Lpg li araca Çelik yüzük

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Herkese merhabalar. Bu Çelik yüzük muhabbetini özellikle @sinan abi önerdi. Araştırdım benim arabaya herkes çok öneriyor. Lpg varsa Subap yuvalarına çelik yüzük çaktır aşınma yapmasın diyen çok internette. Bugün de yaklaşık 30 40 yıldır usta olan babamın bir arkadaşına gittik. Gerek yok düşündüğün gibi bir fark olmayacak ve yarım motor yaptırma parası gidecek dedi. Bir iki gaz ayarı yaptırdı gönderdi. Siz ne düşünüyorsunuz bu Çelik yüzük hakkinda? Bu arada aracim 90 model Taunus GLS

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Sinan abinin Taunus'u 2.0 mıydı yoksa daha büyük hacimde miydi?Bir de arabayı fazla zorlayıp zorlamamakla alakalı aslında, eğer zorlayacaksanız ileride bozulacak motor masrafından kurtarabilir ama öbür türlü bilemedim.Bu arada çelik yüzük hakkında bir bilgim yok afaki konuştum.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Afr ayarı yaptır, kafan rahat olsun.
Çelik yüzük içinianladığım kadarı ileiüst kapak açılacak. Zaten subabları yesen yine üst kapak açılacak.

Yani üst kapağı açtırmaya peşinenppara verme derim. Sağlıklı ayarla kuşlanırsan zaten subablara bir şey olmaz, üstkapak açtırma işçiliğini de hiçhödememiş olursun. Olur da, subablara 2 yıl sonra bişi olursa, üst kapak işi için cebinden çıkacak para tombala olur, ama bu senaryo düşük ihtimallidir.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Sinan abinin Taunus'u 2.0 mıydı yoksa daha büyük hacimde miydi?Bir de arabayı fazla zorlayıp zorlamamakla alakalı aslında, eğer zorlayacaksanız ileride bozulacak motor masrafından kurtarabilir ama öbür türlü bilemedim.Bu arada çelik yüzük hakkında bir bilgim yok afaki konuştum.
2.0di da onda lpg yoktu. Bende lpg olduğu için önerdi sanırım :)
Afr ayarı yaptır, kafan rahat olsun.
Çelik yüzük içinianladığım kadarı ileiüst kapak açılacak. Zaten subabları yesen yine üst kapak açılacak.

Yani üst kapağı açtırmaya peşinenppara verme derim. Sağlıklı ayarla kuşlanırsan zaten subablara bir şey olmaz, üstkapak açtırma işçiliğini de hiçhödememiş olursun. Olur da, subablara 2 yıl sonra bişi olursa, üst kapak işi için cebinden çıkacak para tombala olur, ama bu senaryo düşük ihtimallidir.
Afr ayarı dediğin karbüratör ayarı mi abi ? Bugün gaz ayarını rolantiyi ayarlarken sordum karbüratör ayarına gerek var mı diye yok güzel dedi. Bi tur at gel gaz ayarı düşükse az açayım dedi o kadar

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese merhabalar. Bu Çelik yüzük muhabbetini özellikle @sinan abi önerdi. Araştırdım benim arabaya herkes çok öneriyor. Lpg varsa Subap yuvalarına çelik yüzük çaktır aşınma yapmasın diyen çok internette. Bugün de yaklaşık 30 40 yıldır usta olan babamın bir arkadaşına gittik. Gerek yok düşündüğün gibi bir fark olmayacak ve yarım motor yaptırma parası gidecek dedi. Bir iki gaz ayarı yaptırdı gönderdi. Siz ne düşünüyorsunuz bu Çelik yüzük hakkinda? Bu arada aracim 90 model Taunus GLS
Valla Sinan makine mühendisi adam. Üstüne üstlük bir de eski Taunus sahibi. Motorun sağlam yönlerini ve güçlendirme isteyen zayıf yerlerini bu forumda muhtemelen en iyi o bilir. Ben olsam sözüne güvenirim :)
Ayrıca usta tevzi makarası, distribütör kapağı, buji ve buji kablosu degiselim daha rahat yürür araba dedi.
Bu parçaların hepsinin farklı farklı ekonomik ömürleri oluyor. Hepsinin birden vadesi dolduysa tabii ki değiştirmek gerekir. Ama daha rahat yürür diye bir şey yok. Araba halihazırda bu parçaların sıkıntısı nedeniyle zor yürüyorsa ancak o zaman "değişelim de rahat yürüsün" denebilir.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Valla Sinan makine mühendisi adam. Üstüne üstlük bir de eski Taunus sahibi. Motorun sağlam yönlerini ve güçlendirme isteyen zayıf yerlerini bu forumda muhtemelen en iyi o bilir. Ben olsam sözüne güvenirim :)

Bu parçaların hepsinin farklı farklı ekonomik ömürleri oluyor. Hepsinin birden vadesi dolduysa tabii ki değiştirmek gerekir. Ama daha rahat yürür diye bir şey yok. Araba halihazırda bu parçaların sıkıntısı nedeniyle zor yürüyorsa ancak o zaman "değişelim de rahat yürüsün" denebilir.
Benim usta yanlış yapmaz abi. Babamla 20 25 yıllık bir geçmişleri var ankarada başlayıp Antalya'da devam eden ve şuanda Didim'e gelen bir dostluk. Çelik yüzük deyince yüzü eksidi boşver olum manyak mısın yarım motor yapma parası harcarsin bir fark da olmaz dedi. Ama çok istiyorsan Isparta'da birine yollarım o halleder dedi. Bir de antalya ya gidince ara da sana bir şanzıman aldirayim dedi. Öyle bir adam yani her yönden beni düşünür :D

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
2.0di da onda lpg yoktu. Bende lpg olduğu için önerdi sanırım :)

Afr ayarı dediğin karbüratör ayarı mi abi ? Bugün gaz ayarını rolantiyi ayarlarken sordum karbüratör ayarına gerek var mı diye yok güzel dedi. Bi tur at gel gaz ayarı düşükse az açayım dedi o kadar

AFR ayarı, benzindeki değerlerin okunup LPG ye uyarlanmasıdır kabaca. @stan ' ın bahsettiği AFR ayarını bende yaptırdım. Aracım 1.25 fiesta. Valla alt devirler olsun, üst devirlerdeki silkeleme olsun hiç birisi kalmadı. Zaten amaç aracı benzin değerleriyle aynı değerlerde yürütmek olduğundan işin ehli birisi yaparsa güzel sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca benim aracım sürekli buji yani ateşlemede problem yaratıyordu. Bununla birlikte tekleme problemi ortaya çıkıyordu. Bu sorun da şuanlık ortadan kalktı. taunusta nasıl bir sonuç verir bilmiyorum.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Afr ayarı beyinli enjeksiyonlu arabalarda oluyor diye düşündüm ben de. Karbüratör lu arabada usta kafasına göre yapıyor diye düşündüm. Farklı şeylerden bahsediyorsak bilmiyorum ama tekleme falan gibi problemler yok şuanda. Gerci zaten afr ayarı bizim arabaya yapılmıyor olsa soylemezdiniz bu araştırayim

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Afr ayarı beyinli enjeksiyonlu arabalarda oluyor diye düşündüm ben de. Karbüratör lu arabada usta kafasına göre yapıyor diye düşündüm. Farklı şeylerden bahsediyorsak bilmiyorum ama tekleme falan gibi problemler yok şuanda. Gerci zaten afr ayarı bizim arabaya yapılmıyor olsa soylemezdiniz bu araştırayim
karburatör detayı ben kaçırmışım, kusura bakma. dediğin gibi karburatörde beyin üzerinde bir enjeksiyon haritasına müdahale olmayacağından pek bir manası olmaz.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
LPG her türlü problem, çelik yüzükten ziyade çelik subap takıyorlar ama bu sefer kapak iyi olunca vakum yapıp sekmandan yağ çekip yakıyor çelik subap takabilirsin ama gömlekte ki aşınmalar ne olacak :) taunus da bu kadar düşünme en baba bir kapağı 1000 liraya jilty gibi yaparsın oda kim bilir kaç sene gider

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
LPG her türlü problem, çelik yüzükten ziyade çelik subap takıyorlar ama bu sefer kapak iyi olunca vakum yapıp sekmandan yağ çekip yakıyor çelik subap takabilirsin ama gömlekte ki aşınmalar ne olacak :) taunus da bu kadar düşünme en baba bir kapağı 1000 liraya jilty gibi yaparsın oda kim bilir kaç sene gider
Ustamla konuştum. Çelik yüzük yarı motor yapma parası alır dedi. Motor falan yersen bastan toplarken çelik yüzük isini yaparız dedi. Bakalım bekliyoruz

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
çelik yüzük çelik subap iyi güzel hoş ama taunus bu, hiç gerek yok. Karbüratörlü zaten sıkıntı yok. Ustanın dediği gibi motor yapılacak durumda olursa + bi masraf olsa da çelik yüzük işini yaparsın. Ancak çelik yüzük yoksa atıyorum 3 sene gidecekse motor çelik yüzükle 4 sene 5 sene gider ama o kadar süre içinde sen arabayı satarsın :)

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
çelik yüzük çelik subap iyi güzel hoş ama taunus bu, hiç gerek yok. Karbüratörlü zaten sıkıntı yok. Ustanın dediği gibi motor yapılacak durumda olursa + bi masraf olsa da çelik yüzük işini yaparsın. Ancak çelik yüzük yoksa atıyorum 3 sene gidecekse motor çelik yüzükle 4 sene 5 sene gider ama o kadar süre içinde sen arabayı satarsın :)
Ben arabayı satmam abi maneviyati var :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım