Mühendislik hocalarının otomobil tercihi

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
üniversitedeyken dikkatimi çekmişti, mühendislik fakültesinin hocalarının otoparkında toyota ve skoda marka araçlar adet olarak bir tık daha fazlaydı. başka bir üniversitede de benzer bir durum görmüştüm. bu bir rastlantı mı yoksa mantıklı tercih mi ?
siz ne düşünüyorsunuz

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
“Benim babam Toyota gibi adam.” Sanırsam mevzu bundan ibaret, üniversite hocalarının yaş ortalaması malum.Çoğu da sanayiyle ustayla şunla bunla uğraşamayacağını varsayarsak Toyota beklenmeyecek bir marka değil.

Haa ama Avrupa da bu olay farklıdır, Avrupa’da bir üniversitenin otoparkında ne kadar çok Volvo varsa o üniversitenin o kadar kaliteli olduğu söylenir, bu da Volvo endeksi olarak geçer...

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
alım gücüyle alakası olabilir neden premium otomobile binmiyor da normal halk arabasına biniyor derseniz haklısınız derim ama standart marka otomobil kullanımıyla alım gücünün alakası olduğunu pek düşünmüyorum.
bence f/p oranı ve kullanışlılıktan dolayı tercih ediyorlardır.

Son düzenleme:

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Anlam veremediğim şekilde benim okuduğum okulda mühendislik kısmında (SDÜ) özellikle profesörlerin neredeyse hepsi yeni Tiguan' a biniyor.

@Mt.Akina Bölüm başkanımız v40'a biniyor farklı araç olarak bide fizik prof'u s80 4.4'e biniyordu gerçi şimdi panamera'sı var :D

Son düzenleme:

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
insandan insana değişir çünkü kimi gösteriş meraklısı kimi sağlamcı (parçası bakımı yakıtı uygun olsun arızası az olsun) prof.dr olarak üniversitede ders veren tanıdığımız var 2 araca sahip hyundai ix35 ve hyundai i30 araçlara sahip isterse 300.500binlik arabalara binebilir ama daha çok evine harcadı güzel bir sitede değerlendirdi (güvenlikli havuzlu sosyal alanı geniş) bir diğeri işe arkadaşlarımın ve akrabaların tanıdıkları insanlar genellikle vag grubu ve japon araçlarını tercih ediyorlar üniversitede çalışanları eğitim yüksekliklerine(mevkiye) göre aylık 10.15bin tl kazanıyorlar almaları kolay. biraz konu dışına çıkacam ama lisede okurken öğretmenlerimin araçlarını yazayım kimya öğretmenimin 2007-2009 320i bmw sahipken 2014-2016 mersedes c180 kasa almıştı. matematik öğretmenimde vw passat 2011-2014 verken audi a4 2010-2011 almıştı okul müdüründe ise 2015-2017 passat var idi devlete girenler iyi hayat yaşarken bazı memurların bizim hakkımız yeniyor çok çalışıyoruz paramız kesiliyor demelerini anlamıyorum.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Anlam veremediğim şekilde benim okuduğum okulda mühendislik kısmında (SDÜ) özellikle profesörlerin neredeyse hepsi yeni Tiguan' a biniyor.

@Mt.Akina Bölüm başkanımız v40'a biniyor farklı araç olarak bide fizik prof'u s80 4.4'e biniyordu gerçi şimdi panamera'sı var :D
s80'e bineni tebrik etmek lazım 😄 . O yamaha-volvo ortak v8'inin kıymetini bilen çok az bu ülkede. Bence yakın dönemdeki en başarılı v8'lerden birisi. Alman V8'lerinden de farklı, sesi falan çok manyak.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bizim bölümün otoparkında Toyota Corona var bir tane sıfırdan beri kullanıyormuş hocamız. Bir tane Renault Zoe var. Skoda Rapid, VW Polo (x3), Yaris Hybrid, Passat, Fluence, Sandero, Corsa şeklinde gidiyor gözümün önüne gelenler bunlar.
Genel olarak VAG ağırlığı var.
Ancak müh. fakültesi geneline vurursak Japon grubu araçları daha fazla.

Son düzenleme:

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
248
243
1,185
İstanbul
Marka
BMW
Bizdeki makine mühendisliği hocalarının %80'i japon arabasına biniyor desem abartmış olmam.
For example S.Karabay..

Geri kalan %20 aklıma direk gelen iki örnek;
Bir hocamız SuperB'e biniyordu. En beklemediğim hocam da oydu o araç için.
Ford Kuga(Hocamızın hayali Audi A8 idi.)

Aslında biraz da kişisel tercihler gibi geliyor bana mühendislikten öte. Sonuçta her ihtimalde risk var. Ama gönül beğendiyse tasarımı, çokta maceraya kaçmamak kaydı ile sonrasını bence çok önemsemiyorlar ya da olası bir sorunda ustayla tartışmak istemiyorlar.Sonuçta sorunun nereden kaynaklandığını biliyor ya da büyük ölçüde tahmin ediyor. Ama usta bambaşka bir sonuç çıkarınca ona dert anlatmak mı yoksa onun açıklamasını anlamak mı insan için zor bilemedim. Bundan dolayı da en az sorun, daha az usta-prof konuşması. :rolleyes:

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
O olay mühendislikten ziyade akademisyenlikle alakalı.

Akademisyen adam genellikle garantici karakterli olur. Kendisini uğraştıracak araba istemez, hem de nispeten statü belli etsin diye skoda ve toyota gibi akmaz kokmaz markalara yönelir.

10 yıl önce bizim okul otoparkı böyleydi en azından.

Hocalardan birisinde yalnız audi tts, porsche cayman, range rover gibi değişen aralar görürdük, o aynı zamanda fabrika sahibiydi. Onun işletmeci kimliği araba seçiminde daha ağır basıyordu yani.

hoodie54

Profesör
8 Ara 2019
93
1
51
1,020
balıkesir
Marka
Nissan
For example S.Karabay..

Geri kalan %20 aklıma direk gelen iki örnek;
Bir hocamız SuperB'e biniyordu. En beklemediğim hocam da oydu o araç için.
Ford Kuga(Hocamızın hayali Audi A8 idi.)

Aslında biraz da kişisel tercihler gibi geliyor bana mühendislikten öte. Sonuçta her ihtimalde risk var. Ama gönül beğendiyse tasarımı, çokta maceraya kaçmamak kaydı ile sonrasını bence çok önemsemiyorlar ya da olası bir sorunda ustayla tartışmak istemiyorlar.Sonuçta sorunun nereden kaynaklandığını biliyor ya da büyük ölçüde tahmin ediyor. Ama usta bambaşka bir sonuç çıkarınca ona dert anlatmak mı yoksa onun açıklamasını anlamak mı insan için zor bilemedim. Bundan dolayı da en az sorun, daha az usta-prof konuşması. :rolleyes:

kocaeli makine. 😄

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Alım gücü faktörü hocalara işlemiyo ki. Bizim makine bölümünde malzeme-metalurji hocası dersin birinde şöyle demişti “büte kalırsanız bilin ki geçirmem. Yeni araba aldım yaz okulu açacağm hehehe” 0 cosmo insignia almıştı..

İnsignia aldığına göre baya işlemiş

• Haha
Tepkiler: yaso
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım