyorsun. Opet ve Shell alıyorum ama, Opet sanki çabuk bitiyor gibi geliyor.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
ben opet 1 kere aldım, bir daha da almadım. hem performans, hem de tüketim hoşuma gitmemişti.
%95 oranla shell'den gazı alırım. sadece sıkıştığım durumlarda falan total'den alırım. Başka yerden gaz almışlığım daha yoktur.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Marka olarak Shell'i uzun süre kullandım tabi istasyona göre farklı firmalarla anlaşmaları oluyor. Fakat aracımı satmadan önce uzun bir süre Cezayir'den gelen 93 oktanlı Milangaz kullandım satarken de depoda bu marka vardı. Tavsiye ederim fiyatı ucuz ve kaliteli M'oil istasyonlarından alabilirsiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım