1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
Başlıkta belirttiğim gibi arkadaşlar. Teype bluetooth modülü lehimledim sorunsuz çalışıyor ancak lehim becerime pek güvenmediğim için araç başında yokken kısa devre olur yanar falan diye korkuyorum. Teybin sigortası var ek olarak teyp arkası kablolarda da 2 tane sigorta var. Yinede merak ediyorum kontak kapalı araç kilitliyken teypte elektrik olur mu?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
Beğeni puanı
20,821
Marka
Skoda
arabasına göre değişiyor olabilir ama bugüne kadar hangi arabaya bindiysem anahtarı takmadan teybi açabildim. Benim arabada teybin elektriğini açıp kapamak için düğme var öyle bi sistem yapabilirsiniz isterseniz. Hafıza kablosunu ayırıp kalan gücü düğmeye bağlarsanız sıkıntısız kullanırsınız

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
@Sirius @Toprak38

Teybi aracı aldiğimda bağlamıştım. Sadece kontak yarımken çalışıyor kontak kapalıyken açılmıyor. Buna göre elektrik yok diyebiliriz değil mi?

Bluetooth modulunun elektriğini usb portundan aldım zaten, taş çatlasa 5V'dur telefonu şarja taktığımda %90 dolum için 8 saat gösteriyordu yakacak kadar sorun olmaz sanırım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
İnfazcı
Yönetici
Admin
Beğeni puanı
60,306
Marka
Opel
@Sirius @Toprak38

Teybi aracı aldiğimda bağlamıştım. Sadece kontak yarımken çalışıyor kontak kapalıyken açılmıyor. Buna göre elektrik yok diyebiliriz değil mi?

Bluetooth modulunun elektriğini usb portundan aldım zaten, taş çatlasa 5V'dur telefonu şarja taktığımda %90 dolum için 8 saat gösteriyordu yakacak kadar sorun olmaz sanırım.
Doğrudur, çalışmaz. Ama o tür güvenmediğiniz bir bağlantıyı almanız hoş olmamış :)

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
Doğrudur, çalışmaz. Ama o tür güvenmediğiniz bir bağlantıyı almanız hoş olmamış :)
Teşekkürler içimi rahatlattınız sürekli pencereden kontrol ediyordum. Module güveniyorum 2 senedir evdeki ses sistemimde kullandım bir sorun çıkartmadı. Ben kendime güvenmiyorum daha çok :) umarım temiz lehimleyebilmişimdir.

alfhonso

Hakan BIÇAK
İnfazcı
Yönetici
Admin
Beğeni puanı
60,306
Marka
Opel
Teşekkürler içimi rahatlattınız sürekli pencereden kontrol ediyordum. Module güveniyorum 2 senedir evdeki ses sistemimde kullandım bir sorun çıkartmadı. Ben kendime güvenmiyorum daha çok :) umarım temiz lehimleyebilmişimdir.
yani siz bu derece şüpheli yaklaşınca ben daha da şüpheli bakıyorum anlıyorsunuzdur umarım :D

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
yani siz bu derece şüpheli yaklaşınca ben daha da şüpheli bakıyorum anlıyorsunuzdur umarım :D
Ya komplike bir şey değil aslında. Yeşil kablolar teyp panelindeki play pause tuşuna lehimledim o tuşa basarak btyi açıyorum, kırmızı siyah usb portuna lehimli, çalışmaz belki boşa aux kablo kesmeyim diye fazla olan mikrofon kablosunuda aux soketine sağ sol şekilde lehimledim. Mikrofon kablosu olduğundan herhalde sadece 2 tane hoporlar çalışıyor :) Onuda yarın aux kablosuyla değiştireceğim umarım düzelir.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
Beğeni puanı
22,589
Marka
Toyota
Olur ya da olmaz marka modele göre değişir

stan

Rahmi Tanır
Panpa
Beğeni puanı
4,965
Marka
Alfa Romeo
Bildiğim kadarı ile her teypte 2 farklı besleme oluyor.

Birisi direkt kontağa bağlı ve teybin genel elektrik beslemesi için kullanılıyor.

Diğeri de teybe devamlı besleme veren ve saat ve benzeri ayarlarını hafızada tutmasını sağlayan düşük akım çekilen kontak.

Şöyle düşünün, aküyü sökünce teyp saati sıfırlanır, teyp kodu girilmesini ister. Ama kontak aç kapa yapıldığında böyle bir şey olmaz.

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
Bildiğim kadarı ile her teypte 2 farklı besleme oluyor.

Birisi direkt kontağa bağlı ve teybin genel elektrik beslemesi için kullanılıyor.

Diğeri de teybe devamlı besleme veren ve saat ve benzeri ayarlarını hafızada tutmasını sağlayan düşük akım çekilen kontak.

Şöyle düşünün, aküyü sökünce teyp saati sıfırlanır, teyp kodu girilmesini ister. Ama kontak aç kapa yapıldığında böyle bir şey olmaz.
Teyp kapalıyken BT açmayı denedim açılmadı. Demek ki yeterli akım yok. Bu senaryoda yanmaz herhalde.

babayimben

Enes
Profesör
Beğeni puanı
1,140
Marka
Mercedes
Gidin bir elektrikciye voltmetre ile baglanti yaptığınız yerleri ölçsün bence. Nolur nolmaz az akim çekiyordur ama bu sefer de aküyü bitirir...

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
Şimdi mikrofon kablosunu aux kablo ile değiştirdim ama hala 2 hoparlör çalışıyor :/ boşa gitti o kadar uğraş sökeceğim sanırım.

1987EP

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
573
Marka
Volkswagen
Gidin bir elektrikciye voltmetre ile baglanti yaptığınız yerleri ölçsün bence. Nolur nolmaz az akim çekiyordur ama bu sefer de aküyü bitirir...
Dediğiniz oldu sanırım hocam. Bugun 2 kez akü bitti şu an yine marş basmıyor tık tık ediyor kalıyor. İnşallah sorun bluetoothtur. Söktüm bakalım yarın diğer araçtan takviye yapıp deneyecepim.