Mazda Mx5 Rf

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Herkese merhabalar, uzun zamandır hayalini kurduğum Mazda Mx5’i geçtiğimiz hafta satın aldım. Her şeyin çok ani geliştiği bu alım süreci ve henüz 1000 km’ye yaklaşan birlikteliğimi sizlere anlatmak isterim.

Geçtiğimiz hafta pazartesi akşam @ihsan İle kafede otururken önümüzde park etmiş bir Mazda Mx5 görmem ve cesaretimi toplamam ile birlikte bu araca artık bende sahip olmalıyım dedim ve aynı akşam malum sitedeki araçlara bakmaya başladım. Ancak sizlerin de bildiği gibi çok uçuk fiyatlar ile karşılaştım.
Mx5 bakarken Alanya’da yaşamam(malum sıcaklar) ve uzun yola sık sık çıkmam sebebi ile Rf modelleri ilk tercihim oldu. Bir sonraki sabah ilk işim ellerinde 0 km araç olduğunu bildiğim Mazda Muğla bayisini aramak oldu. Ellerinde Rf modeli olup olmadığını sordum ve kendilerinde araç olduğunu öğrenmem ile beraber aracı ayırtım ve maddi şartlarımı ayarladıktan sonra Muğla’ya doğru yola çıktım.
WhatsApp Image 2021-12-13 at 20.08.07.jpeg

WhatsApp Image 2021-12-13 at 18.54.18 (1).jpeg

Aracı ayırtmadan önce fotoğraflarına baktığımda rengi konusunda şüphelerim vardı ancak bayiye girip canlı görünce bu şüphelerimde ortadan kalktı ve aracın iç döşeme rengi ise tam istediğim renk olması da beni daha da mutlu etti.
Kendisi 2020 model olup İactive Sense SVP donanıma sahip.
WhatsApp Image 2021-12-07 at 11.48.32.jpeg

Tüm satın alma işlemlerinin bitmesinin ardından Muğla'dan Alanya'ya olan yolculuğum başladı.

Kendisi ile şuan tam bir haftam ve yaklaşık 1000 km dolmak üzere ve kendimi her seferinde onu kullanmak için bahane ararken buluyorum.
Bu kısa birlikteliğimizin ardından edindiğim tecrübeleri sizlere kısaca bahsetmek isterim.
İlk çekincem açıkçası 186 ve 85 kilo olan halim ile araca rahatça sığabilecek miyim oldu. Ancak araca oturunca tam limitlerde de olsa araca sığdığımı ve uzun yolculuğum esnasında beni büyük ölçüde rahatsız etmediğini görünce oldukça rahatladım. Ancak yine de bu araç için olan ve yaklaşık 3cm koltuk alçaltma kitlerinden birine sahip olabilirim ve bu konuda forumda bilgili arkadaşlarımız varsa tavsiyelerinize açığım.
Aracın sürüş karakteri, konforu ve hissettirdikleri zaten Sinan abinin testinde mevcut çok fazla değinmeme gerek yok ve ayrıca henüz bunları anlatabilecek kadar tecrübe edinemedim:). Ancak belki aracın yumuşaklığının bir miktar önüne geçmek için Eibach yay alma fikri var bunu zaman gösterecek.
Birde malum bütün araçlar artık bir servet değerinde olduğu için en yakın zamanda şeffaf kaplama yaptıracağı en azından oluşabilecek ufak tefek çiziklerden korunmak için, umarım hiç ihtiyacım olmaz ama:).
Ben hayalimde ki araca kavuştum umarım siz değerli forum üyeleri de, hayallerini kurduğunuz araçlara en yakın zamanda sahip olabilirsiniz.
WhatsApp Image 2021-12-13 at 18.51.51 (4).jpeg

Şimdilik sizlere bahsedebileceklerim bu kadar biraz uzun bir yazı oldu lütfen kusura bakmayın. Sormak istedikleriniz merak ettikleriniz varsa seve seve cevaplamak isterim. Herkese kazasız, belasız, keyifli sürüşler diliyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Herkese merhabalar, uzun zamandır hayalini kurduğum Mazda Mx5’i geçtiğimiz hafta satın aldım. Her şeyin çok ani geliştiği bu alım süreci ve henüz 1000 km’ye yaklaşan birlikteliğimi sizlere anlatmak isterim.

Geçtiğimiz hafta pazartesi akşam @ihsan İle kafede otururken önümüzde park etmiş bir Mazda Mx5 görmem ve cesaretimi toplamam ile birlikte bu araca artık bende sahip olmalıyım dedim ve aynı akşam malum sitedeki araçlara bakmaya başladım. Ancak sizlerin de bildiği gibi çok uçuk fiyatlar ile karşılaştım.
Mx5 bakarken Alanya’da yaşamam(malum sıcaklar) ve uzun yola sık sık çıkmam sebebi ile Rf modelleri ilk tercihim oldu. Bir sonraki sabah ilk işim ellerinde 0 km araç olduğunu bildiğim Mazda Muğla bayisini aramak oldu. Ellerinde Rf modeli olup olmadığını sordum ve kendilerinde araç olduğunu öğrenmem ile beraber aracı ayırtım ve maddi şartlarımı ayarladıktan sonra Muğla’ya doğru yola çıktım.
Ekli dosyayı görüntüle 37833
Ekli dosyayı görüntüle 37834
Aracı ayırtmadan önce fotoğraflarına baktığımda rengi konusunda şüphelerim vardı ancak bayiye girip canlı görünce bu şüphelerimde ortadan kalktı ve aracın iç döşeme rengi ise tam istediğim renk olması da beni daha da mutlu etti.
Kendisi 2020 model olup İactive Sense SVP donanıma sahip.
Ekli dosyayı görüntüle 37830
Tüm satın alma işlemlerinin bitmesinin ardından Muğla'dan Alanya'ya olan yolculuğum başladı.

Kendisi ile şuan tam bir haftam ve yaklaşık 1000 km dolmak üzere ve kendimi her seferinde onu kullanmak için bahane ararken buluyorum.
Bu kısa birlikteliğimizin ardından edindiğim tecrübeleri sizlere kısaca bahsetmek isterim.
İlk çekincem açıkçası 186 ve 85 kilo olan halim ile araca rahatça sığabilecek miyim oldu. Ancak araca oturunca tam limitlerde de olsa araca sığdığımı ve uzun yolculuğum esnasında beni büyük ölçüde rahatsız etmediğini görünce oldukça rahatladım. Ancak yine de bu araç için olan ve yaklaşık 3cm koltuk alçaltma kitlerinden birine sahip olabilirim ve bu konuda forumda bilgili arkadaşlarımız varsa tavsiyelerinize açığım.
Aracın sürüş karakteri, konforu ve hissettirdikleri zaten Sinan abinin testinde mevcut çok fazla değinmeme gerek yok ve ayrıca henüz bunları anlatabilecek kadar tecrübe edinemedim:). Ancak belki aracın yumuşaklığının bir miktar önüne geçmek için Eibach yay alma fikri var bunu zaman gösterecek.
Birde malum bütün araçlar artık bir servet değerinde olduğu için en yakın zamanda şeffaf kaplama yaptıracağı en azından oluşabilecek ufak tefek çiziklerden korunmak için, umarım hiç ihtiyacım olmaz ama:).
Ben hayalimde ki araca kavuştum umarım siz değerli forum üyeleri de, hayallerini kurduğunuz araçlara en yakın zamanda sahip olabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 37832
Şimdilik sizlere bahsedebileceklerim bu kadar biraz uzun bir yazı oldu lütfen kusura bakmayın. Sormak istedikleriniz merak ettikleriniz varsa seve seve cevaplamak isterim. Herkese kazasız, belasız, keyifli sürüşler diliyorum.
Forumdan birilerinin hayallerine ulaştığını görmek beni mutlu etti, kazasız belasız güzel günlerde bininiz. Bence yay olayını biraz daha sonra düşünün, arabayla içli dışlı olduktan sonra, ben açıkçası sıfır trimlere belli bir müddet sert yay zülmü uygulamak istemezdim :)

Bir de uzun yoldan dolayı mı soft top almak istemediniz yoksa tente güvenlik-kapalı garaj vs açısından mı?

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Forumdan birilerinin hayallerine ulaştığını görmek beni mutlu etti, kazasız belasız güzel günlerde bininiz. Bence yay olayını biraz daha sonra düşünün, arabayla içli dışlı olduktan sonra, ben açıkçası sıfır trimlere belli bir müddet sert yay zülmü uygulamak istemezdim :)

Bir de uzun yoldan dolayı mı soft top almak istemediniz yoksa tente güvenlik-kapalı garaj vs açısından mı?
Alanya'da yazları oldukça sıcak oluyor ve tente sıcağı kesme konusunda pek başarılı olmadığını okumuştum birde bahsettiğim gibi sık sık uzun yola çıkabiliyorum gürültü seviyesini bir miktar da olsa engelleyebilmek için Rf tercih ettim. Yay konusunda da acelem yok dediğim gibi bir süre bu şekilde kullanmak istiyorum zamanla düşüneceğim. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :).

ihsan

Profesör
8 Eyl 2016
116
389
1,885
Alanya/Antalya
Marka
Peugeot
Levent ile bir gece yarısı kokoreç kemirirken alınan harika karar. Yarın bayide varsa Mx-5 alıyorum dedi ve aldı geldi saolsun :)
Levent'in böyle bir arabaya sahip olması beni çok mutlu etti doğru ellerde mutlu bir miata'mız oldu. İnşallah bol keyifle binersin.
Bu arada bence alçaltma kitine gerek yok ya benim pozisyon gayet iyi xd

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güle güle kazasız belasız iyi günlerde kullanın. Benim de hayallerimdeki araçlardan birini kapmışsınız :'D, ben napacağım şimdi:D Şahsen manuel softtop tercih ederdim, o bana her yönden daha eğlenceli geliyor =)
Ben boyum ve kilom 179 iken sığamayarak bile kullanabilmiştim. Kullanımı öyle kolay ve keyifli bir araç. Ailede Mazda3 var, konforu onun gerisinde değil. Yay işlerine girmeyip konforunun da tadını çıkarmanızı öneririm. Sonuçta yol tutuş zayıflığı yok. Ama koltuk alçaltma kiti düşünülebilir. Bir de bunların kapı kilitlerinde genel rijitliği arttırmak için bir modifikasyon var, onu araştırıp uygulayabilirsiniz. Bir de ileride ihtiyaç duyarsanız disk & balata modifiyesine girebilirsiniz. Hele sıra ona gelsin de...

Resmen hiç tanımadığım insanın adına sevindim ya. :)
Levent ile bir gece yarısı kokoreç kemirirken alınan harika karar. Yarın bayide varsa Mx-5 alıyorum dedi ve aldı geldi saolsun :)
Levent'in böyle bir arabaya sahip olması beni çok mutlu etti doğru ellerde mutlu bir miata'mız oldu. İnşallah bol keyifle binersin.
Bu arada bence alçaltma kitine gerek yok ya benim pozisyon gayet iyi xd
Kokoreç sofrasında alınan kritik kararlar... xD

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Güle güle kazasız belasız iyi günlerde kullanın. Benim de hayallerimdeki araçlardan birini kapmışsınız :'D, ben napacağım şimdi:D Şahsen manuel softtop tercih ederdim, o bana her yönden daha eğlenceli geliyor =)
Ben boyum ve kilom 179 iken sığamayarak bile kullanabilmiştim. Kullanımı öyle kolay ve keyifli bir araç. Ailede Mazda3 var, konforu onun gerisinde değil. Yay işlerine girmeyip konforunun da tadını çıkarmanızı öneririm. Sonuçta yol tutuş zayıflığı yok. Ama koltuk alçaltma kiti düşünülebilir. Bir de bunların kapı kilitlerinde genel rijitliği arttırmak için bir modifikasyon var, onu araştırıp uygulayabilirsiniz. Bir de ileride ihtiyaç duyarsanız disk & balata modifiyesine girebilirsiniz. Hele sıra ona gelsin de...

Resmen hiç tanımadığım insanın adına sevindim ya. :)

Kokoreç sofrasında alınan kritik kararlar... xD
öncelikle iyi dilekleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Konforu her zaman övülen bir araçtı kullanınca gerçekten bunu fark ettim ve aslında bir miktar şaşırttı beni :). Frenlerini ardı ardına 3-4 kere denedim aracı tanımak adına, daha uzun bir tempo sonrası ne olur bilemiyorum ama şuan gayet yeterli geldi bana. Koltuk alçaltma kitini ise olası bir pist günleri etkinliğinde kask ile araca sığabilmek için düşünüyorum :) şuan ki hali ile kask ile oturmak pek rahat olmayacak gibi.

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Hayırlı olsun, güzel ve radikal bir karar, ben de bütçem dahilinde 2.el mx5 lere bakabiliyordum ancak roadster olması ve ailenin tek aracı olacağından cesaret edememiştim. Bu sebeple sizin adınıza çok sevindim. Güzel günlerde kullanılsın. Renk kombini ise en sevdiğim şekilde. Füme içi en güzel kırmızı tonu. Kazasız belasız olsun. 🧿

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Aracımı alalı tam 3 ay olmuş ve sizlere bu süreçte araçla yaşadıklarımı ve tecrübelerimi sizlere aktarmak isterim. Aracı aldıktan hemen sonra ppf kaplamasını yaptırdım. Ardından yaşadığım şehirde bol yağışlı bir döneme denk geldim ve çok nadir karşılaşılan bir sorun ile karşılaştım. Aracımın sürücü koltuğunun altının sürekli ıslak kaldığını fark ettim. Ne kadar kurutursam kurutayım yeniden ıslanıyordu ve suyun sebebi tavandan değildi hiç bir yerde akıntı izi yoktu. Bende benzer sorunu yaşayanlar var mı diye internette araştırma yaptım ve İngiltere kaynaklı forumlarda benim yaşadığım sorunu yaşayanlar olduğunu gördüm. Sorun aracın arka camının arkasında bulunan drenaj kanalının tıkanmasından kaynaklı olabileceğini öğrendim ardından aracı aldığım bayiyi arayarak böyle bir sorun yaşadığımdan bahsettim. Kendileri oldukça ilgililerdir aracı servise getirmemi ve ücretsiz bir şekilde aracımdaki sorun ile ilgileneceklerini söylediler. Ancak servis ile yaşadığım yer arasında 600 km menzil olunca bu kontrol işlemini kendim yapmaya karar verdim. Koltuğun arkasında ki taban halısı ve bir kaç plastik trim parçayı söküp sorunun kaynağına ulaştım ve ince bir çubuk yardımı ile borudaki tıkanıklığı açtım 10 dakikalık bir işlemle sorunum halloldu. İlginçtir ki bu sorunu yaşayan Türkiye'de kimseyi duymadım ama ciddi bir sıkıntı haline gelmeden çözüldüğü için mutluyum. Bu küçük sıkıntı haricinde aracımdan oldukça memnunun .
IMG_20220305_152118.jpg

Geçen gün 3000 km'yi tamamlamış oldum. Yakıt tüketimim hakkında bilgi verecek olursam dur kalk trafikte aracım 7 litre civarında yakıyor biraz daha açık yollarda 6 litreleri görmek oldukça mümkün şimdilik yakıt konusundan memnunum(mevcut yakıt fiyatları can yakmıyor değil :( )
İlk yazımda Eibach yay alma fikrim olduğundan bahsetmiştim ancak şuan bundan vaz geçtim, konforundan oldukça memnunum aracın ancak virajlarda bariz bir yatışı var dağ yollarında bu durum çok rahatsız etmese de pist kullanımında yay gerekecektir.
Genel olarak aracın sürüş karakterinden bahsedecek olursam araç inatla yol tutmak istiyor kolay kolay aracın arkasını getiremiyorsunuz ancak ağırlık transferi yada ilk iki viteste debriyaj tokatlama ile powerslide yapabiliyor. Aracın güçsüz oluşu hafifliği ile tolere ediliyor ve bu hafiflik size virajlı yollarda oldukça büyük gülümsemeye sahip olmanızı sağlıyor.
IMG_20211212_151308.jpg

Hafifliğimizde ki pay sahibi olan 4,8 kg forged jantlarımız :)
IMG_20211211_172324.jpg

Sahip olduğumuz Skoda Superb ile birlikte araçlar birbirlerinin eksiklerini oldukça iyi kapatıyorlar, güzel bir ikili oldular :) .
IMG_20211226_152453.jpg

IMG_20220302_154657 (1).jpg

Şimdilik benim sizlere anlatacaklarım bunlar ileride değişiklikler olması durumunda yeniden güncellemeleri sizinle paylaşmak isterim.
Herkese iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Aracınız hayırlı olsun hocam.
Soft top kullanıyorum ben de yaklaşık 8.000 km oldu alalı. e30'dan sonra en sevdiğim 2. arabam şu anda :)
Su konusu için de geçmiş olsun diyeyim, neyse ki çözmüşsünüz kısa zamanda.
Whatsapp grubu var mx-5 sahiplerinin üye değilseniz özelden numaranızı yazarsanız ekletebilirim.

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Güncel:
Aracımı aldıktan sonra sizlere de bahsettiğim gibi Eibach yay lama fikrim vardı ve 2 ay kadar önce dayanamayıp Mazda servisinden sipariş verdim ve Mayıs ayının son haftasında servise ulaştı. Aracın altı aylık ilk bakımı ile yayları aracıma taktım.
WhatsApp Image 2022-06-18 at 19.20.11.jpeg

Araca yayları taktığım gün İntercity pist günlerinin 4-5 Haziran'da gerçekleşeceğini gördüm ve anlık bir karar ile gitmeye karar verdim.
İlk kez piste çıktım ve Alanya'dan kalkıp yaklaşık 2700 km yol yapmama tamamen değdi.( muhtemelen ilk ve son kez gidişim malum benzin fiyatları:( )
Araç ve pist hakkında tecrübelerimi sizlere aktarmak istiyorum. Dediğim gibi ilk tecrübemdi bu sebeple ilk seansımda biraz öğrenme ve tecrübe kazandım.
Seansta hava ve pist oldukça sıcak olduğu için özellikle arka lastiklerin basınçları inanılmaz yükseldi(seanstan önce yaklaşık 3psi düşürmeme rağmen) bu yüzden araçta normalde olmadığı kadar arkadan kayma eğilimi vardı. :) Bu yüzden süre olarak 2,50 civarında kaldım.
Şekil a;

kırppp.jpg

Şekil b;
kırp2.jpg

İkinci seansımda lastik basınçlarını yaklaşık 4 psi kadar daha düşürüp piste çıktım ve araç tamamen değişti, özellikle arka taraftaki yol tutuş inanılmaz arttı ve istediğim sürelere inebildim( yaklaşık 2,44-2,45) ek olarak ,iki seans boyunca frenlerde gayet gücünü korudu memnun kaldım.
Üç teker bir miata;
kırp3.jpg

Eibach yaylara rağmen yatmaya devam ediyoruz:)

kırp4.jpg

kırp5.jpg

İlk pist tecrübemdi umarım son olmaz gerçekten çok farklı bir deneyim oldu benim için.
Son olarak yakıt ile ilgili merakınız olursa iki seans pist dahil 2700 km ortalaması 6,3L/100 km oldu. Pistte tam olarak yarım depo benzin yedim son turumda yol bilgisayarı 0 km menzil gösteriyordu:).
Not: İki seansta da klima açıktı.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
453
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
O 2700km'lik yol ve pist günleri hafta sonu, böyle heyecanlar yaşamak sanıyorum hayal oldu. Okurken bir iki gram da olsa adrenalin salgıladım. Paylaşım için teşekkür ederiz.
Sanıyorum 2 seans çıktınız, kaç tur attınız ve lastik aşınmanız ne seviyede idi ?

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
O 2700km'lik yol ve pist günleri hafta sonu, böyle heyecanlar yaşamak sanıyorum hayal oldu. Okurken bir iki gram da olsa adrenalin salgıladım. Paylaşım için teşekkür ederiz.
Sanıyorum 2 seans çıktınız, kaç tur attınız ve lastik aşınmanız ne seviyede idi ?
Evet 2 seansa çıktım, sanırım toplamda 15 tur attım ilk seansı da kırmızı bayrak çıktığı için ikiye bölündü 1 tur normalden fazla atmış oldum. Lastiklerin yan kısımlarında aşınma yaşadım biraz özellikle arka lastikler de sebebi de ilk seans da çok fazla arkadan kayma yaşamam oldu doğru basınç ayarına gelince bu sorunda çözüldü ikinci seans daha az aşınma yaşadım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım