Marka

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce bilindik x markalı bir arabanın test sürüşünü yaptım 1.6 motor dizel 120 beygir 320 tork benimde şuan kullandığım 1.5 motor 120 beygir 300 tork ford Focus bu focus aracı uzun suredir kullanıyorum her ikiside otomatik vites fakat focusa gaza dokunduğum an uçmaya başlıyor x markalı test arabasında gaza köküne kadar basmama rağmen gidiyor fakat focus gibi gitmiyor motor 1.6 tork 320 olmasına rağmen teknik bilgi açısından focustan daha performanslı olması gerekirken çok gerisinde kaldığını gördüm şahsen anlam veremedim sizin düşünceleriniz nedir?

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Dip not : X markalı araçla 170 gördüm ama hızlanisi aktifligi kesinlikle benim sürdüğüm araba gibi değil çok geride

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1.5 tdci 120 hp powershift kombinasyonlu focus'un ilk gaz tepkisi o segmentte ki hiç bir dizel araçta yok. Dizel araçların gaz tepkisi genellikle biraz gecikmeli olur. Yani ilk kalkışı ve hızlanmayı gerçekleştirmek için gazı ezmek gerekir. Tabii şanzıman da ona göre ayarlanmış olur. Focus'un ise fazla hassas. Biraz daha performanslı sürüş için ayarlanmış denebilir. Motor gücüyle falan alakalı bir mevzu değil. Tamamen gaz tepkisinin keskinliği ile alakalı.

Son düzenleme:

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Bir çok araba kullandım konfor süper sürüş berbat ötesi üst segment arabalar hariç ford Focus özellikle 2015 ve sonrası dizel otomatik 120 beygir 300 torklu arabalar gerçekten hakkını veriyor diye düşünüyorum

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
O X model arabada konfor odaklı olduğu için tork konverterli CVT veya AT şanzıman vardır . Maksatıda pakt lastiki gibi gücü gererek ani hızlanmnın önüne geçmek. Konforun kaçmasın .

Şanzımanla pek alakası yok. Passat DSG kullanıyor ancak Focus gibi bir gaz tepkisi yok mesela

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Otomobilin üretim amacıyla alakalı biraz da. Yani focus'u isteyen kitle genelde hareketli sürüşü sevdiği için şanzıman ve gaz pedalı ayarlarını da ona göre yapıyorlar. Trafikte falan dizel otomatik focus'u kullanmak için biraz alışma süreci gerekiyor. Gaz pedalının ayarını kaçıranlar olabiliyor ilk kalkış sırasında. Ama alıştıktan sonra da oldukça atak geliyor.

Mesela aynı kasa focus'ta 1.6 tdci 115 hp manuel versiyonunu kullanıyorum. Powershift'li focus'la benzer kalkış yapabilmem için 1.vitese takıp gazı iyice ezip debriyajdan ayağımı hızlı şekilde çekmem gerekiyor. Hatta bazı zamanlar ilk kalkışta yarım kavramada tutarak gaza yüklenmem bile gerekebiliyor. Bu şekilde otomatik focus'un kalkışına bir nebze de olsa yetişebiliyorum ama yine tamamen yeterli olmuyor. Malum, powershift'in tepkileri ve kavrama ayarı benden daha hızlı ve zamanında.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
X marka aracı Opel veya Fiat olarak düşündüm sayısal değerlerinden ötürü :) Fiat o kadar değildir ama Opel'in gaz tepkilerinin "hey yavrum heey" dedirtecek kıvamda olduğunu iyi bilirim. =) Yanılıyorsam ve başka bir markaysa, muhtemelen gaz tepkisi benzer durumdadır. Ford'ların gaz tepkileri ise gerçekten çok iyi ayarlanmıştır, aracı olduğundan daha seri hissettirir. Gaz pedalı drive-by-wire sistemiyle değil de eski usul telle bağlıymış gibi net tepkiler verir. Powershift şanzımanlarını hiç kullanmadım ama yürümeye çok hevesli bir karakteri olduğu söyleniyor. Yaşadığınız hisler bu yüzdendir.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
İnsanlar boşuna Ford almıyor :) " bir insan neden Ford alır ki " diye düşünen adamlar kullanmadığı için böyle düşünür, Ford'un mühendisliği yüksektir mekanik detaylara takıntılı bir markadır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım