1. Foruma kayıt olmak için tıklayın !

Klima Açılınca Rölantide Devir Dalgalanması

Konu, 'DIY (Do It Yourself/Kendin Yap)' kısmında İstanbullu tarafından paylaşıldı.

 1. İstanbullu

  İstanbullu Panpa

  Kayıt:
  8 Eylül 2016
  Mesajlar:
  7.433
  Beğenilen Mesajlar:
  10.849
  Marka:
  Hyundai
  Merhaba
  Bir çok arkadaşımın başına geldiği gibi benimde başıma gelen bu hadise pratikte çözümü basit bir durumdur. Benim kendi arabamda da bu gün başıma gelen, Daha önceki tecrublerimle çözdüğüm bu sorunu anlatmak isterim.
  Sabah erken saatlerinde motorum 12 derece hava sıcaklığında kontak açıp, ortalama 70 km hızla çalıştığım yere ulaştım. Aracımı güneş altında açık alana park ettim. Akşam mesai bitimi cayır cayır yanan direksiyon verdiği irilti ile, hışımla kontak anahtarını sokar sokamaz çevirdim. i10 gibi bir araba kullanıyorsanız, bilgisayara çalışırken reset atmak gibi bir şeyi , aracınıza açılışı beklemeden marşa basarak yaşatıyorsunuz. Ecu kendine gelmeden marş yiyen motor %30 ihtimalle P0121 , %10 ihtimalle ise P0638 hatası verecektir.
  Bu iki hatada ecu ile doğrudan ilişkili olan gaz kelebek acuatöründen gelecektir.

  Gaz kelebeği hava sıcaklığına bakılmadan orantısız açılması veya açılmaması neticesinde, aracın ekranında arıza ışığı yanacak akabinde motor güvenli moda geçip, gaz yemeyecektir.

  Bu durum sebebiyle arabayı tekrar stop edip, iki dua okuyup tekrar çalıştırdığınızda motor ecu gaz kelebeğini fabrika standart ayarlarına getirip çalıştıracak, fakat 35 40 km sürmeden o ekrandaki arıza ışığını söndürmeyecektir. Bundaki maksat kullanılan koşullara motorunuz ayak uydurup en iyi gaz kelebek ayarını yapıncaya kadar sizi tetikte tutmak olmalı .

  Gene bu gün bu hadise yaşayınca akabinde bütün bu ayarlar yapılıp set edildikten sonra, motora birde klimayı dayayınca motor gene feleğini şaşırıp rölantide devir dalgalanması şeklinde karşınıza çıkıcaktır.  En üste anlatığım durum belki her arabada yaşanmıyordur ama, klima açılınca arabanın kendini ayarlaması için gerekli zamanı tanimayan yada arabanın kendini ayarlamasını umarken lpg yi kapatmayan arkadaşlar var ise, ecu kendini toparlaması zaman alacaktır.

  Ben burda arabayı en yalın haliyle çalıştırıp, (benzinde kullanmayı kasttettim) Ecu'nün klimanaın devreye girmesi ile artan motor yüküne göre rölantiyi ayarlamasını sağladım. Bu şekilde arac kendini terkarar programladıktan sonra tekrar lpg geçiş yapıp aracı gözlemledim.

  Sizde aynı sorunları yaşıyorsanız, arabanızın gaz teli yok ve drive by wire bir sistem kullanıyorsa, bu çözüm sizdede işe yarayacaktır.
   
  erkal99, Samed M. ve Cenk bunu beğendi.
 2. motorsinann

  motorsinann Panpa

  Kayıt:
  10 Eylül 2016
  Mesajlar:
  2.369
  Beğenilen Mesajlar:
  9.354
  ecunun kendini ayarlaması diye bir olay yok abi, araçlarda genellikle kontak açıldığında yakıt pompası devreye girer hee bazı istisnalar var eski vag araçlarında sürücü kapısı açılınca devreye giriyor vs fakat genellikle kontağa bağlıdır, bizim elimizin hızı 0 ve 1 lerden oluşan yazılımdan daha hızlı değildir :)
   
  TuncYcl, bt ve by bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş