Motor Durumunu Öğrenmek

Sanzeigen

Elit Apaçi
7 Kas 2019
118
0
985
27
Samsun
Marka
Yok
Arkadaşlar kafamda birkaç soru var. Bunlara vevap arıyorum. Motorun % bilmem kaç olması durumu, sağlığını yansıtmadığını, aynı zamanda yazılımla yeniden bu eksik beygirin kazanılabileceği gibi bilgilere sahip oldum.

Peki aklıma şu soru geldi. Motor kompresyon testi tek başına motorun durumunu gösterebilir mi?

Teşekkürler.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Motor kompresyon testi motorun sağlığını ölçmek için yeterlidir, geriye kalan fasa fisodur. Turbo önemli tabi bir de, hortumu söküp elle kontrol ve arabayla şöyle bi gezinip üfleme sesi yapıyo mu diye bakmak kafidir

Sanzeigen

Elit Apaçi
7 Kas 2019
118
0
985
27
Samsun
Marka
Yok
Motor kompresyon testi motorun sağlığını ölçmek için yeterlidir, geriye kalan fasa fisodur. Turbo önemli tabi bir de, hortumu söküp elle kontrol ve arabayla şöyle bi gezinip üfleme sesi yapıyo mu diye bakmak kafidir
Peki motor koduyla alakalı araştırma yaptım ve resimdeki bilgilere ulaştım. Hemen hemen hangi değerler, kabul edilebilir değerler olacaktır.
20200217_182220.jpg

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Kompresyon testi motor sağlığı hakkında çok daha iyi bilgi verir dyno ölçümüne göre. Ama yine de yatakların durumunu vs. motoru söküp bakmadan öğrenmek mümkün değil.
Atmosferik bir araçta en az 160-170 psi kompresyon olması lazım, genelde 180-200 arası olur. Aynı zamanda, ölçülen silindirler arasındaki farkın %10'u aşmaması gerekir. Yani bir silindir 170 öbürü 140 çıkarsa orada bir soru işareti vardır.

Sanzeigen

Elit Apaçi
7 Kas 2019
118
0
985
27
Samsun
Marka
Yok
Kompresyon testi motor sağlığı hakkında çok daha iyi bilgi verir dyno ölçümüne göre. Ama yine de yatakların durumunu vs. motoru söküp bakmadan öğrenmek mümkün değil.
Atmosferik bir araçta en az 160-170 psi kompresyon olması lazım, genelde 180-200 arası olur. Aynı zamanda, ölçülen silindirler arasındaki farkın %10'u aşmaması gerekir. Yani bir silindir 170 öbürü 140 çıkarsa orada bir soru işareti vardır.
Teşekkür ederim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım