Micra gündüz farı

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,180
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Merhabalar bir sorum olucak.2014 yılında araçlarda bulunması gereken zorunlu özellik olarak gündüz farı gelmişti(aynı yasayla 1300 kilo altına esp zorunluluğu da gelmişti).dikkat ederseniz o günden sonra üretilen tüm araçlarda zorunlu gündüz farı vardı micrada yok.şimdi hemen yorum yapıcak bazı arkadaşlar olabilir 100 liraya yaptır işte ne olucak falan diye.ben sadece piyasada i10(a segmenti)dan tutun daciaya(maliyeti ucuz) pejo 301(maliyeti ucuz) lere kadar tüm arabalarda olan zorunlu özellik neden 2018 micralarda bile yok.bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Aynen bu şekilde facebook grubuna da yazmıştım.sonrada yasanın 2014 değil 2011 de çıktığını öğrendim.Piyasada satılan araçlar içinde gündüz farı olmayan tek araç micra.(son senelerde üretilen)Otomobil aydınlatma mühendisi bir adamlada görüştüm.imkansız dedi zorunlu yasası da var cezası var dedi.herhangi bir servise başvurmak ve servisteki cahillerle uğraşmak istemiyorum sizce ne yapmalıyım

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benim Titanium Focus 2015 üretimli ama benim araçta da yok gündüz farı. Daha sonra 2016 gibiydi yanılmıyorsam belli serilerden sonra Focus'lar da ledli gündüz farı gelmeye başladı.

Şu gördüğün led benim araçta yok mesela. Halojen şekilde de yanan bir gündüz farı yok. Sadece park lambası ve far mevcut. Hoş olmaması daha iyi. Altta ki görsel gibi halojen farda, hele merceksizse led gündüz lambası çok çirkin duruyor.
maxresdefault.jpg

İnternette biraz araştırdım ve bu durum hakkında resmi bir açıklama yok. Evet, AB standartları gereği imzalanan protokolde gündüz ledi olmalı. Ama Tüvtürk muayenesinde maalesef gündüz ledi olmaması ağır kusur olarak görülmüyor. Dolayısıyla Türkiye'de ki distribütörler kafalarına göre bu donanımdan kısabiliyor. Kendimce bulabildiğim tek mantıklı açıklama bu.

Yerinde olsam önce servisle iletişime geçer bu durumu anlatırım. Onların takındığı tavra göre bir yol izlerim. Ama muhtemelen ' evet biz hata yapmışız size hiç bir masraf olmadan yeni farlarınızı getirteceğiz ' falan demeyeceklerdir muhtemelen. Kendi cebinden verip getirtirsin herhalde.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Gündüz ledi mi zorunlu gündüz farı mı? Halojen gündüz farlı araba dolu piyasa çünkü. Mesela bugün gidip easy egea ya da boş doblo vs. Alın bu bildiğimiz park ışığı denen zımbırtının tuşunu iptal edip sürekli yanacak şekilde ayarlamışlar. Hatta bizim egeada da park lambası yok, urban olduğundan halojen yerine sıralı led var.

Servise gittiğinizde de park tuşunu iptal edip kontağa bağlarlarsa şaşırmayın :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Gündüz ledi mi zorunlu gündüz farı mı? Halojen gündüz farlı araba dolu piyasa çünkü. Mesela bugün gidip easy egea ya da boş doblo vs. Alın bu bildiğimiz park ışığı denen zımbırtının tuşunu iptal edip sürekli yanacak şekilde ayarlamışlar. Hatta bizim egeada da park lambası yok, urban olduğundan halojen yerine sıralı led var.

Servise gittiğinizde de park tuşunu iptal edip kontağa bağlarlarsa şaşırmayın :D
Bazı üreticiler direkt led koyuyor, bazı üreticiler maliyetten kısmak için aracın park lambasını direk marşa basınca çalışacak şekilde ayarlıyor yahut ekstra bir halojen ampul koyup onu gündüz farı yapıyor. Yani gündüz farı dediğimiz şey led de olabiliyor halojen ampul de. 5 ile 21 watt arası güç çıkışı olması gerekiyor standartlarda bildiğim kadarıyla.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bazı üreticiler direkt led koyuyor, bazı üreticiler maliyetten kısmak için aracın park lambasını direk marşa basınca çalışacak şekilde ayarlıyor yahut ekstra bir halojen ampul koyup onu gündüz farı yapıyor. Yani gündüz farı dediğimiz şey led de olabiliyor halojen ampul de. 5 ile 21 watt arası güç çıkışı olması gerekiyor standartlarda bildiğim kadarıyla.
Bizdeki led park gibi, ayrı park ampulü yok. Bir de galiba bu çoğu araçta kapatılmayan bir şeymiş herhalde egeada kapatma seçeneği vardı

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bizdeki led park gibi, ayrı park ampulü yok. Bir de galiba bu çoğu araçta kapatılmayan bir şeymiş herhalde egeada kapatma seçeneği vardı
Normalde bunun sürücü müdahalesiyle kapatılamıyor olması gerekiyor ama bu konu bizim ülkemizde adam akıllı standartlarda işlemediği için detaylarına tam anlamıyla vakıf olamıyoruz. Dediğin gibi kapatılabilen versiyonları da yasaldır belki. Yahut Avrupa'da yasal değildir ama bizde öyle bir iş yapmış olabilirler. O kadarını tam bilemiyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hakikaten dediğin gibiye bunlar bu Micra'yı nasıl satabildiler ya :D

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Gündüz farı zorunluluğu galiba 2015 in 2. yarısından sonra giren araçlarda var sanırım çünkü arkadaşımın 2015in 1. yarısında gelmiş olan polosunda gündüz farı yokken 2015in 2. yarısında gelmiş olan polosunda sisler gündüz farı niyetine arabayı çalıştırınca yanıyordu.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Gündüz farının led olmasına gerek yok. Normal farın park halinde yanan tipi de gündüz farı diye geçiyor sanırım.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,180
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Beyler 2018-2017 senelerinde üretilen 100 lerce modelde sadece micrada gündüz farı yok.ben bi cimere yazayım ya servise laf anlatmak anlatabilmek yada anlatıcak enerjiyi toplayabilmek benim için daha zor olucak.
Biri micranın üretiminin ve izinlerinin 2007 de alındığını o yüzden olmadığını söyledi ama @petrich in anlattığı gibi yada @Cenk sizin focusta bile üretilen seri değişmese bile led far eklendi.ben gerçekten gözden kaçırılan bir usülsüzlük olduğunu düşünüyorum.Avukat arkadaşımla görüşüp resmi gazeteye göre hareket edicez.Micra segmentinin(a plus) kült araçlarındandır ve çoğu sene fiesta ve corsa gibi araçlarla aynı miktarlarda satmıştır(fiyat avantajı ile).bu araçtan yılda ortalama 6-7 bin satılmış desek bile servisler iş yükünü gönüllü karşılamayacaktır.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,180
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Ama Tüvtürk muayenesinde maalesef gündüz ledi olmaması ağır kusur olarak görülmüyor.
Tüvtürk aracın orjinal üretimine karışmıyor.orjinal spoiler yada eski arabalardaki tek dikiz aynası bile sorun olmuyor.Bu konuda piyasadaki bazı araçlarda olup mevcut çoğu araçta olmadığı için muhtemelen hiç dikkat etmiyorlar

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tüvtürk aracın orjinal üretimine karışmıyor.orjinal spoiler yada eski arabalardaki tek dikiz aynası bile sorun olmuyor.Bu konuda piyasadaki bazı araçlarda olup mevcut çoğu araçta olmadığı için muhtemelen hiç dikkat etmiyorlar
İşte onu diyorum; Tüvtürk gündüz farının olmamasını ağır kusur olarak yazsa hiç bir distribütör gündüz farı olmadan aracı satamaz burada. Ama aracın orijinalinde gündüz farı varsa veya yoksa her türlü muayeneden geçebildiğin için distribütörler bunu donanımdan çıkarabiliyor diye düşünüyorum.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,180
5,720
çanakkale
Marka
Renault
İşte onu diyorum; Tüvtürk gündüz farının olmamasını ağır kusur olarak yazsa hiç bir distribütör gündüz farı olmadan aracı satamaz burada. Ama aracın orijinalinde gündüz farı varsa veya yoksa her türlü muayeneden geçebildiğin için distribütörler bunu donanımdan çıkarabiliyor diye düşünüyorum.
Çıkarılabilen bişey olsa vw çıkarırdı zira havayastıklarını çıkarıyor 😁.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım