KAPALI Mitsubishi Asx LED stop grubu arızası ve çözümü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Sağ stop aracı aldıktan kısa bir süre sonra balon gibi söndü. Tamamen çalışmamazlık etmiyor ancak tam anlamıyla da yanmıyor.

Stop grubu LED far. Ne yazık ki ampul değişikliği mümkün değil. Sorunu çözemedim, elektrik işlerinden anlayan arkadaşlar el atarsa 400-TL cebimizde kalacak.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sağ stop grubunda sinyal çalışıyor. Muhtemelen geri vites lambası da çalışıyordur. Bir tek stop lambası bazen yanıyor bazen sönüyor gibi duruyor. Muhtemelen ampul arızasıdır. Led bile olsa neticede led ampulle çalışıyor. Değiştirirseniz sorun kalmaz gibi duruyor. Benim aracın gündüz farları normal sarı ampul. Ama sol tarafta ki üstüne vurunca çalışıyor, sonra kafasına göre sönüyordu. Ampulü değiştirince problem kalmadı.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Sağ stop grubunda sinyal çalışıyor. Muhtemelen geri vites lambası da çalışıyordur. Bir tek stop lambası bazen yanıyor bazen sönüyor gibi duruyor. Muhtemelen ampul arızasıdır. Led bile olsa neticede led ampulle çalışıyor. Değiştirirseniz sorun kalmaz gibi duruyor. Benim aracın gündüz farları normal sarı ampul. Ama sol tarafta ki üstüne vurunca çalışıyor, sonra kafasına göre sönüyordu. Ampulü değiştirince problem kalmadı.
Ne yazık ki Cenk, iki elektrikçi görd 'bunlar LED ampül değiştirmiyoruz' diyip yolladı. Yanyana 10-12 tane ledden oluşuyor, hepsi birden sönük yanıyor.

Benim aklıma devrede sıkıntı ihtimali geliyor ama fazlasına fikir yürütecek ne bilgim ne deyimim var.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ne yazık ki Cenk, iki elektrikçi görd 'bunlar LED ampül değiştirmiyoruz' diyip yolladı. Yanyana 10-12 tane ledden oluşuyor, hepsi birden sönük yanıyor.

Benim aklıma devrede sıkıntı ihtimali geliyor ama fazlasına fikir yürütecek ne bilgim ne deyimim var.

Neticede led de olsa bir ampulle yandığına hem fikiriz. Bu ampul / ampul grubu arızalandığı zaman değişim imkanı olmadan komple stop lambasının hepsinin mi değişmesi gerekiyormuş ? İlginç gerçekten. Bana kalırsa önce bir yetkili servisi arayıp durumu sorun. Ampul arızalansa bile değişim olmaz, direkt stop grubunu değiştirmek gerekiyor derlerse tamir olup olamayacağını sorarsın. Tamir olmaz derlerse ona göre bir elektrikçi arayışına girilir.

Edit ; şimdi bir netten araştırdım, yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. Harbiden led stop grubuna sahip araçlarda ampul arızası olsa dahi komple stop grubunun hepsi değişiyormuş. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Led stop lambası tamir eden yerler var. İnternetten onlara bir bakmak gerekiyor. Bu işte iyi birini tanıyan varsa muhakkak yazar başlığa. Ben eğer ki düzgün bir yer bulursam iletişim bilgilerini yazarım buraya.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Ben geçenlerde oto sanayilerde LED lambaların tamirine başlandığını duymuştum. Sanırım kaynağım @DouglasAdams idi. Doğru mudur doktor?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araç 45 plaka, ikamet ettiğin yer Manisa mı hocam ? Yani bu işi kurumsal olarak yapan yer yok gibi. Şu elektrikçi, bu elektrikçi şeklinde reklamlar var. İkamet yerini söylersen daha rahat olur.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Araç 45 plaka, ikamet ettiğin yer Manisa mı hocam ? Yani bu işi kurumsal olarak yapan yer yok gibi. Şu elektrikçi, bu elektrikçi şeklinde reklamlar var. İkamet yerini söylersen daha rahat olur.
İkamet Manisa, İzmir 1. Sanayiye gitme imkanım var.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İkamet Manisa, İzmir 1. Sanayiye gitme imkanım var.

Söylendiği gibi İzmir 1.Sanayiye gidip araştırabilirsin. Techturkey forumunda şu başlıkta bir üye var ikametini Manisa olarak kaydetmiş. Led stop tamiriyle uğraştığını, isteyenlerin özel mesaj atarak iletişime geçebileceğini söylüyor. Her iki seçeneği de deneyebilirsin. En azından fikir verir.
http://www.techturkey.com/forum/body_works/56890-_ledli_stop_tamiri_.html

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
44
İstanbul
sorun ledlerde değil de takılı olduğu devre kartında muhtemelen. gelen gücün yükseltilmesi için devre kartı üzerinde yer alan devre elemanlarını kontrol ettirmen gerekiyor gibi duruyor bence

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Elektrik işlerinden anlamam ancak led problemi olduğunu düşünmüyorum (kendi yorumum)
İlk videoda görüldüğü üzere arka stop 2-3 sefer yanıp sönüyor. Ledler bitik olsa o şekilde yanıp sönmez. Ledlerin bağlı olduğu mekanizmadaki komponentlerde bir sorun olabilir

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi

İşlem tamam.
Maliyet işçilik dahil 5 TL

Şaka gibi ama gerçek; benim aracın torpidosunda bit kadar aydınlatma lambası varmış.(araç yaklaşık 2 senedir bende, hiç çalışmadığından bilmiyordum) o lamba patlamış ve bu şekilde sağ stop lambasında sıkıntı çıkartıyor imiş. Mitsubishi Asx Facebook grubunda bir kişinin başına gelmiş o da benim gibi bu ledler çalışıyor, kesin sistemde kısa devre yaptıran bir eksik var derken torpido ışığının yanmadigini fark etmiş.

Velhasıl kelam; araç gruplarına üye olun arkadaşlar. 400-TL cepte kaldı 4 bira aldım kutluyorum şuan [emoji23]

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şaka gibi ama gerçek; benim aracın torpidosunda bit kadar aydınlatma lambası varmış.(araç yaklaşık 2 senedir bende, hiç çalışmadığından bilmiyordum) o lamba patlamış ve bu şekilde sağ stop lambasında sıkıntı çıkartıyor imiş.
Sorununun maliyetsiz çözülmesine sevindim hocam. Ayrıca torpidoda ki aydınlatma lambası patlayınca sağ stop lambası niye kendinden geçiyor onu çözemedim. İlginç yani. :D Bir şey daha öğrenmiş olduk :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Elektrikçi arkadaşa götürdüm, o da meslek öğrendim bir kez daha dedi. lamba o kadar küçük ve zor bir konumda ki ilk baktığında bu torpidoda lamba yok dedi.

Gerçi stop değişecek diyen de oydu, torpido lambasını değiştirince çözülecekmiş sorun diyince 'bi yürü git' der gibi baktı [emoji16]

Torpidoya fener tutunca gördü lambayı, değiştirdi sağolsun. kuponu son üst gölüne kalmış adama gelen Maçkolik bildirimini almış gibi sevindim, çalıştığını gördüğüm o an.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Elektrikçi arkadaşa götürdüm, o da meslek öğrendim bir kez daha dedi. lamba o kadar küçük ve zor bir konumda ki ilk baktığında bu torpidoda lamba yok dedi.

Gerçi stop değişecek diyen de oydu, torpido lambasını değiştirince çözülecekmiş sorun diyince 'bi s.ktir git' der gibi baktı [emoji16]

Torpidoya fener tutunca gördü lambayı, değiştirdi sağolsun. kuponu son üst gölüne kalmış adama gelen Maçkolik bildirimini almış gibi sevindim, çalıştığını gördüğüm o an.

Ee peki torpido lambası ile sağ stop lambası arasında ne bağlantı varmış ki o bozulunca öbürü de kafayı sıyırmış ? Bir şey dedi mi ? :D

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
ampulün ruhu var ruhu :D:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım