Kuş pislikleri en pratik nasıl çıkar?

TrigerKayışı

Atakan
Düz Yol Gazcısı
26 Haz 2021
33
14
195
26
Sarıyer
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar merhabalar, füme rengi arabanın üzerine kuşlar pislemiş yine. Bu konuda da çok tecrübem olmadığı için ilk başta mikrofiberle silmeye çalıştığımda çok ufak bir dairesel kılcal çizik oluştu. Sanırım önce bir şampuanla köpükle yumuşatıp sonra yavaşça miktofiberle çıkarmam lazım fakat bu dışkı bir tane değil ki. Bir tane kaputta bir tane tavanda başa çıkamıyorum. Bir tanesini çizmeden çıkarttım etle tırnak gibi yapışmış biraz izi kaldı çıkarttıktan sonra. Güneşte de kalınca iyice yapışıyor boyaya yok böyle bir şey yahu. Bu organik atıklardan kurtulmanın pratik ve uygun bir yolu yok mu? Yoksa illa profosyonel ürün mü kullanmam gerek?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşlar merhabalar, füme rengi arabanın üzerine kuşlar pislemiş yine. Bu konuda da çok tecrübem olmadığı için ilk başta mikrofiberle silmeye çalıştığımda çok ufak bir dairesel kılcal çizik oluştu. Sanırım önce bir şampuanla köpükle yumuşatıp sonra yavaşça miktofiberle çıkarmam lazım fakat bu dışkı bir tane değil ki. Bir tane kaputta bir tane tavanda başa çıkamıyorum. Bir tanesini çizmeden çıkarttım etle tırnak gibi yapışmış biraz izi kaldı çıkarttıktan sonra. Güneşte de kalınca iyice yapışıyor boyaya yok böyle bir şey yahu. Bu organik atıklardan kurtulmanın pratik ve uygun bir yolu yok mu? Yoksa illa profosyonel ürün mü kullanmam gerek?
Reçine çözücüler var kullanılabilir , öncesinde ise cila yapılabilir:)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Çözüm konusunda çok bir şey söyleyemem ama, kuşların pislediği yere arabayı bırakmamayı tercih ederim.

Okul bahçesinde ağaç altında kaldığında vs. Bu durumlar olabiliyor. Arabayı en kısa zamanda yıkamaya çalışıyorum. Kuşların beslendiği besinlerin içeriğinden dolayı asidik bir özelliğe sahip oluyor. Bu da boyaya zarar veriyor.
Kuş pisliğini arabanın üzerinde bırakmayayım, hemen temizleyeyim derken kuru kuruya mikrofiber bez ile ovalarsanız bu sefer de çizikler oluşturararak zarar vermiş olursunuz. Bir kağıt havlu veya peçeteyi, tercihen selpak mendili su ile ıslatarak temizlemek de güzel bir alternatif olabilir.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Hızlı Cila ile yumuşatıp bezle çok kaportaya değdirmeden hafifçe bastırarak almak en güvenli çözüm. Ama kökten çözümü; Arabayı yıkamak ve kuş pisleme riski olmayan yerlere park etmek 😅

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Sıcak su (musluğun sıcak tarafından akan su, eğer suyu kaynayan bir demlikten alacaksanız biraz soğuk suyla sıcaklığı azaltabilirsiniz, direkt kaynar su boyaya zarar verebilir diye dökmüyorum).
Sıcak suyu üzerine dökün, bir bezle bastırmadan pisliği alın sonra o bölgeyi durulayın. Yeterli gelmediyse daha fazla su dökün.

Kuş pisliğinden kaçmam pek mümkün değil (ağaç altı olmasa bile geliyor), mecburen sık sık temizliyorum. En rahatı tabii ki yeni yaptığında temizlemek ancak o zamanı geçtiyse aceleyle kuru kuruya temizlemeye çalışmaktansa sonradan bu söylediğim sıcak su yöntemini denemenizi öneririm.

Son düzenleme:

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Branda kullanıyorum tavsiye ederim. Sadece kuş pisliği değil, reçine,polen gibi yapışkanlara da işe yarıyor. Özellikle havalar sıcakken ağaçlar reçine atma eğiliminde oluyor

TrigerKayışı

Atakan
Düz Yol Gazcısı
26 Haz 2021
33
14
195
26
Sarıyer
Marka
Volkswagen
Branda kullanıyorum tavsiye ederim. Sadece kuş pisliği değil, reçine,polen gibi yapışkanlara da işe yarıyor. Özellikle havalar sıcakken ağaçlar reçine atma eğiliminde oluyor
Brandanın sıcak havalarda kaportaya yapışma ya da nemlendirme durumu oluyor mu? Trendyol'dan yorumlara baktım birkaç kişi boyaya ufak zararlar verdi gibi yorumlar yapmış.

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
@TrigerKayışı Ben pamuklu ama çok sıkı bir kumaştan, hayvani sert ve uzun lastikleri olacak şekilde yapan bir brandacı buldum.
Fatih İMÇ tarafında var bol bol. Su geçirecek bir malzeme ama toz kir vs geçirmeyecek diye umuyorum.İnternetten 200tl civarına 2 tane alıp dandikliğinden ve kullanışsızlıklarından dolayı attım. Bunu 500e yaptırdım ama eldiven gibi oturuyor, rüzgardan çıkma ihtimali de yok gibi.

Son düzenleme:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Auto Finesse Finale yüzey temizleyici.
Bagajın bir kenarına bezle beraber sıkıştırın, pratik çözüm için yeterli olur.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,384
2
3,008
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Tecrübeyle sabittir ki bu işin en temizi kesinlikle sıcak sudur. Mikrofiber bezi pisliğin üstüne koyup sıcak suyu döküp 5-10sn bekleyin ve silin. Direkt çıkıyor. Başka hiçbir şeye gerek yok.

MustafaR.

Asfalt Kurutucu
8 Şub 2019
24
28
645
İzmir
Marka
Toyota
Kimyasal birşey kullanmaya gerek yok ıslak bir bezi veye süngeri pisliğin üzerinde biraz bekletin. Pislik yumuşadıktan sonra bastırmadan silerek çıkartabilirsiniz.
Ayrıca pisliği fazla bekletmeyin. Ne kadar çok bekelrse boyada iz bırakma ihtimali aynı düzeyde yükselir

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
sıcak su ama kaynar değil.. sadece sıcak su..

düzenli wax atarsanız kurumuş dahi olsa kuş pislikleri yıkama sırasında suyu görünce akıp gidiyor. sıcak suyada gerek kalmıyor. altta ton farkıda kalmıyor.

TrigerKayışı

Atakan
Düz Yol Gazcısı
26 Haz 2021
33
14
195
26
Sarıyer
Marka
Volkswagen
sıcak su ama kaynar değil.. sadece sıcak su..

düzenli wax atarsanız kurumuş dahi olsa kuş pislikleri yıkama sırasında suyu görünce akıp gidiyor. sıcak suyada gerek kalmıyor. altta ton farkıda kalmıyor.
Yeni yeni hızlı cila kullanmaya başladım ( Sonax ), suda bir kayganlık yapıyor ama kuş atıklarında da ileride yapar mı bilemiyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım