KAPALI Ne yapmalı? Düşük bütçeyle araba almalı mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Herkese selamlar,
Forumu ve portalı uzun süredir okuyucu olarak takip ediyordum ancak aranıza yeni katıldım.

Fikir danışmak, görüş almak istediğim konuysa şu;

Öğrenciyim. Hem çalışarak, hem ufak ufak birikim yaparak bir şeyler biriktirdim. Şu an araba için kenara atabildiğim para 19-20 bin civarı. Araba almak istiyordum yaz başlarken biraz daha koyayım üstüne 20'ye ulaşayım diye beklerken ortalık allak bullak oldu fiyatlar olarak.

Sorum şu, ben bu paraya şuan bir araba bakmalı mıyım? Eğer şu an bakacaksam hangi araçlara yönelmeliyim ?
Ancak Haziran sonuna doğru beklersem bütçemi 30 bin TL civarına çıkarabileceğim. Beklemeli miyim?

Haziran sonuna kadar 2.el piyasası uçar gider mi? Fiyatlar az biraz da olsa şuanki gibi olur sabitlenir mi bir yerden sonra? Araba acil ihtiyacım değil o yüzden ben bekleyebilirim, ama korkum, bu piyasa sürekli artarsa şuan 20 bine alacağım aracı, yaza kadar bekleyip 26-27'ye almak.

Fikirleriniz ve görüşleriniz için şimdiden sevgiler, saygılar...

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Otomobil piyasası yükseliyor.... 2. El araç piyasası da yüksek... Muhtemelen yaza şu ana göre belirttiğin bütçeler 10bine kadar değer katar

Hoşgeldin ayrıca, keyifli forumlar diliyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hoş geldin hocam, keyifli forumlar..

Hem öğrencisin hem çalışıyorsun, belli ki birikim için de bayağı emek vermişsin. Araba tavsiyesi isteyen birisine araba alma, paranı elinde tut ilerisi pek açık gözükmüyor demek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama mantıklı olanın bu olduğu kanaatindeyim.. 20-30'a alacağın arabanın ıvır zıvır masrafı, lastik masrafı, kaskosu, sigortası, yıllık vergisi, şusu busu derken daha fazla açılırsın. Araçların yürütme maliyeti çığırından çıkmış vaziyette.

Yok ben elimdekini kenara koyup kendimi biraz daha garantiye almak istemiyorum, araba almak istiyorum diyorsan da yaza kadar ne olacağı hiç belli olmaz bu ülkede. Elinde ki paraya temiz bir şey düşerse şimdiden alman daha iyi. Temiz bir şey bulamazsan da almış olmak için alma. Paranı elinde tut ve yazı bekle. En azından değmeyecek bir arabaya acele edip harcadığın için bin bir emekle biriktirdiğin paran çar çur olmamış olur. Gün ola hayrola diyelim..

Son düzenleme:

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Arkadaşım iki sene önce 17 liraya birtane fiat stilo aldı, araç agır hasar kayıtlıydı kondisyonu falan baya kötüydü ama mekanigi iyiydi ikş senede hiçbir sorun çıkarmadı gezmedigide yer kalmadı, almadan önce satamazsın alma dediler, dalga geçtiler ama işini gördü araç,iki ay önce satılıga koydu 25 e bayada alıcı çıktı, bence burda alınası araçlar kısmında güzel öneriler geliyor bazen özellikle bt nickli arkadaş fotograflardan dahi aracı okuyabiliyor bence şuan bütçen ne kadarsa al geç hiç kasma çünkü sonu yok 30 olcak bu defa 40 diyeceksin

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle iyi forumlar.
Arkadaşım iki sene önce 17 liraya birtane fiat stilo aldı, araç agır hasar kayıtlıydı kondisyonu falan baya kötüydü ama mekanigi iyiydi ikş senede hiçbir sorun çıkarmadı gezmedigide yer kalmadı, almadan önce satamazsın alma dediler, dalga geçtiler ama işini gördü araç,iki ay önce satılıga koydu 25 e bayada alıcı çıktı, bence burda alınası araçlar kısmında güzel öneriler geliyor bazen özellikle bt nickli arkadaş fotograflardan dahi aracı okuyabiliyor bence şuan bütçen ne kadarsa al geç hiç kasma çünkü sonu yok 30 olcak bu defa 40 diyeceksin
Hocam daha bugün bir yakınımzın park halinde vurulan arabasının perte ayrıldığı haberini aldım. Adim gibi eminim, o araba çiçek gibi toparlanabilirdi çünkü yürüyeni sapasağlamdı ve çizgisi de bozulmamıştı.
Ama bir ornek de bu akşamdan vereyim. Bir kardeşimiz uygun fiyatli, biraz yüklüce trameri olan Scirocco almisti, bu akşam yolda fark ettim perde airbag'lerini açmış ve belli ki yetkili serviste yenisi filan takılmamış döşeme hafif açık ve arkası boş. Şimdi bu iki örnekten pert kayıtlı olan açık ara daha sağlıklı araçtır. Ama takdir edersiniz ki piyasada feci araçlar var ve pert kayıtlı arabalara da bu yüzden güvenilmiyor.
Kendimle ilgili şöyle bir düzeltme yapayım: Bazen arabalara ezbrre sallar gibi ukala bir izlenimim olabiliyor, en azindan bu şekilde yanlış anlaşıldığım oluyor. İşin asli, görebildiğim falsoları varsa onları belirtip riskleri söylüyorum. Özellikle orijinal halini bikdigim bir modelse, bazı kusurları daha kolay yakalıyorum. Zamaninda basındaki 2.el araç alımlarında dikkat edilmesi gerekenler konularına çok ilgi göstermişim, tamamen oralardan kalan şeylere dikkat ediyorum. Canlı hayatta da elimden cok fazla araba geçti, onlar da gözümde canlanıyor filan. (En canlı örneği de kendi arabamdır. Tavan hariç her yer farklı zamanda boyalı, tavanda da hiç boya kalmadı boya istiyor :D, ama motoru ve şasisi sapasağlamdı, biraz da kumar oynayarak almıştım, kumarım tuttu) Yine de hemfikir olunmayabilir diye takıldığım detayları paylaşıyorum. Çoğunlukla araba çöp demiyorum da, "bir baktırmak gerek" diyorum. Veya kazası islemi belli şeyi satıcıya sorun ki dürüstlüğünü ölçebilin diyorum. Yardımım dokunursa ne mutlu :)
Herkese selamlar,
Forumu ve portalı uzun süredir okuyucu olarak takip ediyordum ancak aranıza yeni katıldım.

Fikir danışmak, görüş almak istediğim konuysa şu;

Öğrenciyim. Hem çalışarak, hem ufak ufak birikim yaparak bir şeyler biriktirdim. Şu an araba için kenara atabildiğim para 19-20 bin civarı. Araba almak istiyordum yaz başlarken biraz daha koyayım üstüne 20'ye ulaşayım diye beklerken ortalık allak bullak oldu fiyatlar olarak.

Sorum şu, ben bu paraya şuan bir araba bakmalı mıyım? Eğer şu an bakacaksam hangi araçlara yönelmeliyim ?
Ancak Haziran sonuna doğru beklersem bütçemi 30 bin TL civarına çıkarabileceğim. Beklemeli miyim?

Haziran sonuna kadar 2.el piyasası uçar gider mi? Fiyatlar az biraz da olsa şuanki gibi olur sabitlenir mi bir yerden sonra? Araba acil ihtiyacım değil o yüzden ben bekleyebilirim, ama korkum, bu piyasa sürekli artarsa şuan 20 bine alacağım aracı, yaza kadar bekleyip 26-27'ye almak.

Fikirleriniz ve görüşleriniz için şimdiden sevgiler, saygılar...
Sorunuza geleyim, bence direk 15binlik bütçe ile araba bakın. illaki eski modeller olacaktır. Ekonomik olsun derseniz de yıllanmış arabada dizel ve lpg gibi masraf kalemlerinden uzak durup küçük motor mütevazı benzinli araçlar bakın. En temizinde bile 5000₺ civari bir parayı, arabayı aldiktan sonra kafa rahat güvenle binilecek hale getirmek için bakım/onarım masrafı olarak ayırın. Alacaksanız da yılbaşından önce alın.

yamtar

Asfalt Kurutucu
9 Nis 2018
70
50
560
Öncelikle iyi forumlar.

Hocam daha bugün bir yakınımzın park halinde vurulan arabasının perte ayrıldığı haberini aldım. Adim gibi eminim, o araba çiçek gibi toparlanabilirdi çünkü yürüyeni sapasağlamdı ve çizgisi de bozulmamıştı.
Ama bir ornek de bu akşamdan vereyim. Bir kardeşimiz uygun fiyatli, biraz yüklüce trameri olan Scirocco almisti, bu akşam yolda fark ettim perde airbag'lerini açmış ve belli ki yetkili serviste yenisi filan takılmamış döşeme hafif açık ve arkası boş. Şimdi bu iki örnekten pert kayıtlı olan açık ara daha sağlıklı araçtır. Ama takdir edersiniz ki piyasada feci araçlar var ve pert kayıtlı arabalara da bu yüzden güvenilmiyor.
Kendimle ilgili şöyle bir düzeltme yapayım: Bazen arabalara ezbrre sallar gibi ukala bir izlenimim olabiliyor, en azindan bu şekilde yanlış anlaşıldığım oluyor. İşin asli, görebildiğim falsoları varsa onları belirtip riskleri söylüyorum. Özellikle orijinal halini bikdigim bir modelse, bazı kusurları daha kolay yakalıyorum. Zamaninda basındaki 2.el araç alımlarında dikkat edilmesi gerekenler konularına çok ilgi göstermişim, tamamen oralardan kalan şeylere dikkat ediyorum. Canlı hayatta da elimden cok fazla araba geçti, onlar da gözümde canlanıyor filan. (En canlı örneği de kendi arabamdır. Tavan hariç her yer farklı zamanda boyalı, tavanda da hiç boya kalmadı boya istiyor :D, ama motoru ve şasisi sapasağlamdı, biraz da kumar oynayarak almıştım, kumarım tuttu) Yine de hemfikir olunmayabilir diye takıldığım detayları paylaşıyorum. Çoğunlukla araba çöp demiyorum da, "bir baktırmak gerek" diyorum. Veya kazası islemi belli şeyi satıcıya sorun ki dürüstlüğünü ölçebilin diyorum. Yardımım dokunursa ne mutlu :)
valla hocam araç alma arifesinde takip etmeye başladım forumu, aracı alalıda baya oldu hattakaza bile yaptım ama forumdan kopamadım özelikle alınası araçlar kısmını sık takip ediyorum ordada sizin yorumlar dikkatimi çekiyor baya bişiler ögrendim sagolun biz sadece bakıyoruz şimdilik araçlara siz görüyorusun

Moderatör tarafında düzenlendi:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Tavsiyeler icin teşekkür ederim. Genel olarak hepsini dikkate almaya çalışıyorum. Aslinda içime sinen bir süre daha beklemek ve daha mutlu olacağım bir tık üst bir araba almaktı ama şu son bir kaç ayda firlayan fiyatlari görünce beklemekte çok mantıklı gelmemeye başladı. Bu seferde şimdi 20'ye alabileceğim aracı o zaman 30'a alma korkusu ağır basıyor sanırım, zira gidiş hiç hayırlı degil gibi...

Etrafta içime sinen bir araba olursa diye bakmaya başlayacağım ve bulamazsam da kumar oynayıp bekleyeceğim ve piyasanın en kötü mevcut haliyle kalması için dua edeceğim. :)

Son olarak Tata Indica'lar ilgimi çekmiyor değil. Hem tip olarakta fena gelmiyor, hem en azından model yuksek diye düşünüyorum. Bu araca 15-16 vermek mantıklı mı?

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Araba alıp almamak sizin kararınız, ne zaman alacağınızın da tavsiyesini bizimkiler vermiş. Benim tek tavsiyem son paranıza kadar arabaya yatırmayın, kenarda biraz para bırakın. Eski arabalar sonuçta ne çıkacağı belli olmuyor ve parça sıkıntısı çekmeyeceğiniz arabalar alın.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Genel tavsiyelere uyma ve mevcut butcemle araç alıp yazın ihtimal dahilinde olursa yükseltmeye karar verdim. Şu anda araç tavsiyesi bekliyorum. Ford Ka alinabilir mi? Tata Indica'ya yonelebilir miyim? Veya hangi araçlara yönelmeliyim?

Tavsiyeleri de göz önünde bulundurarak LPG'li araç bakmiyorum.

Ilgimi ceken :
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-ve-temiz-kullanilmis-klimali-600398545/detay
Ka alınası bir araçtır. Roll yaparken değilse de, şehir içinde gayet seri ve eğlenceli arabadır. Bir yakınımız haddinden fazla dayanıklı olmasından biraz yakınıyordu, "satacağım da motoru sapasağlam, kıyıp satamıyorum" diyordu. :D Bir handikapı vardır: Eğlencesine kapılıp sakin gidilmezse aşırı yakıt tüketir aklınızda bulunsun. İlandaki araba temiz duruyor. Büyük ihtimalle boyanmış ama temiz duruyor. Yine de ekspertize göstermekte fayda var.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Şayet arabam olmasa her şeye bu kadar zam gelmişken almazdım. Bugün ufak bir hesap yaptığımda araba için ayda en az 1000 TL gibi bir para harcıyorum. Arabayı yatırsan masraf, yürütsen ayrı masraf. Araba ihtiyacım olmasa faize direk yatırırım parayı.
Nisan ayından bu yana yaptığım masraflar ;
Kasko 2500
Sigorta 750
Bakım 500 (ilk alındığında bakım ve alt takım bakımı yapıldı)
MTV 550
Her ay 500-750 tl arası benzin

Bu masraflar şuana kadar olanlar. Daha düşünsen lastiği ıvırı zıvırı bir ton kalem çıkar.
Hevesini kaçırmak istemem kusura bakma gerçekleri de konuşmak lazım. Türkiye'de araba sahibi olanlara yolunacak kaz gözüyle bakıldığı sürece düşük bütçeli alımlar tahmin edilemeyen masraflarda 3-5 ay sonrasında çıkmaza sokabilir.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@Munferit arkadaşlarımız yorumlarını iletmişler, açıkcası dediğin durumda aklıma gelen seçenek şu, beklersen illaki almak isteyeceğin araçların fiyatı artacak ve sen beklediğin ile kalmış olacaksın açıkçası 2019'a girip her şeye zam gelmeden fiyat performans olarak parasının değeri bir araç bulmalısın.Bana sorarsan çok çabuk satılabilen, piyasası olan bir araç al ve paranın hepsini kullanma 10-15 bin tl lik problem çıkarmayacağını düşündüğün bir aracı al, sonra eğer şartların el verirse onu satar diğer istediğin aracı alırsın.

Ka vb gibi araçların piyasası kış aylarında kuvvetli değil yalnız Ka'ya LPG konusunda çekimserim, benzin ile bineyim derseniz şehir içi 8,5-9 litre tüketiminiz olur, bu şartlar içerisinde çok keyifli bir araç olan Ka'yı önermem.:(Her ne kadar sevsem de.o_O

1999-2000 ya da geç model 1.5İ(Enjeksiyonlu) Lada Samaralar mevcut 9-10 bin tl'ye orijinal bir örneğini bulursanız alın kullanın eliniz bollaşınca satıp istediğiniz 30.000 tl lik aracı alırsınız.;)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lada-2001-model-lada-samara-608035826/detay

Fiyat fazla ama 10.000 tl civarına iyi bir örnek düşer illaki.

Son düzenleme:

ArabaciAsi54

Düz Yol Gazcısı
26 Eyl 2018
5
1
145
Bence kesinlikle proton bakın bizde bi proton bide accent era var proton kuru direksiyon ve on yıl daha yaşı ama direksiyon daha hafif ve araba daha lüx o fiyatlara kesinlikle alınır ama unutma alırken alırsın satarken dah ucuza gider ama bu piyasada yinede iyi gider yalnız araba emin oş daha rahat

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ka alınası bir araçtır. Roll yaparken değilse de, şehir içinde gayet seri ve eğlenceli arabadır. Bir yakınımız haddinden fazla dayanıklı olmasından biraz yakınıyordu, "satacağım da motoru sapasağlam, kıyıp satamıyorum" diyordu. :D Bir handikapı vardır: Eğlencesine kapılıp sakin gidilmezse aşırı yakıt tüketir aklınızda bulunsun. İlandaki araba temiz duruyor. Büyük ihtimalle boyanmış ama temiz duruyor. Yine de ekspertize göstermekte fayda var.
Çok güzel orijinal bir Ka buldum ve herkesin dediği gibi test için sürerken aşırı eğlendim oldukça keyifliydi. Ancak yakıt tüketiminden korkup almadım.

Şayet arabam olmasa her şeye bu kadar zam gelmişken almazdım. Bugün ufak bir hesap yaptığımda araba için ayda en az 1000 TL gibi bir para harcıyorum. Arabayı yatırsan masraf, yürütsen ayrı masraf. Araba ihtiyacım olmasa faize direk yatırırım parayı.
Nisan ayından bu yana yaptığım masraflar ;
Kasko 2500
Sigorta 750
Bakım 500 (ilk alındığında bakım ve alt takım bakımı yapıldı)
MTV 550
Her ay 500-750 tl arası benzin

Bu masraflar şuana kadar olanlar. Daha düşünsen lastiği ıvırı zıvırı bir ton kalem çıkar.
Hevesini kaçırmak istemem kusura bakma gerçekleri de konuşmak lazım. Türkiye'de araba sahibi olanlara yolunacak kaz gözüyle bakıldığı sürece düşük bütçeli alımlar tahmin edilemeyen masraflarda 3-5 ay sonrasında çıkmaza sokabilir.
Son derece mantıklı tavsiyeler zaten ama araba alacağım diye yola çıkan birine bence alma tavsiyesi siz de tahmin edersiniz ki çok fayda etmiyor :)

@Munferit arkadaşlarımız yorumlarını iletmişler, açıkcası dediğin durumda aklıma gelen seçenek şu, beklersen illaki almak isteyeceğin araçların fiyatı artacak ve sen beklediğin ile kalmış olacaksın açıkçası 2019'a girip her şeye zam gelmeden fiyat performans olarak parasının değeri bir araç bulmalısın.Bana sorarsan çok çabuk satılabilen, piyasası olan bir araç al ve paranın hepsini kullanma 10-15 bin tl lik problem çıkarmayacağını düşündüğün bir aracı al, sonra eğer şartların el verirse onu satar diğer istediğin aracı alırsın.

Ka vb gibi araçların piyasası kış aylarında kuvvetli değil yalnız Ka'ya LPG konusunda çekimserim, benzin ile bineyim derseniz şehir içi 8,5-9 litre tüketiminiz olur, bu şartlar içerisinde çok keyifli bir araç olan Ka'yı önermem.:(Her ne kadar sevsem de.o_O

1999-2000 ya da geç model 1.5İ(Enjeksiyonlu) Lada Samaralar mevcut 9-10 bin tl'ye orijinal bir örneğini bulursanız alın kullanın eliniz bollaşınca satıp istediğiniz 30.000 tl lik aracı alırsınız.;)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lada-2001-model-lada-samara-608035826/detay

Fiyat fazla ama 10.000 tl civarına iyi bir örnek düşer illaki.
Samara'yı tip olarak hiç sevmiyordum açıkçası ama git gide ısınmaya başladım diyebilirim o da seçeneklerimin arasında. Ka'dan sırf dediğiniz olay yüzünden vazgeçtim dıştan bakınca öyle bir yakıt canavarı gibi durmuyor şirin şey :)

Bence kesinlikle proton bakın bizde bi proton bide accent era var proton kuru direksiyon ve on yıl daha yaşı ama direksiyon daha hafif ve araba daha lüx o fiyatlara kesinlikle alınır ama unutma alırken alırsın satarken dah ucuza gider ama bu piyasada yinede iyi gider yalnız araba emin oş daha rahat

Teşekkürler ancak satımında sorun yaşamak istemiyorum çok uzun zaman kullanmak değil planım en fazla 1 seneye model yükseltmek istiyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Çok güzel orijinal bir Ka buldum ve herkesin dediği gibi test için sürerken aşırı eğlendim oldukça keyifliydi. Ancak yakıt tüketiminden korkup almadım.

Son derece mantıklı tavsiyeler zaten ama araba alacağım diye yola çıkan birine bence alma tavsiyesi siz de tahmin edersiniz ki çok fayda etmiyor :)

Samara'yı tip olarak hiç sevmiyordum açıkçası ama git gide ısınmaya başladım diyebilirim o da seçeneklerimin arasında. Ka'dan sırf dediğiniz olay yüzünden vazgeçtim dıştan bakınca öyle bir yakıt canavarı gibi durmuyor şirin şey :)

Teşekkürler ancak satımında sorun yaşamak istemiyorum çok uzun zaman kullanmak değil planım en fazla 1 seneye model yükseltmek istiyorum.
Aslında Ka yakıt canavarı değil yani 100 km de 8-9 litre şehir içi o yıllarda çıkmış 1.3 motorlu bir araç için ortalama bir tüketim fakat, ülkemizde ki benzin fiyatları biraz canavar yani 9 litre yakan bir araç aslında km başına 60 kuruş yakmış oluyor ki bu da tek kapı şehir içi otomobili için gözümüze fazla geliyor.

Samara konusuna gelince de yapıldığı 1980'ler sonunda Bertone tasarımı imzası var, yani dünyaca ünlü markaları tasarlamış olan bir firma ayrıca Lada Samarayı'da tasarlamış zamanında ama şu an oldukça nahoş duruyor katılıyorum.1.5i Samara ise LPG ile birlikte 100 km/l tahminen 10-11 litre civarında yakar o da ortalama 35 kuruşlarla gezersiniz.

Keşke ülkemizin durumu az biraz daha iyi olsa da Samara önermesem çünkü teknoloji ve tasarım olarak zamanının oldukça gerisinde bir araç yani 1980'li iç malzeme kalitesini her ne kadar taşımış olsa da enjeksiyonlu motor kışın size çalışmamazlık yapmayacak ve 1999-2000 model olan nispeten yeni olan kasası size çürük konusunda herhangi bir problem çıkarmayacak en azında önümüzdeki 3-5 sene için ve son olarak da Lada'lar ilginç olarak dayanıklılığı ile tanınırlar.Ama tekrar söylüyorum eğer 10bin tl bandına Avrupa markalar ve daha iyi enjeksiyonlu araçlar bulabilirseniz onlara yönelin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım