AÇIK Makyajlı VTEC2 mi ? 2005 316i standart mı ?

Grimgund

Efecan Bayram
Takipçi
20 May 2022
4
0
10
28
Türkiye
Marka
Honda
Merhabalar,

İşe her gün araç ile gidip gelmekteyim.
Günlük olarak 110 km yol yapıyorum. 10km'si şehir içi 100km uzun yol.
Bütçe 190k-200k arası

Aklımdaki 2 araç;
Honda Civic 1.6 VTEC Makyajlı kasa (VTEC2)
1590cc 110hp 1100kg C Segment
BMW 316i Standart 2005
1590cc 116hp 1350kg D Segment

Aracı LPG ile kullanacağım.
LPG ile BMW motorları çabuk arıza yaptığı gibi bir söylenti var bu doğru mu ?
2 araç arasında 250kg fark var bu hem yakıt hem hızlanma hemde yokuş çıkarken ne kadar fark yaratır ?
2 araçta yaşı gereği yüksek kilometrelerde motor yaptırmak gerekirse hangi araç ortalama ne kadara mâl olur ?
Belirtilen fiyatlardaki Hondalarda fazla Hasar kaydı oluyor, elden çıkarmak sorun olmaz mı ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
LPG'yi genel olarak tavsiye eden biri değilim ama herhangi bir BMW'yi lpg'ye bulaştırmanızı kesinlikle tavsiye etmem. 1 yıldan uzun süre kullanıp arıza yapmadan elden çıkarmazsanız, yakıt kârınızı sanayide misliyle çıkartacağından emin olabilirsiniz.
316, benzinli kullanımda bile çekişte yetersiz kalmasıyla biliniyor. Sanırım @dthhasan daha iyi bilgi verebilir bu konuda.
Honda'nın Türkiye'de bir garip hayran kitlesi var. Hasar kayıtsız olarak alacağınız araba, 3 farklı araçtan toplanmış çıkabilir. Satarken de pertten çevirme olmasını pek sorun etmezler. Fiyatı bir tık düşük tutarsanız havada kaparlar, tramerine kazasına filan bakmazlar bile =)

Grimgund

Efecan Bayram
Takipçi
20 May 2022
4
0
10
28
Türkiye
Marka
Honda
LPG'yi genel olarak tavsiye eden biri değilim ama herhangi bir BMW'yi lpg'ye bulaştırmanızı kesinlikle tavsiye etmem. 1 yıldan uzun süre kullanıp arıza yapmadan elden çıkarmazsanız, yakıt kârınızı sanayide misliyle çıkartacağından emin olabilirsiniz.
316, benzinli kullanımda bile çekişte yetersiz kalmasıyla biliniyor. Sanırım @dthhasan daha iyi bilgi verebilir bu konuda.
Honda'nın Türkiye'de bir garip hayran kitlesi var. Hasar kayıtsız olarak alacağınız araba, 3 farklı araçtan toplanmış çıkabilir. Satarken de pertten çevirme olmasını pek sorun etmezler. Fiyatı bir tık düşük tutarsanız havada kaparlar, tramerine kazasına filan bakmazlar bile =)
Teşekkürler.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Sanırım iki sakıncalı durum var..

Birincisi yaşı ileri bir BMW ... potansiyel masraf odağı olacak bir araç... bunun ötesinde adından öte bir yararıda olmayacak... 3.16 gitmeyen bir ara.. hani insanın canını sıkacak şekilde gitmeyen, bu sebepten dolayı gaza daha çok oturulan ve haliyle de yakan bir araç .. ve hem yaşı .. hem hayran kitlesi de göz önüne alınarak temiz bulunması çok zor olacaktır....

Civic vtec2 konusunda yaş ve olası kaza durumları dışına çok sakıncalı bir durum yok .. ilk arabamdı 2005 Civic Vtec2, güzel zamanlarımız olmuştu .. uzun yolda baş şişmesi dışında güzel arabaydı .. Alması zor (mantık dışı rakamlar istenebiliyor), satması kolaydır... zamanında LPG takan arkadaşımda olmuştu . kısa vadede sorun yaşamamıştı ...

Bu iki araç arasına kalsam, düşünmeden Civic alırdım.

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
222
349
1,085
29
ankara
Marka
Ford
adamlar temiz bir vtec2 ye neredeyse golf 6 parası isteyecek. piyasası çakal tayfa yüzünden aşırı şişti. iki araç da hor kullanılan araçlar. ikisinin de eşit kondisyonda olduğunu varsayarsak ben düşünmeden e46 alırım. bmw nin dönemine göre yaptığı en iyi araçlardan birinden bahsediyoruz. varsın çok gitmesin. vtec2 de günümüz şartlarında bakarsak uçmuyor sonuçta.

not: temiz kondisyonda bir araç bulamıyorsanız ikisini de almayın derim. toyota corolla falan düşünebilirsiniz. temizi piyasada çok daha fazla...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
adamlar temiz bir vtec2 ye neredeyse golf 6 parası isteyecek. piyasası çakal tayfa yüzünden aşırı şişti. iki araç da hor kullanılan araçlar. ikisinin de eşit kondisyonda olduğunu varsayarsak ben düşünmeden e46 alırım. bmw nin dönemine göre yaptığı en iyi araçlardan birinden bahsediyoruz. varsın çok gitmesin. vtec2 de günümüz şartlarında bakarsak uçmuyor sonuçta.

not: temiz kondisyonda bir araç bulamıyorsanız ikisini de almayın derim. toyota corolla falan düşünebilirsiniz. temizi piyasada çok daha fazla...

O değilde.. ben de Vtec2 den, Golf6 ya geçmiştim.. Golf 6 TSI, 122hp olandı benim aracım. Maslak Doğuş otodan alıp, TEM e çıktığımda yüzümün aldığı şekli unutamam (düşüki yüzümü görmedim.. ama otomobiller ile ilgili nadir mutluluklarımdandır) .. hani... bence ışık yılı kadar iyi bir araçtı ..

Tabi .. kimse saçmalamasın ... Golf 6 bence başka bir araç ...

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
222
349
1,085
29
ankara
Marka
Ford
O değilde.. ben de Vtec2 den, Golf6 ya geçmiştim.. Golf 6 TSI, 122hp olandı benim aracım. Maslak Doğuş otodan alıp, TEM e çıktığımda yüzümün aldığı şekli unutamam (düşüki yüzümü görmedim.. ama otomobiller ile ilgili nadir mutluluklarımdandır) .. hani... bence ışık yılı kadar iyi bir araçtı ..

Tabi .. kimse saçmalamasın ... Golf 6 bence başka bir araç ...
hocam ben de babamın 2011 impressive mazda 3'ünü kullanıyordum. bir gün can sıkıntısından dod'a gidip 122 tsi dsg test etmiştim. tamam golf 6 rakiplerine göre donanım fakiri bir araçtı fakat o araçtan sonra mazda 3 traktör gibi gelmişti. sessizliği, pürüzsüzlüğü ve iç kalitesi vs bambaşka seviyedeydi. benim görüşüm bu şekilde.

Son düzenleme:

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
596
719
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Kullanım amacına göre 200.000TL'ye kadar alabileceğin en saçma iki aracı bulmuşsun 😁

200.000 TL etmesine hayret ettiğim iki araba.

E46 konusunda 320-328 olsaydı daha da kötü konuşurdum.
Onlar daha da bitik arabalar.

İlla E46 isteniyorsa 316-318 den başka bakmam ben.

1.6 8V VW motorunun olduğu arabalar
(Golf 5 - 6 - Leon 2 - 8P A3) bakabilirsin.
Focus 2'de candır o paralarda.
Astra H'ta epey bulursun.

He D segment istiyorsan mesela Avensis - Accord tam nokta arabalar.

Ya da hepsini boşverip model yılı yüksek ama kilometresi fazla filo işi bir araba en güzeli olur.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Kullanım amacına göre 200.000TL'ye kadar alabileceğin en saçma iki aracı bulmuşsun 😁

200.000 TL etmesine hayret ettiğim iki araba.

E46 konusunda 320-328 olsaydı daha da kötü konuşurdum.
Onlar daha da bitik arabalar.

İlla E46 isteniyorsa 316-318 den başka bakmam ben.

1.6 8V VW motorunun olduğu arabalar
(Golf 5 - 6 - Leon 2 - 8P A3) bakabilirsin.
Focus 2'de candır o paralarda.
Astra H'ta epey bulursun.

He D segment istiyorsan mesela Avensis - Accord tam nokta arabalar.

Ya da hepsini boşverip model yılı yüksek ama kilometresi fazla filo işi bir araba en güzeli olur.
1.6 8v yerine 1.6 16 v baksa daha iyi olur. O donemler vw nin acaba eski motor teknolojisini yerler mi dedigi donem cunku.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
596
719
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
1.6 8v yerine 1.6 16 v baksa daha iyi olur. O donemler vw nin acaba eski motor teknolojisini yerler mi dedigi donem cunku.

İkiside olur :) FSİ olmasın da.
Bu arada otomatik isteniyorsa FSİ da bakılabilir.
Golf 5'lerde FSİ olanlarda tork konvertörlü şanzıman var.
O da sorunsuz ama zincirli. Tek sorunu LPG takılmayan bir 1.6 atmosferik motor olması :)
Bir de tok konvertörlü allaaah.

yybulut

Asfalt Kurutucu
14 Ocak 2018
25
32
645
26
Adana
Marka
BMW
2 yıldır E36 3.16i kullanıyorum. Yaklaşık 15 bini uzun yol olmak üzere 30 bin km civarında kullandım. Karadeniz dağlarına da çıktım, Adana ovalarında da sürdüm. Evet performansı konusunda iyi bir şey söylemek neredeyse mümkün değil ancak sürekli LPG kullanan biri olarak bakım harici sanayi yüzü görmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim.
Performans konusunda yüksek bir beklentin olmadığı sürece temiz bulursan(pek zannetmesem de) düşünülebilir.
Honda ile kıyaslamak için söylemiyorum sadece 3.16i ile ilgili 2005 yerine 97 model bir örneğin uzun süreli kullanıcısı olarak tecrübelerimi paylaşıyorum. Evet iyi yürüyor güzel gidiyor şöyle canavar böyle iyi demek isterdim ama herhangi bir 1.6 arabadan farklı bir performans görmeyeceksin. Hatta arkadan çekiş olduğu için güç kaybıyla birlikte daha da azalacak var olan güç.
Ancak bütün bu hantallığına rağmen kendi arabamı yavaş yavaş sürerken aldığım keyfi, güncel ve ortalama güçteki arabalardan almadığımı da çok rahat söyleyebilirim.
Şöyle ki abimin 0-100'ü benim arabama kıyasla 4-5 saniye daha hızlı olan turbolu arabası dururken bile çoğu zaman benim arabamla gezmeyi tercih ediyor.
Muhtemelen daha güncel bir araba almak, daha mantıklı bir seçim olacaktır.
Biz yine sevdamızdan devam :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım