Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Öncelikle herkese merhaba, çoktandır kayıptım :)
Bizim octide klima sorunumuz var biraz, sizlere danışmak istedim.
Geçen sene klima gazı bitmişti zaten ve babam da sanayide rastgele bir yerde klima gazını doldurmuştu ama geçen sene de pek verimli değildi bu sene hiç hiç iyi değil.
Malum araba siyah olduğu için güneş altında piştiği zaman arabaya bindiğimde en soğuğa alsam dahi araba belirli bir mesafe (ki bu mesafe bayağı uzun) ilerleyene kadar soğutmuyor. Bayağı bayağı sıcak hava üflüyor.
Şimdi sorum, klima gazları arasında çok kalite farkı olur mu? Nerde değiştirmeliyim? Kaliteli olduğunu nasıl anlarım? Veya başka bir sorun olabilir mi?
Teşekkür ederim şimdiden :)

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Klima gazları arasında kesinlikle kalite farkı oluyor, nasıl anlaşıldığını bilemiyorum ama ucuz olanlarda buzdolabı gazı basıyorlar ve çok kısa sürede etkisi kayboluyor. İçindeki gazı komple boşalttırıp yeni gaz konulması gerekir.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Araba eski araba, bir yerlerinden klima gazı kaçırmış olabilir. Kışın hiç çalıştırılmadıysa çökme etkisi eski arabalarda daha net olabilir. Gazlar arasında kalite farkı olur mu hiç bilmiyorum.
Edit: Bir de polen filtresini her zaman taze tutmakta fayda var.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Klima gazları arasında kesinlikle kalite farkı oluyor, nasıl anlaşıldığını bilemiyorum ama ucuz olanlarda buzdolabı gazı basıyorlar ve çok kısa sürede etkisi kayboluyor. İçindeki gazı komple boşalttırıp yeni gaz konulması gerekir.
Peki kaliteli gazı nerelerde buluruz? Servisi yada Bosch car servise gibi yerlerde mi doldurayım?
Araba eski araba, bir yerlerinden klima gazı kaçırmış olabilir. Kışın hiç çalıştırılmadıysa çökme etkisi eski arabalarda daha net olabilir. Gazlar arasında kalite farkı olur mu hiç bilmiyorum.
Edit: Bir de polen filtresini her zaman taze tutmakta fayda var.
Her iki radyatör de 1.5 yıllık da abi kaçak olur mu acaba?
Kışın da hiç çalıştırmadım valla klimayı, sadece fan işte sıcak üflesin diye.
Polen filtresini değişecem zaten desadece o etki edecek kadar değil gibi sanki

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Benimde merak ettiğim bir konuydu takipteyim :) Fiat Sesimi Duy İndirim Bekliyorum Serviste Klima Bakımı İçin :D

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Peki kaliteli gazı nerelerde buluruz? Servisi yada Bosch car servise gibi yerlerde mi doldurayım?

Sanayide iyi bir klimacıda bile olur. Ben 21 yaşında arabama en son 2 yıl önce klima gazı doldurdum, tabi 2 yıl önceki gibi değil fakat hala iyi soğutuyor. Eski gazı boşaltılıp yenisinin eklenmesine 100 tl gibi bir ücret ödemiştim belki işe yarar fiyat kıyaslarken.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Sanayide iyi bir klimacıda bile olur. Ben 21 yaşında arabama en son 2 yıl önce klima gazı doldurdum, tabi 2 yıl önceki gibi değil fakat hala iyi soğutuyor. Eski gazı boşaltılıp yenisinin eklenmesine 100 tl gibi bir ücret ödemiştim belki işe yarar fiyat kıyaslarken.

Ben en son fiyat aldığımda 150 demişlerdi adana euromaster michelin servis :D

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Şöyle bir bilgi vereyim babam bu konulardan anladığı için şuana kadar hiç bir arabamıza klima bakımı yaptırmadık sistemin asla açılmaması gerektiğini söylüyor babam herhangi bir problem olmadığı sürece. Yılda bir kez polen filtresi değişimi yeterli olacaktır klima sistemi için. Sistem açılırsa sürekli gaz yenilenmesi gerekmeye başlıyor çoğu zaman.

2001 yılında aldığımız civic'imize 2015 yılında satana kadar asla ısrarlara rağmen klima bakımı yaptırtmadık sadece polen filtresi değişimi yaptık satarken kliması yeni aldığımız arabalarımızdaki kadar etkili çalışıyordu.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şöyle bir bilgi vereyim babam bu konulardan anladığı için şuana kadar hiç bir arabamıza klima bakımı yaptırmadık sistemin asla açılmaması gerektiğini söylüyor babam herhangi bir problem olmadığı sürece. Yılda bir kez polen filtresi değişimi yeterli olacaktır klima sistemi için. Sistem açılırsa sürekli gaz yenilenmesi gerekmeye başlıyor çoğu zaman.

2001 yılında aldığımız civic'imize 2015 yılında satana kadar asla ısrarlara rağmen klima bakımı yaptırtmadık sadece polen filtresi değişimi yaptık satarken kliması yeni aldığımız arabalarımızdaki kadar etkili çalışıyordu.

Üff be 1 senede 1 filtre mi ben senede 20 kez değiştiriyorum :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Klima gazları arasında kalite farkı arabayı soğutmayacak kadar olur. Zaten adam akıllı bir yerse gazı basmadan kaçak kontrolü yapmaları lazım. Bizim önceki Passatta 1 sezon ne yaptıysak soğutamayıp sonraki sezon farklı yerde gaz bastırdığımızda 3 sezon çıkarmıştı başka bi tamir-bakım yapmadan. Kötü gaz klima bozuk diye düşündürür yani. Bir de düzgün gaz bastıktan sonra kışın 2-3 haftada bi klimayı soğuk modda çalıştırsanız bi 3-5dk klima için daha iyi olur gaz yalan olmaz

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kışın klimayı çalıştırmayan var mı ki ? :D

Aracın içindeki buğulanmayı sadece klimayla kısa vakitte çözebiliyorsunuz , hatta ince buzlanmayı bile :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Kaçak sadece radyatör civarından olmaz ki, klima gazı basılan yer en yüksek kaçak ihtimali olan yerdir. Bahsettiğim kaçak da öyle tekte bakılıp anlaşılacak seviye değil, yavaş yavaş "eksiltme" :)
@petrich doğru söylüyor, kapalı devre sistem bir kere açıldığı zaman artık her yıl bakım ister.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Yorumlar için teşekkür ederim, fikir oluşmaya başladı bende :)
Ay başında servise gideyim bir, ilk başta kaçak kontrolüne baksınlar o zaman dediğiniz gibi, komple boşaltıp denesinler. Filtreyi falan da değişirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım