Mersinde Kullanacak Lastik Önerisi Acil!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
@mustafa.e kanka o dediğin lastik Mersin e iyi gider mi sence
Gider bence sonuçta ıslak performansı yüksek o yüzden kışın da iş görür gibi geliyor. Bizim eski caddyde takmıştık araba kendine gelmişti barumlardan sonra :D ses azalmıştı, yakıt düşmüştü. Ama 4 kanallı, yurt dışı üretim olanını alın bizdeki almanya üretimdi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Goodyear egp ve conti pc5 sıcak hava ve asfalta karşı gayet dayanıklı. İki lastiği de yazın sıcak havalarda Belek ve Bodrum'da 4'er bin km'den daha fazla deneme imkanım oldu. Aynı koşullarda michelin primacy 3'ün hamuru bozulmuştu ama bu ikisi sağlam kalabildi. Toplamdaki artıları göz önüne alındığında egp'ı tavsiye ederim. Tabii 3 değil, 4 kanallı olan yurt dışı üretimli versiyonunu almanız gerek. Türkiye üretimlilerden uzak durun.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşın Focus'unda İzmir'de Goodyear Efficient Grip Performance kullandık birkaç yıl. Şu anda hala üstünde ama değiştirmeyi düşünmüyor çünkü fazlasıyla sağlam çıktı. Herhangi bir deformasyon, çatlama veya diş derinliklerinde sorun yok. Avrupa üretimi olanlarını tavsiye ederim. Continental'lerin sıcak performansını hiç bilmiyorum. Hamuru fazla yumuşaktır, sıcağa dayanabiliyor mu onu tecrübe eden arkadaşlardan dinlemek lazım. Dunlop'ları kullananlara da bir sormak lazım. İyi diye duydum.

Fiestamda Fransa üretim GoodYear EGP kullanıyordum Adanada 10-11 litre yakan (Continental PC2) aracım 7-8 litreye kadar düşmüştü.

Dunlop ise şu an evde yatmakta olan jantlarımda takılı 225/45 r17 SPFM800 lastikle birlikte, biraz sert fakat silika bileşeni bence çok kaliteli frenler yol tutuş mükemmel, 20.000 yapmışımdır hala derinlikler iyi sayılır.

Eski doblomda ise Michelin crossclimate kullandım. 205/55 r16 ebadında. Lastiği yanlış hatırlamıyorsam 55-56 binde aracın üstüne taktım, 86-87 binde aracımla vedalaştım ve şu an hala yana yana o lastiği ararım desem yeridir. Karda gördük buzda gördük 55 derece sıcaklıkta gördük, virajlarda pist lastiği edasıyla apex bile yaptım, ki mersindesin tekir inişini falanda bilirsin dostum hiç tereddüt etmedim bu lastiklerle yağmurda çamurda gülek kalesine bile çıktım rangerlarla birlikte ve satarken sapasağlamdı.

Şu an sahip olduğum doblo aracımda ise falken ziex ze914 ecorun 215/55 r16 lastikler takılı, 12.000 km yaptım ve aracı aldığımda yarı ömürleri dolmuştu (aldığım kişi 20.000 yol yaptığını dile getirdi), hala iyi durumdalar, frenler olsun yol tutuş olsun çok beğendim lastiği ve tüm dostlarıma tavsiye ediyorum desem yalan söylemiş olmam.

Biraz uzun bir mesaj oldu fakat kafanızdaki soru işaretleri silinsin istedim. Berkertekine de dunlop açısından alıntı yaparak fikir beyan etmekte bu mesaja düştü :)

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Fiestamda Fransa üretim GoodYear EGP kullanıyordum Adanada 10-11 litre yakan (Continental PC2) aracım 7-8 litreye kadar düşmüştü.
Hocam çok iyi olmuş da, emin misiniz sadece lastik farkından yakıt tüketiminde bu kadar oynama olabileceğine? Bahsettiğiniz iki lastik de kötü değil, yuvarlanma dirençleri arasında uçurum farklar yok ( 3 litre değiştirecek kadar ) :D:D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam çok iyi olmuş da, emin misiniz sadece lastik farkından yakıt tüketiminde bu kadar oynama olabileceğine? Bahsettiğiniz iki lastik de kötü değil, yuvarlanma dirençleri arasında uçurum farklar yok ( 3 litre değiştirecek kadar ) :D:D
Benim 3 litre kadar olmasa da 1-1,5 litre kadar bir düşüş yaşadığım olmuştu. Egp takılınca otomobil bariz az yakmaya başlıyor, zaten gaza dokunduğunuz anda lastikler patinaja düşecekmiş hissi verip büyük bir istekle dönmeye başlıyor ama patinaja düşmeden devam ediyor. Bunu hemen her hızda yapıyor. Hızlanmaya karşı öyle az direnç gösteriyor ki bu hem sürüşte hissediliyor hem de tüketimde. Dizel aracımda 1-1,5 litre kadar fark oluşturmuştu bende.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Emin olabilirsiniz, pc2ler 50 bin km devirmişlerdi 2-3000kmsini ben yaptım ve iğrendim lastikten, inanın o kadar fark etti, araç 1.4 96 benzinli otomatik 2012 fiesta. Lastik ebadını tam hatırlayamadım, sanırım 195,50,15 olması lazım.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Benim 3 litre kadar olmasa da 1-1,5 litre kadar bir düşüş yaşadığım olmuştu. Egp takılınca otomobil bariz az yakmaya başlıyor, zaten gaza dokunduğunuz anda lastikler patinaja düşecekmiş hissi verip büyük bir istekle dönmeye başlıyor ama patinaja düşmeden devam ediyor. Bunu hemen her hızda yapıyor. Hızlanmaya karşı öyle az direnç gösteriyor ki bu hem sürüşte hissediliyor hem de tüketimde. Dizel aracımda 1-1,5 litre kadar fark oluşturmuştu bende.
Hocam 1-1.5 litreyi anlarım. Bu konuda hemfikirim. Fakat 3 litre ciddi derecede bir fark. Hesaplamaları da yaparsanız yuvarlanma dirençleri arasındaki fark az (3 lt değiştirecek bir fark değil) olduğundan 3 litrelik bir fark çıkmaz :D

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Emin olabilirsiniz, pc2ler 50 bin km devirmişlerdi 2-3000kmsini ben yaptım ve iğrendim lastikten, inanın o kadar fark etti, araç 1.4 96 benzinli otomatik 2012 fiesta. Lastik ebadını tam hatırlayamadım, sanırım 195,50,15 olması lazım.
Bilemedim, bana pek mantıklı gelmedi açıkçası fakat siz tecrübe etmişseniz doğrusunuzdur. :D Belki sizdeki PC2 ile ilgilidir problem...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam 1-1.5 litreyi anlarım. Bu konuda hemfikirim. Fakat 3 litre ciddi derecede bir fark. Hesaplamaları da yaparsanız yuvarlanma dirençleri arasındaki fark az (3 lt değiştirecek bir fark değil) olduğundan 3 litrelik bir fark çıkmaz :D
3 litre olayını bilemiyorum tabii. Belki tüketimdeki azalış hissiyat olarak da öyle gelmiş olabilir. Mesela benim aracımın şuan şehir içinde 5-5,5 litre yakması gerekirken 6,5 litre yakıyor. Egp ile 5'e inerdi tüketim. Dediğim gibi hissiyattan kaynaklı da öyle olmuş olabilir.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
3 litre olayını bilemiyorum tabii. Belki tüketimdeki azalış hissiyat olarak da öyle gelmiş olabilir. Mesela benim aracımın şuan şehir içinde 5-5,5 litre yakması gerekirken 6,5 litre yakıyor. Egp ile 5'e inerdi tüketim. Dediğim gibi hissiyattan kaynaklı da öyle olmuş olabilir.
Doğrudur. Muhtemelen öyledir :D Allah bize de 5-6 litre şehir içi gezmeyi nasip etsin diyerek konuyu kapıyorum :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım