motor yağında en kaliteli marka?

proxy22

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
9
0
585
29
Evet arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi en iyi motor yağını öğrenmek istiyorum. Her servis ya da usta kendi anlaşmalı olduğu veya uzun süredir kullandığı yağı koyuyor. Örnek verecek olursak fiat servisinde opar olio, renault servisinde elf motor yağları gibi... Biz de müşteriler olarak bu tercihi sorgulamadan ya da
sorgulayamadan o yağı kullanmış oluyoruz oradakilerin kendi yağını övmesi sonucu. Tamam her marka kalitelidir o kabul ama sonuç olarak 2012 model 1.5 dci 110 hp 4x4 duster için kullanılabilecek en kaliteli yağ nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. Herkese iyi forumlar.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Motor yağı konusunda benden çok daha bilgili arkadaşlarımız var ama ben de onlardan duyduğum kadarıyla cevap vereyim ; motul , gulf , mobil 1 . Özellikle motul efsane olmaya doğru gidiyor şu anda , performanslı arabalarda çok kullanılmaya başlandı ve genel olarak memnuniyet yüksek bildiğim kadarıyla .
Haa ben kendi arabamda ne kullanıyorum dersen castrol kullanıyorum , ben de memnunum ama köpük yapma gibi olaylar görülüyormuş , bizde aile geleneği haline geldi castrol , yağ değişecekse direk castrol :D

GTI19

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
67
23
970
24
kayseri
Bence castrol çünkü tüm alman markaları onu öneriyor ayrıca sanayide felan ustalar hep onu önerir

proxy22

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
9
0
585
29
hepinize teşekkürler. ben de zaten castrol düşünüyordum motul ve mobil 1 i de öğrenmiş oldum.

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
mobil 1 esp, castrolden daha az ısınıyor, kaynama noktası daha yukarıda. castrol kullandığımda kaputun yanları aşırı ısınırken mobilde böyle birşey olmuyor.

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Castrol Magnatec Stop-Start 5w-30 A5 kullanıyorum. Çok memlunum. Aracımın rolanti sesi bile azaldı gibi geldi bana.(aracım stop-start' lı değil)

yselimkaya

Profesör
8 Eyl 2016
69
120
1,060
Kocaeli
1.6tdi için konuşacağım. İlk aldığımızda castrol vardı motor sesi normal ısınma normaldi. Sonraki bakımda4.Leventteki General oto yetkili servisi shell kullandı. Motor sesi tıkırtısı arttı,metalik ses, ancak sanki yakıt sarfiyatı şehirici ortalama kullanımda 1/2lt uzun yolda 1 lt kadar faketti. Sonra bir ara otopark sitesinde Motul hakkında yazılan yazıya binaen gittim motulün vw için specific yağını aldım. O motora özel sattığı yağını. Metalik ses castroldan fazla. Yakıt sarfiyatı shell den fazla. Isınma olarak yağ çok çabuk ısınıyor, dijital göstergede gaza yüklenildiğinde bu kadar seri bir şekilde yükselen yağ sıcaklığı görmedim. Bu iyi mi kötü mü bilemedim. Bir sonraki yağda mobil1 esp formula kullandım. Metalik ses bu yağlar arasından en azı, yakıt sarfiyatı ortalama, ısınma daha yavaş. Psikolojik olarak mobil1 şuan bana daha iyi hissettirdi.

yselimkaya

Profesör
8 Eyl 2016
69
120
1,060
Kocaeli
Bence castrol çünkü tüm alman markaları onu öneriyor ayrıca sanayide felan ustalar hep onu önerir
Castrol ün Tr de satılan yağların üretimini Tr de yaptırdığı için daha kalitesiz yaptığı söyleniyor. Tr de yağ satan bazı markaların kutusunun arkasında da Tr de üretildiği yazar. Ülkemizi kötülemek için değil ama markaların ülkemize verdiği değer hakkınnda kalite anlamında soru işaretlerim olduğum için, ben evinde geliştirilmiş-üretilmiş yağları seçiyorum.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Bizim arabalarda Castrol kullanıyoruz. Şu ana kadar bir sıkıntı görmedim. Eskiden Shell kullanıyorduk onlar da iyiydi.

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Her araç firması öneriyor kendi markası için. Fakat bunun uyumluluklamı alakalı veya Tamamen reklam amaçlımı olduğunun bilmiyorum.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Her araç firması öneriyor kendi markası için. Fakat bunun uyumluluklamı alakalı veya Tamamen reklam amaçlımı olduğunun bilmiyorum.
Genelde reklam amaçlı oluyor , şöyle de kanıtlayabilirim tezimi ; octaviamız 1.6 mpi yani halk arasındaki ismi ile hitler motor . Volkswagen de aynı motoru birçok modelinde kullandı doğal olarak , volkswagen kendi arabasında kullandığı zaman tavsiye ettiği yağ markası castrol , ancak bizim octaviada ise tavsiye ettiği marka shell . Apaçık ortada bence bütün olay .

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Genelde reklam amaçlı oluyor , şöyle de kanıtlayabilirim tezimi ; octaviamız 1.6 mpi yani halk arasındaki ismi ile hitler motor . Volkswagen de aynı motoru birçok modelinde kullandı doğal olarak , volkswagen kendi arabasında kullandığı zaman tavsiye ettiği yağ markası castrol , ancak bizim octaviada ise tavsiye ettiği marka shell . Apaçık ortada bence bütün olay .
Bende böyle düşünmüştüm .

MirkanZJ

Profesör
10 Eyl 2016
177
408
1,535
İstanbul
Liqui Moly ve Motul öneririm, kaliteli yağ markalarıdır.
Performans serisi aracınız için gereksiz külfetli olacaktır.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Biz castrol kullanıyoruz memnunuz. Passat golf tiguan ve cc de kullanıyoruzun.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım