Mazda 323F HB Gösterge düzenlemeleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ferhanakkan

Asfalt Kurutucu
14 Eyl 2016
46
31
595
28
İstanbul
İlk arabamdan kalma birkaç fotoğrafla sizlere eski düzeltmemi sunucam. Mazda 323 f hb 1991 modeldi aracım. Kadranında ışıkların yarısı çalışmıyordu ve yeşildi. Beni ciddi şekilde rahatsız ediyordu. Elimde çok az fotoğraf var bundan dolayı bir kısmını internetten alıp size yaptıklarımı adım adım anlatacağım. İstiyen olursa direkt olarak yardımda edebilirim.

Öncelikle herşeyden önce kadran şu şekilde gözüküyor

Şimdi herşeyden önce arabanın direksiyonunu sökmek gerekiyor. Daha sonra resimde olan plastiği sökmek gerekiyor altından iki vida ile tutuyor. Dediğim plastik şekildeki.

Ardından karşınıza sinyal kolları geliyor arkasında 2 soket var onları çıkardığınızda biraz kendinize doğru çekerseniz sinyal kollarıda direk çıkıyor.

Ardından kadranın etrafını saran lanet plastiği çıkarmaya geliyor sıra. Bu kısımdayken yavaş ve dikkatli yapın zorlamadan çünkü bunlar 323f hb lerin hepsinde kronik sorun çok kolay kırılıyor ve çok pahalıya satılıyor. Bunu sökmek için oklarla belirttiği yerlerde toplam 5 adet vida tutuyor.

Vidaları söktükten hafifçe plastiği kendinize çekin yuvasından biraz çıkacak düz tornavida ile sağ ve solda bulunan far kaldırma modüllerinin klipslerini çıkartın. Bunu yaptıktan sonra plastik çıkmıs olucak. Şu anda kadran karşınızda üst tarafta iki adet menteşe (orta kısmına doğru) ve iki adet sağ ve sol köşesine doğru iki menteşe göreceksiniz. Bunların vidalarını sökünce kadran yerinden kısmen çıkmış olacak.

Burdaki temel kısım 3 adet soket ve 1 adet hız göstergesinin teline bağlı kalacak. Elinizin gecebileceği ufak bir alan olacak sağ ve solda bu boşluklardan sol tarftan 2 sağ taraftan da bir soket çıkartacaksınız. Bunu yaptıktan sonra kadran biraz daha yerinden gevşeyecek. Şimdi sıra hız telinin cıkartmaya klipsi var sertçe basmanız gerekiyor içiniz rahat olsun kolay kolay birşey olmuyor.(Kaputun motor kısmının arka sürücü tarafında söküp te yapabilirsiniz.) o klipsi sökünce sonunda kadran tamamen çıkmış oluyor.

Evet kadranı artık çalışma alanına almış oluyoruz. İlk önce alt ve üste menteşeyi kadrandan söküyoruz. bunu yaptıktan sonra kadranın dış koruma çamını klipslere düz tornavidayla bastırıp çıkartıyorum. Geçmeli o plastiği tutan bir vida yok. Daha sonra kadranın arkasındaki vidaların tamamını söküyoruz. Vidaları sökünce kadranın oturduğu plastik ve arkasındaki devre kağıdı kalıyor.

Haızr sökmüşken plastiği temizlemekte fayda var. Sonrasında ilk yapıcağınız hız,devir ve benzin göstergelerinin üstündeki vidaları söküyoruz, gösterge uçlarını çekip çıakrıyoruz konumlarını işaretleyin ayarı kaçmasın. Kadranın iç mekanizması karsımızda kalıyor. Şimdi fotograftaki plakaları alıp arkasını ince zımparyla zımparalamamız gerekiyor. Yeşil bir tabaka var o beyazlayana kadar.

Yeşil tabakayı yeterince zımparaladığınızı o paletleri ışıga tutunca beyaz gördüğünüzde tamam olacak.

Sıra gösterge uçlarını sprey boyayla boyamanızda.

Bundan sonraki kısımda ise kadranın iç mekanızmasını yerleştirin. Mekanizmayı yerlestirdikten sonra smd led kullanarak içine döseyin ve +,- uç kablosunu dısarda kalıcak şekilde koyun.

bunları yaptıktan sonra kadran plakalarını yerlerine yerleştirin vidalama işlemlerini yapın kadran uclarını yerlerstirin , vidaları takın arka kısımda da ve dıs koruma plastiğini takın.

Şimdi sıra smd ledlerin + ve eksisini takacağınız yere

Bu noktalara lehimleme işlemini yaptıktan sonra ulaşacağınız sonuç şu şekilde:

Eksik resimler için kusura bakmayın kafanıza takılan bir kısım olursa size yardımcı olurum

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,349
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
eline sağlık. göstergeleri farlarından daha iyi ışık verir olmuş :)

ferhanakkan

Asfalt Kurutucu
14 Eyl 2016
46
31
595
28
İstanbul
Birsey olmadi otoparktayken bir cocuk annesiyle geciyordu annesi cocugu birskip telefona sarildi cocukta onume atladi bende o an cocuga birsey olmasin diye frene abanarak cocugun olmadigi tarafa kirdim kolona carptim acemi zamanlarimdi ama allahtan cocuga birsey olmadi arabayi o sekilde sattim on tampon yoktu sol camurluk gitmisti ve far ayaklari kitlenmisti camurluk baskisindan ve kaza demirinden dolayi

predroman

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
32
9
595
İstanbul
Birsey olmadi otoparktayken bir cocuk annesiyle geciyordu annesi cocugu birskip telefona sarildi cocukta onume atladi bende o an cocuga birsey olmasin diye frene abanarak cocugun olmadigi tarafa kirdim kolona carptim acemi zamanlarimdi ama allahtan cocuga birsey olmadi arabayi o sekilde sattim on tampon yoktu sol camurluk gitmisti ve far ayaklari kitlenmisti camurluk baskisindan ve kaza demirinden dolayi
Geçmiş olsun hocam.

mustafa34

Senkromeççi
1 Eyl 2018
1
0
85
Merhaba ferhan aynı kasadan bende de var ve severek kullandığım bir araç.aydınlatma için ledleri nasıl döşedin veya kullandın lütfen yardımcı olabilirmisin?bende istanbulda ikamet ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım