Konu Dışı, Emlak Piyasası, Ne zaman ev sahibi olacaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Beyler, zamanında 2013 yılı haziranında 135 bin tl aldığım evin şu an 280,000 tl olduğunu öğrendim. Biz 2 kardeşiz, ve bize 2 ev daha lazım. Ev almak istediğimde görüyorumki, zamanında babam için 5 yıl vade ile aldığım evi şimdi alamiyırum. 2013 yılından bu güne maaşımızda da hatırı sayılır bir artış olsada gecim maliyeti artığı için bu tip bir eve girmek son derece maliyetli geliyor.
Babam kira ödeme derdinden kurtulurdun diyor ama, kaba saba hesab edince, 10 yıl kredinin faizi ile 17,7 yıl evimin kirasını ödeyebiliyor iken ev almakda hiç mantık bulamıyorum.
Fakat beni kimse dinlemediği için ev almaya mecbur bırakılıyorum. Çeşitli acıtasyonlar ve duygu sömürüleri ile beni sürekli pompalıyorlar ama hayla aklım mantığım 200 bin kredi cekip 10 yıl köle hayatı çekmeyi göze alamiyor.
Ben 2 senede eşimi bulup evlenmiş baba olmuş bir adamım, ilerde 10 senede neler neler olur kim bilir.

Şimdi soruyorum, konusunda uzman arkadaşlara, Biz nezaman ev sahibi olabiliriz. 34 yaşında bu insana nasıl tavsiyelerde bulunursunuz.
Ayrıca Babamın Ünalan Emar dibinde bir evi var. Oldukca eski. O ev için ne yapmalıyım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Aynı şekilde, babamların tam karşısındaki ev satılık. Bu yaz 245 bin tl para istediler. Ben bu parayı ödeyemem dedim.
Bir ay sonra ev 280 bin istediler, "Zamanında almadın" diyerek başımın etini yediler.
Şimdi 300 bin istiyorlar. Aile resmen beni tekme tokat dövecekler. İki günde bir lafı geçiyor, ayar oluyorum.
Bu ev 3 senedir boş, 3 senedir, kimse alamaıyor. Buna rağmen ay ay değeri artıyor.
Basit bir apartman dairesi 3+1 ev.
Çıldıracam. O zaman çulsuzdum, şimdi Allahtan bir arabam var, oda piyasanın en ucuzu. Sanıyorlarki 35000 tl lik arabayla tüm o kredileri ödeyeceğim. .
Allahım sen bana yardım et.

cingoz debriyaj

Panpa
Destekçi
8 Eyl 2016
559
1,118
2,520
23
Marka
Zirai Traktör
Aynı şekilde, babamların tam karşısındaki ev satılık. Bu yaz 245 bin tl para istediler. Ben bu parayı ödeyemem dedim.
Bir ay sonra ev 280 bin istediler, "Zamanında almadın" diyerek başımın etini yediler.
Şimdi 300 bin istiyorlar. Aile resmen beni tekme tokat dövecekler. İki günde bir lafı geçiyor, ayar oluyorum.
Bu ev 3 senedir boş, 3 senedir, kimse alamaıyor. Buna rağmen ay ay değeri artıyor.
Çıldıracam. O zaman çulsuzdum, şimdi Allahtan bir arabam var, oda piyasanın en ucuzu. Sanıyorlarki 35000 tl lik arabayla tüm o kredileri ödeyeceğim. .
Amin :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

Amin abi, benzer durum bende de var. 20 25 liraya araba alacağım diyorum duyan herkes araba alacağına 130 140 liraya apart al diyor. yav ben evli barklı değilim yarın evlencem barklancam hep masraf hep masraf o evi ben kaç sene vadeli kaç lira ödemeli alacağım maaşı ona mı bağlayayım diyorum bekarsın yatırım yap diyolar. Ağzı olan konuşuyor abi sen ekonomi bakanından daha fazla hesabını kitabını bilen adamsın, Allah kolaylık versin

ilhan55

Profesör
12 Eyl 2016
1,250
3,043
3,720
Bir evi maksimum 4 yıl içindeki birikimim ile alabiliyor isem alırım.Aksi halde bana dünya faiz ile 10 yıl (20 yıl krediden bahsediliyor şu aralar)bir beton yığınına çalışıp müteahhit leri zengin etmek mantıksız geliyor.Birde ben işletmeci olmamdan ötürü bir evin satış bedeli kira bedelinin 400 kat üzerinde ise evi almak yerine kirada oturur eve vereceğim kuru parayı işime yatırım yapmakta kullanır,kirada oturduğum evin kirasını bedavaya getirebilirim.Yaptigim yatırım kâr kalır.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Anladığım kadarıyla aynı sorunları yaşıyoruz. Bence ev almak zorunda bırakılanlar olarak bir dernek kuralım. öncelikle şu karikatürü koyarak başlayayım:

Etrafım "ev bark sahibi ol" diyen insanlarla dolu. şu an oturduğum eve aidat dahil 750 tl kira ödüyorum. yazın 2 yılı tamamlamış olacağım burada. bu eve girerken baskıları "birikmişim yok" diyerek savuşturmuştum. 3 ay önce arabamın kredisi bitip yaklaşık 75bin gibi bir meblağ çıkarabileceğimi gördüklerinde başıma üşüşüp tekrar ataklarını sıklaştırdılar. Oturulabilecek bir ev almak için minimum 300bin vermem gerekiyor. peşinatı da öyle böyle 100bin çıkarsam, 200bin kredi çekmem gerekiyor. eşim de çalıştığı için kendimi zorlayıp 5 sene Auschwitz şartlarında yaşayıp borcu kapatacak şekilde kredi hesaplasam bile en uygun geri ödemem 280bin civarına dayanıyor. yani alacağım eve (o paraya sıfır ev alamayacağım için) yapacağım masraflarla birlikte neredeyse 400bin TL ödemiş oluyorum!

Öte yandan şu an oturduğum eve aylığı 700'den hesaplarsan yıllık 8400 lira kira ödüyorum. Burada "boşa" harcadığım rakam buyken insanlara fazladan ödeyeceğim 80bin TL'lik faiz rakamı nedense "boşa" gibi gelmiyor! Aytek gibi şartlanmışlar "ev bark sahibi ol" diye. Babam da kayınpederim de aynı sağlı sollu ataklarla yardırıyorlar. 3 senelik evliliğim boyunca bu güne kadar atakları Muslera edasıyla savuşturdum ama bundan sonra ne yaparım bilmiyorum.

Kesin olarak bildiğim bir gerçek var: 80 bin TL masraf edilip yapılmış bir daireye 400bin TL vermeyeceğim. Geçen gün bir müteahhit le konuştum, Kartal'da Karlıktepe Mahallesinde bir inşaata başladığını, bundan öncekilerin daha topraktan satıldığı halde bunda yaprak kımıldamadığını söyledi. Şu sıralar tüm çakal mütahitler aynı şekilde zırlıyorlar. Bence ev almaya zorlananlar olarak birleşirsek mütahitlerin direncini kırıp zafere ulaşabiliriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Anladığım kadarıyla aynı sorunları yaşıyoruz. Bence ev almak zorunda bırakılanlar olarak bir dernek kuralım. öncelikle şu karikatürü koyarak başlayayım:

Etrafım "ev bark sahibi ol" diyen insanlarla dolu. şu an oturduğum eve aidat dahil 750 tl kira ödüyorum. yazın 2 yılı tamamlamış olacağım burada. bu eve girerken baskıları "birikmişim yok" diyerek savuşturmuştum. 3 ay önce arabamın kredisi bitip yaklaşık 75bin gibi bir meblağ çıkarabileceğimi gördüklerinde başıma üşüşüp tekrar ataklarını sıklaştırdılar. Oturulabilecek bir ev almak için minimum 300bin vermem gerekiyor. peşinatı da öyle böyle 100bin çıkarsam, 200bin kredi çekmem gerekiyor. eşim de çalıştığı için kendimi zorlayıp 5 sene Auschwitz şartlarında yaşayıp borcu kapatacak şekilde kredi hesaplasam bile en uygun geri ödemem 280bin civarına dayanıyor. yani alacağım eve (o paraya sıfır ev alamayacağım için) yapacağım masraflarla birlikte neredeyse 400bin TL ödemiş oluyorum!

Öte yandan şu an oturduğum eve aylığı 700'den hesaplarsan yıllık 8400 lira kira ödüyorum. Burada "boşa" harcadığım rakam buyken insanlara fazladan ödeyeceğim 80bin TL'lik faiz rakamı nedense "boşa" gibi gelmiyor! Aytek gibi şartlanmışlar "ev bark sahibi ol" diye. Babam da kayınpederim de aynı sağlı sollu ataklarla yardırıyorlar. 3 senelik evliliğim boyunca bu güne kadar atakları Muslera edasıyla savuşturdum ama bundan sonra ne yaparım bilmiyorum.

Kesin olarak bildiğim bir gerçek var: 80 bin TL masraf edilip yapılmış bir daireye 400bin TL vermeyeceğim. Geçen gün bir müteahhit le konuştum, Kartal'da Karlıktepe Mahallesinde bir inşaata başladığını, bundan öncekilerin daha topraktan satıldığı halde bunda yaprak kımıldamadığını söyledi. Şu sıralar tüm çakal mütahitler aynı şekilde zırlıyorlar. Bence ev almaya zorlananlar olarak birleşirsek mütahitlerin direncini kırıp zafere ulaşabiliriz.

Yeni muslera hamlesi olarak ülke siyasetindeki belirsizlikler ve ekonominin ne derece kötü durumda olduğu ile ilgili bi sunum yapabilirsin, gayrimenkul fiyatları nirvana yapmış halde bu da güçlü bi argüman :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Yeni muslera hamlesi olarak ülke siyasetindeki belirsizlikler ve ekonominin ne derece kötü durumda olduğu ile ilgili bi sunum yapabilirsin, gayrimenkul fiyatları nirvana yapmış halde bu da güçlü bi argüman :)
bingo! bu malesef kontrpiyede kalıp golü yemek oluyor. bu atakları yapanlar zaten ekonominin tüm nükleer silahları yenen tank gibi, ucuna taramalı bağlanmış bonba gibi birşeyler kadar güçlü olduğunu sanıyorlar! kafalar bu şekil:

bonba_gibi_bi%C5%9Fey_atal%C4%B1m.jpg

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
bingo! bu malesef kontrpiyede kalıp golü yemek oluyor. bu atakları yapanlar zaten ekonominin tüm nükleer silahları yenen tank gibi, ucuna taramalı bağlanmış bonba gibi birşeyler kadar güçlü olduğunu sanıyorlar! kafalar bu şekil:

bonba_gibi_bi%C5%9Fey_atal%C4%B1m.jpg

Zuhahahahah bu çok iyiydi Allah sabır versin ne diyeyim siyasi argümanları koz olarak kullanıyorlarsa ikna etmen oldukça zor :D

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben şöyle bir teori filizlendirdim kendi kafamda, en azından benim açımdan denedim %100 çalışıyor. 25 seneyi doldurup emekli olduğumda Allah ömür verirse eşimle birlikte alacağımız emekli ikramiyeleriyle zaten iyi kötü kafamızı sokacak bir ev alırız memleketimizde, onda sıkıntı yok.

Zaman kesinlikle İstanbul'da ev alma zamanı değil, orası net bir şekilde ortada.Onun yerine elde olan birikmişle kendi memleketlerimizde 110-130bin bandında yeni, kiraya verilebilecek evler almak mümkün. Oralardan bir ev alıp kirasını da değerlendirerek bir süre daha birikim kasmak mantıklı olabilir. Bu şekilde hem böyle çalkantılı bir dönemde evsiz kalmamış oluruz, hem de ilerde sular durulduğunda onu satıp daha farklı atılımlar yapmak mümkün olabilir.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bizde şuanki süreç şöyle ilerliyor.

Babam emekli aylığı,
Babamın çalışma maaşı,
Kardeşimin maaşı
Benim maaşım
Eski evin Kiraası

Bunlar hepsi bir havuz içinde, bu havuzdan 3 tane kredi ödeniyor. Okadar büyük bir mebla var ortada ama geçinmek için 1500 tl zar zor kalıyor.

Alinin arabasının kredisi
Alinin Ev ikinci kredisi
Baba ev kredisi
Baba ev geçimi
Ali Ev geçimi

Bütün bu borçlar, 3 kişinen geliri ile ödeniyor. Ara ara eşimin maaşıda tırtırklanıyor. Sağ olsun geçen aylarda kredi kartımı kapattı.

Biz daha ufacık arabanın kredisini ödemekte sıkıntı yaşarken, birde ev borcuna nasıl gireyim.
Ayda 400 lira ödemekte zorlanıyorum, eşimle beraber ayda 3200 tl kredi ödemesi nasıl yapacam.

Şu an beni kurtaran bankaların bana en fazla 180 bin kredi verebiliyor olması. Oda olmasa sıcmıştım. bile bile kredi notumu 1600 lerden 1300 lere düşürdüm. İyikide oldu.

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Her evin değeri artıyor da o fiyatları veren var mı ona bakmak lazım. Eskisi gibi değil piyasa. 15 temmuz sonrası kampanyalar olmasaydı Emlak Konut geçen yılki satışının altında kalacaktı. Aynı şekilde toki bu yıl geçen yıldan daha fazla konut sattığı kaldı karı azalmış ve eldeki konut stoğu artmış. Sokak muteahhitlerine baksaniz hepsi kan aglar ama ucuza ev asla satmaz, beter olsunlar. 100.000 e mal olan bir eve 400.000 vermek hiç mantikli gelmiyor bana. Bana sorarsanız şu an ev almak yerine parayı başka yere yatırmak daha mantıklı.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
3 kişinin ve eve giren paranın miktarını duysanız, bana küfür edersiniz arkadaşlar.
Varlık içinde yokluk çekiyorum. İnanın altıma 2017 Nissan X-trail çekerdim o para bana kalsa.

ilhan55

Profesör
12 Eyl 2016
1,250
3,043
3,720
Hanıma "Memlekete gidelim, 30 dönüm tarla var, hayvancılık yaparız diyorum" Sen beceremezsin diyor. Köyde ne işim var diyor :(
Pılını pırtıyı topla doğru memlekete 30 dönüm ne demek? Tarımda yaparsın.Herseyi ithal ediyoruz zaten buğday,arpa, mısır yapsan dünya para kazanırsın.Hayvan besiciliği biraz pis iş ama istanbulun kahrından misli misli iyidir ve iyi para var.Guzel traktörünü felanda alırsın bir iki hasat yaptıktan sonra kendine müstakil ev bile yaparsın.İleride bir sahil şehrinden bir yazlık da alırsın bakarsın keyfine..30 dönüm tarlan var ve İstanbul'da maaşlı çalışıyorsun..Bana garip geldi.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Yani kira ödeyince eline bir şey geçmeyecek kredi çekip kira bedeline yakın bi aylık tutardan taksit yaptırabilirseniz karlı olur

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba
Beyler, zamanında 2013 yılı haziranında 135 bin tl aldığım evin şu an 280,000 tl olduğunu öğrendim. Biz 2 kardeşiz, ve bize 2 ev daha lazım. Ev almak istediğimde görüyorumki, zamanında babam için 5 yıl vade ile aldığım evi şimdi alamiyırum. 2013 yılından bu güne maaşımızda da hatırı sayılır bir artış olsada gecim maliyeti artığı için bu tip bir eve girmek son derece maliyetli geliyor.
Babam kira ödeme derdinden kurtulurdun diyor ama, kaba saba hesab edince, 10 yıl kredinin faizi ile 17,7 yıl evimin kirasını ödeyebiliyor iken ev almakda hiç mantık bulamıyorum.
Fakat beni kimse dinlemediği için ev almaya mecbur bırakılıyorum. Çeşitli acıtasyonlar ve duygu sömürüleri ile beni sürekli pompalıyorlar ama hayla aklım mantığım 200 bin kredi cekip 10 yıl köle hayatı çekmeyi göze alamiyor.
Ben 2 senede eşimi bulup evlenmiş baba olmuş bir adamım, ilerde 10 senede neler neler olur kim bilir.

Şimdi soruyorum, konusunda uzman arkadaşlara, Biz nezaman ev sahibi olabiliriz. 34 yaşında bu insana nasıl tavsiyelerde bulunursunuz.
Ayrıca Babamın Ünalan Emar dibinde bir evi var. Oldukca eski. O ev için ne yapmalıyım.
aga ünalan daki ev için dönüşümü bekle. Acaip rant bölgesi. Ayak direyip son dk.da satın satacaksanız.
Türkiye'nin ekonomisini kaç yıldır ayakta tutan sektör inşaat sektörü. Bu inşaat sektörüne ulaşım ve teknik altyapı inşaatları da dahil. Haydi yollar bir şekilde ya devletten, ya milletten bir şekilde gelir getiriyor. Ama gayrimenkul piyasası balonunun gittikçe düşen alım gücü nedeniyle bir yerde patlayacağı kesin. Hatta son zamanlarda s.o.s. vermeye başladı bile. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bu piyasada binlerce sıfır dairenin alıcı bulamadan çürüyeceği muhtemel.
Ayrıca sektörün kısmen içerisinde olan biri olarak söyleyebilirim ki, son yıllarda kentsel dönüşüm furyasına yamyam gibi giren çakal müteahhitlerin bazılarının inşaat kalitesine hiç güvenmiyorum. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde öngörülen (yarın bile olabilir) büyük bir İstanbul depremi, 10-20 yıl gibi uzun vadeli ve ortadirek bütçesi için büyük olan bu yatırım düşünüldüğünde göze alınamayacak bir risk faktörü olarak duruyor.
Kaldı ki, şu anda ev almak, ileride öngörülen piyasa durgunluğunda ayak bağı haline gelir. Olası bir iş veya özel nedenlerle düzen değişikliği gündeme gelirse -ki koşulları bu kadar değişken olan ülkede uzun vadeli plan yapmamak gerektiğini yıllar önce öğrendim- evinizi elden çıkaramayabilirsiniz.

Bence bir süre daha kirada nispeten hareket özgürlüğünüz ile yaşamaya devam edin.

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
690
1,845
Marka
Renault
eskiden emekli olan biri emekli ikramiyesiyle ev alabiliyordu ama şimdilerde en kötü sıfır daire 200binden başlıyor.ülkemizde alım gücünü mahvettiler.büyüklerimizde haliyle birikim olsun evin olsun diye düşünüyor.ben evi satıp o parayla dolar alayım 1 haftada 2yıllık kiramızı çıkarırız diyorum yok başını sokacak ev olsun diye diye ket vuruluyor annem tarafından.devir ev alma devri değil malesef.sen 10 yıl borca gir ama o süre içinde iş garantin yok.taksit aksat faiz binsin ödeyemezsende icra vs.sonuçta böyle ev olmaz olsun konumuna geliniyor.
benim görüşüm ev almak yerine arsaya yatırım yapıp 5 yıllık bekleme sonrası mütehaitle anlaşıp karşılığında 1-2 ev almak daha mantıklı.tabi arsanın konumuna göre verilen sayı değişir ama kredi olayından daha mantıklı geliyor bana

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım