LED Far Hakkında

uralmb

Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2017
2
1
245
Dostlar selam,

Aracımda halojen mercekli far bulunmakta ve aydınlatmasından memnun değilim. Farları da tekrar ayarlattım ama çok bir şey değişmedi. Ben de değişim için internette biraz araştırma yaptım.

Öncelikle far yıkama olmadığı için zaten xenon kullanılamıyor bildiğim kadarıyla, muayeneden de geçmiyor -ki zaten xenon taktırmak istemiyorum. Ama aynı far boyutunda LED far ampullerinin olduğunu gördüm. Onunda farklı ışık şiddetinde olanları mevcut.

Asıl sormak istediğim bu LED far ampullerini kullanan arkadaş var mı ? Hangi özellikte led kullanıyorlar ve memnunlar mı ?

Şu an internette bulduğum en fazla ışık şiddeti Photon: 5400lm şiddet ve 6000K renk. Bunu aldığımda biraz olsun iyileşme olur mu ? ya da tavsiye ettiğiniz bir yer-ya da led markası modeli var mıdır ? Tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yanlışım yoksa led ampullerin volt ve watt değerleri aracın kaldırabileceğinden daha yüksek oluyor. Bu değerlerin yüksekliği aracın farlarının içinin erken kararıp ömrünü bitirmesine, sigorta attırma ve elektriksel problemler verme gibi sorunlara neden olabiliyor. Standart güç çıkışı 55w 12v olarak belirlenmiştir halojen araçlarda. Alacağınız ürünün ne kadar güç istediğine bir bakın, 60-80-100watt ( değişebilir ) civarı olabiliyorlar ve bunun aracınıza zarar verme olasılığı yüksek.

Edit : Sizin söylediğiniz led ampulün watt değerini bulamadım. Ama 55 watt değerinden daha düşük güç tüketen led ampuller de mevcutmuş. Tabii bunların aydınlatma performansı ne derece iyidir direkt kullanan birine sormak gerek.

Son düzenleme:

onurcicek

Profesör
8 Eyl 2016
399
371
1,295
En güzeli kaliteli halojen alıp devam etmek, valla sislere mavi boyalı sarı ampul aldım içini eritti attı bilginize, güç değerleri neyse aynısı olsun

mfs1907

Profesör
18 Eyl 2016
112
154
1,235
İstanbul
Marka
Hyundai
Hocam aynı sorundan ben de müzdaribim uzunlar halojen ve güçsüz , acaba duy değişmeden aynı watt bi led ampul alınabilir mi? Uyar mı yani kısaca? (Aydınlatma farkı olmasa da istiyorum çok yavaş şimdikiler en azından tepki süresi kısalır.) Bilenler cevap verirse sevinirim.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Hocam bu Photon'lar iyi hoş güzel görünüyor ama karşıdan gelenler için durum nasıl onu merak ediyorum ben.

uralmb

Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2017
2
1
245
@CenkGs Amacım zaten tesisatı zorlamamak. 3600 lümenlik olanlar ortalama 35 Watt, 55 watt'lık olanı biraz daha iyi aydınlatır diye tahmin ediyorum.

@onurcicek Halojen için de öylesine bir ampul alıp takmamak lazım, philips ve osram'lar var orjinal ile aynı değerlere sahip ve kısmen uzun ömürlü olan.

@mfs1907 Söylediğim ledler zaten ampul yuvası değişmeden ve extra bir gereç duymadan takılan cinsten. Örnek olması açısından:

@bedirhan. Kısa farlar reflektör değil mercek, o yüzden zaten karşıdan gelen ve önde giden araç sürücüleri için problem yaratacağını sanmıyorum. Zaten led takınca göz alıyorsa halojende de direk göze geliyor demektir ki o zaman da far ayarı şart.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tesisatı zorlamadığınız taktirde led ampuller sizi memnun edecektir zaten.
Benim merak ettiğim bir konu var; led ile xenon ampuller benim bildiğim beyaz ışık veriyorlar. Mercekli olduğunu varsayarsak Xenon ampulle muayeneye girince yükseklik ayarı ve far yıkama isterlerken, neden led ile sadece yükseklik ayarı istiyorlar merak ediyorum.

dilara34

Düz Yol Gazcısı
28 Kas 2017
3
2
245
Photon xenon ürününü kullanıyorum muayenede bir sıkıntı yaşamadım 2 yılda garantisi
mevcut tavsiye ederim

mfs1907

Profesör
18 Eyl 2016
112
154
1,235
İstanbul
Marka
Hyundai
@mfs1907[/USER] Söylediğim ledler zaten ampul yuvası değişmeden ve extra bir gereç duymadan takılan cinsten. Örnek olması açısından:
.
Dediğiniz gibiyse mantıklı fakat kafama takılan bir yer var. Bu ledlerin arkasında aşırı ısınmayı engellemek için dağıtıcılar var. Bu dağıtıcılar o küçük yerde işlevini doğru düzgün yapabilecek mi? Çünkü sonrasında erimiş far kapağı görmek istenecek son şey bence.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Kimsenin gözünü almasın diye deneme amaçlı uzunlara led aldım çok memnun kaldım. Şimdi de sıra kısalara geldi. Normalde insanların gözünü almasın diye fara mercek mi taksam diye bile düşünüyordum ama bu ürünün ışığı dağıtması neredeyse halojenle bire bir aynı gözüküyor. Kısalarda denerken bagajda halojenleri de tutacağım olur da birinin gözünü alırsa hemen değiştirir satarım nasıl olsa Türkiye'de satılan ürünler saçma sapan pahalı.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Kimsenin gözünü almasın diye deneme amaçlı uzunlara led aldım çok memnun kaldım. Şimdi de sıra kısalara geldi. Normalde insanların gözünü almasın diye fara mercek mi taksam diye bile düşünüyordum ama bu ürünün ışığı dağıtması neredeyse halojenle bire bir aynı gözüküyor. Kısalarda denerken bagajda halojenleri de tutacağım olur da birinin gözünü alırsa hemen değiştirir satarım nasıl olsa Türkiye'de satılan ürünler saçma sapan pahalı.
Mazallah arabanızın boyasından dolayı güneşi yansıtıp birinin gözünü alırsa boyatmayı düşünmeyin...

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Mazallah arabanızın boyasından dolayı güneşi yansıtıp birinin gözünü alırsa boyatmayı düşünmeyin...
İyi olur valla hafiften güneş yanığı vardı komple boyalı olur çiçek gibi binerim :D şaka bir yana gerçekten karanlık, tek şerit gidiş dönüşü olan ışıksız yoldan geçiyorum her gün ve her retrofit xenon istisnasız gözümü kör ediyor bu konuda gerçekten hassasım.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Tüm sorulara kesin cevap vereyim.
1- led gaz deşarjlı olmadığı için muayeneden geçiyor sorun yok.
2- kısalarda devamlı yanacak led ise fanlı model tercih edin
3- 55w gücünde aydınlatıyor ancak ledler watt olarak daha düşük değerler çekiyorlar. O yüzden tesisat ile ilgili sıkıntı olmaz.
4- mercekleriniz halojen olduğu için sorun olmaz. xenon takarsanız da göz almaz ancak halojen mercekler daha düşük ısıya göre dizayn edildiği için xenon takılırsa kararma yapar. led sorun olmaz.
5- mercekli olduğu için odaklanma sorunu yaşamazsınız düzgün takılırsa. duvara karşı takılıp çizgi yatay ve düz olduğunda sabitlenmeli. dik takılırsa eğer çizgisi tutmayıp karşıdan gelenin gözünü alabilir.
6- 5000k ışık renginden daha üstünü almayın. ideali aslında 4300k dır. 6000k lar çok beyaz olduğu için yağmurlu havada hiç bir şey göstermez.

Son düzenleme:
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Tüm sorulara kesin cevap vereyim.
1- led gaz deşarjlı olmadığı için muayeneden geçiyor sorun yok.
2- kısalarda devamlı yanacak led ise fanlı model tercih edin
3- 55w gücünde aydınlatıyor ancak ledler watt olarak daha düşük değerler çekiyorlar. O yüzden tesisat ile ilgili sıkıntı olmaz.
4- mercekleriniz halojen olduğu için sorun olmaz. xenon takarsanız da göz almaz ancak halojen mercekler daha düşük ısıya göre dizayn edildiği için xenon takılırsa kararma yapar. led sorun olmaz.
5- mercekli olduğu için odaklanma sorunu yaşamazsınız düzgün takılırsa. duvara karşı takılıp çizgi yatak ve düz olduğunda sabitlenmeli. dik takılırsa eğer çizgisi tutmayıp karşıdan gelenin gözünü alabilir.
6- 5000k ışık renginden daha üstünü almayın. ideali aslında 4300k dır. 6000k lar çok beyaz olduğu için yağmurlu havada hiç bir şey göstermez.
Faydalı bilgi. Ss aldım

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Philips Racing Vision kullanıyorum. Standart halojenlere göre aydınlatması bariz fazla. Led almadan önce düşünün derim

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Philips Racing Vision kullanıyorum. Standart halojenlere göre aydınlatması bariz fazla. Led almadan önce düşünün derim
Hocam bende Xtreme vision %130 modeli var ve çok memnunum. Racing vision bildiğim kadarıyla benim kullandığım ürünün bir üst versiyonu ve %150 olarak geçiyor. Xtreme vision'lardan biri patlarsa racing vision'a geçmeyi düşünüyorum. Üründen gerçek anlamda memnun musunuz ?

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Hocam bende Xtreme vision %130 modeli var ve çok memnunum. Racing vision bildiğim kadarıyla benim kullandığım ürünün bir üst versiyonu ve %150 olarak geçiyor. Üründen gerçek anlamda memnun musunuz ?
xtreme vision almaya niyetlendiğim sıralarda bu yeni çıkmıştı. direk bunu aldım. memnunum fakat xtreme vision hiç denemediğim için ona göre ne kadar farklıdır yorum yapamam

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,768
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
xtreme vision almaya niyetlendiğim sıralarda bu yeni çıkmıştı. direk bunu aldım. memnunum fakat xtreme vision hiç denemediğim için ona göre ne kadar farklıdır yorum yapamam
Eyvallah hocam. Hiç bir kullanıcıya denk gelemediğim için memnunum ya da değilim gibi bir kullanıcı tecrübesi alamamıştım. Memnunsanız, xtreme vision'dan sonra bu modeli deneyebilirim. Zaten racing vision da üst versiyon bir ürün. Benim şuan kullandığımdan daha kötü olmaz. Çok teşekkürler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım