KAPALI Motorun yağ atmasi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,856
4,020
İstanbul
Marka
Yok
Arkadaşlar kartal s 97 model araba var bi abi motorun sesi garip geliyor bi bakayım dedi yağ kapağını açtı ve dışarı yağ atmaya başladı direk kapattı bu motor bitmiş dedi sizce neden olabilir ben pek anlamam

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Motoru stop ettirmeden mi yağ kapağını açtı?

Tebrikler yan salondan alınıyor... :D
Üfleme dedikleri mevzuyu anlamanın bi yolu bu çok ilginç bi durum değil aslında :D Kapak açılır kapağa peçete-kağıt tutulur eğer ufacık sıçramalar değil de büyük damlalar varsa durum vahim denir

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Üfleme dedikleri mevzuyu anlamanın bi yolu bu çok ilginç bi durum değil aslında :D Kapak açılır kapağa peçete-kağıt tutulur eğer ufacık sıçramalar değil de büyük damlalar varsa durum vahim denir
Aslında yağ kapağından bakılırsa doğrudan var demek yanlış oluyor diye biliyorum. Asıl anlaşılan yer yağ çubuğunu çekip çubuğun ordan bakmak üfleme olup olmadığına.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aslında yağ kapağından bakılırsa doğrudan var demek yanlış oluyor diye biliyorum. Asıl anlaşılan yer yağ çubuğunu çekip çubuğun ordan bakmak üfleme olup olmadığına.
Karıştırıyor olabilirim hangisi olduğunu ben kendim bakarken ikisini de yapmıştım. Ama haklısın kapağı açınca dönen parça yakın olduğu için sonuç yanıltıcı olabilir

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Karıştırıyor olabilirim hangisi olduğunu ben kendim bakarken ikisini de yapmıştım. Ama haklısın kapağı açınca dönen parça yakın olduğu için sonuç yanıltıcı olabilir
Aynen demek istediğim buydu zaten bazı durumlarda yanıltabiliyor.
Valla adamın üzerine sicrayacakti öyle atıyordu dışarı :D
Ama durum bu dereceyse ilgili teşhisin konulmasında sıkıntı yok :D

Zulfadli

Mehmet
Profesör
1 Eki 2016
103
193
1,185
Ankara
Marka
Hyundai
Üstten egzantrikli motorlarda yağ kapağı açıldığında yağ sıçraması normal bir durum.Bildiğim kadarıyla kartal s ler sohc (üstten tek egzantrikli).
Bloktan egzantrikli motorlardan gelen bir alışkanlık yağ kapağı ile motor kondisyon tespiti.
Egzoz dumanı rengi,yağ-su eksiltme durumu ve en garantisi her silindir için yapılacak kompresyon ölçümü motor hakkında daha net bilgi verecektir.

Son düzenleme:
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Arabayı çalıştırıp bi 5 10 dakika gezin. Stop etmeden yağ çubuğunu çekin. Üfleme varsa sıkıntı, zaten yağ yakıyor da diyorsunuz. Geçmiş olsun ya komple motor ya segman. Allahtan tofaş motor parçaları ucuz. Üzüldüm. Geçmiş olsun. Bu arada yağ yakma çok basit bir nedenle de olabiliyor örneğin subap lastikleri. Aklınızda olsun

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
motor çalışırken segmanların kaçırdığı hava/yakıt karışımı yanma odasının dışına kaçar ve yağ kapağını açtığınızda normalden fazla bir üfleme varsa segmanların artık görevini yapmadığı görülür, ve motor yeterince kompresyon oluşturmamakla beraber karterde bulunan yağı segmanlardan kaçırarak yanma odasında yakar. yağ yakma şikayetinizle beraber doğru bir tespit :)

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Üflemeye bakılarak motorun durumu anlaşılmaz. Her motor ister sıfır km olsun bir miktar üfleme yapar. Bunu da PCV denilen karter havalandırma sistemi tahliye eder. Eğer yağ kapağını/çubuğunu açınca üfleme varsa ilk olarak bu sistem kontrol edilmelidir.
Hiç bir şeye bakmadan direkt yağ kapağını kaldirip üfleme görünce bu motor bitik diyen ustadan koşarak uzaklaşın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım